Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Przetwory i nalewki na zimę z letnich ziół i owoców

Przetwory i nalewki na zimę z letnich ziół i owoców

autor: Marzena Bartoszuk, Katarzyna Gwiazda Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W lipcu i sierpniu jest idealna okazja do tego, by przygotować domowe leki, które pomogą zwalczyć zimowe infekcje. Sprawdź, jak przygotować letnie przetwory na zimę domowym sposobem.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Przetwory i nalewki na zimę z letnich ziół i owoców

Letnie miesiące to czas największej obfitości roślin leczniczych – ziół, kwiatów i owoców. Warto go wykorzystać do przygotowania domowych leków na przeziębienie i związane z nim dolegliwości: katar, kaszel czy gorączkę. Jeśli zatem masz dostęp do niepryskanych łąk (z dala od ruchliwych ulic), znasz właścicieli gospodarstw ekologicznych czy uprawiasz zioła i owoce we własnym ogrodzie, koniecznie przygotuj z nich domowe lecznicze preparaty.

Jak zbierać i przygotować kwiaty, liście i owoce do domowej apteczki?

Najlepiej zrywać rośliny w suchy pogodny dzień rano, w godzinach 10:00-12:00 – nie mają już rosy a jeszcze nie przywiędły od upału. Kwiaty i liście trzeba mocno wytrząsnąć, by pozbyć się z nich zanieczyszczeń i owadów (np. mrówek).

Do suszenia kwiatów i liści leczniczych roślin najlepiej rozłożyć je na dużej gazie rozpiętej na wiklinowym koszu, a jeśli jest ich bardzo mało w muślinowym woreczku lub związane w pęczek. Tak przygotowane trzeba umieścić w przewiewnym zacienionym miejscu.

Owoce trzeba umyć, a te przeznaczone do suszenia tylko przebrać, by mieć pewność, że są nieuszkodzone. Podpowiadamy, co zrobić, by mieć najlepszą domową apteczkę na zimowe infekcje.

Domowa apteczka ziołowa

Przepisy na domowe letnie przetwory z ziół i owoców

1. Maliny

Maliny zawierają polifenole, witaminy (zwłaszcza C) oraz kwas elagowy, który ma właściwości przeciwwirusowe. Dzięki temu malinowe przetwory wspomagają leczenie przeziębienia i grypy. Aby nie zniszczyć witaminy C, która ginie w wysokich temperaturach, warto je suszyć (mają sporo wody, więc lepiej użyć elektrycznej suszarki do grzybów) lub przygotować sok malinowy bez gotowania.

Przepis na sok malinowy na wzmocnienie organizmu

Składniki:

  • 2,5 kg malin
  • 1,2 kg cukru

Do dużego słoja wsypuj na przemian warstwę malin i cukru, przykryj gazą i umieść w nasłonecznionym miejscu na tydzień. Po tym czasie syrop zlej do wyparzonych butelek lub słoików i mocno zakręć. Sok malinowy przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Jak stosować sok malinowy?

W czasie infekcji dolewaj po łyżce soku malinowego do herbaty lub ziołowych naparów (przedtem trzeba je przestudzić do temperatury pokojowej).

Przetwory z malin na przeziębienie. Sok malinowy na wzmocnienie - przepis.

Susz z liści malin

Warto także zebrać liście malin, które mają lecznicze garbniki, śluzy, flawonoidy oraz, podobnie jak owoce, dużą ilość witaminy C. Należy wybrać młode egzemplarze, bez żadnych przebarwień i uszkodzeń, a następnie oczyścić je i wysuszyć. Przechowuje się je w płóciennym woreczku lub szklanym słoiku.

Łyżkę stołową suszu z liści malin trzeba zalać szklanką wrzątku, zaparzać przez kilka minut i pić w razie gorączki, a także podczas przeziębienia (napar z liści malin działa napotnie, a dodatkowo wzmacnia organizm walczący z chorobą).

Nalewka z malin – jak ją zrobić?

2. Lipa

Kwiat lipy zawiera głównie flawonoidy i olejek eteryczny. Działa napotnie i łagodzi kaszel. To doskonały lek wspomagający leczenie przeziębienia. Warto ususzyć zebrane w lipcu kwiaty lipy (sprawdź: jakie właściwości ma lipa i jak ją suszyć) albo zrobić z nich leczniczą nalewkę z lipy.

Nalewka z lipy na przeziębienie

Składniki:

  • 100 g rozdrobnionych świeżych kwiatów lipy
  • 500 ml wódki

Wsyp kwiaty do litrowego słoja, wlej wódkę i zakręć. Odstaw na dwa tygodnie, ale w tym czasie codziennie potrząsaj słojem. Przecedź przez gazę, dodaj 400 ml przegotowanej, zimnej wody i przelej do wyparzonych butelek. Przechowuj w lodówce.

Jak stosować nalewkę z lipy?

W sezonie przeziębieniowym pij 3 razy dziennie po łyżce nalewki lipowej albo dodawaj nalewkę z lipy do herbaty.

Sprawdź także: https://naturalnieozdrowiu.pl/syrop-z-lipy-przepis-na-sprzyjajacy-zdrowiu-specyfik/ 

Lipa na przeziębienie - jak stosować? Przepis na nalewkę z lipy.

3. Szałwia

Liście szałwii zawierają cenny olejek eteryczny, flawonoidy i garbniki oraz inne substancje działające przeciwbakteryjnie i odkażająco. Dzięki temu napar z szałwii idealnie nadaje się do płukania gardła podczas stanu zapalnego (sprawdź przepisy na ziołowe płukanki go gardła).

Inhalacje szałwiowe pomagają odblokować nos przy katarze. Garść suszonych liści szałwii trzeba zalać 2 szklankami wrzątku i zaparzać pod przykryciem kilka minut. Potem wlać do miski, pochylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem i wdychać aromatyczną parę.

Nalewka z szałwii na ból gardła

Składniki:

  • 100 g świeżych liści szałwii
  • 500 ml wódki

Wsyp liście do słoja, zalej wódka i odstaw w ciemne miejsce na dwa tygodnie (codziennie potrząsaj). Przecedź i zlej w wyparzonych butelek.

Jak stosować nalewkę z szałwii?

W przypadku bólu gardła rozcieńcz nalewkę z szałwii pół na pół z wodą i płucz jamę ustną 2-3 razy dziennie.

Przetwory z szałwii na ból gardła. Przepis na nalewkę z szałwii na gardło.

4. Dziewanna

Kwiaty dziewanny zawierają substancje o działaniu wykrztuśnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, a także zwiększającym produkcję wydzieliny dróg oddechowych. Dlatego polecane są przy suchym kaszlu i chrypce.

Nalewka z dziewanny na suchy kaszel

Składniki:

  • szklanka świeżych kwiatów dziewanny
  • 5 szklanek wódki

Zalej kwiaty dziewanny wódką w szklanym słoju, lekko ugnieć i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce (co jakiś czas potrząsaj słojem). Przecedź, zlej nalewkę z dziewanny do butelki.

Jak stosować nalewkę z dziewanny?

Pij po łyżce nalewki z dziewanny 2-3 razy dziennie w razie ataków kaszlu.

Przetwory z dziewanny na kaszel - jak je stosować? Przepis na nalewkę z dziewanny o działaniu wykrztuśnym oraz syrop na kaszel.

Syrop na kaszel z dziewanny dla dzieci

Składniki:

  • 2 szklanki kwiatów dziewanny
  • 1 litr wody
  • 70 dkg cukru
  • sok z połowy cytryny

2 szklanki kwiatów dziewanny zalej litrem zimnej wody i bardzo powoli doprowadź do wrzenia. Odstaw na dobę, zlej płyn i odciśnij kwiaty. Wsyp do wywaru 70 dkg cukru, dodaj sok z połowy cytryny i gotuj dwie godziny. Nalej do wyparzonych słoików, zakręć na gorąco i pozostaw odwrócone do góry dnem do wystudzenia. Po tym czasie syrop z dziewanny jest gotowy.

Jak stosować syrop z dziewanny na kaszel?

Syrop na kaszel z dziewanny podawaj dzieciom 2-3 razy dziennie po łyżeczce (dorosłym po łyżce).

Lecznicze nalewki z mięty i likiery miętowe na wódce – przepisy

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły