5 sposobów na zmniejszenie zużycia plastiku

Walkę z plastikiem warto prowadzić nie tylko w skali makro, ale także mikro. Tę ostatnią propagują ruchy typu Zero Waste (tłum. brak śmieci) zachęcające do świadomego ograniczania ilości śmieci.
Zero waste - jak zużywać mniej plastiku?

Konsekwentne przestrzeganie zasad Zero Waste nie jest z pewnością łatwe, wymaga zmiany przyzwyczajeń i wysiłku. Warto jednak spróbować zastosować przynajmniej część z nich świadomie robiąc zakupy, segregując odpady i ograniczając ich ilość.

Jak używać mniej plastiku?

Podstawowe zasady Zero Waste to tzw. pięć eRek (5R), czyli:

  • refuse (odmawiaj)

– np. ulotek reklamowych i jednorazowych opakowań

  • reduce (ograniczaj)

– liczbę przedmiotów do tych, które są niezbędne do życia

  • reuse (używaj ponownie)

– np. wielorazowych opakowań i rzeczy wielokrotnego użytku

  • recycle (segreguj i przetwarzaj)

– segreguj śmieci, wkładaj do stosownych pojemników lub oddawaj do punktów, zbędne rzeczy przetwarzaj na coś pożytecznego

  • rot (kompostuj)

– używaj rzeczy, które gdy się zużyją mogą trafić na kompost

Zasady Zero Waste - jak używać mniej plastiku?

Więcej o alternatywie dla plastiku przeczytasz TUTAJ.

24.06.2019
Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Parlament Europejski chce więc zastąpić plastik materiałami mniej szkodliwymi. Jaka jest więc najlepsza alternatywa dla plastiku?
08.10.2019
Idea ograniczania zużycia plastiku coraz bardziej zyskuje na popularności. Jeśli i tobie leży na sercu ochrona naszej planety, może weźmiesz pod uwagę kilka pomysłów na bardziej ekologiczną pielęgnację?
03.10.2019
Nasza planeta jest kulista. Nie możemy wyrzucać nadmiaru śmieci poza jej krawędź. To co robić? Potrzeba rewolucji w myśleniu. Na przykład takiej, że zużyte opakowanie to surowiec, nie odpad. Bądźmy jak Skandynawowie, dla których segregacja śmieci jest takim samym obowiązkiem jak udział w wyborach.
09.07.2018
Była moda na jagody goji, nasiona chia, spirulinę, produkty z drzewa moringa… Wszystkie one mają wspólną cechę –  wyróżniają się wyjątkowo wysoką zawartością substancji odżywczych korzystnie działających na nasz organizm. Okazuje się jednak, że superżywność niekoniecznie trzeba sprowadzać z drugiego końca świata. Możemy znaleźć ją również na naszym podwórku. Warto docenić choćby naszą poczciwą dynię, […]
04.12.2018
Kasztany pomogą na żylaki, jarzębina uchroni przed jesiennymi infekcjami, a śliwa tarnina wzmocni serce. Każde z nich, wzmocnione alkoholem działa jeszcze skuteczniej. W końcu alkohol wyciąga z roślin to, co najlepsze, wzmacnia ich działanie, a dodatkowo konserwuje. Zresztą przekonaj się sama.
07.01.2019
Czy przystawianie pijawek, upuszczanie krwi albo głodówki to metody na miarę XXI wieku? Co na to lekarze? O tym, czy możliwe jest połączenie tradycyjnych terapii z  osiągnięciami nowoczesnej medycyny, rozmawiamy z dr. Andreasem Michalsenem, profesorem klinicznej medycyny naturalnej, autorem książki „Leczenie siłami natury” (Wydawnictwo Muza).