Pierwszym objawem prezbiopii jest zwykle oddalanie oczu od gazety albo książki – by lepiej widzieć, czasem potrzeba czytania w mocniejszym oświetleniu. O tym – jak sobie radzić ze starzeniem się oczu rozmawiamy z okulistką lek. Ewą Wojciechowską. Sprawdź, jak dbać o wzrok po czterdziestce.
Magda Patryas
Dziennikarka
Magda Patryas
-
-
Prowadzisz siedzący tryb życia? Uważaj! Możesz być narażona na hemoroidy! Dolegliwość ta, według różnych statystyk, dotyczy 30-75 procent ludzi. Nie tylko tych po 50. roku życia, jak niegdyś, ale także dwudziestolatków i trzydziestolatków. Sprawdź, jak uchronić się przed hemoroidami i jak je leczyć, gdy już się pojawią.
-
Bierzesz prysznic, kładziesz się do łóżka i zamykasz oczy… Przez czterdzieści minut przewracasz się z boku na bok, liczysz barany, ale sen nie nadchodzi. Inny scenariusz – zasypiasz od razu, a po trzech godzinach się budzisz. Jesteś niewyspana, oczy ci się kleją, ale choć mijają minuty, a później godziny, nie możesz zasnąć. Sprawdź, jakie są naturalne sposoby na bezsenność. Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.
-
Twoje dziecko ma wysypkę po zjedzeniu pomarańczy? W tym przypadku sprawa jest prosta – prawdopodobnie jest na nie uczulone. Ale często alergię pokarmową trudno rozpoznać. Może bowiem powodować bardzo różne objawy – problemy jelitowe, wysypkę, duszności, łzawienie oczu i katar, ataki astmy, migreny. Jak sprawdzić na co dziecko jest uczulone i jak je leczyć radzi dr Małgorzata Kizer, alergolog.
-
Wady wzroku wśród dzieci zdarzają się coraz częściej. I nic dziwnego. Ludzkie oko nie zostało stworzone, by wciąż patrzeć w ekran smartfona, a które dziecko tego nie robi? Czy to znaczy, że maluchy są skazane na kłopoty ze wzrokiem? Niekoniecznie. Wiele zależy od tego jak czujni są rodzice. Konsultacja: dr Ewa Wojciechowska, okulista.
-
Pracujesz ciężko cały rok, a w wyjątkowo trudnych chwilach myślisz: „na wakacjach wreszcie odpocznę”. Wyobrażasz sobie, jak świetnie będziesz się czuła, gdy nadmiar obowiązków przestanie cię przytłaczać. Jedziesz wreszcie na urlop pełna nadziei na odpoczynek i… już pierwszego dnia budzisz się z bólem głowy albo doświadczasz innych dolegliwości. Dlaczego tak się dzieje i co wtedy robić? Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.
-
Zapalenie ucha to jeden z najczęstszych powodów wizyt u pediatry. O tym, czy można je leczyć w sposób naturalny rozmawiamy z lek. med. Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.
-
Podczas wakacji łatwiej o zatrucia pokarmowe, m.in. dlatego, że w tym okresie częściej bywamy w miejscach, w których nie zawsze zachowywana jest higiena przyrządzania posiłków – restauracjach, barach, lodziarniach, ulicznych budkach itp. Dzieci są bardziej niż dorośli narażone na przykre skutki zatruć, bo ich układ pokarmowy nie potrafi jeszcze wystarczająco skutecznie neutralizować szkodliwych substancji i zarazków. Jak chronić najmłodszych przed zatruciem pokarmowym i jak zachować się wtedy, gdy mimo środków ostrożności dziecko zachoruje? Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz.
-
Podczas menstruacji cierpisz z powodu bólów i skurczów w dole brzucha? Większość kobiet radzi sobie z tym problemem, łykając leki przeciwbólowe. Warto jednak poszukać naturalnego środka, który pomoże równie skutecznie. O alternatywnych sposobach radzenia sobie z bólem i innymi dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce rozmawiamy z lek. med. Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.
-
Pierwszym sygnałem przeziębienia u małego dziecka może być złe samopoczucie objawiające się apatią, sennością czy płaczliwością. Starsze dzieci mogą się skarżyć na drapanie w gardle czy uczucie zatkanego nosa. Objawy tej choroby początkowo nie są zbyt dokuczliwe. Jeśli jednak chcemy, by maluch przeszedł ją łagodnie i w miarę szybko, powinniśmy reagować od razu. Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.
- 1
- 2