Strona główna WellbeingMedytacja Co daje joga? Jakie są zalety jogi?

Co daje joga? Jakie są zalety jogi?

autor: Małgorzata Mostowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Joga to najstarszy system filozoficzny, który staje się coraz bardziej popularny i doceniany również w zachodnich krajach świata. Co daje joga? Otóż zalety jogi są zarówno zdrowotne, jak i duchowe.

Strona główna WellbeingMedytacja Co daje joga? Jakie są zalety jogi?

Wiele osób rozpoczyna praktykę jogi, ponieważ pozwala ona pozbyć się bólu kręgosłupa czy też rozciągnąć zastałe i sztywne mięśnie. Jednak wraz z pogłębianiem tej praktyki na pierwszy plan zaczynają wysuwać się inne zalety jogi, niekoniecznie związane tylko z ciałem. Joga – co daje jej praktyka?

Joga na kręgosłup

Co daje joga na co dzień? Jakie są zalety jogi?

Holistyczne podejście jogi do człowieka zakłada, że ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone. Jedno wpływa na drugie i odwrotnie. Ćwiczenia fizyczne (asany) stanowią wstępną część systemu jogi i pomagają osiągnąć zdrowe, wolne od bólu ciało.

Tym samym przyczyniają się do polepszenia samopoczucia i jakości życia praktykującego. Dodatkowo przygotowują do dalszych stopni jogi, jakimi są medytacja i samopoznanie.

Oczywiście można traktować jogę tylko jako ćwiczenia fizyczne, które wzmocnią czy wysmuklą ciało. Jednak kiedy połączymy odpowiednie ruchy z głębokim świadomym oddechem oraz skupieniem na danej chwili, wtedy nie sposób nie czerpać z tej praktyki innych, bardziej duchowych korzyści.

Ashtanga joga, czyli ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej

Joga – co daje przeniesienie praktyki poza matę? Jakie są korzyści z jogi?

Wspomniane połączenie ciała i umysłu jest odzwierciedlone we wszystkich formach jogi. Co daje joga? Korzyści i zalety jogi są potwierdzone badaniami.

  • Wzmacniając nasze ciało i utrzymując daną pozycję przez dłuższy czas, zwiększamy również wytrzymałość na trudne sytuacje pojawiające się w codziennym życiu.
  • Odnajdując cierpliwość i spokój na macie, te same cechy znajdziemy w życiu codziennym. Dając sobie czas na wejście do danej pozycji, na wygodne ułożenie ciała i uspokojenie oddechu, zdobywamy korzyści z jogi nie tylko w relacjach z samym sobą, ale również z innymi.
  • Koncentrując się na własnym oddechu oraz na tym, co czuje ciało podczas każdej z asan, zyskujemy nie tylko świadomość ciała, ale i koncentrację na chwili obecnej. Świadomość wypracowana na macie przydaje się w życiu codziennym, gdyż łatwiej jest wówczas zrozumieć, czego potrzebujemy w kwestii sposobu odżywiania się czy jakichkolwiek form spędzania czasu. Z kolei koncentracja na chwili obecnej (mindfulness) pozwala nam nie wychodzić myślami poza to, co najważniejsze oraz skupić się na danej rzeczy, osobie czy sytuacji również poza matą.
  • Co daje joga? W jej praktyce bardzo często wykorzystywane są pozycje, które naturalnie zwiększają siły witalne. Dzięki temu nawet jeśli praktyka była wymagająca, tuż po niej można poczuć przypływ energii oraz znacznie większą chęć do działania.
  • Znalezienie równowagi – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym – jest wręcz wymogiem podczas wykonywania wielu pozycji jogi, które są wykorzystywane w trakcie praktycznie każdej sekwencji. Pomaga nam wtedy skupienie wzroku na danym punkcie, tzw. Drishti, w połączeniu z powolnym i uważnym ruchem. Ta wypracowana na macie uważność oraz skupienie na wybranym punkcie wprowadzają do naszego życia równowagę pomiędzy ciałem a umysłem, które zaczynają ze sobą współpracować.

Neurojoga, czyli trening uważności

Praktyka jogi to nie tylko ćwiczenia fizyczne

Trudno zatem myśleć o jodze wyłącznie jak o ćwiczeniach fizycznych. Jak zostało wspomniane wyżej, regularna praktyka jogi wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na umysł, które są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują.

Dzięki temu, że wzmacniamy mięśnie, wzmacniamy również psychikę, a elastyczność ciała zapewnia nam elastyczność w życiu. Innymi słowy, joga to coś znacznie więcej niż ćwiczenia fizyczne i z pewnością przekonał się o tym każdy, kto podszedł do swojej praktyki z szacunkiem i zaangażowaniem.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły