Strona główna WellbeingBądź eko Epipremnum – roślina oczyszczająca powietrze

Epipremnum – roślina oczyszczająca powietrze

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Epipremnum, roślina powszechnie znana jako scindapsus lub ołustek, podobnie jak sansewieria należy do roślin oczyszczających powietrze. Pochodzi z Indii i jest niezwykle prosta w uprawie. W naturalnych warunkach dorasta nawet do kilkunastu metrów. W domu z powodzeniem możemy ją hodować, nadając jej różne formy. Można ją wykorzystać do tworzenia zielonych ścian w domach i biurach lub stworzyć kipiącą zieloną kulę.

Strona główna WellbeingBądź eko Epipremnum – roślina oczyszczająca powietrze

Charakterystyczną ozdobą epipremnum są ich woskowe liście o sercowatym kształcie. W zależności od odmiany różnią się one kolorem. Możemy spotkać odmiany o jasnozielonych liściach ze złotymi plamkami i o ciemnozielonych, nakrapianych na biało. Bardzo popularna roślina domowa w czasach PRL. Ze względu na łatwość formowania nadaje się idealnie do różnego rodzaju kompozycji.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Zalety epipremnum

Epipremnum należy do roślin oczyszczających powietrze. Idealnie nadaje się do pomieszczeń biurowych. Dzięki swoim właściwościom oczyszcza powietrze z formaldehydów, które są jednym ze składników smogu. Warto zaznaczyć, że formaldehydy zawarte są także w klejach używanych w przemyśle meblarskim. Podobnie jak toluen czy benzen są wszechobecne w dywanach, płytkach podłogowych czy panelach. Dlatego warto mieć takie rośliny jak najbliżej siebie. 

Wymagania epipremnum

Epipremnum nie jest rośliną o zbyt dużych wymaganiach. Preferuje stanowisko jasne, jednak nie w pełnym słońcu. Warto wiedzieć, że im roślina ma jaśniejsze liście, tym więcej światła wymaga. Do przesadzania wystarczy zwykła ziemia ogrodowa zakupiona w sklepie ogrodniczym oraz drenaż na dnie doniczki z keramzytu. Przesadzamy co roku do doniczki o 1 numer większej. Jeśli nawozisz roślinę w sezonie, możesz ją przesadzać nawet co 2 lata. Jeśli roślina jest bardzo duża lub rozrośnięta i nie ma możliwości jej przesadzenia, należy zdjąć maksymalnie dużą warstwę ziemi z wierzchu i uzupełnić świeżą.

Sansewieria – jak o nią dbać?

Epipremnum – podlewanie i nawożenie

Epipremnum podlewać należy umiarkowanie. Nie ma złotego środka, jak to robić, ponieważ w każdym domu panuje inna temperatura i wilgotność powietrza. Najprostszym sposobem na przekonanie się, czy nadszedł już czas na podlewanie, jest sprawdzenie tego organoleptycznie. Najzwyczajniej w świecie patrzymy, czy ziemia w doniczce przeschła, i na tej podstawie decydujemy o podlewaniu.

Roślinę nawozimy raz w miesiącu nawozem do roślin zielonych. Epipremnum uwielbia zraszanie. Najlepiej robić to wodą miękką lub taką, która odstała kilka dni. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych plam po wodzie na liściach. Nie ma też potrzeby nabłyszczania liści preparatami chemicznym. Jednak warto usuwać regularne kurz za pomocą miękkiej szmatki lub niesparowanej skarpetki. 😉 Wierzcie mi na słowo – skarpetka naciągnięta na rękę jest znacznie łatwiejsza w użytku niż szmatka.

Rozmnażanie epipremnum

Epipremnum jest niezwykle łatwe w rozmnażaniu. W prosty i nieskomplikowany sposób możemy pozyskiwać sadzonki i powiększać naszą kolekcję roślin o młode sadzonki. Wystarczy uciąć kawałek pędu wierzchołkowego. Następnie trzeba włożyć go do wody. Po kilkunastu dniach wyrosną korzenie. Wtedy możemy roślinę przesadzać do nowych doniczek.  Epipremnum jest niezwykle wdzięczną i podatną na formowanie rośliną. Można jej nadać formę zwisającą, ustawić na półce czy też powiesić w wiszącym kwietniku. Można także zamontować podporę i pozwolić jej wspinać się po niej.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Epipremnum – odmiany

Epipremnum złociste

To najbardziej rozpowszechniona odmiana rośliny. Rośnie niezwykle szybko. W dobrych warunkach może mieć nawet półmetrowy przyrost roczny. Jasne liście ze złotymi pstrymi plamami są niezwykle ładne. Preferuje stanowisko jasne, jednak postawione w bardziej zacienionym miejscu też sobie poradzi, jednak liście z pewnością zrobią się ciemniejsze, co jest zupełnie naturalne.

Epipremnum 'Marble Queen’

Ma również niewielkie wymagania, podobnie jak epipremnum złociste. Różni się ubarwieniem liści. Jest dużo bardziej pstrokate. Roślinę bardzo dobrze się prowadzi po podporach. Świetnie znosi przycinanie, dzięki czemu się dobrze rozkrzewia.

Epipremnum 'Neon’

To odmiana o niesamowitym kolorze ulistnienia. Ma jasnozielone liście o złocistym odcieniu. Pozbawiona jest plamek i pstrokatych wzorów. Ponieważ ma takie same wymagania jak epipremnum złociste czy 'Marble Queen’, można tworzyć z tych odmian trójkolorowe kompozycje.

Epipremnum pstre

Jest dużo trudniejsze w uprawie od innych odmian. Wymaga wyższej temperatury powietrza oraz jego wilgotności. Ma liście o skórzastej fakturze, w kolorze srebrnozielonym, z białymi plamkami. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Nie może stać na parapecie. Najlepiej się czuje w domowych szklarenkach, gdzie warunki są stałe i niezmienne.

Epipremnum 'Green Javelin Godzilla’

Warto wspomnieć o tej odmianie epipremnum. Jej specyficzne liście są zielone i mocno skręcone. Rosną w górę, są spiczasto zakończone. Jest to niezwykle interesująca odmiana o wymaganiach podobnych do innych odmian. Nie należy jej stawiać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Nie powinno się też przelewać rośliny, co może doprowadzić do gnicia korzeni. Jest to niezwykle egzotyczna odmiana, którą warto mieć w swojej kolekcji.          

Epipremnum jest rośliną trującą. Szczawiany wapnia zawarte w soku rośliny mogą powodować podrażnienia skóry, wysypkę i inne odczyny alergiczne. Dlatego prace przy roślinie, zwłaszcza przycinanie, należy wykonywać w rękawiczkach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych natychmiast należy udać się do lekarza.

Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

Ciekawostki o scindapsus

  • Epipremnum w naturalnej medycynie indyjskiej stosowane jest jako lek zwiększający popęd płciowy, łagodzący kaszel i biegunkę. W tym celu wykorzystuje się suszony dojrzały kwiatostan. Jednak nie rekomenduję sprawdzania tego osobiście.
  • Ołustek jest rośliną, która bardzo dobrze sprawdza się w uprawie hydroponicznej czy w terrariach.  
  • Epipremnum jest niezwykle odporne na różnego rodzaju choroby. Bardzo rzadko może zdarzyć się atak przędziorka. Jeśli już do takiego dojdzie, możemy sporządzić naturalny preparat z szarego mydła i denaturatu lub skorzystać ze środków chemicznych, jednak z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

O czym warto pamiętać?

  • Decydując się na zakup roślin, pamiętaj, że są one w doniczkach startowych. Przesadzając kwiaty, zapewnij im drenaż w donicy przy pomocy keramzytu. Dzięki temu łatwiej będzie zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność podłoża i zapobiegnie to gniciu korzeni.
  • Wybierając doniczkę, sprawdź, czy ma odpływ wody.
  • Jeżeli zdecydujesz się na ustawienie doniczki z kwiatem na półce lub podłodze, koniecznie pamiętaj o podstawce lub innym zabezpieczeniu powierzchni, aby nie uległa ona zniszczeniu w przypadku przelania wody.
  • Decydując się na formę pienną, przy przesadzaniu zamontuj podporę, na przykład kokosową tyczkę. W późniejszym czasie przy próbie montażu łatwo jest o uszkodzenie systemu korzeniowego.

Jak zrobić las w słoiku?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły