Strona główna WellbeingBądź eko Domowe sposoby na suche dłonie

Domowe sposoby na suche dłonie

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Częste mycie rąk chroni nas przed koronawirusem, ale niszczy delikatną skórę dłoni. Razem z drobnoustrojami zmywamy z niej lipidowy film ochronny, dlatego staje się ona szorstka i podrażniona. Oto proste, domowe sposoby na suche dłonie, które sprawią, że skóra będzie miękka jak aksamit.

Strona główna WellbeingBądź eko Domowe sposoby na suche dłonie

Nasze ręce pokrywa wrażliwa skóra, niemal pozbawiona naturalnej ochrony (mało w niej gruczołów łojowych). Niszczą ją nie tylko silne detergenty, ale również woda i mydło. Może pojawić się też pękająca skóra na dłoniach. A przecież częste mycie rąk w dobie pandemii koronawirusa to konieczność. Jak zadbać o suche dłonie?

Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej

Domowe sposoby na suche dłonie

Myjemy teraz dłonie o wiele częściej niż zwykle. I bardzo dobrze! Bo to podstawa profilaktyki antywirusowej. Żeby pokonać mikroby musimy myć dłonie w ciepłej wodzie i używać mydła. Mniej wysuszy i podrażni skórę delikatny żel o obojętnym lub kwaśnym pH. Jeśli jesteś tradycjonalistką i wolisz mydła w kostce, wybieraj bezzapachowe, np. glicerynowe lub po prostu zwykłe szare mydło. 

Po każdym wytarciu dłoni użyj kremu. Najlepiej kup kilka tubek i trzymaj je w kuchni, łazience, sypialni. Cenione składniki tych kosmetyków to masło shea, kakaowe i oleje roślinne, które otulą skórę ochronnym filmem, i zadbają o jej miękkość skóry. Ważne są także naturalne substancje nawilżające, takie jak mocznik, kwas hialuronowy, aloes.

Znakomicie nawilżają i łagodzą podrażnienia także emolienty – kremy lub balsamy. Mają wyjątkowe właściwości nawilżające i zmiękczające skórę. Czasem jednak krem może nie wystarczyć.

Warto wtedy wzbogacić pielęgnację o peeling dłoni, używając choćby preparatu do twarzy. Nie masz gotowego peelingu? Zmieszaj po łyżce soli i oliwy. Zabieg ten głęboko oczyści skórę, usuwając z niej obumarły naskórek, sprawi, że krem lepiej się wchłonie.

Przesuszone ręce będą ci wdzięczne, gdy co kilka dni posmarujesz je wieczorem grubą warstwą kremu i włożysz na noc bawełniane rękawiczki.

Olejek rycynowy – na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

Jak zadbać o suche dłonie w dobie koronawirusa?

Zabieg parafinowy na suche dłonie

Dużym wsparciem dla wysuszonej skóry będzie zabieg parafinowy. Wspaniale wygładzi i zmiękczy skórę. Jest dostępny w większości gabinetów kosmetycznych, jednak z zachowaniem należytej ostrożności można go z powodzeniem zrobić w domu.

Parafina na dłonie zawiera naturalne substancje tłuszczowe i choć sama nie nawilża, świetnie zatrzymuje wilgoć w naskórku. Długo utrzymuje ciepło, co poprawia wchłanianie substancji aktywnych z kremów.

Parafina na dłonie – co jest potrzebne do zabiegu?

Do wykonania zabiegu zgromadź peeling, krem do rąk, parafinę (w drogerii, aptece lub sklepie internetowym kup blok parafiny (za kilogram zapłacisz około 30 zł, a ta ilość wystarczy na 15 zabiegów), dwa garnki do jej rozpuszczenia, miskę, rękawiczki foliowe oraz frotté.

Jak przygotować i zrobić zabieg parafinowy w domu?

Parafinę włóż do mniejszego rondelka i zanurz go w większym naczyniu z gotującą się wodą, by kosmetyk się roztopił.

Uwaga! Przy tej czynności powinnaś zachować szczególną ostrożność, bo parafina jest produktem łatwopalnym!

Odstaw parafinę do przestudzenia, a w tym czasie zrób peeling dłoni.

Następnie posmaruj ręce kremem i zanurz je 2–3 razy w rozpuszczonej i lekko ostudzonej parafinie. Załóż foliowe rękawiczki (lub włóż ręce w foliowe torebki) i owiń je ręcznikiem. Po 20 minutach rozkrusz zaschniętą parafinę, a dłonie wytrzyj chusteczką higieniczną. Skóra stanie się miękka i elastyczna. Efekt ten utrzyma się przez kilka dni.

Jeśli często robisz zabieg z parafiny możesz także wykorzystać łatwiejszą w użyciu elektryczną parafiniarkę (ok. 100 zł wraz parafiną i rękawiczkami), która sama podgrzeje preparat do 70 st. C. Z kolei najłatwiejsze w użyciu są foliowe rękawiczki z parafiną, do podgrzania w mikrofalówce albo garnku z gorącą wodą. Są dostępne w drogeriach i sklepach internetowych.

Szare mydło – właściwości i zastosowanie

Domowe kąpiele i maseczki na dłonie

W kuchennych szafkach znajdziesz sporo produktów, które działają zbawiennie na dłonie.

1. Regenerująca kąpiel dłoni w oliwie

Raz w tygodniu zanurz dłonie w miseczce z podgrzaną oliwą na 15–20 minut. Resztki wytrzyj papierowym ręcznikiem.

Oliwa to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Dzięki temu wygładza, odżywia, regeneruje i zmiękcza skórę.

2. Lniana kąpiel dla zniszczonych dłoni

Jak to zrobić? 4 łyżki siemienia lnianego zagotuj w 1 litrze wody i odstaw, by napar trochę wystygł. Mocz dłonie przez 20 minut.

Te niepozorne ziarenka zawierają roślinne śluzy, które koją podrażnienia. Z kolei witamina E i lignany, silne antyutleniacze, usuwają z organizmu wolne rodniki przyspieszające starzenie.

3. Owsiana kojąca maska na suche dłonie

Jak to zrobić? 3/4 szklanki płatków owsianych zalej 2 szklankami gorącego tłustego mleka. Gdy trochę wystygnie, nałóż na dłonie na pół godziny. Umyj, posmaruj kremem.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne owies jest częstym składnikiem kosmetyków kojących podrażnienia. Zawiera substancje śluzowe, które tworząc cienki film na skórze, chronią ją przed podrażnieniami.

Żel antybakteryjny – jak zrobić go w domu?

Pielęgnacja dłoni - jak dbać o przesuszone dłonie?

4. Nagietkowa kąpiel wygładzająca

Jak to zrobić? 4 łyżki suszonych kwiatów nagietka zalej litrem wrzątku. Gdy napar przestygnie, zanurz w nim ręce.

Nagietek to częsty składnik kremów do rąk i maści leczniczych. Zawarta w nim witamina A zapobiega wysuszaniu i łuszczeniu się skóry.

Olej z nagietka – jak go zrobić w domu?

5. Ziemniaczana maseczka odżywcza

Jak to zrobić? 2 ziemniaki ugotuj w mundurkach, obierz jeszcze ciepłe i rozgnieć widelcem. Dodaj żółtko i 2 – 3 łyżki ciepłego mleka. Nałóż papkę na ręce, przykryj chusteczkami higienicznymi i folią, zmyj po kwadransie.

Poczciwy ziemniak zawiera białko, witaminy i enzymy. Ugotowane bez soli wspaniale łagodzą podrażnienia i wygładzają szorstką skórę.

6. Kąpiel z natki pietruszki rozjaśniająca przebarwienia

Jak to zrobić? Pęczek pokrojonej natki pietruszki gotuj w litrze wody przez 10 minut. Odstaw, by wywar wystygł, w ciepłym wymocz ręce.

Pietruszka ma także właściwości wybielające, zapobiega zmarszczkom dzięki witaminom A, C i E, które walczą z wolnymi rodnikami.

Jak ujędrnić skórę? 3 sposoby na jędrne ciało

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły