Strona główna WellbeingBądź eko Jak zrobić las w słoiku?

Jak zrobić las w słoiku?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lasy i ogrody w szkle to bardzo ciekawy trend, który trwa nieustannie od kilku lat. Natura zamknięta w słoju, którą mamy na wyciągnięcie ręki, daje nie tylko satysfakcje w postaci niebanalnej ozdoby domu. Dodatkowo, jeśli kompozycje stworzone zostały samodzielnie stajemy się twórcami naszego własnego prywatnego ekosystemu. Daje nam to okazje do podglądania natury każdego dnia. Sprawdź, jak zrobić las w słoiku i ogród w szkle.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak zrobić las w słoiku?

Las w słoiku czy ogród w szkle?

Jeżeli chcesz stworzyć swój własny i niepowtarzalny las w szkle lub ogród w słoiku, musisz przemyśleć kilka kwestii. Pierwsza bardzo istotna sprawa to to, czy chcesz, aby Twój ekosystem w słoiku przypominał las czy ogród. Od tego, bowiem będzie zależał dobór roślin. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w jednym pojemniku i nie ma znaczenia czy to słój, doniczka czy pojemnik balkonowy sadzimy roślin o tych samych wymaganiach. W innym przypadku nasza praca skazana jest z góry na porażkę.

Druga rzecz, którą należy zrobić to zastanowić się nad wielkością słoja. Wybierając słój w rozmiarze XXL musimy znaleźć dla niego miejsce, co czasami wcale nie jest łatwe. Jeżeli już wiemy, jaka wielkość słoja nas interesuje oraz czy wybieramy las lub ogród w szkle, możemy stworzyć listę zakupów.

Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

Las w szkle – niezbędnik ogrodnika

Aby stworzyć las lub ogród w szkle niezbędnych będzie kilka rzeczy.

Słój w wybranym wzorze i rozmiarze

Warto wspomnieć, że dostępne są przeróżne wzory słojów.

  1. Płaskie przypominające miseczki idealne do tworzenia kompozycji z sukulentów i kaktusów
  2. Słoje z przykrywkami szklanymi lub korkowymi, które idealnie nadają się do tworzenia zamkniętych ekosystemów
  3. Otwarte szkło w formie butelek z otworami na bocznych ściankach

Wybierając słój sprawdź, czy Twoja ręka mieści się w otworze. Jeśli nie, będą potrzebne narzędzia w postaci długich szczypiec czy zwykłej łyżki.

Keramzyt

Jest to podstawa i niezbędnik każdego ogrodnika. Bez tego nie da się zrobić w ogrodnictwie nic. W jakim celu keramzyt zapytacie. Keramzyt jest niezbędny, aby w słoju ułożyć warstwę drenażu. Słój jest rodzajem pojemnika bez otworu odpływowego w związku z tym nadmiar wody nie ma możliwości w naturalny sposób wypłynąć tak jak ma to miejsce w przypadku doniczek. Keramzyt uchroni rośliny przed gniciem korzeni.

Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

Ziemia uniwersalna i dodatki

Ziemia uniwersalna spokojnie wystarczy do wykonania lasu i ogrodu w szkle. Dodatki ozdobne to np.:

  • szyszki
  • patyki
  • kamienie o niecodziennych kształtach
  • muszle
  • ozdobny biały piasek
  • mech – jako dodatek dekoracyjny i wykończeniowy

Tu możemy wykorzystać mech naturalny, jednak tylko i wyłącznie pozyskany z legalnego źródła. Nie wolno wynosić pod karą grzywny mchu z lasu. Możemy pozyskać go z własnego ogrodu, lub zakupić w sklepie ogrodniczym lub giełdzie kwiatowej od zaufanego sprzedawcy.

Jeżeli nie mamy dostępu do naturalnego mchu z powodzeniem możemy wykorzystać mech preparowany w postaci chrobotka. Dostępny jest on w wielu wariantach kolorystycznych i stanowić będzie ładne uzupełnienie naszych kompozycji.

Dodatkowo będą potrzebne:

  • rękawiczki jednorazowe
  • ręcznik papierowy
  • butelka z tzw. dzióbkiem (czyli taka po popularnych sokach czy wodzie dla dzieci
  • ewentualnie spryskiwacz

Epipremnum – jak je pielęgnować?

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku? Ziemia, rośliny do słoju, dodatki dekoracyjne.

Fot. Wojciech Wardecki

Ogród w szkle – jakie kwiaty i rośliny wybrać?

Wybór kwiatów i roślin do lasów i ogrodów w szkle zostawiamy na koniec. Robimy to z bardzo prostego powodu, wielkość roślin musi być dopasowana do wielkości naczynia, w którym zostaną one posadzone.

Do najbardziej popularnych roślin stosowanych przy tworzeniu kompozycji w ogrodach w szkle należą:

  • Skrzydłokwiatz łaciny Spathiphyllum w wersji mini, dorastający do 20-25 cm. Roślina o pięknych białych kwiatach i ciemno zielonych liściach. Jest ona idealna, jako podstawa kompozycji.
  • Bluszcz – łac. Hedera helix, roślina, której nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Drobne zielone listki w różnych odcieniach zieleni dobrze komponują się z dodatkami w postaci patyków, które stanowić mogą dla nich podporę w słoju.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Las w słoiku – jakie rośliny wybrać?

Fitonia to mała roślinka o niezwykle efektownych liściach. Piękne żyłkowane listki w różnych kolorach od czerwonego ,,Forest Flame’’ przez zielone z różowymi żyłkami ,,Mosaic Skeleton’’ całe zielone ,,Mont Blanc’’ biało różowe odmiany i wiele innych wariantów kolorystycznych. Będzie wyglądać idealnie zarówno w kompozycji leśnej, jak i przypominającej ogród.

Paprocie rekomendowane do tworzenia lasu w słoju to Dawalia i Nefrolepsis. Paprocie o bardzo dużej odporności i eleganckim wyglądzie, najbardziej przypominające roślin rosnące w naturalnym ekosystemie.

Rośliny miododajne – jak stworzyć ogród przyjazny owadom?

Las w słoju – ostrożnie ze szkłem!

Decyzje podjęte, zakupy zrobione, możemy zacząć pracę. Istotne jest przygotowanie miejsca pracy. Pamiętaj pracujesz ze szkłem, które jest delikatną materią. Dlatego miejsce pracy musi być odpowiednio przygotowane, aby uniknąć pęknięcia lub potłuczenia szkła i ewentualnego zranienia się.

Nie stukamy w słoje żadnymi narzędziami, kamieniami czy patykami, które będą stanowić uzupełnienie ogrodów i lasów w szkle. Wydaje się to oczywiste, jednak często wykonujemy takie prace angażując w to dzieci, dla których zachowanie zasad BHP nie zawsze jest takie jasne. Dlatego słoje zabezpieczamy przed dziećmi i zwierzętami.

Hortiterapia – ogród, który leczy

Jak zrobić las w słoiku – krok po kroku

1. Keramzyt

Na dno słoja wsypujemy keramzyt – około 2 cm warstwę. Nie ma znaczenia, czy jest on gruby czy drobny, jest to tylko sprawa walorów estetycznych. 

2. Ziemia

Następnie wsypujemy ziemię. Tu istotna uwaga, słój ma pełnić zadanie dekoracyjne, dlatego nie wypełniamy go ziemią po brzegi sypiemy jedynie warstwę, która zakryje nam korzenie roślin. Aby łatwiej było ustalić jak dużo ziemi jest potrzebne warto przymierzyć roślinę i zobaczyć czy nie wystaje ze słoja i czy dobrze się prezentuje.

3. Piasek

Trzeci etap naszych prac to dodanie dodatków w postaci drobnego jasnego piasku, który daje efekt rozjaśnienia kompozycji, podkreślenia warstw i podnosi walory estetyczne.

Nie jest to konieczne, jednak, jeśli zdecydujemy się na taki krok, pamiętaj, że piasek sypiemy przy samych ściankach słoja.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

4. Sadzenie roślin

Sadząc rośliny warto kierować się zasadą, że więcej nie znaczy lepiej. Pamiętać trzeba, że nasze sadzonki, co prawda powoli, ale będą się rozrastać. Wybierać należy najwyżej trzy rośliny do jednej kompozycji. W przypadku fitonii, warto wiedzieć, że z jednej doniczki można zrobić kilka sadzonek.

Jako punkt centralny wybieramy największą z roślin, którą chcemy posadzić, np. skrzydłokwiat lub paproć. W delikatny sposób wyjmujemy ją z osłonki. Chwytając korzenie oburącz od spodu rozluźniamy bryłę korzeniową, spłaszczając je delikatnie. Sprawi to, że korzenie będą mogły być osadzone płycej. W warstwie ziemi tworzymy zagłębienie. Robiąc to trzeba uważać, aby nie pobrudzić warstwy ozdobnego piasku, jeśli sypało się taki. Sadzimy naszą roślinę zakrywając korzenie. To samo robimy z pozostałymi roślinami.

Planowanie i rozmieszczenie przestrzenne

 

Tak jak w przypadku każdego projektu ogrodniczego, ważna jest wizja i spójność w wyglądzie. Najlepiej, jeśli zastosujemy koncepcję piętrowości. Czyli najwyższa roślina stanowi tło dla pozostałych mniejszych. Da to efekt lekkości całej kompozycji. Słój nie musi być z każdej strony taki sam, zasada „frontem do klienta” z pewnością się tu doskonale sprawdzi.

5. Usuwanie zabrudzeń

Na tym etapie pracy oglądamy słój i sprawdzamy czy rośliny mają dobrze schowane korzenie pod ziemią, usuwamy ewentualnie połamane listki lub gałązki. Dobrze, jeśli liście nie dotykają ścianek naczynia, ponieważ może to sprzyjać ich gniciu i przebarwianiu się. Z pewnością też ścianki słoika zdążyły się ubrudzić ziemią. Do usunięcia ewentualnych zabrudzeń dobrze jest użyć ręcznika papierowego. Zabrudzenia ściągamy od góry ku dołowi, aby uniknąć rozmazywania.

6. Dodatki dekoracyjne

Teraz czas na etap końcowy, czyli dodatki dekoracyjne. W wolne przestrzenie układamy mech, wciskając go lekko w podłoże, nie zasypujemy go ziemią. Da on wrażenie pięknego runa leśnego. Dokładamy kawałki kory, patyki o niecodziennych kształtach, szyszki, które możemy przeciąć wzdłuż, kamyki lub inne ozdoby. Ideą tworzenia lasów i ogrodów w szkle jest to, aby jak najbardziej przypominały nam naturę.

8 trujących roślin doniczkowych

Las w słoiku – ostatnie szlify

W zasadzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeżeli patrzysz na słój i czujesz, że czegoś w nim brakuje z pewnością tak jest. Więc kombinuj z innymi dodatkami, kolorowym piaskiem czy dodatkową szyszką. Rób to dotąd, aż uznasz, że to jest właśnie to. Ostatnia czynność, jaką musisz wykonać to podlać rośliny, które zostały posadzone.

Do tego celu właśnie najlepsza jest butelka z dzióbkiem. Dzięki niej podlejesz bezpośrednio roślinę, unikniesz zmoczenia ścianek słoja i tym samym nieestetycznych plam po wodzie. Dlatego unikaj spryskiwania roślin po liściach. W zależności od wielkości słoja niezbędna ilość wody to około 100-150 ml.

Shinrin-yoku – na czym polega japońska kąpiel leśna?

Las w słoiku – jakie stanowisko wybrać?

Niezwykle istotne jest stanowisko. Słój NIE MOŻE stać na parapecie okiennym. Promieniowanie słoneczne sprawi, że szyba okienna i ściany słoja zadziałają jak soczewka i rośliny tego nie przeżyją. Dobrym miejscem są komody, półki lub stoliki, z dostępem do jasnego rozproszonego światła. Najprostszym sposobem na sprawdzenie miejsca jest wyciągnięcie dłoni, jeśli światło świeci na nią, ale nie grzeje to miejsce jest idealne. Unikamy też bliskości kominka i kaloryferów.

Wojciech Wardecki prezentuje las w słoiku w szklarni na tle roślin doniczkowych.

Wojtek Wardecki, fot. Tomaszewski

Jak pielęgnować las w słoju i ogród w słoiku?

Pielęgnacja kompozycji nie stanowi problemu. Jeżeli słój ma formę otwartą traktujemy go jak rośliny w doniczce. Podlewamy umiarkowanie, aby ziemia nie była przesuszona. Znakiem, kiedy otwarty słój należy podlać jest widok szarej i odstającej ziemi od ścianek słoika.

Jeżeli zaś chcemy zamknąć nasz słój jako szczelny ekosystem zajmie nam to więcej czasu. Przykrywamy słój i stawiamy w miejscu docelowym, po jakimś czasie na powierzchni słoja zacznie skraplać się woda, wtedy należy go odkryć i poczekać aż zginie ona ze ścianek. Następnie przykryć ponownie, czynność należy powtarzać do czasu aż odparowana woda nie będzie przypominać zaparowanego lustra. Wtedy możemy zamknąć słój i cieszyć się zamkniętym ekosystemem.

Lasy i ogrody w szkle NIE potrzebują nawożenia. Ponieważ chcemy, aby jak najdłużej zachowały swoja miniaturową formę. Rośliny, które nadmiernie urosły przycinamy.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły