Strona główna Zdrowie Głóg – najlepszy dla serca
Głóg leczy serce.
Strona główna Zdrowie Głóg – najlepszy dla serca

Głóg – najlepszy dla serca

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdyby ktoś chciał stworzyć listę najważniejszych roślin leczniczych, głóg z pewnością znalazłby się w pierwszej dziesiątce! Przede wszystkim ze względu na swoje dobroczynne działanie na mięsień sercowy. Warto zatem poznać i wykorzystać jego właściwości. Konsultacja: dr n. farm. Jerzy Jambor.

Jako roślina o właściwościach prozdrowotnych znany był już od… starożytności! Wówczas w Grecji stosowano go w leczeniu podagry, czyli dny moczanowej. W średniowieczu odkryto, że wspomaga serce – i to właśnie wiele lat później znalazło swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. A od XVII w. głóg jest już powszechnie stosowanym lekiem nasercowym. Surowcem farmaceutycznym są kwiatostany i liście głogu dwuszyjkowego (Crataegus oxyacantha) lub jednoszyjkowego (Crataegus monogyna) oraz ich owoce.

Obydwa gatunki tej rośliny zawierają te same substancje czynne, mają zatem jednakowe znaczenie i zastosowanie w lecznictwie. Czym się różnią? Oprócz detali, istotnych dla botaników (jak ilość pestek w owocu), nieco odmiennym wyglądem – jednoszyjkowy jest wyższy i mniej ciernisty oraz terminem kwitnienia – dwuszyjkowy kwitnie o 2 tygodnie wcześniej. Oba wyglądają niezwykle malowniczo wiosną, gdy obsypane są białymi lub jasnoróżowymi kwiatami, a także jesienią, kiedy na ich gałązkach pełno jest maleńkich, czerwonych „jabłuszek”.  Właśnie dlatego chętnie są sadzone w parkach i ogrodach.

Skomplikowane nazwy, proste działanie

Według naukowców badających skład roślin leczniczych głóg ma między innymi mnóstwo flawonoidów (ponad 25 różnych związków), proantocyjanidyn fenolokwasów oraz triterpenów. Związki te, zawarte zarówno w kwiatach, jak i liściach oraz owocach, mają doskonały wpływ na mięsień sercowy.

Pomagają na przykład zwiększyć siłę jego skurczów – to ważne zwłaszcza dla osób starszych, a także zmniejszają i regulują ich częstotliwość – mogą być zatem pomocne przy arytmii. Działają również rozkurczowo na naczynia wieńcowe, zwiększając przepływ krwi zarówno w nich samych, jak i w sercu. Zmniejszają też uczucie duszności, które często towarzyszy niewydolności serca i obniżają nieco ciśnienie.

Głóg - jaki lek można z niego przyrządzić?

Dodatkowo wywierają korzystny wpływ na naczynia krwionośne mózgu, zapobiegając niedotlenieniu mózgu związanemu np. z miażdżycą. Jak wynika z dokumentacji wielu badań klinicznych, preparaty z głogu nadają się do leczenia choroby wieńcowej lżejszego i średniego stopnia (określanych czasem jako stan przedzawałowy), jak również tzw. serca starczego.

W lecznictwie ludowym napary z kwiatów tej rośliny oraz przetwory z jej owoców stosowane są do wzmocnienia organizmu, w stanach wyczerpania i przemęczenia  (1). Warto wiedzieć, że głóg jest także ważnym składnikiem preparatów zmniejszających stres i niepokój (m.in. związany z okresem przekwitania) oraz uspokajających.

Głóg dla każdego (z niewielkimi wyjątkami)

Obecnie na światowym rynku jest ponad 100 różnych preparatów z tej rośliny. Najczęściej przez lekarzy zalecany jest wyciąg ze świeżych kwiatów i liści głogu (Intractum Crataegi), ze względu na to, że ma on dokładnie określoną zawartość leczniczych związków (jest standaryzowany).

Można go stosować długotrwale przy niewydolności serca i zmniejszeniu jego kurczliwości (dawkowanie zwykle podane jest na dołączonej do leku ulotce), bo jest bezpieczny i nie wywołuje działań niepożądanych. Zawiera jednak alkohol, dlatego polecany jest wyłącznie osobom dorosłym, za wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia mogą stosować ekstrakt suchy (zwykle w kapsułkach) oraz odwary z liści i kwiatów.

Domowe recepty

Podajemy przepisy na mieszanki ziołowe, które można zrobić sobie samemu. Ważne, by przyjmować je regularnie, przynajmniej przez kilka tygodni, gdyż głóg ma działanie łagodne. Uwaga! Osoby, które cierpią na przewlekłe dolegliwości i przyjmują wiele leków przepisanych przez lekarza powinny się z nim skonsultować, zanim zaczną stosować jakiekolwiek naturalne kuracje.

Głóg na chorobę niedokrwienną serca

Wymieszaj po 30 g kwiatostanu głogu i owocu głogu oraz po 20 g ziela dziurawca, jemioły i marzanki.

Stosowanie: łyżkę stołową ziół zalej szklanką wrzącej wody, przykryj, gotuj 3 minuty i odstaw na 10 minut. Pij (po przecedzeniu) ciepły napój rano i wieczorem, ok. 15 minut po jedzeniu. Kuracja powinna trwać około miesiąca.

Głóg - lek na serce.

Głóg przy miażdżycy

Wymieszaj po 30 g kwiatostanu głogu, owocu głogu, ziela jemioły, korzenia kozłka i koszyczków rumianku.

Stosowanie: odwar przygotuj się podobnie jak powyżej, pij go 3 razy dziennie, 10 minut przed jedzeniem (za każdym razem trzeba przygotować świeżą porcję).

Głóg na nerwicę serca

Zmieszaj po 10 g nalewek: z kwiatostanów głogu, liścia konwalii i korzenia kozłka (wszystkie można kupić w aptece).
Stosowanie: 3 razy dziennie przyjmuj po 30 kropli mieszanki, minimum pół godziny po jedzeniu.

Receptury pochodzą z książki „Medycyna naturalna” pod. red. prof. dr hab. med. Kazimierza Janickiego i dr med. Wojciecha Rewerskiego (Wyd. PZWL). 

Źródła:

  1. Materiały przygotowane przez Jerzego Jambora
  2. „Fitoterapia i leki roślinne”, red. Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok (Wyd. PZWL)

Najnowsze artykuły