Nalewka z malin – jak ją zrobić?

Nalewka z malin to wybitnie kobiecy przysmak. Ma silne właściwości rozkurczające. Może łagodzić bóle menstruacyjne, a także zmniejszać dolegliwości związane z okresem menopauzy, np. wahania nastroju. To również remedium dla osób, które borykają się nadciśnieniem tętniczym.
Nalewka z malin - jak ją zrobić?

Nalewka z malin to także skuteczny środek rozgrzewający, który pomaga szybciej uporać się z przeziębieniem i grypą. Dzięki dużej zawartości kwasów organicznych trunek pobudza gruczoły potowe, wzmagając pocenie się. Jej działanie można porównać do aspiryny. Wystarczy dodać 1-2 łyżeczki do ciepłej (ale nie gorącej) herbaty, napój wypić przed snem, by rano poczuć się o wiele lepiej. Malinówka ma także właściwości przeciwzapalne i ściągające, warto ją więc polecić przy problemach żołądkowych i przy biegunkach.

Nalewka z malin

Składniki:

  1. 1 kg dojrzałych malin
  2. 0,5 l spirytusu
  3. 0,5 l wódki
  4. 40 dag cukru

Jak zrobić nalewkę malinową? 

Maliny oczyścić i pozbawić szypułek, a następnie zalać spirytusem i wódką. Owoce powinny być w całości przykryte alkoholem. Zamknąć słój i postawić w ciepłym miejscu na 5-6 dni. Przynajmniej raz dziennie potrząsać słojem, by alkohol dobrze spenetrował owoce. Potem zlać cały płyn ze słoja do butelki, a pozostałe w nim maliny zasypać cukrem i ponownie wstrząsnąć słojem, aby cukier dobrze się rozpuścił. Pozostawić na kilka  dni w ciepłym miejscu. Powstały gesty syrop  zlać i połączyć z nalewką. Wymieszać, a potem rozlać nalewkę do butelek. Odstawić w ciemne i raczej chłodne miejsce na minimum trzy miesiące.

Sprawdź też, jak przygotować domowe, lecznicze nalewki z mięty.

10.08.2019
W lipcu i sierpniu jest idealna okazja do tego, by przygotować domowe leki, które pomogą zwalczyć zimowe infekcje.
29.05.2019
W ostatnich latach stwierdzono, że ekstrakt z owoców Opuntia ficus indica (opuncja figa indyjska), może być skutecznym środkiem łagodzącym skutki zatrucia alkoholowego. Sprawdź, jak go stosować.
27.06.2019
Znasz go na pewno, jeśli chociaż czasem bywasz na wsi lub w okolicy lasu. Wszędzie go pełno! Ale mało kto wie, jaka to pożyteczna dla zdrowia roślina. Najważniejsza właściwość? Bluszczyk kurdybanek oczyszcza organizm z metali ciężkich.
25.05.2019
Są pyszne, słodkie, pachnące, zdrowe i… w dodatku mają działanie odchudzające. Jeśli więc marzysz o wspaniałym deserze, który wzmocni twój organizm i pomoże zadbać o linię, sięgnij po ananasa.
16.07.2019
Duże oprawki czy małe? Jakie filtry są najważniejsze?  I dlaczego dobór dobrych okularów przeciwsłonecznych nawet dla najmłodszych dzieci jest tak bardzo ważny? Pytamy eksperta mgr Weronikę Leszczyńską, dyplomowaną optometrystkę, Kierownika Pracowni Optometrii Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie.
23.04.2019
Na spacerze, podczas posiłków, w samochodzie, przed zaśnięciem. Małe dzieci na potęgę korzystają ze smartfonów i tabletów. Czy my, rodzice, wiemy, jak chętnie przez nas kupowany smartfon dla dziecka wpływa na ich rozwój? Konsultacja: Szymon Wójcik, socjolog, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.