Strona główna WellbeingBądź eko Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze – znana wszystkim jako szable, język teściowej, wężownica, tygrysi ogon czy żelazna dama. Bez wątpienia każdy wie, jak wygląda. Najbardziej rozpowszechniona roślina w urzędach, przychodniach zdrowia czy szkołach. Sławę zawdzięcza niezwykłej odporności na szkodniki i przesuszenie. Nie przeszkadzają jej zacienione miejsca. Swojemu właścicielowi wybacza wiele pomyłek i zapominalstwo. Sansewieria z pewnością skradnie serce niejednej osobie, nie tylko z powodu swojej urody, ale i cech, jakie posiada.

Strona główna WellbeingBądź eko Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

Sansewieria była niezwykle popularna w latach 70. i 80. Stała na każdym parapecie, klatce schodowej czy bibliotece miejskiej. Niestety nadszedł taki czas, kiedy roślina popadła w zapomnienie. Jednak obecnie wraca na salony w chwale i glorii. Każdy, kto zdecyduje się na zakup tej rośliny, z pewnością nie pożałuje. Należy ona bowiem do grupy roślin oczyszczających powietrze z toksyn.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Wszechobecne toksyny

Wraz z rozwojem gospodarki rośnie zanieczyszczenie powietrza. Smog w miastach, trujące spaliny, dym papierosowy – to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykamy się na co dzień. Nie każdy ma możliwość zamieszkania w leśnych ostępach pośród drzew. Dodatkowo wiele osób pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, ze słabą wentylacją, w otoczeniu komputerów, drukarek i innych sprzętów biurowych.

Wszystko to sprawia, że jesteśmy zmuszeni do wdychania substancji, takich jak:

  • toluen
  • benzen
  • ksylen
  • formaldehydy

Są to niezwykle trujące substancje chemiczne.

Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, ponieważ otaczają nas w zasadzie wszędzie. Są zawarte w smogu, dymie papierosowym, detergentach, meblach, w farbach i dywanach, a nawet kosmetykach i lekach.  

Toluen wykorzystywany jest przy produkcji dywanów, paneli podłogowych czy płytek podłogowych. Formaldehydy są wszechobecne w przemyśle meblarskim. Płyty pilśniowe, paździerzowe, wiórowe czy sklejki są ich pełne. To samo dotyczy benzenu czy ksylenu zawartego w lekach i kosmetykach.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Sansewieria a czyste powietrze

Nadmiar wszystkich tych substancji może doprowadzić do problemów związanych z układem oddechowym i nerwowym. Toksyny mogą powodować senność, ospałość, nerwowość, a w przypadku długotrwałego oddziaływania – nawet przyczynić się do depresji. Substancje te dostają się do naszych organizmów, gdy chodzimy, korzystamy z mebli czy urządzeń biurowych. Nie jesteśmy w stanie się od nich odizolować, ale możemy spróbować poprawić jakość powietrza dzięki roślinom, takim jak sansewieria.

Sansewieria została zaliczona do roślin oczyszczających powietrze. Pochłania ona szkodliwe substancje lotne wraz z tlenem i dwutlenkiem węgla dzięki aparatom szparkowym znajdującym się na powierzchni całej rośliny. Jednak tu muszę zaznaczyć, że same rośliny nie oczyszczą w pełni powietrza – mogą jednak wspomóc ten proces, pochłaniając część toksyn i zanieczyszczeń. Dlatego warto dodatkowo wietrzyć pomieszczenia i zainwestować w oczyszczacz powietrza.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Sansewieria – pochodzenie i wymagania

Istnieje około 70 gatunków sansewierii. Jest to sukulent pochodzący z Afryki, jednak można go znaleźć także na Półwyspie Arabskim oraz w Azji. W naturalnych warunkach może dorastać nawet do około 3 metrów! Jednak odmiany domowe dorastają do około 150–180 cm.

Ze względu na swoje pochodzenie sansewieria bardzo dobrze znosi okresowe przesuszenie, wysoką temperaturę czy małą wilgotność powietrza. Odmiany, które trzymamy w naszych domach, przypadną do gustu wszystkim zapominalskim lub początkującym ogrodnikom.

Fotosmog – jak się przed nim chronić?

Sansewieria w doniczkach stoi w salonie obok fotelu.

Charakterystyka sansewierii

Sansewieria jest rośliną o zielonych liściach, najczęściej w kształcie długiej, dość ostro zakończonej szabli. Odcienie liści są różne – od ciemnozielonych do prawie żółte, w charakterystyczne prążki. Odmiany ‘Variegata’ mogą posiadać dodatkowo jasnożółte lub kremowe obwódki liści. Największą odmianą domową, dorastającą nawet do 80 cm, jest sansewieria ‘Laurentii’. Jej siostra, sansewieria 'Hahnii’, tworzy rozety o wysokości maksymalnie 25 cm. Zupełnie inny wygląd ma sansewieria cylindrica z liśćmi w kształcie cygara.

Epipremnum – jak je pielęgnować?

Sansewieria – jakie ma wymagania?

Sansewieria nie ma zbyt wielkich wymagań. Doniczka dla sansewierii nie może być zbyt duża. Roślina bardzo dobrze czuje się w ciasnych donicach. Przesadzamy ją dopiero, gdy zacznie wychodzić z donicy lub zacznie ją dosłownie rozsadzać od środka. Jeśli to nastąpi, doniczka powinna być większa o jeden rozmiar od starej. Pamiętać należy o tym, by doniczka miała otwór umożliwiający odprowadzenie nadmiaru wody, a na dnie znajdował się drenaż.

Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

Sansewieria – przesadzanie

Roślinę przesadzamy do ziemi przeznaczonej do uprawy sukulentów. Podłoże takie ma w swoim składzie odpowiednio zbilansowany skład, który umożliwi roślinie prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli nie mamy takiego podłoża, możemy skorzystać z uniwersalnej ziemi ogrodowej, rozluźniając ją perlitem, keramzytem czy drobnymi kamyczkami. Pamiętajmy zawsze o drenażu na dnie doniczki, dzięki czemu unikniemy gnicia korzeni. Podczas przesadzania możemy także podzielić roślinę, jeśli nasz egzemplarz jest zbyt rozrośnięty.

Podlewanie i nawożenie

Sansewieria nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. W okresie letnim wystarczy robić to raz na dwa tygodnie. W sezonie zimowym – co trzy tygodnie. Roślina bez uszczerbku na zdrowiu zniesie miesiąc bez podlewania. Pamiętajmy, że podlewając roślinę, nie wolno lać wody w rozetę liści, ponieważ to może powodować jej gnicie. Sansewierię nawozimy tylko w okresie letnim, raz w miesiącu. Najlepszy będzie nawóz do sukulentów i kaktusów. Jeśli mamy tylko uniwersalny, powinniśmy zmniejszyć jego dawkowanie o połowę.

Kompostownik domowy – jak go zrobić?

Sansewieria, zwana wężownicą, hodowana w szklarni.

Fot. Wojciech Wardecki

Stanowisko dla sansewierii

Sansewieria, potocznie nazywana żelazną damą, zniesie praktycznie każde stanowisko. Może stać w zacienionym korytarzu i w południowym salonie. W okresie letnim możemy wystawiać ją nawet na balkony i tarasy. Jedyne, na co trzeba uważać, to stawianie jej na parapetach okiennych od strony południowej. Szyby w oknach mogą zadziałać jak soczewka i doprowadzić do uszkodzenia liści. W pełnym słońcu liście zrobią się blade, a dekoracyjne prążki na liściach nie będą tak wyraźne.

Sansewieria 'Laurentii’

Najbardziej popularna odmiana sansewierii to 'Laurentii’.  Roślina w domowych warunkach dorasta do 80 cm. Grube, sztywne liście rośliny idealnie wkomponują się w każde, nawet najnowocześniejsze wnętrze. Piękne ciemnozielone liście, obrzeżone złotą obwódką, to jej wizytówka. Jej dość powolny wzrost sprawia, że długo nie trzeba jej przesadzać. Jej bliska kuzynka, sansewieria gwinejska, jest bardzo podobna – ma prążkowane liście, jednak bez złotego obrzeża.

Jak zrobić las w słoiku?

Sansewieria 'Hahnii’

Jest to niska odmiana, rosnąca w zbitych rozetach. Dorasta do 25 cm wysokości. Idealna na biurko czy półkę. Jest wiele odmian kolorystycznych tej rośliny. 'Hahnii Black’ ma intensywne ciemnozielone liście, które z wiekiem robią się ciemniejsze, wpadając w prawie czarny kolor. ’Hahnii gold’ to odmiana o pionowych pasach w odcieniach zieleni i żółtozłotego koloru. Tak samo jak inne odmiany, tworzy niewysokie rozety. ’Hahnii Lotus’ z kolei jest niezwykle ciekawą rośliną ze względu na kolorystykę. Swoim ubarwieniem przypomina zielony płomyk.

Aloes – roślina lecznicza i dekoracyjna

Sansewieria cylindrica

Sansewieria cylindrica to niezwykle efektowna odmiana rośliny, o mocno zwiniętych liściach w kształcie cygara. Można ją zakupić w kilku wariantach. Roślina może wypuszczać liście prosto i strzeliście w górę, przybrać formę wachlarza lub zostać zapleciona w warkocze. Jest to niezwykle urocza odmiana sansewierii, pasująca i do nowoczesnych, i do klasycznych wnętrz.

Sansewieria cylindrica - jak pielęgnować wężownicę?

Sansewieria cylindrica, fot. Wojciech Wardecki

Ciekawostki o wężownicy

  • Ozdobą sansewierii są zdecydowanie jej liście, które w zależności od odmiany mogą mieć praktycznie wszelkie odcienie zieleni. W wariantach 'Variegata’ występują także obrzeżone liście w złotym odcieniu.
  • Sansewieria jest kwitnącym sukulentem. Kwiat jest jednak mało atrakcyjny i zaraz po przekwitnięciu należy go obciąć, ponieważ może gnić, co powoduje choroby grzybowe. Dodatkowo kwiat ma dość mocny zapach, który może być źle tolerowany przez niektóre osoby.
  • Sansewieria nie jest atakowana przez choroby i szkodniki. Jednak nie służy jej przelanie oraz moczenie korzeni.
  • Rozmnażanie rośliny jest niezwykle proste – najlepiej robić to przez podział karp przy przesadzaniu, z zachowaniem kłącza.
  • Można rozmnażać roślinę także z sadzonki liściowej. Tu jednak muszę zaznaczyć, że w przypadku odmian o obrzeżonych liściach w wyniku takiego rozmnażania uzyskamy jedynie zielone liście.

Ogródek warzywny na balkonie: 7 warzyw, które możesz hodować w domu

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły