Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Przetwory i nalewki na zimę z letnich ziół i owoców
Letnie przetwory na zimę z malin, szałwii, lipy i dziewanny. Sprawdź przepisy na soki, nalewki, syropy z letnich ziół i owoców.
Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Przetwory i nalewki na zimę z letnich ziół i owoców

Przetwory i nalewki na zimę z letnich ziół i owoców

autor: Marzena Bartoszuk, Katarzyna Gwiazda Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W lipcu i sierpniu jest idealna okazja do tego, by przygotować domowe leki, które pomogą zwalczyć zimowe infekcje. Sprawdź, jak przygotować letnie przetwory na zimę domowym sposobem.

Letnie miesiące to czas największej obfitości roślin leczniczych – ziół, kwiatów i owoców. Warto go wykorzystać do przygotowania domowych leków na przeziębienie i związane z nim dolegliwości: katar, kaszel czy gorączkę. Jeśli zatem masz dostęp do niepryskanych łąk (z dala od ruchliwych ulic), znasz właścicieli gospodarstw ekologicznych czy uprawiasz zioła i owoce we własnym ogrodzie, koniecznie przygotuj z nich domowe lecznicze preparaty.

Jak zbierać i przygotować kwiaty, liście i owoce do domowej apteczki?

Najlepiej zrywać rośliny w suchy pogodny dzień rano, w godzinach 10:00-12:00 – nie mają już rosy a jeszcze nie przywiędły od upału. Kwiaty i liście trzeba mocno wytrząsnąć, by pozbyć się z nich zanieczyszczeń i owadów (np. mrówek).

Do suszenia kwiatów i liści leczniczych roślin najlepiej rozłożyć je na dużej gazie rozpiętej na wiklinowym koszu, a jeśli jest ich bardzo mało w muślinowym woreczku lub związane w pęczek. Tak przygotowane trzeba umieścić w przewiewnym zacienionym miejscu.

Owoce trzeba umyć, a te przeznaczone do suszenia tylko przebrać, by mieć pewność, że są nieuszkodzone. Podpowiadamy, co zrobić, by mieć najlepszą domową apteczkę na zimowe infekcje.

Domowa apteczka ziołowa

Przepisy na domowe letnie przetwory z ziół i owoców

1. Maliny

Maliny zawierają polifenole, witaminy (zwłaszcza C) oraz kwas elagowy, który ma właściwości przeciwwirusowe. Dzięki temu malinowe przetwory wspomagają leczenie przeziębienia i grypy. Aby nie zniszczyć witaminy C, która ginie w wysokich temperaturach, warto je suszyć (mają sporo wody, więc lepiej użyć elektrycznej suszarki do grzybów) lub przygotować sok malinowy bez gotowania.

Przepis na sok malinowy na wzmocnienie organizmu

Składniki:

 • 2,5 kg malin
 • 1,2 kg cukru

Do dużego słoja wsypuj na przemian warstwę malin i cukru, przykryj gazą i umieść w nasłonecznionym miejscu na tydzień. Po tym czasie syrop zlej do wyparzonych butelek lub słoików i mocno zakręć. Sok malinowy przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Jak stosować sok malinowy?

W czasie infekcji dolewaj po łyżce soku malinowego do herbaty lub ziołowych naparów (przedtem trzeba je przestudzić do temperatury pokojowej).

Przetwory z malin na przeziębienie. Sok malinowy na wzmocnienie - przepis.

Susz z liści malin

Warto także zebrać liście malin, które mają lecznicze garbniki, śluzy, flawonoidy oraz, podobnie jak owoce, dużą ilość witaminy C. Należy wybrać młode egzemplarze, bez żadnych przebarwień i uszkodzeń, a następnie oczyścić je i wysuszyć. Przechowuje się je w płóciennym woreczku lub szklanym słoiku.

Łyżkę stołową suszu z liści malin trzeba zalać szklanką wrzątku, zaparzać przez kilka minut i pić w razie gorączki, a także podczas przeziębienia (napar z liści malin działa napotnie, a dodatkowo wzmacnia organizm walczący z chorobą).

Nalewka z malin – jak ją zrobić?

2. Lipa

Kwiat lipy zawiera głównie flawonoidy i olejek eteryczny. Działa napotnie i łagodzi kaszel. To doskonały lek wspomagający leczenie przeziębienia. Warto ususzyć zebrane w lipcu kwiaty lipy (sprawdź: jakie właściwości ma lipa i jak ją suszyć) albo zrobić z nich leczniczą nalewkę z lipy.

Nalewka z lipy na przeziębienie

Składniki:

 • 100 g rozdrobnionych świeżych kwiatów lipy
 • 500 ml wódki

Wsyp kwiaty do litrowego słoja, wlej wódkę i zakręć. Odstaw na dwa tygodnie, ale w tym czasie codziennie potrząsaj słojem. Przecedź przez gazę, dodaj 400 ml przegotowanej, zimnej wody i przelej do wyparzonych butelek. Przechowuj w lodówce.

Jak stosować nalewkę z lipy?

W sezonie przeziębieniowym pij 3 razy dziennie po łyżce nalewki lipowej albo dodawaj nalewkę z lipy do herbaty.

Lipa na przeziębienie - jak stosować? Przepis na nalewkę z lipy.

3. Szałwia

Liście szałwii zawierają cenny olejek eteryczny, flawonoidy i garbniki oraz inne substancje działające przeciwbakteryjnie i odkażająco. Dzięki temu napar z szałwii idealnie nadaje się do płukania gardła podczas stanu zapalnego (sprawdź przepisy na ziołowe płukanki go gardła).

Inhalacje szałwiowe pomagają odblokować nos przy katarze. Garść suszonych liści szałwii trzeba zalać 2 szklankami wrzątku i zaparzać pod przykryciem kilka minut. Potem wlać do miski, pochylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem i wdychać aromatyczną parę.

Nalewka z szałwii na ból gardła

Składniki:

 • 100 g świeżych liści szałwii
 • 500 ml wódki

Wsyp liście do słoja, zalej wódka i odstaw w ciemne miejsce na dwa tygodnie (codziennie potrząsaj). Przecedź i zlej w wyparzonych butelek.

Jak stosować nalewkę z szałwii?

W przypadku bólu gardła rozcieńcz nalewkę z szałwii pół na pół z wodą i płucz jamę ustną 2-3 razy dziennie.

Przetwory z szałwii na ból gardła. Przepis na nalewkę z szałwii na gardło.

4. Dziewanna

Kwiaty dziewanny zawierają substancje o działaniu wykrztuśnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, a także zwiększającym produkcję wydzieliny dróg oddechowych. Dlatego polecane są przy suchym kaszlu i chrypce.

Nalewka z dziewanny na suchy kaszel

Składniki:

 • szklanka świeżych kwiatów dziewanny
 • 5 szklanek wódki

Zalej kwiaty dziewanny wódką w szklanym słoju, lekko ugnieć i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce (co jakiś czas potrząsaj słojem). Przecedź, zlej nalewkę z dziewanny do butelki.

Jak stosować nalewkę z dziewanny?

Pij po łyżce nalewki z dziewanny 2-3 razy dziennie w razie ataków kaszlu.

Przetwory z dziewanny na kaszel - jak je stosować? Przepis na nalewkę z dziewanny o działaniu wykrztuśnym oraz syrop na kaszel.

Syrop na kaszel z dziewanny dla dzieci

Składniki:

 • 2 szklanki kwiatów dziewanny
 • 1 litr wody
 • 70 dkg cukru
 • sok z połowy cytryny

2 szklanki kwiatów dziewanny zalej litrem zimnej wody i bardzo powoli doprowadź do wrzenia. Odstaw na dobę, zlej płyn i odciśnij kwiaty. Wsyp do wywaru 70 dkg cukru, dodaj sok z połowy cytryny i gotuj dwie godziny. Nalej do wyparzonych słoików, zakręć na gorąco i pozostaw odwrócone do góry dnem do wystudzenia. Po tym czasie syrop z dziewanny jest gotowy.

Jak stosować syrop z dziewanny na kaszel?

Syrop na kaszel z dziewanny podawaj dzieciom 2-3 razy dziennie po łyżeczce (dorosłym po łyżce).

Lecznicze nalewki z mięty i likiery miętowe

Najnowsze artykuły