Strona główna WellbeingBądź eko Paproć – jak dbać o paprotkę w doniczce?

Paproć – jak dbać o paprotkę w doniczce?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Paproć, paprotka, nefrolepis, nerczyłusk… To roślina skrywająca wiele tajemnic. Uznawana jest za magiczną. Pojawia się w wielu podaniach i legendach. Jest to prawdziwy celebryta wśród roślin doniczkowych. Gościł już w domach naszych prababek. Co sprawia, że jest tak dobrze znana i nie traci na swojej popularności?

Strona główna WellbeingBądź eko Paproć – jak dbać o paprotkę w doniczce?

Paproć – roślina magiczna

Paprocie to jedne z najstarszych roślin żyjących na ziemi. Z lekcji biologii pamiętamy odciski ich liści w skamielinach. Obecnie największe paprocie drzewiaste mogą dorastać nawet do 25 metrów wysokości. To właśnie z paproci powstał węgiel. W warunkach domowych spotykamy najbardziej rozpowszechnioną i najczęściej kupowaną odmianę paproci Nephrolepis exaltata.

Dawniej uważano paproć za roślinę magiczną. Miała ona odpędzać złe duchy i odczyniać uroki. W noc świętojańską szukano jej kwiatu, który miał dawać szczęście i bogactwo. Wierzono też, że jeśli paprotka usycha i marnieje, oznacza to chorobę w domu. Nie przygotowywano z niej magicznych maści ani wywarów, jednak wiara w cudowną moc była niezwykle silna. Czy to tylko bajki i mity, czy jest w nich ziarenko prawdy?

Kwiat paproci i magiczne moce

Niestety – tych wszystkich, którzy wierzą w magiczną moc kwiatów paproci, muszę zmartwić. Paprocie, podobnie jak mchy, nie kwitną. Rozmnażają się dzięki zarodnikom, które znajdują się na spodniej części liści. Czy jednak paprocie nie mają żadnego magicznego działania? Cudownych mocy w nich brak, ale naukowo potwierdzone właściwości zdrowotne to już nie mit. Paproć należy bowiem do roślin oczyszczających powietrze. Warto więc ją mieć u siebie – w salonie, sypialni czy innej części domu.

Dlaczego warto mieć paproć w domu?

Pamiętacie stare telewizory? Pytanie to nie jest bezpodstawne. W wielu domach stały na nich właśnie paprotki. W jakim celu, skoro za każdym razem słychać było krzyk przy podlewaniu: „Tylko telewizora nie zalej!”? Stały tam dlatego, że mają zdolność pochłaniania promieniowania jonizującego, jakie wytwarza każdy monitor. To jeden z kilku powodów, dla których warto trzymać paproć, zwłaszcza przy komputerze.

Kolejny powód to umiejętność pochłaniania przez roślinę lotnych związków, takich jak benzen czy formaldehydy występujące powszechnie w naszym otoczeniu. Paproć jest także idealnym naturalnym nawilżaczem powietrza.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Oczyszczanie powietrza

Za umiejętność oczyszczania powietrza przez rośliny w największym stopniu odpowiada dobrze i zdrowo rozrośnięty system korzeniowy oraz wszystkie mikroorganizmy, które żyją w glebie. Liście pochłaniają szkodliwe substancje i przekazują je do korzeni, gdzie przy udziale mikroorganizmów są neutralizowane. Jest to dość skomplikowany proces. Jednak niezbędne do jego prawidłowego przebiegu są zdrowe rośliny. Jak zadbać więc o kondycję paproci?

Stanowisko i podłoże

Paproć do pięknego i zdrowego wzrostu potrzebuje odpowiedniego podłoża. Musi ono być bogate w próchnicę o odczynie lekko kwaśnym. Rekomenduję zakup gotowych już podłoży przeznaczonych konkretnie do paproci. Na dnie doniczki obowiązkowy jest drenaż z keramzytu. Dla utrzymania stałej wilgotności ziemię można wymieszać z hydrożelem.

Paprocie rosną w warunkach naturalnych w lesie i stanowią część podszycia leśnego. Wiedząc o tym, powinniśmy zapewnić roślinie dostęp do rozproszonego światła lub półcienistego miejsca w domu.

Idealne miejsce dla paproci

Paproć możemy sadzić w wiszących koszach, wysokich donicach, stojących kwietnikach. Pamiętać trzeba, że nefrolepis potrafi rozrosnąć się nawet do 1,50 cm. Roślina nie przepada za ciągłym przestawianiem i dotykaniem, dlatego wybierzmy jej od razu dobre miejsce. Powinno ono znajdować się z daleka od wszystkich źródeł ciepła, grzejników, kominków, kuchenek czy nagrzewnic. Nie stawiajmy jej też bezpośrednio pod klimatyzatorem.

Paprotka w domu - jak pielęgnować paproć w doniczce? Nowoczesne przytulne wnętrze, salon, w którym stoi paprotka.

Podlewanie i nawożenie paproci

Nefrolepis lubi wilgotne podłoże. Nie można przesuszać rośliny. W utrzymaniu wilgotności podłoża pomoże hydrożel zmieszany z ziemią. Paproć lubi też zraszanie. W tym celu używamy wody odstanej w temperaturze pokojowej.

Do wody, którą zraszamy roślinę, możemy dodawać nawozy dolistne, zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu paproć będzie miała ładnie wybarwione liście. Nie możemy jednak zapomnieć o regularnym nawożeniu podczas podlewania. Wykonujemy je latem co 2 tygodnie (zimą – co 3–4 tygodnie) nawozem do roślin ozdobnych z liści lub odpowiednią dla paproci odżywką.

Przesadzanie i rozmnażanie paproci

Paproci zdecydowanie służą ciasne doniczki. Przesadzamy ją w momencie, kiedy już naprawdę nie ma miejsca. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie połamać liści i nie uszkodzić systemu korzeniowego. Paproć wypuszcza długie wąsy, których nie obcinamy. Przy przesadzaniu owijamy nimi bryłę korzeniową i dopiero wtedy sadzimy roślinę. Z rozłogów wyrosną nowe rośliny, które zagęszczą już tę posiadaną przez nas.

Doniczka powinna być rozmiar większa od poprzedniej. Na dnie musi znaleźć się keramzyt. Można też spróbować rozmnażania przez zarodniki, ale ta metoda trwa bardzo długo i wymaga specjalnych warunków.

Szkodniki paproci nefrolepis

Zdrowa i dobrze prowadzona roślina jest odporna na szkodniki. Może się jednak zdarzyć, że zostanie zaatakowana przez mszyce, wciornastki lub tarczniki. Roślinę zaatakowaną przez szkodniki natychmiast trzeba odseparować od innych roślin. Następnie należy poddać roślinę kwarantannie. W sklepach ogrodniczych dostępne są naturalne środki ochrony roślin, którymi jak najszybciej należy opryskać paproć. Jeśli to nie pomoże, gdyż roślina jest zbyt mocno porażona, trzeba zastosować oprysk chemiczny.

W przypadku stosowania środków ochrony roślin – i naturalnych, i chemicznych – należy przestrzegać zasad BHP. Prace wykonujemy w odzieży zabezpieczającej, rękawicach i okularach. Wszystko robimy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta preparatu.

Skrzydłokwiat – jak go pielęgnować w domu?

Poradnik Ulubionego Ogrodnika

Czasami się zdarza, że roślina choruje. Co wtedy? Jak rozpoznać, co ją boli?

  • Liście są blade, lekko żółte, ale nie opadają – zacznij nawożenie rośliny i przesadź ją do nowej ziemi i doniczki.
  • Listki brązowieją i opadają? Za sucho! Zwiększ ilość wody podczas podlewania. Czasem lepiej podlewać mniejszymi ilościami, ale częściej. Zacznij zraszać roślinę przegotowaną wodą.
  • Liście żółkną, opadają – za dużo podlewasz roślinę. Zmniejsz ilość wody, po 30 minutach wylewaj ją z podstawki. Pamiętaj, aby na dnie doniczki znalazł się drenaż.
  • Na spodzie liści pojawiają się brązowe, wypukłe, regularnie rozłożone kropki? SPOKOJNIE! To zarodniki, za pomocą których roślina się rozmnaża. Nie zeskrobuj ich i nie obcinaj liści.

Ciekawostki o paproci

  • Dbając odpowiednio o paproć, poniekąd dbasz o siebie. Wyższa wilgotność powietrza w jakiej czuje się dobrze paproć, pozytywnie wpływa na nasze drogi oddechowe. Niweluje uczucie suchości w gardle i nosie.
  • Przekraczanie dopuszczalnej dawki nawozu dla paproci nie przyspieszy jej wzrostu – wręcz przeciwnie. Roślina zacznie chorować z powodu zasolenia ziemi.
  • Paproć idealnie nadaje się do tworzenia lasów w szkle i ogrodów wertykalnych (sprawdź: jak zrobić las w słoiku). Doskonale prezentuje się na zielonych ścianach.
  • Nefrolepis wysoki uważany jest za roślinę, która najszybciej usuwa substancje szkodliwe z powietrza.
  • Na świecie znanych jest około 11 tysięcy gatunków paproci.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły