Strona główna WellbeingBądź eko Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wracasz w jesienny wieczór z pracy do domu. Za oknem deszcz, wiatr i zimno. Jedyne, o czym marzysz to relaks i spokój. Otwierasz drzwi i wiesz już, co czeka tam na Ciebie. Kwiaty w łazience, relaksująca muzyka, płomień świec odbijający się swym blaskiem w lustrze, wanna wypełniona gorącą wodą i pachnąca pianą. Czujesz jak poprawia się samopoczucie i koją nerwy? Sprawdź, jakie rośliny do łazienki warto wybrać!

Strona główna WellbeingBądź eko Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

Kwiaty w łazience z oknem i bez okna

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem łazienki z oknem to już pół sukcesu. Nie ma znaczenia czy będzie ono dachowe, czy tradycyjne z parapetem. Przy odrobinie chęci jesteś w stanie stworzyć swoją własną oazę spokoju i świątynię relaksu.

Wystarczy zastanowić się czy chcemy rośliny do łazienki ozdobne w kwiaty czy jednak bardziej podobają się nam ozdobne z liści. Istnieje oczywiście trzecia opcja połączenie kwiatów zielonych i kwitnących.

Jak zrobić las w słoiku?

Jeżeli mieszkasz w bloku, mieszkaniu czy domu, w którym nie ma okna, nie oznacza to, że z góry jesteś skazany na porażkę. Będzie to wymagało więcej pracy, jednak można osiągnąć zadowalający efekt. Rośliny potrzebują do procesu fotosyntezy – światła. Bez tego nie są w stanie zdrowo i dobrze rosnąć, a nawet żyć.

Dlatego niezbędne będzie zapewnienie im dostępu do sztucznego oświetlenia, przez większą część doby. W sklepach bez problemu można kupić odpowiednie lampy, które pomogą naszym kwiatom rosnąć. Jeśli zainwestujemy w takie oświetlenie opieka nad roślinami będzie taka sama jak w przypadku łazienki z oknem.

Epipremnum – jak je pielęgnować?

W większości przypadków w łazience panuje podwyższona wilgotność i temperatura. Często mamy ogrzewanie podłogowe lub stale grzejący kaloryfer. Dlatego wybór rośliny do łazienki musi być bardzo przemyślany.

To samo dotyczy wysokości kwiatów. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie lub posiada skosy warto pomyśleć o roślinach, które nie rosną zbyt wysoko.  Jednak w przypadku dużej powierzchni można się pokusić o stworzenie prawdziwej dżungli w łazience.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Jakie rośliny do łazienki wybrać?

Zamiokulkas

Do jednej z najładniejszych roślin ozdobnych z liści, które idealnie sprawdzą się w łazience należy Zamiokulkas. Wśród kwiatów do łazienki z pewnością nie ma sobie równych. Ciemno-zielone, woskowe liście, osadzone na sztywnych łodygach są niesamowitą ozdobą Zamiokulkasa.

Zamiokulkas, który pochodzi z Afryki, jest uważany za roślinę leczniczą. Stosuje się go tam przy leczeniu bólu ucha i problemów skórnych.  Nie rekomendujemy jednak tego sposobu leczenia.

Zamiokulkas jest sukulentem, więc bardzo dobrze znosi okresowe przesuszenia. Większe jest prawdopodobieństwo, że przelejemy kwiat niż go zasuszymy. Bez problemu poradzi sobie postawiony w kącie pomieszczenia. Zamiokulkas może stać na podłodze w kwietniku czy też bezpośrednio na szafce łazienkowej. Nie jest wskazane wystawianie rośliny na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ liście mogą ulec poparzeniom.

Kwiaty cebulowe – jak je pielęgnować?

Do nawożenia używamy nawozów do roślin zielonych. Zakupione rośliny znajdują się zawsze w doniczkach startowych. Mogą w nich rosnąć jeszcze jakiś czas, jednak przy przesadzaniu należy pamiętać o kilku rzeczach. Doniczka nie powinna być większa niż jeden rozmiar.

Zamiokulkas lubi ścisk, sprawia on, że roślina ,,idzie” w liście nie w bryłę korzeniową. Przy przesadzaniu niezbędna jest warstwa drenażu w postaci keramzytu. Dzięki temu zapobiegniemy gniciu systemu korzeniowego.

Zamiokulkas popularnie nazywany jest Zamią. Jednak jest to nazwa nieprawidłowa. Ponieważ są to dwie różne rośliny. Zamiokulkas to roślina, należąca do grupy roślin oczyszczających powietrze z toksyn.

 

Dodatkowo można go nazwać żelazną rośliną, podobnie jak sansewieria jest niezwykle prosty w obsłudze i wybacza wiele błędów w pielęgnacji. Nie sprawia kłopotów właścicielom. Jest doskonałą roślina dla początkujących ogrodników.

Zamiokulkas w glinianej doniczce - rośliny do łazienki.

Zielistka Sternberga

Niezwykle popularna roślina, której nie trzeba przedstawiać. W naszym klimacie to typowy kwiat doniczkowy. Zielistka nie jest odporna na przemarzanie. W cieplejszym klimacie z powodzeniem stosowana jest jako roślina okrywowa i zadarniająca, sadzona pod drzewami.

Zielistka znosi chwilowe przesuszenie gleby, ponieważ potrafi magazynować wodę w swoich korzeniach.  Jednak najlepiej jej służy duża wilgotność powietrza i zraszanie. Dlatego właśnie jest rośliną wprost idealną do naszych łazienek.

Długie i wąskie liście o długości nawet 45 centymetrów tworzą zwartą kępę. Dodatkowo roślina wypuszcza kremowe łodygi zwisające spomiędzy liści. To właśnie na ich końcach pojawiają się młode roślinki. Wymaga regularnego nawożenia. Do podlewania najlepiej używać jest wody odstałej.

8 trujących roślin doniczkowych

Zielistka roślina dla alergików

Zielistka jest rośliną niezwykle przyjazną zarówno dla ludzi z problemami alergicznymi jak i zwierząt.  Należy ona do zacnego grona roślin oczyszczających powietrze. Dodatkowo jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych.

Zielistka pochłania promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego dobrze jest ją ustawić koło telewizora, lub na biurku przy komputerze. Jest to jedna z niewielu roślin, która z powodzeniem może stać w pokoju alergika. Pod warunkiem usuwania z niej kurzu, który jest najczęstszą przyczyna alergii u dzieci i dorosłych.

Zielistka Sternberga w niektórych krajach nazywana jest mala Madre, czyli zła matka. Najprawdopodobniej dla tego, że swoje dzieci, czyli młode sadzonki wypuszcza na długich pędach, które znajdują się daleko od macierzystej rośliny.

 

Jest to kwiatek, którego nie daje się w tamtych rejonach mamom, zwłaszcza w ich święto. Pomimo takiej złej sławy zielistka jest bardzo bezpieczna dla zwierząt, jest to jednio z ulubionych dań żółwi domowych. Koty też ją lubią podgryzać, jest dla nich bezpieczna.

Zielistka Stenberga (Chlorophytum) w białej doniczce - jakie rośliny do łazienki warto wybrać?

Storczyki – ozdobne rośliny do łazienki

Storczyki zachwycają, swoim wyglądem i różnorodnością. W sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach czy marketach wielkopowierzchniowych, bez problemu możemy kupić pięknie kwitnące rośliny. Jedno, dwu a nawet trzypędowe rośliny obsypane różnokolorowymi kwiatami to dopełnienie naszego łazienkowego raju.

Najbardziej znanym i popularnym storczykiem jest phalenopsis. Jest to hybryda, mieszaniec kilku gatunków, najbardziej odporny i najłatwiejszy w uprawie wśród wszystkich orchidei. Storczyki te bardzo chętnie i długo kwitną, nawet do kilku miesięcy. Największa ich ozdobą z pewnością są kwiaty.

Po przekwitnięciu, liście już niestety nie są, aż tak atrakcyjne. W związku z niezbyt wysoka ceną można je potraktować, jako roślinę, która po przekwitnięciu oddajemy na kompost. Jednak, jeśli jesteśmy nastawieni pro ekologicznie, warto roślinę zachować i dać szansę na kolejne kwitnienie.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak podlewać storczyki?

Twoje ciało i umysł jest zrelaksowane po cudownej kąpieli w wannie lub gorącym prysznicu? Zafunduj kąpiel storczykom. Dzięki przezroczystym osłonkom, w jakich umieszczane są rośliny z łatwością można zobaczyć stan jej korzeni. Jeżeli robią się one matowe, pomarszczone lekko szarawe oznacza to, że zdecydowanie czas na kąpiel. Orchidea uwielbia moczenie. Wstawiamy roślinę do wody na pół godziny i gotowe.

Jeżeli kwiaty stoją w dodatkowych ozdobnych doniczkach lub osłonkach, konieczne jest sprawdzanie czy nie zebrał się tam nadmiar wody. Jest to bardzo niebezpieczne dla rośliny, ponieważ sprzyja procesowi gnilnemu korzeni. Pamiętać też trzeba o nawożeniu, sprzyja to bogatemu i obfitemu kwitnieniu. Nawóz dedykowany storczykom, najlepiej rozpuszczać w wodzie, w której moczymy rośliny. Dzięki temu unikniemy przenawożenia punktowego.

Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

Czy wiesz, że wanilia jest storczykiem?

 

Każdy w swoim życiu spotkał się ze storczykiem. Dodatkowo wielu z nas zajadało się nim. Większość posiada go w domu nawet nie wiedząc o tym. Przecież każdy zna wanilię, która jest właśnie storczykiem. Niektóre odmiany storczyków pachną malinami, kokosami lub cytrusami.

 

Te, które nie pachną przyciągają do siebie owady pięknymi kolorowymi kwiatami, o różnych kształtach. Ciekawostką jest to, że w naturze nie występują niebieskie storczyki. Możesz być pewien, że te, które znajdziesz w sklepie czy kwiaciarni, po przekwitnięciu, na świat wydadzą nowe, ale białe kwiaty. Najzwyczajniej są one po prostu farbowane.

Purpurowe storczyki na parapecie - jak podlewać storczyki? Kwiaty do łazienki - jakie wybrać?

Ważne! W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów alergicznych po kontakcie z jakąkolwiek rośliną natychmiast należy udać się do lekarza i zasięgnąć jego porady.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły