Homeopatyczna apteczka niemowlaka

Gdy w domu pojawia się niemowlę, świat często przewraca się do góry nogami. Aby nie dać się zaskoczyć nieoczekiwanym sytuacjom, młoda mama powinna zawczasu zaopatrzyć się w produkty lecznicze niezbędne w domowej apteczce, przydatne w przypadku różnych dolegliwości malucha.
Homeopatyczna apteczka dla niemowląt.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Schorzenia dróg oddechowych zaczynają się często katarem. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką wodę morską w aerozolu, która udrożni nos zarówno w przypadku wodnistego, jak i gęstego kataru. Na katar wodnisty, rzadki, przezroczysty i podrażniający skórę wokół noska skutecznie zadziała także lek homeopatyczny Allium cepa. Podrażnienia skóry zaś należy smarować wówczas maścią majerankową lub nagietkową.

Zaś w przypadku kataru z gęstą, zielonkawą i niepodrażniającą wydzieliną dobrze jest podać niemowlęciu lek Pulsatilla, a nosek oczyścić za pomocą hipertonicznego roztworu wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Co na kolki niemowlęce?

Powszechnymi dolegliwościami wieku niemowlęcego są również przypadłości ze strony przewodu pokarmowego. Maluch cierpi często z powodu kolek, zaparć lub biegunek.

W przypadku kolki można ogrzać dziecku brzuszek ciepłym okładem typu cold-hot, dostępnym w aptece, masować delikatnie brzuszek, aby ułatwić wydalenie gazów lub podać herbatkę o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, na bazie kopru włoskiego i rumianku. Naturalnym sposobem na uśmierzenie kolki są też leki homeopatyczne. Mama powinna zaopatrzyć się w lek Colocynthis, który przyda się, gdy napad kolki jest nagły, a dziecko mocno płacze, kuli się i podkurcza nóżki pod siebie. W sytuacji, gdy malec nie zgina się wpół, lecz przeciwnie – wygina się silnie do tyłu, ponieważ ulgę przynosi mu pozycja wyprostowana, wskazany będzie lek Dioscorea villosa.

Ząbkowanie u niemowląt

Gdy maluch nieco podrośnie, zaczynają się problemy z ząbkowaniem. Trudno znaleźć na nie skuteczny i bezpieczny lek. Wówczas warto mieć pod ręką lek Chamomilla vulgaris. Wskazaniem do jego podania jest nie tylko ból i stan zapalny dziąseł, ale również zmiany zachowania – dziecko jest rozdrażnione, kapryśne, marudne, złości się, do tego dochodzą problemy z apetytem i zasypianiem. Może pojawić się także lekki stan podgorączkowy lub biegunka z zielonym stolcem o nieprzyjemnym zapachu.

Gdy natomiast u ząbkującego malca wystąpi wysoka gorączka, dziąsła są czerwone, gorące i silnie podrażnione, a dziecko płacze z bólu, dużą pomocą będzie lek Belladonna. Dobrze jest mieć w podręcznej apteczce ten specyfik, ponieważ zadziała on na każdy rodzaj wysokiej, nagłej gorączki, przy której malec jest rozpalony, zaczerwieniony i spocony.

Homeopatia dla niemowląt.

Rotawirusy

Dość groźną dolegliwością u dzieci jest grypa rotawirusowa, przebiegająca z biegunką, wymiotami i gorączką. Jest o tyle niebezpieczna, że u niemowlęcia szybko może prowadzić do odwodnienia. Oprócz tego, że trzeba bezwzględnie nawadniać dziecko, dobrze jest podać mu jak najszybciej lek Arsenicum album, który zahamuje rozwój choroby i przyspieszy powrót do zdrowia.

Zaparcia u niemowląt

Nierzadko zdarza się sytuacja przeciwna, czyli zaparcia. Niemowlętom można wówczas podawać dwa razy dziennie kilka łyżeczek soku jabłkowego lub śliwkowego i koniecznie należy zwiększyć ilość wypijanych przez dziecko płynów. Poza tym nie mamy wiele leków do wyboru. Bezpieczne będzie tu zastosowanie leków homeopatycznych, które pomogą uregulować wypróżnienia i przywrócą właściwe funkcjonowanie jelit.

Gdy niemowlę cierpi na zaparcia już krótki czas po narodzinach, a poród odbył się cesarskim cięciem, skutecznym lekiem będzie wtedy Opium. Gdy natomiast zaparcia są bolesne, przebiegające ze skurczowym bólem brzuszka i kolkami, a stolec jest twardy, mały i suchy, pomocny będzie lek Plumbum metallicum.

Przy różnych problemach trawiennych, które często nękają naszych najmłodszych dobrze jest także mieć w swojej apteczce lek Nux vomica. Jest on wskazany między innymi w kolkach, zaparciach lub dolegliwościach bólowych brzucha, nasilających się zwłaszcza po jedzeniu.

W różnego rodzaju zaburzeniach funkcji przewodu pokarmowego przyda się także dobry probiotyk. Niemowlętom najlepiej podawać go w postaci kropli lub zawiesiny. Nie tylko pomoże uporać się z biegunką czy zaparciem, ale też korzystnie wpłynie na ogólną odporność dziecka.

Sprawdź, jak leczyć kolki niemowlęce.

01.03.2019
Maluch jest nakarmiony, przewinięty, a mimo to zanosi się płaczem, pręży, podkurcza nóżki – takie objawy mogą wskazywać na kolkę niemowlęcą. Jak się z nią uporać dzięki naturalnym metodom? Konsultacja: dr Katarzyna Faruga, pediatra stosująca homeopatię.
15.04.2019
Biegunka, wymioty, wysoka gorączka, a nawet upał to główne przyczyny odwodnienia organizmu. Im młodsze dziecko, tym łatwiej do niego dochodzi. Są proste sposoby na to, by sprawdzić, czy ten problem dotyczy twojego malucha. Zobacz, jakie są główne objawy odwodnienia u dziecka. Konsultacja: Katarzyna Faruga, pediatra.
28.03.2019
Występujące w reklamach noworodki i niemowlęta mają piękne, morelowe buzie oraz idealnie gładką skórę na ciele. Patrzysz więc na swojego malca z niepokojem: na policzkach pojawia się trądzik niemowlęcy, na plecach szorstkie plamy, a pupa jest czerwona… Nie martw się! Takie zmiany na ciele maluszka są naturalne i występują bardzo często. Podpowiemy ci, jak sobie […]
05.02.2019
Smog szkodzi, truje, atakuje płuca i cały organizm. Walka o czyste powietrze w Polsce trwa. Ale zanim doczekamy się spektakularnych efektów, brońmy się przed smogiem sami. Eksperci podpowiadają jakie są najlepsze sposoby na to, aby przefiltrować powietrze, którym oddychamy.
26.01.2018
Od jakiegoś czasu trwa moda na domowe nalewki. Panowie – bo wbrew staropolskim zwyczajom przygotowywanie nalewek stało się męską specjalnością – prześcigają się w tworzeniu autorskich, wyjątkowych trunków, w komponowaniu niezwykłych bukietów smaków i aromatów, biorą udział w ogólnopolskich konkursach, szczycą się osiągnięciami.
16.11.2018
Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Skąd go czerpać? Czy warto przyjmować go w postaci suplementów? A może lepiej po prostu wdychać jod podczas nadmorskich spacerów? Odpowiadamy na 10 najważniejszych pytań o ten pierwiastek. Konsultacja: Kamila Lipowicz, dietetyk kliniczny z poradni Ajwen (www.ajwendieta.pl).