Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieProbiotyki Co mama niemowlaka powinna mieć pod ręką?

Co mama niemowlaka powinna mieć pod ręką?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy w domu pojawia się niemowlę, świat często przewraca się do góry nogami. Aby nie dać się zaskoczyć nieoczekiwanym sytuacjom, młoda mama powinna zawczasu zaopatrzyć się w produkty, niezbędne w domowej apteczce, przydatne w przypadku różnych dolegliwości malucha.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieProbiotyki Co mama niemowlaka powinna mieć pod ręką?

Infekcje górnych dróg oddechowych

Schorzenia dróg oddechowych zaczynają się często katarem. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką wodę morską w aerozolu, która udrożni nos zarówno w przypadku wodnistego, jak i gęstego kataru. Na katar wodnisty, rzadki, przezroczysty i podrażniający skórę wokół noska pomóc może również homeopatyczny allium cepa. Podrażnienia skóry zaś należy smarować maścią majerankową lub nagietkową.

Zaś w przypadku kataru z gęstą, zielonkawą i niepodrażniającą wydzieliną, nosek należy oczyścić za pomocą hipertonicznego roztworu wody morskiej lub soli fizjologicznej, a do tego przyda się homeopatyczna pulsatilla. 

Co na kolki niemowlęce?

Powszechnymi dolegliwościami wieku niemowlęcego są również przypadłości ze strony przewodu pokarmowego. Maluch cierpi często z powodu kolek, zaparć lub biegunek.

W przypadku kolki można ogrzać dziecku brzuszek ciepłym okładem typu cold-hot, dostępnym w aptece, masować delikatnie brzuszek, aby ułatwić wydalenie gazów lub podać herbatkę o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, na bazie kopru włoskiego i rumianku.

Pomoc przyniesie też homeopatia. Mama może wspomóc się homeopatycznym colocynthis, który przyda się, gdy napad kolki jest nagły, a dziecko mocno płacze, kuli się i podkurcza nóżki pod siebie. W sytuacji, gdy malec nie zgina się wpół, lecz przeciwnie – wygina się silnie do tyłu, ponieważ ulgę przynosi mu pozycja wyprostowana, lepszym wyborem będzie homeopatyczna dioscorea villosa.

Ząbkowanie u niemowląt

Gdy maluch nieco podrośnie, zaczynają się problemy z ząbkowaniem. Trudno znaleźć na nie skuteczny i bezpieczny sposób. Wówczas warto pomyśleć o homeopatycznej chamomilli vulgaris. Przyda się, gdy obecny jest nie tylko ból i stan zapalny dziąseł, ale również zmiany zachowania – dziecko jest rozdrażnione, kapryśne, marudne, złości się, do tego dochodzą problemy z apetytem i zasypianiem. Może pojawić się także lekki stan podgorączkowy lub biegunka z zielonym stolcem o nieprzyjemnym zapachu.

Gdy natomiast u ząbkującego malca wystąpi gorączka, dziąsła są czerwone, gorące i silnie podrażnione, a dziecko płacze z bólu, dużą pomocą będzie homeopatyczna belladonna. Pomoże również na nagłą gorączkę, przy której dziecko jest rozpalone, zaczerwienione i spocone.

Homeopatia dla niemowląt.

Rotawirusy

Dość groźną dolegliwością u dzieci jest zakażenie rotawirusowe, przebiegające z biegunką, wymiotami i gorączką. Jest o tyle niebezpieczne, że u niemowlęcia szybko może prowadzić do odwodnienia. Oprócz tego, że trzeba bezwzględnie nawadniać dziecko, dobrze jest wspomóc się jak najszybciej homeopatycznym arsenicum album, który potrafi powstrzymać rozwój choroby i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Zaparcia u niemowląt

Nierzadko zdarza się sytuacja przeciwna, czyli zaparcia. Niemowlętom można wówczas podawać dwa razy dziennie kilka łyżeczek soku jabłkowego lub śliwkowego i koniecznie należy zwiększyć ilość wypijanych przez dziecko płynów. Poza tym nie mamy wiele innych możliwości do wyboru. Bezpieczne będzie wówczas skorzystanie z homeopatii, która pomaga uregulować wypróżnienia i przywrócić właściwe funkcjonowanie jelit.

Gdy niemowlę cierpi na zaparcia już krótki czas po narodzinach, a poród odbył się cesarskim cięciem, warto rozważyć homeopatyczne opium. Gdy natomiast zaparcia są bolesne, przebiegające ze skurczowym bólem brzuszka i kolkami, a stolec jest twardy, mały i suchy, pomocne będzie homeopatyczne plumbum metallicum.

Przy różnych zaburzeniach przewodu pokarmowego, które często nękają najmłodszych, przydać się może homeopatyczny nux vomica. Pomaga między innymi w kolkach, zaparciach lub dolegliwościach bólowych brzucha, nasilających się zwłaszcza po jedzeniu.

W różnego rodzaju zaburzeniach funkcji przewodu pokarmowego warto również podać dziecku dobry probiotyk. Niemowlętom najlepiej podawać go w postaci kropli lub zawiesiny. Nie tylko pomoże uporać się z biegunką czy zaparciem, ale też korzystnie wpłynie na ogólną odporność dziecka.

Sprawdź, jak leczyć kolki niemowlęce.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły