Strona główna Zdrowie Dobry zwyczaj, nie pożyczaj – czego nie pożyczać innym?

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj – czego nie pożyczać innym?

autor: Anna Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. To przysłowie odnosi się do pożyczania pieniędzy, ale z powodzeniem można je rozszerzyć na wiele innych dziedzin naszego życia. Lista rzeczy, które zawsze powinny pozostawać wyłącznie do naszej dyspozycji, jest długa. A zatem, czego nie powinno się pożyczać?

Strona główna Zdrowie Dobry zwyczaj, nie pożyczaj – czego nie pożyczać innym?

W wielu domach dochodzi do kłótni, gdy żona korzysta z maszynki do golenia należącej do jej męża. Miejmy nadzieję, że to czasy minione, bo obecnie bez problemu można kupić jednorazowe maszynki dla kobiet i mężczyzn. Nie trzeba uciekać się do opinii specjalistów, aby wiedzieć, że są przedmioty, których się nie pożycza.

Nawet pozostawanie w bardzo bliskich relacjach z drugą osobą nie upoważnia nas do korzystania z jej osobistych przyborów toaletowych, bielizny, ręczników czy kosmetyków. Każdy z domowników powinien mieć swój komplet. Na wielu przyborach toaletowych i niektórych kosmetykach mogą bytować bakterie i wirusy, które mogą być przyczyną mniejszych lub większych problemów zdrowotnych. Oto 15 rzeczy, których nie należy ani pożyczać od kogoś, ani udostępniać innym osobom.

15 rzeczy, których lepiej nie pożyczać

1. Szczoteczka do zębów

Jama ustna to siedlisko bakterii, z którymi nasz organizm żyje w zgodzie. Jednak pożyczenie szczotki do zębów od kogoś innego lub użyczenie swojej może się zakończyć infekcją dziąseł lub zakażeniem próchnicą. Bakterie bytujące w jamie ustnej bywają groźne.

Dlatego też lekarze przestrzegają nie tylko przed korzystaniem z cudzej szczoteczki do zębów, ale także przed jedzeniem jedną łyżką. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci. Niestety, dość często widzi się, że mamy lub babcie opiekujące się wnukami oblizują łyżkę, którą karmią dziecko. Tak można przenieść nie tylko próchnicę, ale także wirus opryszczki wargowej.

Szczoteczkę do zębów należy traktować jak przedmiot intymny, który służy tylko jednej osobie. A gdy zdarzy się, że nie mamy szczotki do zębów, można je umyć ręcznikiem (też własnym) nawiniętym na palec. W ostateczności można usta tylko wypłukać wodą z odrobiną pasty do zębów.

Po infekcji zmień szczoteczkę do zębów

2. Maszynka do golenia

Maszynka do golenia to także przedmiot bardzo osobisty. Od wielu lat można kupić jednorazowe maszynki do golenia, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Jak wskazuje nazwa, jednorazowa maszynka powinna być użyta tylko raz, a następnie wyrzucona do śmieci. Wspólne korzystanie z maszynki do golenia w skrajnych przypadkach, np. skaleczenia skóry, może się zakończyć przeniesieniem wirusów (zapalenia wątroby typu B i C oraz HIV) lub grzybów bytujących na skórze.

3. Przybory do manikiuru

Każdy z domowników powinien mieć własny zestaw cążków, nożyczek czy pilników do pielęgnacji paznokci. Na cążkach i nożyczkach mogą być ślady krwi osoby, która wcześniej z nich korzystała. Jeśli nie zostały one odpowiednio zdezynfekowane, mogą być siedliskiem wirusów zapalenia wątroby typu B i C. W przypadku uszkodzenia skóry przedostaną się one do naszej krwi i może dojść do zakażenia. W ten sam sposób można się zarazić kurzajkami.

Korzystając zaś z cudzych pilników do paznokci, tarek do skóry czy pumeksów, możemy zainfekować swoją skórę i paznokcie grzybicą, która zwykle wymaga długiego leczenia (sprawdź: jak zapobiec grzybicy stóp).

4. Buty i kapcie

Chodzenie w cudzych butach czy kapciach jest zwyczajnie niehigieniczne. Nie korzystajmy też z tzw. gościnnych kapci. Jeśli wiemy, że domownicy wymagają od gości zdjęcia butów, zabierzmy z domu własne. Kapcie, których się nie pierze, to siedlisko grzybów, przed którymi nie obronią nas ani skarpetki, ani rajstopy.

Noszenie cudzych butów lub kupowanie używanych może się zakończyć bólem kręgosłupa, kolan czy stawów stóp. Dzieje się tak, ponieważ każdy inaczej stawia kroki i inaczej „deformuje” buty.

5. Gąbki i myjki

Te przedmioty powinny być traktowane tak samo jak szczoteczki do zębów. Wilgotne gąbki i myjki są doskonałym siedliskiem dla grzybów, bakterii i wirusów. W ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu, a takim jest łazienka, mogą one przetrwać na gąbce nawet dwie doby.

Korzystając z cudzej gąbki lub myjki, możemy zarazić się rzęsistkiem, a nawet chlamydią nie wspominając już o zakaźnych chorobach skóry, do których zaliczamy opryszczkę zwykłą, brodawki wirusowe skórne i płciowe, półpasiec, ospę wietrzną oraz mięczaka zakaźnego.

Jak pielęgnować skórę głowy?

6. Ręczniki

Nie korzystamy z cudzych ręczników z tych samych powodów, dla których nie używamy gąbki należącej do innej osoby. Ale nawet te własne, jeśli są zbyt rzadko zmieniane, mogą być dla nas niebezpieczne. Ręczniki, zwłaszcza wilgotne, to raj dla grzybów, bakterii, martwego naskórka, moczu, kału i wielu innych zarazków. Na ręcznikach mogą się też osadzać zarazki pochodzące z toalety.

7. Szczotka do włosów i grzebień

Nie korzystamy z tych należących do innych osób i to wcale nie z obawy przed łupieżem. Najbardziej niebezpieczne jest w tym przypadku przeniesienie zakażenia świerzbem (to choroba skóry głowy często obecnie występująca i nierzadko mylona z alergiami skórnymi). Równie częste są zakażenia wszawicą, grzybicą owłosionej skóry głowy oraz bakteriami wywołującymi zapalenie mieszków włosowych.

Naukowcy z University of Arizona twierdzą wręcz, że na każdym grzebieniu znajdują się średnio 1342 kolonie drobnoustrojów. Lepiej więc nie ryzykować, że któraś z nich zechce zamieszkać na naszej skórze. Nie pożyczamy także wałków do włosów i spinek.

8. Dezodorant w kulce lub sztyfcie

Każdy z nas ma inne pH skóry i dlatego dezodorant powinien pozostać intymnym gadżetem. Używany przez kilka osób nie będzie działał na nikogo. Ale to najmniejszy problem. Na sztyfcie lub kulce mogą osadzać się wirusy i bakterie, które mogą być przyczyną chorób skóry. Problem ten nie dotyczy dezodorantów w sprayu.

9. Kostium kąpielowy

Powinien być traktowany tak samo jak bielizna. Pożyczanie cudzego kostiumu jest niehigieniczne. Każdy powinien mieć własny strój do kąpieli, bo korzystanie z cudzego może zakończyć się infekcją okolic intymnych.

Infekcje intymne – jak im zapobiegać i jak leczyć?

10. Pędzle do makijażu

Pędzel powinien być czyszczony (myty) przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli tego nie robimy, pozostają na nim resztki nie tylko kosmetyków, ale także sebum. Zdarza się też, że korzystamy z pędzla, gdy mamy na twarzy trądzik lub opryszczkę. To wszystko przeniesie się na skórę twarzy innej osoby i może być przyczyną podrażnienia, a nawet poważniejszej infekcji.

11. Szminki do ust i błyszczyki

To także bardzo osobiste przedmioty. Korzystając z cudzej szminki, łatwo przenieść wirusa opryszczki. Nie używajmy także cudzych balsamów do ust w słoiczkach czy sztyftach, bo można przenieść zakażenie opryszczką.

W tym miejscu warto też przestrzec przed korzystaniem z pomadek i błyszczyków wystawianych w sklepach kosmetycznych jako testery. Takie szminki mogą być wielokrotnie używane przez osoby chore, a więc są doskonałym pasem transmisyjnym dla różnego rodzaju infekcji.

12. Tusz do rzęs i kredka do oczu

To przedmioty, których się nie pożycza. Tusz do rzęs powinien być używany tylko przez jedną osobę. Nie tylko dlatego, że łatwo przenieść infekcję, która będzie przyczyną zapalenia spojówek. Równie groźne i dokuczliwe jest przeniesienie nużeńców. To drobnoustroje, które bytują u nasady rzęs i są przyczyną ich wypadania. Leczenie nużycy, czyli choroby wywołanej przez nużeńce, jest długie (trwa kilka miesięcy) i bardzo uciążliwe.

13. Kapelusze i czapki

Przede wszystkim chłoną pot, a więc noszenie ich jest nieprzyjemne. Poza tym, ponieważ stykają się z włosami, mogą być siedliskiem grzybów z owłosionej skóry głowy i wszy.

14. Słuchawki do uszu

Każdy z nas ma inny rodzaj bakterii na skórze. Te , które są niegroźne dla jednej osoby, dla innej mogą być niebezpieczne. Korzystając z cudzych słuchawek lub udostępniając własne, narażamy się na infekcje uszu.

15. Bielizna i skarpetki

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bielizna osobista powinna być zarezerwowana tylko dla właściciela. Korzystanie z cudzych majtek lub skarpetek może się zakończyć złapaniem grzybicy, nawet wtedy, gdy te elementy garderoby były świeżo wyprane.

Domowe sposoby na grzybicę stóp

Źródła:

  1. Cichewicz, A. (2017). Choroby wirusowe skóry. Pobrane z: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73327,choroby-wirusowe-skory
  2. Bowsza, S. (2018). Infekcje intymne – grzybica pochwy, waginoza, zakażenia bakteryjne. Pobrane z https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/infekcje-intymne-grzybica-pochwy-waginoza-zakazenia-bakteryjne,6153,n,192
  3. Malinowska, A., Nowicki, R. (2014). Grzybica paznokci – terapia musi być konsekwentna. Dermatologia po Dyplomie, 06. Pobrane z https://podyplomie.pl/dermatologia/17410,grzybica-paznokci-terapia-musi-byc-konsekwentna
  4. Kuźniak, A., Shawkat, S., Jenerowicz, D. (2019). Zasady postępowania w wybranych powierzchownych zakażeniach grzybiczych. Wiadomości Dermatologiczne, 5. Pobrane z https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/zasady-postepowania-w-wybranych-powierzchownych-zakazeniach-grzybiczych
  5. Kuchar, E. (2015). Postępowanie lecznicze w przypadku nużycy. Pobrane z https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/115624,postepowanie-lecznicze-w-przypadku-nuzycy
  6. Maciejewska, J. (2017). Brodawki wirusowe. Pobrane z https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170527,brodawki-wirusowe
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły