Strona główna ZdrowieInfekcje u dorosłych Letnie przetwory na zimę
Strona główna ZdrowieInfekcje u dorosłych Letnie przetwory na zimę

Letnie przetwory na zimę

autor: Marzena Bartoszuk, Katarzyna Gwiazda

W lipcu i sierpniu jest idealna okazja do tego, by przygotować domowe leki, które pomogą zwalczyć zimowe infekcje.

Letnie miesiące to czas największej obfitości roślin leczniczych – ziół, kwiatów i owoców. Warto go wykorzystać do przygotowania domowych leków na przeziębienie i związane z nim dolegliwości: katar, kaszel czy gorączkę. Jeśli zatem masz dostęp do niepryskanych łąk (z dala od ruchliwych ulic), znasz właścicieli gospodarstw ekologicznych czy uprawiasz zioła i owoce we własnym ogrodzie, koniecznie przygotuj z nich lecznicze preparaty.

Najlepiej zrywać rośliny w suchy pogodny dzień rano, w godzinach 10-12 – nie mają już rosy a jeszcze nie przywiędły od upału. Kwiaty i liście trzeba mocno wytrząsnąć, by pozbyć się z nich zanieczyszczeń i owadów (np. mrówek). Do suszenia najlepiej rozłożyć je na dużej gazie rozpiętej na wiklinowym koszu, a jeśli jest ich bardzo mało w muślinowym woreczku lub związane w pęczek. Tak przygotowane trzeba umieścić w przewiewnym zacienionym miejscu. Owoce trzeba umyć, a te przeznaczone do suszenia tylko przebrać, by mieć pewność, że są nieuszkodzone. Podpowiadamy, co zrobić, by mieć najlepszą domową apteczkę na zimowe infekcje.

Maliny

Owoce te zawierają polifenole, witaminy (zwłaszcza C) oraz kwas elagowy, który ma właściwości przeciwwirusowe. Dzięki temu malinowe przetwory wspomagają leczenie przeziębienia i grypy. Aby nie zniszczyć witaminy C, która ginie w wysokich temperaturach warto je suszyć (mają sporo wody, więc lepiej użyć elektrycznej suszarki do grzybów) lub przygotować sok bez gotowania.

Sok na wzmocnienie organizmu

2,5 kg malin

1,2 kg cukru

Do dużego słoja wsypuj na przemian warstwę malin i cukru, przykryj gazą i umieść w nasłonecznionym miejscu na tydzień. Po tym czasie syrop zlej do wyparzonych butelek lub słoików i mocno zakręć. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Przetwory z malin na przeziębienie.

Jak stosować? W czasie infekcji dolewaj po łyżce soku do herbaty lub ziołowych naparów (przedtem trzeba je przestudzić do temperatury pokojowej).

Warto także zebrać liście malin, które mają lecznicze garbniki, śluzy, flawonoidy oraz, podobnie jak owoce, dużą ilość witaminy C. Należy wybrać młode egzemplarze, bez żadnych przebarwień i uszkodzeń a następnie oczyścić je i wysuszyć. Przechowuje się je w płóciennym woreczku lub szklanym słoiku.

Łyżkę stołową suszu trzeba zalać szklanką wrzątku, zaparzać przez kilka minut i pić w razie gorączki a także podczas przeziębienia (napar działa napotnie, a dodatkowo wzmacnia organizm walczący z chorobą).

Lipa

Jej kwiat zawiera głównie flawonoidy i olejek eteryczny. Działa napotnie i łagodzi kaszel. To doskonały lek wspomagający leczenie przeziębienia. Warto ususzyć zebrane w lipcu kwiaty lipy (sprawdź jak działa lipa i jak ją suszyć) albo zrobić z nich leczniczą nalewkę.

Nalewka z lipy na przeziębienie

  • 100 g rozdrobnionych świeżych kwiatów lipy
  • 500 ml wódki

Wsyp kwiaty do litrowego słoja, wlej wódkę i zakręć. Odstaw na dwa tygodnie, ale w tym czasie codziennie potrząsaj słojem. Przecedź przez gazę, dodaj 400 ml przegotowanej, zimnej wody i przelej do wyparzonych butelek. Przechowuj w lodówce.

Lipa na przeziębienie - jak stosować?

Jak stosować nalewkę z lipy? W sezonie przeziębieniowym pij 3 razy dziennie po łyżce albo dodawaj do herbaty.

Szałwia

Liście tej rośliny zawierają cenny olejek eteryczny, flawonoidy i garbniki oraz inne substancje działające przeciwbakteryjnie i odkażająco. Dzięki temu napar z szałwii idealnie nadaje się do płukania gardła podczas stanu zapalnego a inhalacje pomagają odblokować nos przy katarze. Garść suszonych liści trzeba zalać 2 szklankami wrzątku i zaparzać pod przykryciem kilka minut. Potem wlać do miski, pochylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem i wdychać aromatyczną parę.

Nalewka z szałwii na ból gardła

  • 100 g świeżych liści szałwii
  • 500 ml wódki

Wsyp liście do słoja, zalej wódka i odstaw w ciemne miejsce na dwa tygodnie (codziennie potrząsaj). Przecedź i zlej w wyparzonych butelek.

Przetwory z szałwii na ból gardła.

Jak stosować nalewkę z szałwii? W przypadku bólu gardła rozcieńcz nalewkę pół na pół z wodą i płucz jamę ustną 2-3 razy dziennie.

Dziewanna

Kwiaty tej rośliny zawierają substancje o działaniu wykrztuśnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym a także zwiększającym produkcję wydzieliny dróg oddechowych. Dlatego polecane są przy suchym kaszlu i chrypce.

Nalewka z dziewanny na suchy kaszel

  • szklanka świeżych kwiatów dziewanny
  • 5 szklanek wódki

Zalej kwiaty wódką w szklanym słoju, lekko ugnieć i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce (potrząsaj słojem). Przecedź, zlej do butelki.

Jak stosować nalewkę z dziewanny? Pij po łyżce 2-3 razy dziennie w razie ataków kaszlu.

Przetwory z dziewanny na kaszel - jak je stosować?

Syrop na kaszel dla dzieci

2 szklanki kwiatów dziewanny zalej litrem zimnej wody i bardzo powoli doprowadź do wrzenia. Odstaw na dobę, zlej płyn i odciśnij kwiaty. Wsyp do wywaru 70 dkg cukru, dodaj sok z połowy cytryny i gotuj dwie godziny. Nalej do wyparzonych słoików, zakręć na gorąco i pozostaw odwrócone do góry dnem do wystudzenia.

Jak stosować syrop na kaszel z dziewanny? Podawaj dzieciom 2-3 razy dziennie po łyżeczce (dorosłym po łyżce).

Powiązane artykuły