Strona główna Zdrowie Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych

Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych

autor: Maja Modrzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wiele mam zadaje sobie co wieczór pytanie: w czym kąpać dziecko, które ma atopowe zapalenie skóry? Niektóre z nich same borykają się z tym problemem. Oto 4 kąpiele lecznicze na AZS dla dzieci i dorosłych. Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.

Strona główna Zdrowie Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych

Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz więcej dzieci, ale nie tylko. Na to schorzenie o podłożu alergicznym cierpi także wiele osób dorosłych. Najtrudniejsze dla wszystkich są zwykle noce – podczas snu nasila się świąd skóry, co sprawia, że rano jest ona podrapana czasem aż do krwi! Leczenie AZS to długa i żmudna droga, dlatego niezwykle ważne jest regularne stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Warto jednak terapię zaleconą przez specjalistę wspomóc odpowiednią pielęgnacją. To drugi podstawowy element terapii.  Wśród skutecznych sposobów na ukojenie swędzącej i podrażnionej skóry polecane są m.n. lecznicze kąpiele z różnymi dodatkami.

Atopowe zapalenie skóry – kąpiele lecznicze, które warto stosować

Najlepsza jest kąpiel w ciepłej, ale niezbyt gorącej wodzie. Zabieg powinien trwać maksymalnie 10 minut, a po nim należy ciało spłukać (chyba, że w opisie kąpieli jest inne zalecenie) i lekko osuszyć miękkim bawełnianym ręcznikiem (nie wolno trzeć, a jedynie dociskać tkaninę).

Jeśli na skórze jest silny stan zapalny, świeże rany lub pojawiło się nadkażenie bakteryjne, wszelkie kąpiele są przez kilka dni (aż do wyleczenia ogniska zapalnego) niewskazane! 

1. Kąpiel z siemieniem lnianym na AZS

Nasiona lnu, czyli siemię lniane, zawierają mnóstwo kwasów omega-3, które natłuszczają skórę i uelastyczniają, co zmniejsza świąd. Mają także działanie przeciwzapalne, łagodzą zatem podrażnienia i sprzyjają szybszej regeneracji podrapań. Kisiel z siemienia tworzy również na skórze warstewkę ochronną, która pozostaje po kąpieli na długo.

Jak przygotować kąpiel w siemieniu lnianym?

Weź pół szklanki nasion lnu, zalej zimną wodą i odstaw na ok. pół godziny. Po tym czasie gotuj na wolnym ogniu, aż powstanie kleik. Wlej całość do wanienki z ciepłą wodą (możesz też najpierw przecedzić przez sitko, aby nie pływały ziarenka). Po kąpieli nie spłukuj ciała, osusz tylko skórę delikatnie, by nie zetrzeć powstałej warstewki.

2. Kąpiel w płatkach owsianych

Owies jest często wykorzystywany do produkcji kosmetyków dla osób z suchą skórą i AZS. Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i pomaga w utrzymaniu właściwości warstwy rogowej (wiązanie wody i utrzymanie nawilżenia). Najprostszą i najtańszą formą korzystania z dobrodziejstw jakie oferuje, jest kąpiel w płatkach. 

Jak przygotować kąpiel z płatków owsianych?

Weź około filiżanki płatków owsianych, najlepiej zwykłych (górskich) i organicznych (bio). Zmiksuj na drobny proszek w blenderze lub zmiel w młynku do kawy. Nalej do wanny ciepłej wody, wsyp zmielone płatki i odczekaj aż nieco napęcznieją.  

Kosmetyki dla dzieci – jak wybrać bezpieczne?

3. Kąpiel z podchlorynem sodu na AZS

Podchloryn sodu to substancja o działaniu bakteriobójczym – jeden ze składników popularnych środków do dezynfekcji np. toalet. Zapewne dla wielu osób zabrzmiało to dość przerażająco, jednak jak zapewniają lekarze, to metoda zupełnie bezpieczna. Jedyny warunek to odpowiednie stężenie podchlorynu sodu oraz kąpiel w wodzie bez żadnych dodatkowych substancji (płynów czy mydła), które mogłyby wejść w  reakcję chemiczną z chlorem.

Kąpiele 2-3 razy w tygodniu w takim roztworze mają działanie przeciwświądowe, pomagają złagodzić stany zapalne skóry oraz ograniczyć kolonizację na niej chorobotwórczych bakterii np. Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) – szacuje się, że ok. 90 proc. osób z AZS jest nosicielami tego patogenu.

Można kupić w sklepach internetowych czysty podchloryn sodu, ale najczęściej używane są ogólnodostępne środki z jego zawartością (możliwie bez innych dodatków i środków zapachowych) np. ACE. 

Jak zrobić kąpiel w podchlorynie sodu?

Na początku na każde 10 litrów ciepłej wody dodaj 5 ml podchlorynu sodu (roztwór 0,005 %). Kąpiel powinna trwać 5-10 minut i nie powinno się zanurzać w niej twarzy ani szyi. Uważaj także, by woda nie dostała się do oczu. Na koniec należy ciało spłukać. Po osuszeniu, najlepiej od razu (maksymalnie w ciągu 5 minut) trzeba posmarować skórę emolientem.

Po kilku takich kąpielach, jeśli skóra nie jest zbyt podrażniona, można zwiększyć zawartość podchlorynu sodu do 7,5-10 ml na każde 10 litrów wody (ta rada dotyczy jedynie osób dorosłych). 

Uwaga! Tę metodę należy stosować ostrożnie i raczej krótkotrwale (np. 1-2 razy), gdyż podchloryn sodu odkaża wprawdzie skórę, ale niszczy też naturalną barierę ochronną z pożytecznych bakterii.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

4. Kąpiel na AZS z olejem kokosowym

Nie tylko natłuszcza on skórę, ale pomaga w utrzymaniu w niej wilgoci. W badaniach wykazano, że po kilku tygodniach kąpieli z jego dodatkiem przeznaskórkowa utrata wody zmniejsza się o ponad 70 proc. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych olej kokosowy działa także przeciwzapalnie i zapobiega rozwojowi szkodliwej mikroflory bakteryjnej. Przyspiesza również gojenie się ran, a nie powoduje podrażnień ani uczuleń. 

Jak zrobić kąpiel leczniczą z olejem kokosowym?

Do ciepłej wody dodaj ok. 10 ml oleju kokosowego (dużą łyżkę), dokładnie rozpuść i zanurz ciało. Po zabiegu nie spłukuj skóry ani nie wycieraj, pozwól, by olej się wchłonął. 

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/163/original/49-68.pdf?1481285047
  2. http://pediatria1.wum.edu.pl/sites/pediatria1.wum.edu.pl/files/azs_wasztaty2014pdf.pdf
  3. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/607/original/17-26.pdf?1481113167
  4. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/07/pf_2019_136-144.pdf
  5. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,83723,pierwsze-na-swiecie-badania-u-dzieci-z-azs-przeprowadza-polscy-specjalisci
  6. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,79227,pomyslne-pierwsze-testy-kliniczne-nowego-leku-na-atopowe-zapalenie-skory
  7. https://www.worldallergy.org/education-and-programs/education/allergic-disease-resource-center/professionals/eczema-e-atopic-eczema-ae-and-atopic-dermatitis-ad

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły