Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Homeopatia na dolegliwości w ciąży

Homeopatia na dolegliwości w ciąży

autor: Marta Bednarska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak homeopatia na dolegliwości w ciąży pomoże przy nudnościach, wymiotach, zgadze i bólach kręgosłupa – wyjaśnia Katarzyna Faruga, pediatra stosująca homeopatię.

Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Homeopatia na dolegliwości w ciąży

Marta Bednarska: Ciąża, stan błogosławiony, bywa jednak często dokuczliwy dla przyszłej mamy. Jak można wesprzeć kobietę w typowych dolegliwościach w ciąży?

Katarzyna Faruga: Przyszła mama obawia się, że klasyczne leki mogą źle wpłynąć na rozwój płodu. Terapia homeopatyczna nie powoduje skutków ubocznych. Można ją też bez obaw łączyć z lekami alopatycznymi niezbędnymi na przykład przy dolegliwościach, takich jak nadciśnienie w ciąży czy cukrzyca ciążowa.

Mamy tu do dyspozycji wiele leków. Każdą pacjentkę traktuję indywidualnie, biorę pod uwagę jej reakcje na objawy, symptomy towarzyszące i dobieram leki homeopatyczne. Jeden z pierwszych objawów ciąży – nasilone nudności i wymioty – uprzykrzają życie mniej więcej od czwartego tygodnia do końca trzeciego miesiąca.

– Jeśli kobietę budzą torsje i mdłości, które doskwierają cały dzień, jak można jej pomóc?

– Dziecko i matka – dwa organizmy w jednym ciele – nic dziwnego, że układ hormonalny reaguje na taką sytuację i stara się dopasować organizm do nowego stanu. Jeśli kobieta od rana do wieczora silnie wymiotuje, ma duży ślinotok, miewa zawroty głowy, mdli ją, a myśl o jedzeniu czy choćby szklance napoju wzbudza w niej wstręt, podamy lek Ipeca. Zadziała szybko i sprawi, że mama będzie w stanie cokolwiek zjeść, a przede wszystkim sięgnie po płyny i nie będzie zagrożona odwodnieniem.

Z kolei przy silnych całodniowych nudnościach, ale słabszych wymiotach, braku apetytu, dużym zmęczeniu ogólnym, odczuciu, że zapach każdego jedzenia czy perfum wywołuje mdłości, a kobieta ma zachcianki na ogórki konserwowe i słodycze – zalecam lek Sepia officinalis.

Natomiast przy nudnościach z towarzyszącymi zawrotami głowy, które nasilają się podczas wstawania z łóżka, przy ruchu, a zwłaszcza podczas jazdy samochodem, gdy przy okazji pacjentka cierpi również na bezsenność, podamy lek Cocculus indicus, nawet 2–3 razy dziennie.

Homeopatia na dolegliwości w ciąży - jakie leki homeopatyczne łagodzą nudności, wymioty i ból? Śpiąca kobieta w ciąży w szarym dresie leży na łóżku.

– Pamiętam, że przy nudnościach w ciąży ulgę przynosiło mi stanie przy otwartym oknie, odruchowo zamykałam wtedy oczy.

– Bardzo typowy objaw dla pacjentek, które odczuwają mdłości i nudności w ciąży, wymiotują, nie mają zachcianek pokarmowych, są blade, czasem nawet omdlewają, zlewa je zimny pot, czują niepokojące kołatanie serca. To dla mnie wskazanie, aby zaordynować lek homeopatyczny Tabacum. Potencję każdego leku musi dobrać specjalista stosujący homeopatię.

– A naturalne metody, które pomogą kobiecie, zanim trafi do lekarza?

Niektórym ciężarnym przy nudnościach czy nadchodzących wymiotach pomaga woda z cytryną, innym żucie skórki od chleba, herbatnik, ogórek konserwowy albo napar z imbiru (zalej gorącą wodą kilka plasterków świeżego imbiru i zaparz go przez 10 minut). Można dosłodzić go łyżeczką miodu.

Kobieta sama szybko się przekona, co najlepiej łagodzi dolegliwości. Nudności mogą być też wywołane niedoborem witaminy B6 – znajdziemy ją na przykład w produktach zbożowych, kiełkach pszenicy, jajkach (na miękko, bez ściętego żółtka), w tuńczyku i chudym mięsie.

– Jak przygotować się na krępujący atak wymiotów w miejscu publicznym? Przecież może się zdarzyć.

Warto mieć pod ręką zestaw awaryjny na wypadek wymiotów. Nie zawsze znajdziemy szybko toaletę. Potrzebne będą:

  • woreczki foliowe
  • wilgotne chusteczki odświeżające
  • chusteczki higieniczne
  • butelka wody
  • miętowe cukierki lub guma do żucia (by odświeżyć oddech)

W pracy warto też mieć szczoteczkę do zębów i termofor bądź plastikową butelkę. Wypełnione ciepłą wodą i przyłożone do brzucha złagodzą ból mięśni po torsjach.

Zabiegi medycyny chińskiej na dolegliwości w ciąży

– W kolejnych miesiącach ciąży u wielu przyszłych matek pojawia się zgaga. Jak się z nią uporać?

– Dziecko uciska okolice żołądka, stąd uczucie pieczenia, a nawet palenia w układzie pokarmowym, czasem odczuwane za mostkiem. Pacjentki skarżą się na kwaśnie odbijania, treść z żołądka może cofać się do przełyku.

Jeśli kobieta odczuwa dolegliwości najsilniej w nocy, poza pieczeniem skarży się także na kwaśny posmak w jamie ustnej, a zgaga trapi ją także w dzień – najskuteczniejsza będzie Robinia pseudo-acacia. Z kolei kobiecie, u której zgaga w ciąży pojawia się wczesnym popołudniem, nasila w ciepłe dni bądź po ciepłej kąpieli, towarzyszą jej wymioty, a pieczenie czuje nie tylko w przełyku, ale nawet w jamie ustnej, zalecę lek Iris versicolor.

Niektórym ciężarnym pomaga picie zimnej, wręcz lodowatej wody, żeby ugasić pieczenie i jednocześnie pozbyć się gorzkiego smaku w ustach. Jeśli przy okazji kobieta skarży się: „Czuję, jakbym w żołądku miała kamień”, a dolegliwości nasilają się podczas ruchu – wskazana będzie Bryonia alba.

Są pacjentki, które po posiłku czują palenie w żołądku i przełyku (nasilone po zimnych potrawach, poprawa po ciepłych), a zgaga jest tak silna, że powoduje mdłości, a nawet wymioty i tak silnie osłabia organizm, że kobieta najchętniej przeleżałaby cały dzień – wówczas podam na złagodzenie bądź zahamowanie dolegliwości Kreosotum.

Leki homeopatyczne na dolegliwości w ciąży. Kwiaty rumianku na białym półmisku i białym drewnianym blacie.

Dawkowanie leków (pod kontrolą lekarza) zależy od nasilenia objawów. Jeśli symptomy są bardzo intensywne, leki podajemy nawet co pół godziny. Im większą ulgę odczuwa ciężarna, tym odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami leków będą dłuższe. Czasem wystarczy jedna dawka dziennie. To ważna zasada terapii homeopatycznej.

Istotne jest również, by przy takich dolegliwościach kobieta jadła często niewielkie i lekkostrawne posiłki, dużo piła i ruszała się. Łagodna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na złagodzenie dolegliwości. Leczenie warto też uzupełnić naturalnymi metodami – pacjentki, cierpiące na silną zgagę chwalą sobie napar z siemienia lnianego i herbatę z rumianku, pomocna bywa także woda z cytryną.

– Namawia pani na harmonijną aktywność fizyczną w ciąży. Dla niektórych kobiet to wyzwanie, bo wraz z rozwijającą się ciążą cierpią na silne bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jak im pomóc?

– Pacjentki w różny sposób odczuwają i opisują te dolegliwości: „Mam wrażenie, jakby opadała mi dolna część brzucha, często odruchowo go podtrzymuję, nie mogę długo stać, ulgę czuję w trakcie chodzenia…”. W gabinecie kobieta zakłada nogę na nogę, co jest bardzo charakterystycznym odruchem, pozwalającym zmniejszyć napięcie mięśni lędźwiowych. W takim przypadku podaję lek Sepia officinalis.

Z kolei mamy, które rodzą po raz kolejny, skarżą się często, że poza bólem mają kłopoty ze wstawaniem, a wejście po schodach jest dla nich sporym wysiłkiem. „Czuję, że kolana i kostki mam bardzo słabe” – słyszę. Wśród objawów towarzyszących pojawiają się zaparcia, wzdęcia i odbijanie. Kalium carbonicum złagodzi bądź wyeliminuje całkowicie takie objawy.

Natomiast u ciężarnych, u których – szczególnie rano bądź po długim przebywaniu w jednej pozycji – pojawia się uczucie zesztywnienia kręgosłupa, a ulgę przynosi ciepły okład w okolicy lędźwiowej i „rozchodzenie” bólu, sprawdzi się Rhus toxicodendron.

Jak złagodzić dolegliwości w ciąży homeopatią?

Podobne artykuły