Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatyczna apteczka niemowlaka

Homeopatyczna apteczka niemowlaka

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy w domu pojawia się niemowlę, świat często przewraca się do góry nogami. Aby nie dać się zaskoczyć nieoczekiwanym sytuacjom, młoda mama powinna zawczasu zaopatrzyć się w produkty lecznicze niezbędne w domowej apteczce, przydatne w przypadku różnych dolegliwości malucha.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatyczna apteczka niemowlaka
Homeopatyczna apteczka dla niemowląt.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Schorzenia dróg oddechowych zaczynają się często katarem. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką wodę morską w aerozolu, która udrożni nos zarówno w przypadku wodnistego, jak i gęstego kataru. Na katar wodnisty, rzadki, przezroczysty i podrażniający skórę wokół noska skutecznie zadziała także lek homeopatyczny Allium cepa. Podrażnienia skóry zaś należy smarować wówczas maścią majerankową lub nagietkową.

Zaś w przypadku kataru z gęstą, zielonkawą i niepodrażniającą wydzieliną dobrze jest podać niemowlęciu lek Pulsatilla, a nosek oczyścić za pomocą hipertonicznego roztworu wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Co na kolki niemowlęce?

Powszechnymi dolegliwościami wieku niemowlęcego są również przypadłości ze strony przewodu pokarmowego. Maluch cierpi często z powodu kolek, zaparć lub biegunek.

W przypadku kolki można ogrzać dziecku brzuszek ciepłym okładem typu cold-hot, dostępnym w aptece, masować delikatnie brzuszek, aby ułatwić wydalenie gazów lub podać herbatkę o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, na bazie kopru włoskiego i rumianku. Naturalnym sposobem na uśmierzenie kolki są też leki homeopatyczne. Mama powinna zaopatrzyć się w lek Colocynthis, który przyda się, gdy napad kolki jest nagły, a dziecko mocno płacze, kuli się i podkurcza nóżki pod siebie. W sytuacji, gdy malec nie zgina się wpół, lecz przeciwnie – wygina się silnie do tyłu, ponieważ ulgę przynosi mu pozycja wyprostowana, wskazany będzie lek Dioscorea villosa.

Ząbkowanie u niemowląt

Gdy maluch nieco podrośnie, zaczynają się problemy z ząbkowaniem. Trudno znaleźć na nie skuteczny i bezpieczny lek. Wówczas warto mieć pod ręką lek Chamomilla vulgaris. Wskazaniem do jego podania jest nie tylko ból i stan zapalny dziąseł, ale również zmiany zachowania – dziecko jest rozdrażnione, kapryśne, marudne, złości się, do tego dochodzą problemy z apetytem i zasypianiem. Może pojawić się także lekki stan podgorączkowy lub biegunka z zielonym stolcem o nieprzyjemnym zapachu.

Gdy natomiast u ząbkującego malca wystąpi wysoka gorączka, dziąsła są czerwone, gorące i silnie podrażnione, a dziecko płacze z bólu, dużą pomocą będzie lek Belladonna. Dobrze jest mieć w podręcznej apteczce ten specyfik, ponieważ zadziała on na każdy rodzaj wysokiej, nagłej gorączki, przy której malec jest rozpalony, zaczerwieniony i spocony.

Homeopatia dla niemowląt.

Rotawirusy

Dość groźną dolegliwością u dzieci jest grypa rotawirusowa, przebiegająca z biegunką, wymiotami i gorączką. Jest o tyle niebezpieczna, że u niemowlęcia szybko może prowadzić do odwodnienia. Oprócz tego, że trzeba bezwzględnie nawadniać dziecko, dobrze jest podać mu jak najszybciej lek Arsenicum album, który zahamuje rozwój choroby i przyspieszy powrót do zdrowia.

Zaparcia u niemowląt

Nierzadko zdarza się sytuacja przeciwna, czyli zaparcia. Niemowlętom można wówczas podawać dwa razy dziennie kilka łyżeczek soku jabłkowego lub śliwkowego i koniecznie należy zwiększyć ilość wypijanych przez dziecko płynów. Poza tym nie mamy wiele leków do wyboru. Bezpieczne będzie tu zastosowanie leków homeopatycznych, które pomogą uregulować wypróżnienia i przywrócą właściwe funkcjonowanie jelit.

Gdy niemowlę cierpi na zaparcia już krótki czas po narodzinach, a poród odbył się cesarskim cięciem, skutecznym lekiem będzie wtedy Opium. Gdy natomiast zaparcia są bolesne, przebiegające ze skurczowym bólem brzuszka i kolkami, a stolec jest twardy, mały i suchy, pomocny będzie lek Plumbum metallicum.

Przy różnych problemach trawiennych, które często nękają naszych najmłodszych dobrze jest także mieć w swojej apteczce lek Nux vomica. Jest on wskazany między innymi w kolkach, zaparciach lub dolegliwościach bólowych brzucha, nasilających się zwłaszcza po jedzeniu.

W różnego rodzaju zaburzeniach funkcji przewodu pokarmowego przyda się także dobry probiotyk. Niemowlętom najlepiej podawać go w postaci kropli lub zawiesiny. Nie tylko pomoże uporać się z biegunką czy zaparciem, ale też korzystnie wpłynie na ogólną odporność dziecka.

Sprawdź, jak leczyć kolki niemowlęce.

Podobne artykuły