Strona główna Bądź eko Po co i jak segregować śmieci?
Strona główna Bądź eko Po co i jak segregować śmieci?

Po co i jak segregować śmieci?

autor: Małgorzata Bartkiewicz

W Polsce z roku na rok rośnie liczba odpadów komunalnych, produkowanych tylko przez jednego mieszkańca. Obecnie wynosi ona aż 300 kg! Sprawdź, jak segregować śmieci i jak produkować ich znacznie mniej.

Czy przeciętny Kowalski może w tej kwestii coś zrobić? Może i to dużo, zmieniając swoje nawyki. Zmiany w jednym domu, przekładają się na zmiany w całych rodzinach, i tak krok po kroku zmieniają się miasta, wsie… i wraz z nimi zmienia się nasza planeta. A zmiany są nieuniknione.

10 sposobów na to, jak ograniczyć produkcję śmieci

 1. Kupuj mniej i dokonuj bardziej świadomego wyboru (zastanów się zanim kupisz, czy naprawdę jest ci to potrzebne?)
 2. Kupuj rzeczy luzem, bez zbędnych opakowań, np. owoce kupuj na targu, a nie w supermarkecie
 3. Jeśli już kupujesz produkty w opakowaniach to zdecydowanie lepiej w tych zbiorczych. np. wybierając wodę w 5 litrowym pojemniku wytworzysz mniej plastiku odpadowego niż kupując butelki 0,5 l, a nawet 1,5 l. Jednak najlepiej jest filtrować wodę z kranu, gdyż wtedy w ogóle nie produkujesz odpadów opakowaniowych.
 4. Żywność, która ma krótki termin przydatności – kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz i ile na pewno zjesz (jak nie marnować jedzenia).
 5. Ogranicz zużycie papieru, nie drukuj biletów do kina, na pociąg, samolot… Wystarczy, że pokażesz je na smartfonie np. w odpowiedniej aplikacji. Przerzuć się na elektroniczne dokumenty, e-booki, ewentualnie wymieniaj się książkami ze znajomymi lub korzystaj z biblioteki.
 6. Pakuj zakupy do własnej torby, najlepiej materiałowej. Jeżeli już trafi ci się torba plastikowa, użyj jej kilka razy lub jako worek na śmieci.
 7. Nie wyrzucaj rzeczy , które nadają się jeszcze do użytku, a dla ciebie straciły już swoją wartość. Podaruj je potrzebującym.
 8. Odpady organiczne przerabiaj na kompost, to najzdrowszy nawóz dla twoich roślin.
 9. Przerabiaj ubrania, które stały się niemodne lub zwyczajnie ci się nie podobają. Niewielkie poprawki mogą dać im drugie życie. Ewentualnie daj ubraniom drugie życie – sprzedaj je lub oddaj potrzebującym.
 10. Zwracaj uwagę na jakość tego co kupujesz, ważne by były to produkty trwałe. Zrezygnuj całkowicie z opakowań jednorazowych (naczyń, reklamówek, słomek, kubków), np. kawę na wynos, gdy tylko o to poprosisz, większość kawiarni zrobi ci w twoim własnym kubku wielokrotnego użytku.

Jak segregować śmieci?

W Polsce od 1 lipca 2017 roku weszły w życie nowe zasady gospodarowania odpadami.

Oznacza to, że we wszystkich gminach w całej Polsce będziemy mieli taki sam podział pojemników do segregacji (chodzi zarówno o frakcje, jak i kolory).

Wspólny dla całego kraju system segregacji będzie wprowadzany stopniowo, ponieważ przewidziano 5-letni okres przejściowy na jego wdrożenie.

Z treścią nowego rozporządzenia można się zapoznać na stronie: dziennikustaw.gov.pl.

Recykling - jak segregować śmieci?

Co i gdzie wrzucamy?

 • Kosz niebieski – papier
 • Kosz żółty – metal i tworzywa sztuczne oraz wielomateriałowe np. tetra pak (opakowanie po soku w kartonie)
 • Kosz zielony – szkło kolorowe
 • Kosz biały – szkło białe
 • Kosz brązowy – odpady biodegradowalne

Dlaczego segregowanie śmieci jest ważne?

 • Miliony ptaków, ssaków, ryb ginie rocznie, tylko dlatego, że połknęły plastikowe odpady wrzucone do mórz i oceanów.
 • Każdy z nas wyrzuca rocznie na wysypisko około 60 szklanych opakowań, które z powodzeniem nadają się do ponownego przetworzenia.
 • Rozkład jednej plastikowej torby czy butelki trwa od 300 do 500 lat.
 • 1 karton po soku czy mleku ma wartość energetyczną pozwalającą zasilić żarówkę o mocy 40 WAT przez 1,5 h.
 • Z przerobionych odpadów plastikowych, produkuje się meble ogrodowe, odzież sportową, buty i wiele innych rzeczy. Dzięki temu że powstały z odpadów, są tańsze.
 • Metale nadają się do przerobienia w całości, zaś aluminium można przerabiać w nieskończoność, dodatkowo uzyskane z recyklingu obniża zanieczyszczenie powietrza o 95%, a wody o 97% w porównaniu do jego produkcji z rudy.
 • Niebagatelny jest też fakt, że odbiór odpadów niesegregowanych jest droższy, niż tych segregowanych. Koszty te będą systematycznie rosnąć.

Leave No Trace – jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Segregacja śmieci - jakie odpady należy segregować?

Jakie odpady należy segregować?

 1. Szkło – tylko opakowaniowe, czyli butelki i słoiki po napojach i żywności.
 2. Papier – opakowania z papieru, kartonu, tektury, gazety, papier szkolny, zeszyty, książki, torby papierowe.
 3. Tworzywa sztuczne i metale – puste butelki po napojach, nakrętki, torby plastikowe, puste kubki po jogurtach, środkach czystości, kosmetykach, koszyczki po owocach, puszki po napojach i sokach oraz po konserwach, kartony po mleku i sokach, metale kolorowe, kapsle, zakrętki, folię aluminiową.
 4. Odpady BIO – odpadki z żywności warzywne i owocowe, fusy z kawy, herbaty, resztki jedzenia, skoszoną trawę, gałęzie, liście, trociny, korę drzew. Uwaga: nie wrzucamy resztek mięsa i kości.

Do czarnego pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy wszystko to, co nie trafia do odpadów segregowanych i nie jest odpadem niebezpiecznym.

WAŻNE!

Myjesz opakowania plastikowe lub metalowe zanim wrzucisz je do odpadów segregowanych? Nie rób tego!

Jest to niestety często popełniany błąd. Nie powinno się myć odpadów opakowaniowych, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Mycie powoduje zwiększone zużycie wody, tymczasem opakowania i tak przed przekazaniem do dalszego użytku są myte na linii przerobowej. 

Natomiast należy je opróżnić – czyli usuwamy ich zawartość serwetkami, bądź zużytym papierowym ręcznikiem  wyciągniętym z kosza.

Co jest odpadem niebezpiecznym?

Elektrośmieci, odpady medyczne, chemikalia, środki ochrony roślin.

Wszystkie niebezpieczne i kłopotliwe odpady możemy oddać do tzw. PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się w każdym mieście powyżej 100 tys. mieszkańców.

Segregacja śmieci – jak prawidłowo segregować problematyczne odpady?

Recykling - dlaczego jest tak ważny?

Recykling to przyszłość

Bardzo ważne jest to, by segregacja, a co za tym idzie recykling, wszedł nam w krew. Jest to nieunikniona przyszłość Polski, jako kraju realizującego politykę Unii Europejskiej. Już teraz odpady nas zasypują, a zmiany klimatu mają katastrofalne skutki dla ludzi i Ziemi.

Do 2030 roku w całej Unii Europejskiej musimy osiągnąć poziom 75% recyklingu odpadów opakowaniowych i 65% odpadów komunalnych. Nie osiągniemy tego bez zaangażowania każdego z nas. Stawką jest środowisko. Nie bagatelizujmy tego. Liczą się działania każdego człowieka z osobna, a najważniejsza jest odpowiedzialność społeczna za naszą planetę.

Sprawdź też sposoby na to, czym zastąpić plastik.

Powiązane artykuły