Soda oczyszczona pomoże wyjść z niejednej urodowej opresji i w dodatku kosztuje kilka złotych. To może budzić entuzjazm, warto jednak pamiętać, że ten środek, podobnie jak mydło ma odczyn zasadowy, dlatego nie należy przesadzać z jego stosowaniem, bo przy zbyt częstym, np. codziennym użytkowaniu może przesuszać skórę. Warto jednak wiedzieć na co soda oczyszczona pomaga i jak ją stosować. Sprawdź najlepsze domowe kosmetyki do pielęgnacji DIY z sodą.
Spis treści
Kosmetyki DIY z sodą oczyszczoną
1. Peeling z sodą do cery tłustej i mieszanej
Wodorowęglan sodu ma doskonałe właściwości odświeżające i złuszczające, działa antyseptycznie. Dzięki temu sprawdzi się w roli peelingu do cery tłustej, mieszanej czy z niedoskonałościami.
Połącz łyżeczkę sody z łyżką naturalnego miodu (ma właściwości antybakteryjne i złuszczające dzięki hydroksykwasom). Wmasuj miksturę w twarz delikatnymi, okrężnymi ruchami. Pozostaw na dwie minuty, a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą. Stosuj raz w tygodniu.
2. Kosmetyk DIY z sodą do rozjaśniania przebarwień
Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej z 1 łyżką świeżego soku cytrynowego lub grejpfrutowego i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Nałóż na plamy, piegi lub przebarwienia po trądziku na 10-15 minut, spłucz. Stosuj 2-3 razy w tygodniu.
3. Płyn z sody na rozszerzone pory
Do filiżanki przegotowanej i wystudzonej wodzy wsyp łyżeczkę sody. Po umyciu twarzy żelem, przetrzyj skórę przygotowanym płynem.
4. Soda oczyszczona na zaskórniki
Wymieszaj łyżkę świeżo wyciśniętego sok z cytryny z czubatą łyżeczką sody oczyszczonej. Nałóż na twarz i pozostaw do wyschnięcia. Spłucz zimną wodą.
5. Rumianek z sodą na cienie pod oczami
Zaparz filiżankę herbaty rumiankowej. Przestudź, dodaj 1 łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj. Zwilż płatki bawełniane i nałóż pod oczy. Pozostaw przez 10 minut, spłucz.
6. Naturalny dezodorant z sodą oczyszczoną
Soda zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu poprzez działanie antybakteryjne. Ponadto nie plami ubrań tak, jak wiele antyperspirantów.
Naturalny dezodorant – jak wybrać najlepszy?
Wystarczy wymieszać czubatą łyżkę sody oczyszczonej z łyżeczką wody, aż zmieni się w kremową (nie cieknącą) pastę. Można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowy, cytrynowy), by nadać mu zapach. Nakładamy palcami cienką warstwę pasty na skórę pod pachami. Po wyschnięciu usuwamy resztki osadu.
Dodatkowa korzyść? Skóra pod pachami, która ma tendencję do ciemnienia zostanie rozjaśniona.
7. Soda dodana do szamponu oczyszcza włosy
Stosowane regularnie środki do stylizacji: lakiery, pianki, żele sprawiają, że trudno jest dokładnie usunąć ich resztki z włosów podczas mycia. A to je obciąża, osłabia i sprawia, że stają się matowe.
Można oczywiście kupić specjalny szampon głęboko oczyszczający, ale prościej jest zastosować sodę.
Łyżeczkę proszku dodajemy raz w tygodniu do wylanego w zagłębienie dłoni szamponu. Myjemy i spłukujemy jak zwykle. Włosy będą lekkie, bardziej lśniące.
Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów
8. Soda rozjaśnia smugi po samoopalaczu
Jeśli po nałożeniu na skórę samoopalacz okazał się zbyt pomarańczowy, pozostawił brzydkie smugi lub ciemniejsze plamy na łokciach, kolanach lub kostkach możesz je łatwo rozjaśnić.
Zrób preparat złuszczający do ciała z trzech części sody oczyszczonej i jednej części wody (czyli proporcje 3:1). Zastosuj go pod prysznicem. Powtórz, jeśli zachodzi potrzeba.
9. Płyn z sodą na podrażnienia po goleniu
Aby uspokoić skórę po goleniu (w tym linię bikini), wymieszaj jedną łyżkę sody oczyszczonej i jedną filiżankę wody. Przemyj obszar dotknięty podrażnieniem i pozostaw roztwór do wyschnięcia na ok. 5 minut. Następnie spłucz ciało zimną wodą.
10. Suchy szampon z sody
Jeśli nie zdążyłaś umyć włosów, możesz je szybko odświeżyć rozprowadzając na nich sodę. Rozprowadź proszek na włosach, odczekaj kilka sekund, rozczesz pasma, usuwając sodę.
11. Sodowy peeling do stóp
Wieczorem wlej do miski ciepłą wodą i dodaj trzy łyżki sody oczyszczonej. Zanurz stopy na około 15 minut, w ten sposób zmiękczysz skórę. Delikatnie zetrzyj martwy naskórek. Spłucz, nałóż na skórę balsam nawilżający lub olej kokosowy. Włóż na noc bawełniane skarpetki. Rano stopy będą miękkie i gładkie.
12. Pasta z sody na oparzenia słoneczne
Na rumień powstały po opalaniu nałóż pastę z sody i wody. Zaczekaj aż wyschnie, następnie zmyj ją zimną wodą. Soda ma właściwości gojące i lekko chłodzi skórę.
13. Naturalna pasta wybielająca do zębów
Pół łyżeczki sody oczyszczonej nałóż na zwilżoną wodą szczoteczkę do zębów i delikatnie wyszczotkuj zęby. Wypłucz usta. Uwaga! Zbyt częste stosowanie może osłabić szkliwo.
14. Płukanka do ust na nieświeży zapach
Soda oczyszczona jest antidotum na nieprzyjemny zapach z ust (np. po zjedzeniu cebuli czy czosnku). Do szklanki wody należy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej i wypłukać usta. Taką płukankę polecamy również osobom noszącym aparaty ortodontyczne i protezy.
15. Pasta z sody na wysypkę i ukąszenia owadów
Wymieszaj łyżeczkę sody z łyżką oleju kokosowego, aż uzyskasz gładką pastę. Posmaruj skórę, zmyj zimną wodą po 5 minutach. Olej kokosowy ma właściwości kojące i przeciwbakteryjne, a soda przeciwzapalne.
16. Soda oczyszczona wypłukuje farbę z włosów
Jeśli nie jesteś zadowolona z efektów domowej koloryzacji, sięgnij po sodę, która pomoże wypłukać z włosów farbę, szczególnie tę w ciemnym odcieniu.
Połącz 2 łyżki sody oczyszczonej, 2 szklanki wody,1 łyżkę octu jabłkowego, ewentualnie 5 kropli pachnącego olejku eterycznego (w zależności od preferencji). Spłucz tym płynem umyte włosy. Powtarzaj przez 3 dni.
Wysokie pH sody sprawi, że łuski włosów uniosą się i łatwiej będzie pozbyć się z ich wnętrza składników farby. Kuracja ta sprawi, że kolor wyblaknie, ale może też nieco wysuszyć włosy.
17. Soda czyści pędzle, gąbki, szczotki do włosów
I inne akcesoria kosmetyczne. Stosujemy do tego roztwór z sody oczyszczonej (4 łyżki sody na litr wody). Po umyciu pędzli wystarczy przepłukać je pod bieżącą wodą. Będą nie tylko czyste, ale i zdezynfekowane.
Ekologiczne środki czystości, czyli jak posprzątać dom w duchu eko