Homeopatyczna apteczka niemowlaka

Gdy w domu pojawia się niemowlę, świat często przewraca się do góry nogami. Aby nie dać się zaskoczyć nieoczekiwanym sytuacjom, młoda mama powinna zawczasu zaopatrzyć się w produkty lecznicze niezbędne w domowej apteczce, przydatne w przypadku różnych dolegliwości malucha.
Homeopatyczna apteczka dla niemowląt.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Schorzenia dróg oddechowych zaczynają się często katarem. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką wodę morską w aerozolu, która udrożni nos zarówno w przypadku wodnistego, jak i gęstego kataru. Na katar wodnisty, rzadki, przezroczysty i podrażniający skórę wokół noska skutecznie zadziała także lek homeopatyczny Allium cepa. Podrażnienia skóry zaś należy smarować wówczas maścią majerankową lub nagietkową.

Zaś w przypadku kataru z gęstą, zielonkawą i niepodrażniającą wydzieliną dobrze jest podać niemowlęciu lek Pulsatilla, a nosek oczyścić za pomocą hipertonicznego roztworu wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Co na kolki niemowlęce?

Powszechnymi dolegliwościami wieku niemowlęcego są również przypadłości ze strony przewodu pokarmowego. Maluch cierpi często z powodu kolek, zaparć lub biegunek.

W przypadku kolki można ogrzać dziecku brzuszek ciepłym okładem typu cold-hot, dostępnym w aptece, masować delikatnie brzuszek, aby ułatwić wydalenie gazów lub podać herbatkę o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, na bazie kopru włoskiego i rumianku. Naturalnym sposobem na uśmierzenie kolki są też leki homeopatyczne. Mama powinna zaopatrzyć się w lek Colocynthis, który przyda się, gdy napad kolki jest nagły, a dziecko mocno płacze, kuli się i podkurcza nóżki pod siebie. W sytuacji, gdy malec nie zgina się wpół, lecz przeciwnie – wygina się silnie do tyłu, ponieważ ulgę przynosi mu pozycja wyprostowana, wskazany będzie lek Dioscorea villosa.

Ząbkowanie u niemowląt

Gdy maluch nieco podrośnie, zaczynają się problemy z ząbkowaniem. Trudno znaleźć na nie skuteczny i bezpieczny lek. Wówczas warto mieć pod ręką lek Chamomilla vulgaris. Wskazaniem do jego podania jest nie tylko ból i stan zapalny dziąseł, ale również zmiany zachowania – dziecko jest rozdrażnione, kapryśne, marudne, złości się, do tego dochodzą problemy z apetytem i zasypianiem. Może pojawić się także lekki stan podgorączkowy lub biegunka z zielonym stolcem o nieprzyjemnym zapachu.

Gdy natomiast u ząbkującego malca wystąpi wysoka gorączka, dziąsła są czerwone, gorące i silnie podrażnione, a dziecko płacze z bólu, dużą pomocą będzie lek Belladonna. Dobrze jest mieć w podręcznej apteczce ten specyfik, ponieważ zadziała on na każdy rodzaj wysokiej, nagłej gorączki, przy której malec jest rozpalony, zaczerwieniony i spocony.

Homeopatia dla niemowląt.

Rotawirusy

Dość groźną dolegliwością u dzieci jest grypa rotawirusowa, przebiegająca z biegunką, wymiotami i gorączką. Jest o tyle niebezpieczna, że u niemowlęcia szybko może prowadzić do odwodnienia. Oprócz tego, że trzeba bezwzględnie nawadniać dziecko, dobrze jest podać mu jak najszybciej lek Arsenicum album, który zahamuje rozwój choroby i przyspieszy powrót do zdrowia.

Zaparcia u niemowląt

Nierzadko zdarza się sytuacja przeciwna, czyli zaparcia. Niemowlętom można wówczas podawać dwa razy dziennie kilka łyżeczek soku jabłkowego lub śliwkowego i koniecznie należy zwiększyć ilość wypijanych przez dziecko płynów. Poza tym nie mamy wiele leków do wyboru. Bezpieczne będzie tu zastosowanie leków homeopatycznych, które pomogą uregulować wypróżnienia i przywrócą właściwe funkcjonowanie jelit.

Gdy niemowlę cierpi na zaparcia już krótki czas po narodzinach, a poród odbył się cesarskim cięciem, skutecznym lekiem będzie wtedy Opium. Gdy natomiast zaparcia są bolesne, przebiegające ze skurczowym bólem brzuszka i kolkami, a stolec jest twardy, mały i suchy, pomocny będzie lek Plumbum metallicum.

Przy różnych problemach trawiennych, które często nękają naszych najmłodszych dobrze jest także mieć w swojej apteczce lek Nux vomica. Jest on wskazany między innymi w kolkach, zaparciach lub dolegliwościach bólowych brzucha, nasilających się zwłaszcza po jedzeniu.

W różnego rodzaju zaburzeniach funkcji przewodu pokarmowego przyda się także dobry probiotyk. Niemowlętom najlepiej podawać go w postaci kropli lub zawiesiny. Nie tylko pomoże uporać się z biegunką czy zaparciem, ale też korzystnie wpłynie na ogólną odporność dziecka.

Sprawdź, jak leczyć kolki niemowlęce.

20.06.2019
Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają częściej chorować i jest to jeden z całkowicie naturalnych etapów procesu rozwojowego. Warto jednak zapełnić swoją domową apteczkę odpowiednimi specyfikami, aby pomóc malcowi w różnych sytuacjach, zanim jeszcze odwiedzimy lekarza.
21.05.2019
Im dziecko młodsze, tym niebezpieczeństwo jest większe, bo odwodnienie może być groźne nawet dla jego życia. Warto znać najważniejsze objawy tego problemu, by w porę prawidłowo zareagować!
01.03.2019
Maluch jest nakarmiony, przewinięty, a mimo to zanosi się płaczem, pręży, podkurcza nóżki – takie objawy mogą wskazywać na kolkę niemowlęcą. Jak się z nią uporać dzięki naturalnym metodom? Konsultacja: dr Katarzyna Faruga, pediatra stosująca homeopatię.
12.07.2018
Zagościł w naszych domach na dobre. Plastikowe opakowania są wygodne, lekkie, kolorowe. Ale czy wszystkie są bezpieczne, a jedzenie i picie, które w nich przechowujemy, wciąż jest zdrowe? Przez labirynt pudełek, butelek i pojemników przeprowadza nas dietetyk Anna Słomkowska.
07.07.2018
Podczas menstruacji cierpisz z powodu bólów i skurczów w dole brzucha? Większość kobiet radzi sobie z tym problemem, łykając leki przeciwbólowe. Warto jednak poszukać naturalnego środka, który pomoże równie skutecznie. O alternatywnych sposobach radzenia sobie z bólem i innymi dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.
11.02.2019
Ten lek z pewnością każdy z nas ma w zasięgu ręki. To… woda. Jak z niej korzystać z pożytkiem dla zdrowia? Na czym polega hydroterapia?