Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Nalewka z sosny na przeziębienie

Nalewka z sosny na przeziębienie

autor: dr n. farm. Jerzy Jambor Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ekstrakty z młodych pąków i pędów sosny zawierają składniki aktywne pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia. Najwięcej substancji leczniczych mają na wiosnę. Jeśli się pospieszysz, uda ci się jeszcze zebrać świeże pędy i zrobić nalewkę z sosny na infekcję górnych dróg oddechowych do domowej apteczki.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Nalewka z sosny na przeziębienie
Przepis na nalewkę z sosny. Syrop z pędów młodej sosny i nalewka z sosny. Buteleczka z nalewką z sosny stoi na drewnianym blacie, przykryta ściereczką. Wokół leżą pędy i gałązki sosny.

W tym roku wiosna przyszła bardzo szybko, słońce grzeje i wszystko wokół zakwitło szybciej niż zwykle. Także sosny puściły młode pędy – ciężkie, pachnące, pełne olejków. Jest jeszcze czas, żeby wybrać się na pobliską wieś, znaleźć rosnące z dala od dróg sosny i urwać kilka leczniczych gałązek.

Pamiętaj jednak, aby nie ogołocić jednego drzewka ze wszystkich pędów! To mogłoby zatrzymać jego wzrost.

Nalewka z zielonych orzechów włoskich

Przepisy na nalewki z sosny, syrop z szyszek sosny i odwar

Bądź gotowa na sezon zimowy i sprawdź nasze przepisy na leczniczą nalewkę z sosny, odwar i domowy syrop z szyszek  sosny. Dodaj domowe leki ziołowe na przeziębienie do swojej apteczki, obok lipy drobnolistnej, nalewki z pigwy, czy nalewki z mięty.

1. Nalewka z pędów sosny na ginie

Składniki:

  • 6-8 pędów sosny
  • 150 g cukru
  • 0,5 l ginu

Od 6 do 8 świeżo zebranych pędów sosnowych (najlepiej nie dłuższych niż 5 cm), włóż do słoja i przysyp 150 gramami cukru, a następnie zalej ginem.

Zamknij słój i odstaw na 2 miesiące. Przefiltruj i wlej do butelki. Nalewka z sosny gotowa!

2. Nalewka z sosny na spirytusie

Składniki:

  • pół litra rozdrobnionych pędów sosny
  • 0,5 kg cukru
  • 0,5 l przegotowanej, gorącej wody
  • 1 l spirytusu

Około pół litra rozdrobnionych, młodych pędów sosny włóż do słoja, przesypując cukrem. Następnie przykryj go czystą ściereczką i odstaw na 2-3 tygodnie w ciepłe miejsce, do momentu aż puszczą sok.

Zlej otrzymany syrop z sosny, a do pozostałych w słoju pędów wlej pół litra przegotowanej, gorącej wody. Dzięki temu wypłuczesz pozostały na pędach syrop.

Dolej go do oddzielonego wcześniej syropu, odstaw na kilka godzin, przefiltruj i wymieszaj z 1 litrem spirytusu. Rozlej do butelek i odstaw na pół roku. Najlepiej przechowuj je w ciemnej i chłodnej piwnicy.

W razie przeziębienia i kaszlu, nalewkę stosuj po południu (działa wykrztuśnie, więc lepiej nie pić jej tuż przed snem), pijąc pół kieliszka lub jeden kieliszek dziennie. Ta nalewka z sosny działa wykrztuśnie.

Przepisy z igłami sosny. Jak jeść sosnowe igiełki?

3. Syrop z szyszek sosny

Świeże pączki sosnowe rozdrobnij i ułóż warstwami w słoiku, przesypując obficie cukrem. Pozostaw na dwa tygodnie w temperaturze pokojowej, aż puszczą sok. Wtedy całość wymieszaj i zostaw na kolejne dwa tygodnie. Otrzymany w ten sposób syrop oddziel od rozdrobnionych pąków i przelej do butelki. Syrop sosnowy na przeziębienie gotowy!

Przyjmuj po jednej łyżeczce kilka razy dziennie po jedzeniu. Syrop z szyszek sosny pomoże na zapalenie gardła, krtani i suchy kaszel. Syrop z sosny może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

4. Odwar z sosny

Nie masz teraz czasu na przygotowanie nalewki albo syropu? Zebrane pędy włóż do suszarki (np. takiej do grzybów), wysusz, a jesienią, w razie kaszlu, będziesz mogła zrobić z nich odwar.

Przepis na odwar sosnowy

Składniki:

  • 1 łyżeczka suszonych pączków sosny
  • szklanka wody

1 łyżeczkę suszonych pączków sosny zalej szklanką wody i gotuj od 3 do 5 minut pod przykryciem na małym ogniu. Odstaw na 10-15 minut i przecedź. Pij dwie łyżki stołowe 4 razy dziennie po jedzeniu. Odwar z sosny działa wykrztuśnie.

Nalewka z sosny – na co trzeba uważać?

Z sosny pozyskiwane są składniki aktywne wykorzystywane w ziołolecznictwie oraz do produkcji wielu leków na przeziębienie. Często poleca się wykorzystywanie olejku sosnowego do inhalacji.

Trzeba go jednak stosować z wielką ostrożnością! Olejek sosnowy (a także inne olejki trzymane z surowców z rodziny Pinaceae) zawiera bowiem terpeny, które mogą wywołać reakcję alergiczną – podrażnienie błon śluzowych i gardła. Szczególnie wrażliwe na nie są dzieci.

Przepisy na przetwory z czarnego bzu

Najnowsze artykuły