Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Żel antybakteryjny – zrobisz go sama!

Żel antybakteryjny – zrobisz go sama!

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W sklepach i drogeriach zabrakło mydeł, płynów i żeli antybakteryjnych. Można je kupić przez internet, ale ceny są wielokrotnie wyższe niż zazwyczaj. Poprosiliśmy eksperta, Magdalenę Szymanowską, coacha zdrowia, producentkę kosmetyków naturalnych, aby wraz ze specjalistą, technologiem, przygotowała dla nas skuteczną recepturę na żel niszczący wirusy.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Żel antybakteryjny – zrobisz go sama!

Każdy z nas chce chronić się przez koronawirusem. Wiemy, że najlepszym sposobem jest utrzymywanie higieny, starannie mycie rąk i używanie płynów lub żeli odkażających. Co jednak robić jeśli takich preparatów zabrakło w sklepach? Zrobić po prostu samemu.

Przepis na żel antybakteryjny i antywirusowy

– Receptur na żele i płyny antywirusowe DYI jest w internecie mnóstwo – mówi Magdalena Szymanowska – Problem w tym, że wiele z takich domowych preparatów może niestety nie zapewnić nam skutecznej ochrony. Skuteczną bazą odkażających płynów może być alkohol. To składnik ogólnie dostępny. Ale nie każdy!

Płyn zrobiony na bazie wódki będzie nieskuteczny, ponieważ stężenie alkoholu jest w niej zbyt niskie. Po konsultacjach z doświadczonym technologiem, specjalistą w dziedzinie wytwarzania kosmetyków, mogę jednak z pełnym przekonaniem zaproponować zrobienie prostego i skutecznego płynu odkażającego, skutecznego w walce z wirusami, także koronawirusem.

Składniki potrzebne do przygotowania 100 gramów żelu przeciwwirusowego:

  • 70 gramów spirytusu 96 procentowego
  • 30 gramów żelu aloesowego i/lub gliceryny
  • kilka kropli olejku eterycznego lawendowego lub olejku eukaliptusowego (mają dodatkowe właściwości odkażające).

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?

Jak przygotować płyn antybakteryjny?

Spirytusu nie odmierzamy miarką, ale ważymy na wadze kuchennej. Najpierw należy zważyć szklankę, następnie wlać do niej spirytus, tak by waga samego płynu osiągnęła 70 gramów może być więcej, ale nie mniej! (czyli jeśli szklanka waży np. 10 gramów, szklanka z płynem powinna ważyć 80 gramów).

Następnie dokładamy do szklanki ze spirytusem żel aloesowy i glicerynę – w dowolnych proporcjach. Może być więcej jednego lub drugiego składnika. A jeśli nie mamy np. gliceryny, wystarczy sam żel aloesowy. Opcjonalnie można dodać kilka kropli olejku lawendowego lub eukaliptusowego (eukaliptusowy ma także silnie działanie dezynfekujące. Żel antybakteryjny i przeciwwirusowy będzie wówczas ładnie pachniał.

Następnie wszystkie składniki starannie mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem (jeśli konsystencja produktu będzie bardziej płynna) lub zwykłej buteleczki – jeśli jest bardziej żelowa. Nośmy butelkę przy sobie (można płyn rozlać do kilku mniejszych) i używajmy każdorazowo po wyjściu ze środków komunikacji miejskiej, sklepów, biur itd. czyli z każdego miejsca gdzie przebywa dużo ludzi.

Ale pamiętajmy, że nie można traktować płynu odkażającego jako zamiennika dla mycia rąk! Żel antybakteryjny dezaktywuje drobnoustroje, ale nie usuwa ich z dłoni.To dzieje się tylko wówczas gdy myjemy ręce ciepłą woda i mydłem.

Ważne! Najpierw dezynfekujemy ręce, a potem – zaraz po przyjściu do domu starannie myjmy je mydłem i ciepłą wodą. Taka kolejność jest ważna – zanim bowiem dotrzemy do łazienki na pewno dotkniemy klamek, włączników prądu, telefonu etc. Pozostawimy więc wszędzie po drodze osadzone na dłoniach zarazki. Dezynfekcja może temu zapobiec.

Przepis na żel antybakteryjny i przeciwwirusowy.

Uwaga! Każdy skuteczny preparat przeciwwirusowy zawiera stężenie do najmniej 70 procent alkoholu. Pamiętajmy więc, że wcierając go kilka razy w dłonie, bardzo wysuszymy skórę – mówi Magdalena Szymanowska – warto więc nosić przy sobie i używać także krem nawilżający do rąk. To ważne, ponieważ dzięki kremowi odbudujemy barierę lipidową naskórka. Ona chroni nas przed wnikaniem zarazków w głąb organizmu.

Takie płyny nie nadają się niestety dla małych dzieci. Stężenie alkoholu jest zbyt silne i wcieranie go w powierzchnię dłoni po pierwsze podrażni delikatną skórę dziecka, po drugie – sprawi, że alkohol przeniknie przez skórę do organizmu maluszka. W przypadku małych dzieci, starajmy się więc po prostu często myć im rączki ciepłą wodą z mydłem – zawsze przed jedzeniem i po powrocie do domu.

Żel dezynfekujący – przepis wg instrukcji WHO

Załączamy także rekomendowany przez WHO przepis na przygotowanie preparatu do dezynfekcji skóry. Informacja została opublikowana przez Urząd Rejestracji Leków: http://www.urpl.gov.pl/pl/informacja-z-dnia-11-marca-2020-roku-w-sprawie-wprowadzenia-do-farmakopei-polskiej-narodowej

PRZYGOTOWANIE 1 litra płynu:

Glicerol (85%) 16,7 ml 
Etanol (96%)833,3 ml
Woda utleniona (3%)41,7 ml
Woda destylowanadopełnić do 1000 ml

Sposób przygotowania: Glicerol rozpuścić w etanolu (96%), dodać wodę utlenioną (3%), uzupełnić wodą i zmieszać.

Aktualne informacje o COVID-19 znajdziesz tutaj:

  1. https://www.gov.pl/web/koronawirus
  2. https://pacjent.gov.pl/
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie
  4. https://twitter.com/MZ_GOV_PL
  5. https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19
  6. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
  7. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19
  8. https://www.fda.gov/emergency-preparedness-and-response/counterterrorism-and-emerging-threats/coronavirus-disease-2019-covid-19
  9. https://www.pap.pl/szczepionka-covid-19
  10. https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły