Strona główna Zdrowie Jak przetrwać upał w wielkim mieście?
Strona główna Zdrowie Jak przetrwać upał w wielkim mieście?

Jak przetrwać upał w wielkim mieście?

autor: Barbara Nahorny

Kiedy upały na zewnątrz przekraczają 30 a nawet 35 stopni Celsjusza zaleca się, aby starsze, osłabione osoby oraz małe dzieci nie wychodziły z domu. Co jednak zrobić, gdy przebywanie w nim jest równie męczące, jak na dworze? Wszyscy marzymy wtedy o klimatyzacji, nie wszyscy jednak możemy sobie na nią pozwolić. Chodzi nie tylko o sam koszt urządzenia, ale także jego późniejszą eksploatację. W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy radzić sobie inaczej. Podpowiadamy, jakie rozwiązania mogą nam przynieść ulgę w upały.

Z szacunków firmy Open Finance opartych o dane  GUS wynika, że zainteresowanie zakupem klimatyzatorów w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku znacząco rośnie. Podczas gdy w 2012 roku było ich jedynie 48 tysięcy, to w 2015  roku liczba ta przekroczyła już 134 tysiące. Przy założeniu, że w kolejnych latach tempo ich zakupu będzie podobne, można szacować, że w 2018 roku w naszych mieszkaniach i domach działało już ponad 190 tysięcy urządzeń (aktualnych danych za 2018 rok jeszcze nie ma). Te liczby robią wrażenie, jednak w praktyce oznaczają, że tylko nieco ponad jeden procent gospodarstw domowych w naszym kraju nie odczuwa w upały dyskomfortu. Zdecydowana większość podejmuje różne próby przetrwania i … czeka na ochłodzenie.

Jak przetrwać upał w mieście?

1. Zasłoń okna

To przez szyby w oknach nasze mieszkania najbardziej się nagrzewają. Najskuteczniejszą ochroną przed słońcem i wysoką temperaturą są rolety, okiennice zewnętrzne i markizy, które zatrzymują ciepło zanim dostanie się ono do mieszkania i w ten sposób chronią je przed przegrzaniem. W zależności od modelu i materiału z jakiego są wykonane pozwalają obniżyć temperaturę wnętrza od 7 do 10 stopni. To różnica, która z pewnością będzie odczuwalna. Nie są to rozwiązania tanie, ale tańsze niż montaż klimatyzacji, a poza tym późniejsza eksploatacja już nic nie kosztuje. Zasłonięcie szyb od wewnątrz materiałowymi roletkami lub żaluzjami jest zdecydowanie mniej skuteczne, ale także częściowo ogranicza bezpośrednie operowanie słońca i nagrzewanie się mieszkania. Pomocne są także tradycyjne zasłony, najlepiej dość grube i ciemne, które nie dopuszczają promieni słonecznych do wnętrza naszego mieszkania.

2. Nie otwieraj okien w ciągu dnia

Wietrz mieszkanie tylko wieczorem i w nocy, kiedy temperatura na dworze jest nieco niższa. Zostaw otwarte okna i drzwi balkonowe na całą noc jeśli nie zapowiada się na burzę. Rano, zanim temperatura zacznie się podnosić zamknij okna i szczelnie je zasłoń.

3. Kup wiatrak lub wentylator, a najlepiej jedno i drugie

Nie są to drogie urządzenia, a wprowadzają powietrze w ruch, poprawiają jego cyrkulację, dają przyjemny wiaterek, dzięki któremu łatwiej się oddycha i ma poczucie doraźnej ochłody.

4. Nie wykonuj czynności, które podnoszą temperaturę w mieszkaniu i są męczące

Postaraj się nie gotować, nie robić prania, ani generalnego sprzątania.

5. Pij dużo wody, małymi łykami w ciągu całego dnia

W ten sposób nie dopuścisz do odwodnienia organizmu.

6. Jedz małe porcje lekkich posiłków o letniej temperaturze

Orzeźwienie przyniosą także schłodzone owoce np. kawałki arbuza.

7. Unikaj alkoholu i mocnej kawy

Obydwie te używki mają działanie moczopędne, mogą więc prowadzić do odwodnienia organizmu.

Jak poradzić sobie w mieście w trakcie upałów?

8. Zanurzaj często ręce w zimnej wodzie i ochładzaj nimi twarz

Czasową ulgę przyniesie także kąpiel w letniej wodzie lub moczenie nóg w misce z chłodną wodą. Podczas upałów warto powtarzać te czynności kilkakrotnie w ciągu dnia.

9. Załóż ubranie z przewiewnej, naturalnej tkaniny

A jeśli nawet na nie jest za gorąco, rozbierz się do bielizny lub do naga.

10. Wyjmij z poszewki kołdrę i śpij tylko pod poszewką

W upały najbardziej sprawdzą się naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna, pozwalają bowiem skórze oddychać i wchłaniają pot.

11. Wypełnij termofor zimną wodą i przykładaj na krótko do różnych części ciała

Można go także wykorzystać do schłodzenia materaca przed snem. Doraźny, ale skuteczny, sposób na ochłodzenie rozgrzanego ciała.

Sprawdź, jak uniknąć zatrucia salmonellą.

Powiązane artykuły