5 sposobów na zmniejszenie zużycia plastiku

Walkę z plastikiem warto prowadzić nie tylko w skali makro, ale także mikro. Tę ostatnią propagują ruchy typu Zero Waste (tłum. brak śmieci) zachęcające do świadomego ograniczania ilości śmieci.
Zero waste - jak zużywać mniej plastiku?

Konsekwentne przestrzeganie zasad Zero Waste nie jest z pewnością łatwe, wymaga zmiany przyzwyczajeń i wysiłku. Warto jednak spróbować zastosować przynajmniej część z nich świadomie robiąc zakupy, segregując odpady i ograniczając ich ilość.

Jak używać mniej plastiku?

Podstawowe zasady Zero Waste to tzw. pięć eRek (5R), czyli:

  • refuse (odmawiaj)

– np. ulotek reklamowych i jednorazowych opakowań

  • reduce (ograniczaj)

– liczbę przedmiotów do tych, które są niezbędne do życia

  • reuse (używaj ponownie)

– np. wielorazowych opakowań i rzeczy wielokrotnego użytku

  • recycle (segreguj i przetwarzaj)

– segreguj śmieci, wkładaj do stosownych pojemników lub oddawaj do punktów, zbędne rzeczy przetwarzaj na coś pożytecznego

  • rot (kompostuj)

– używaj rzeczy, które gdy się zużyją mogą trafić na kompost

Zasady Zero Waste - jak używać mniej plastiku?

Więcej o alternatywie dla plastiku przeczytasz TUTAJ.

08.10.2019
Idea ograniczania zużycia plastiku coraz bardziej zyskuje na popularności. Jeśli i tobie leży na sercu ochrona naszej planety, może weźmiesz pod uwagę kilka pomysłów na bardziej ekologiczną pielęgnację?
03.10.2019
Nasza planeta jest kulista. Nie możemy wyrzucać nadmiaru śmieci poza jej krawędź. To co robić? Potrzeba rewolucji w myśleniu. Na przykład takiej, że zużyte opakowanie to surowiec, nie odpad. Bądźmy jak Skandynawowie, dla których segregacja śmieci jest takim samym obowiązkiem jak udział w wyborach.
02.12.2019
Marzą ci się piękne Święta, ale przyjazne środowisku, w duchu No Waste? Oto genialny pomysł na to jak można fajnie zapakować prezenty, używając do tego tkanin, które masz w domu. Poznaj japońską sztukę pakowania Furoshiki.
03.06.2019
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku nowatorski lek – skórę w spreju. Produkuje się go z komórek skóry pobranych od pacjenta, któremu aplikuje się lek. Komórki zawarte w roztworze „przyczepiają” się do rany i sprawiają, że skóra w uszkodzonym miejscu sama zaczyna odrastać.
21.12.2019
Gdy nie możesz sobie poradzić z uporczywym kaszlem lub dopadło cię zapalenie oskrzeli i chcesz je wyleczyć naturalnymi sposobami, przeczytaj jakie zioła pomogą ci pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
22.08.2019
Gelsemium sempervirens to jeden z tych leków homeopatycznych, o których myślimy w pierwszej kolejności wówczas, gdy dopada nas stres związany z negatywnymi wydarzeniami. Jest tak nie bez przyczyny, ponieważ ten lek właśnie jest szczególnie polecany w sytuacjach, gdy zdenerwowanie, trema i lęk wywołują zespół objawów, powszechnie określanych jako „nadmierne napięcie emocjonalne”.