Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatyczna apteczka przedszkolaka

Homeopatyczna apteczka przedszkolaka

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają częściej chorować i jest to jeden z całkowicie naturalnych etapów procesu rozwojowego. Warto jednak zapełnić swoją domową apteczkę odpowiednimi specyfikami, aby pomóc malcowi w różnych sytuacjach, zanim jeszcze odwiedzimy lekarza.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatyczna apteczka przedszkolaka
Homeopatyczna apteczka przedszkolaka.

Przypadłościami, z którymi od czasu do czasu boryka się każda mama są przeróżne urazy – począwszy od siniaków, stłuczeń i zadrapań, aż po poważniejsze, typu skręcenia, obrzęki czy oparzenia. Na wszystkie powyższe dolegliwości uniwersalnym remedium jest lek homeopatyczny Arnica montana. Należy podać go jak najszybciej po wystąpieniu urazu, zadziała przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a w przypadku skaleczeń zahamuje krwawienie. Można go zastosować u maluchów w każdym wieku i w przypadku każdego urazu.

U dzieci dobrze sprawdza się także posmarowanie chorego i bolesnego miejsca żelem zawierającym arnikę, który miejscowo łagodzi ból, likwiduje obrzęki i stan zapalny.

Dobrze jest być przygotowanym także na oparzenia. Oprócz żelu z aloesem, pianki z panthenolem lub maści z allantoiną, warto mieć w apteczce lek Cantharis versicatoria, który bardzo szybko koi ból i pieczenie, zapobiega powstawaniu pęcherzy oraz rozwojowi poważniejszych powikłań. Może być zastosowany nie tylko w przypadku oparzeń termicznych, ale również oparzeń słonecznych, przebiegających z silnym podrażnieniem skóry, a nawet z pojawieniem się bąbli.

W przypadku różnego rodzaju skaleczeń, zadrapań i otarć należy zdezynfekować rankę octeniseptem w sprayu (nie piecze!), posmarować chore miejsce maścią antyseptyczną i podać maluchowi lek homeopatyczny Calendula, który znacznie przyspieszy gojenie i ułatwi zabliźnienie się skaleczenia.

Powszechnymi schorzeniami przedszkolaka są jednak przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych, z towarzyszącym kaszlem, katarem lub gorączką.

Dobrze jest mieć wówczas pod ręką kilka rodzajów ziół – najlepiej ekologicznych i pochodzących z zaufanego źródła – które znakomicie wspomagają proces leczenia i pomagają szybko pozbyć się uciążliwych objawów. Kwiat lipy i owoce malin sprawdzają się w gorączce, kwiat czarnego bzu w infekcjach z kaszlem, ziele tymianku, krwawnika i majeranku w dolegliwościach kataralnych, przebiegających z tworzeniem się wydzieliny, korzeń lukrecji i prawoślazu oraz liście podbiału pomocne są w suchym kaszlu, zaś ziele babki lancetowatej i macierzanki leczą stany zapalne dróg oddechowych.

Oprócz ziół w infekcjach warto sięgnąć po leki homeopatyczne. Na suchy, nocny, szczekający kaszel podamy maluchowi lek Drosera, zaś kaszel krtaniowy, duszący i podrażniający jest wskazaniem do podania leku Spongia tosta.

W przebiegu zapalenia oskrzeli leczenie głębokiego, zalegającego kaszlu wspomoże Antimonium tartaricum, natomiast w napadach mokrego kaszlu z odruchem wymiotnym pomoże Ipeca.

Gdy dziecko zaczyna wysoko gorączkować, a jednocześnie ma suchą i czerwoną skórę, nie poci się, lecz bardzo chce mu się pić, sięgnąć należy po lek Aconitum napellus. Zaś na wysoką, gwałtowną gorączkę, której towarzyszą silne poty, skuteczny może okazać się lek Belladonna.

W apteczce przyda się również lek Apis mellifica. Będzie on wskazany w przypadku użądlenia malca przez pszczołę, osę lub pokąsania przez komary lub meszki – szybko złagodzi świąd, pieczenie, ból i obrzęk. Zaaplikowany jednocześnie z miejscowym zimnym okładem typu cold-hot, bez trudu upora się z bolesną dolegliwością.

Podobne artykuły