Strona główna WellbeingMedytacja 6 sposobów, aby ulepszyć praktykę jogi

6 sposobów, aby ulepszyć praktykę jogi

autor: Małgorzata Mostowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Joga to ciągły rozwój. Na każdych zajęciach można bowiem doświadczyć czegoś nowego, spróbować nowej pozycji lub też poczuć w ciele nieznane wcześniej emocje. Na każdym poziomie można zatem czegoś się nauczyć – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym. Oto 6 sposobów, aby ulepszyć praktykę jogi.

Strona główna WellbeingMedytacja 6 sposobów, aby ulepszyć praktykę jogi

Bez względu na to jak długo trwa już praktyka jogi oraz jak bardzo zaawansowani czy początkujący w niej jesteśmy, istnieje kilka zasad czy też drogowskazów, które uczynią praktykę jogi jeszcze lepszą – bardziej świadomą i uważną.

1. Miej szacunek do swojego ciała

Chodzi przede wszystkim o szacunek dla swojego ciała i jego ograniczeń. Czasem umysł lub ambicja pragną znacznie więcej aniżeli pozwala na to nasz zakres ruchu. Pojawia się cel – zrobić szpagat, dotknąć głową kolan, wyprostować nogi w pozycji psa z głową do dołu itp.

Jednak mając w głowie takie priorytety, często zapominamy o tym, co najważniejsze – o czerpaniu radości z samej praktyki jogi.

Jesteśmy w stanie wynieść z praktyki jogi znacznie więcej, jeśli skupimy się na tym, aby we wszystkich pozycjach poczuć się komfortowo, nawet w trudnych dla nas do utrzymania asanach.

Dlatego warto w każdej pozycji jogi znaleźć ten „magiczny punkt”, w którym poczujemy, że coś dobrego dzieje się w naszym ciele – wzmacnia się lub rozciąga, ale jednocześnie nie jest to związane z bólem.

W każdej asanie chcemy odnaleźć ten złoty środek, który podpowie nam, że nasza praktyka jest zarówno bezpieczna, jak i owocna.

Co daje joga? Jakie są zalety jogi?

2. Oddychaj świadomie podczas praktyki jogi

Joga to także praktyka oddechu. Jeśli już znajdziemy się w jakiejś trudniejszej dla nas asanie, najlepsze co możemy wtedy zrobić, to skupić się na spokojnym oddechu. Świadomy i pogłębiony oddech w jodze powinien oczywiście towarzyszyć nam podczas całej praktyki jogi, jednak warto wykorzystywać go szczególnie w bardziej wymagających sytuacjach.

Dzięki utrzymaniu uwagi na oddechu nasze myśli nie rozpraszają się, a my pozostajemy obecni tu i teraz – nie tylko ciałem, ale też umysłem, a przecież właśnie o to chodzi w praktyce jogi.

3. Obserwuj ciało, oddech i myśli

Bez względu na to, czy wykonujemy bardzo dynamiczną formę jogi (np. Ashtanga joga) czy też poddajemy się relaksowi w śavasanie, niezwykle istotnym punktem jest obserwacja ciała, myśli i oddechu.

  • Obserwacja tego, co dzieje się z naszym ciałem – jak odczuwa daną pozycję, w którym miejscu odczuwamy napięcie, a gdzie rozluźnienie.
  • Zwrócenie uwagi na to, co dzieje się z naszym oddechem – czy jest przyspieszony, pogłębiony, a może równy i spokojny?
  • Obserwacja tego, co dzieje się z naszymi myślami – czy wspieramy się w praktyce, czy też podchodzimy do siebie krytycznie? O czym myślimy? Czy jesteśmy skupieni na tym, co dzieje się teraz?

Taka pogłębiona obserwacja w trakcie jogi, stanowiąc swego rodzaju medytację, pomaga nam w bardziej świadomy sposób nie tylko pracować na macie, ale też funkcjonować w życiu.

Medytacja dla początkujących – 5 wskazówek od Agnieszki Maciąg

Joga - jak ulepszyć praktykę? Kobieta w czarnym stroju sportowym ćwiczy jogę w sali gimnastycznej.

4. Nie miej oczekiwań

Przychodząc na zajęcia grupowe, jak i wchodząc na matę w domowym zaciszu, bardzo ważne jest, aby nie mieć żadnych oczekiwań związanych czy to z praktyką, z nauczycielem, czy też z odczuciami, jakie pojawią się po sesji.

Taka otwarta postawa i wyzbycie się oczekiwań znacznie ułatwia pełne doświadczanie danej chwili oraz pomaga uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Joga na stres – czy faktycznie łagodzi napięcie?

5. Uśmiechaj się i poczuj radość z praktyki jogi

Coś, o czym często się zapomina, a co jest kluczowe w praktyce jogi: radość czerpana z samej praktyki. Uśmiech, który pojawia się nie tylko na końcu praktyki – ale też w jej trakcie.

Taki uśmiech bowiem przypomina o tym, aby być wdzięcznym za to, że możemy być tu i teraz, że nasze ciało daje nam takie możliwości, że robimy coś dobrego dla siebie, tym samym robiąc coś dobrego dla innych i świata.

Ponadto, gdy coś nam nie wychodzi, uśmiech pozwala rozładować napięcie i przypomina, aby nie podchodzić do siebie zbyt poważnie, lecz z zachowaniem zdrowego dystansu.

Neurojoga, czyli trening uważności

6. Joga poza matą – otwórz umysł na to, co wokół ciebie

To jeden z najważniejszych punktów, mówiący o tym, aby korzyści, które wypracowaliśmy na macie, przenieść do codziennego życia.

Głęboki i świadomy oddech pozwoli nam uspokoić umysł w stresujących sytuacjach. Spokój, który zyskujemy dzięki głębokiemu oddychaniu pozwoli nam zachować trzeźwość umysłu i rozluźnione ciało bez względu na to, co dzieje się wokół nas.

Obserwując otoczenie oraz ludzi, z którymi przebywamy, stajemy się bardziej uważni i dzięki temu bardziej empatyczni. Radość wyniesiona z praktyki jogi przenosi się na radosne i pozytywne nastawienie, przez co sami ze sobą czujemy się lepiej, jesteśmy w stanie dać z siebie więcej i mamy znacznie więcej energii.

Brak oczekiwań – nie tylko wobec siebie, ale i wobec innych – powoduje z kolei, że patrzymy na życie i drugiego człowieka z ciekawością i otwartym umysłem, przez co zyskujemy zaufanie i budujemy zdrowe relacje z innymi.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły