Spis treści
Infekcje górnych dróg oddechowych
Schorzenia dróg oddechowych zaczynają się często katarem. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką wodę morską w aerozolu, która udrożni nos zarówno w przypadku wodnistego, jak i gęstego kataru. Na katar wodnisty, rzadki, przezroczysty i podrażniający skórę wokół noska skutecznie zadziała także lek homeopatyczny Allium cepa. Podrażnienia skóry zaś należy smarować wówczas maścią majerankową lub nagietkową.
Zaś w przypadku kataru z gęstą, zielonkawą i niepodrażniającą wydzieliną dobrze jest podać niemowlęciu lek Pulsatilla, a nosek oczyścić za pomocą hipertonicznego roztworu wody morskiej lub soli fizjologicznej.
Co na kolki niemowlęce?
Powszechnymi dolegliwościami wieku niemowlęcego są również przypadłości ze strony przewodu pokarmowego. Maluch cierpi często z powodu kolek, zaparć lub biegunek.
W przypadku kolki można ogrzać dziecku brzuszek ciepłym okładem typu cold-hot, dostępnym w aptece, masować delikatnie brzuszek, aby ułatwić wydalenie gazów lub podać herbatkę o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, na bazie kopru włoskiego i rumianku. Naturalnym sposobem na uśmierzenie kolki są też leki homeopatyczne. Mama powinna zaopatrzyć się w lek Colocynthis, który przyda się, gdy napad kolki jest nagły, a dziecko mocno płacze, kuli się i podkurcza nóżki pod siebie. W sytuacji, gdy malec nie zgina się wpół, lecz przeciwnie – wygina się silnie do tyłu, ponieważ ulgę przynosi mu pozycja wyprostowana, wskazany będzie lek Dioscorea villosa.
Ząbkowanie u niemowląt
Gdy maluch nieco podrośnie, zaczynają się problemy z ząbkowaniem. Trudno znaleźć na nie skuteczny i bezpieczny lek. Wówczas warto mieć pod ręką lek Chamomilla vulgaris. Wskazaniem do jego podania jest nie tylko ból i stan zapalny dziąseł, ale również zmiany zachowania – dziecko jest rozdrażnione, kapryśne, marudne, złości się, do tego dochodzą problemy z apetytem i zasypianiem. Może pojawić się także lekki stan podgorączkowy lub biegunka z zielonym stolcem o nieprzyjemnym zapachu.
Gdy natomiast u ząbkującego malca wystąpi wysoka gorączka, dziąsła są czerwone, gorące i silnie podrażnione, a dziecko płacze z bólu, dużą pomocą będzie lek Belladonna. Dobrze jest mieć w podręcznej apteczce ten specyfik, ponieważ zadziała on na każdy rodzaj wysokiej, nagłej gorączki, przy której malec jest rozpalony, zaczerwieniony i spocony.
Rotawirusy
Dość groźną dolegliwością u dzieci jest grypa rotawirusowa, przebiegająca z biegunką, wymiotami i gorączką. Jest o tyle niebezpieczna, że u niemowlęcia szybko może prowadzić do odwodnienia. Oprócz tego, że trzeba bezwzględnie nawadniać dziecko, dobrze jest podać mu jak najszybciej lek Arsenicum album, który zahamuje rozwój choroby i przyspieszy powrót do zdrowia.
Zaparcia u niemowląt
Nierzadko zdarza się sytuacja przeciwna, czyli zaparcia. Niemowlętom można wówczas podawać dwa razy dziennie kilka łyżeczek soku jabłkowego lub śliwkowego i koniecznie należy zwiększyć ilość wypijanych przez dziecko płynów. Poza tym nie mamy wiele leków do wyboru. Bezpieczne będzie tu zastosowanie leków homeopatycznych, które pomogą uregulować wypróżnienia i przywrócą właściwe funkcjonowanie jelit.
Gdy niemowlę cierpi na zaparcia już krótki czas po narodzinach, a poród odbył się cesarskim cięciem, skutecznym lekiem będzie wtedy Opium. Gdy natomiast zaparcia są bolesne, przebiegające ze skurczowym bólem brzuszka i kolkami, a stolec jest twardy, mały i suchy, pomocny będzie lek Plumbum metallicum.
Przy różnych problemach trawiennych, które często nękają naszych najmłodszych dobrze jest także mieć w swojej apteczce lek Nux vomica. Jest on wskazany między innymi w kolkach, zaparciach lub dolegliwościach bólowych brzucha, nasilających się zwłaszcza po jedzeniu.
W różnego rodzaju zaburzeniach funkcji przewodu pokarmowego przyda się także dobry probiotyk. Niemowlętom najlepiej podawać go w postaci kropli lub zawiesiny. Nie tylko pomoże uporać się z biegunką czy zaparciem, ale też korzystnie wpłynie na ogólną odporność dziecka.
Sprawdź, jak leczyć kolki niemowlęce.