Strona główna Dziecko Alergia pokarmowa u dzieci – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Alergia pokarmowa u dzieci – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

autor: Magda Patryas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Twoje dziecko ma wysypkę po zjedzeniu pomarańczy? W tym przypadku sprawa jest prosta – prawdopodobnie jest na nie uczulone. Ale często alergię pokarmową trudno rozpoznać. Może bowiem powodować bardzo różne objawy – problemy jelitowe, wysypkę, duszności, łzawienie oczu i katar, ataki astmy, migreny. Jak sprawdzić na co dziecko jest uczulone i jak je leczyć radzi dr Małgorzata Kizer, alergolog.

Strona główna Dziecko Alergia pokarmowa u dzieci – jak ją rozpoznać i jak leczyć?
Alergia pokarmowa u dzieci - jak leczyć alergię jawną, a jak utajoną? Niemowlę w czapce z króliczymi uszami leży na zielonym kocyku i chrupie marchewkę.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej bywa trudne także dlatego, że ten sam pokarm może wywołać odmienne symptomy nawet u tej samej osoby – czyli  maluch, który ma uczulenie np. na truskawki może raz zareagować na ich zjedzenie pokrzywką, a innym razem łzawieniem oczu. Sprawę komplikuje także to, że objawy alergii pokarmowej mogą się pojawić zarówno w chwilę po zjedzeniu uczulającego pokarmu, jak i kilkanaście godzin a nawet kilka dni po tym. Od czego to zależy?

– Istnieją dwa typy alergii pokarmowej – tłumaczy dr Małgorzata Kizer.  – Pierwsza z nich to alergia typu IgE, która daje objawy natychmiast po kontakcie z alergenem. Zazwyczaj jest to pokrzywka czy inny problem skórny (np. swędzenie) albo atak astmy, a w skrajnych przypadkach gwałtowna reakcja, czyli wstrząs anafilaktyczny.

Natomiast objawy alergii typu IgG (najczęściej należą do nich m.in. migreny, nieżyt nosa, bóle brzucha, biegunki) są zwykle przesunięte w czasie – dlatego nierzadko rodzice mają spory problem ze zidentyfikowaniem pokarmu, który je wywołuje.

Astma u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?

Alergia pokarmowa u dzieci – jawna typu IgE

W tym przypadku diagnoza jest dość prosta, ale już terapia – trudniejsza.  Ze względu na szybkość pojawienia się symptomów po zjedzeniu jakiegoś pokarmu, zazwyczaj nie mamy problemu z określeniem, co dziecku zaszkodziło. Możliwe jest także wykonanie testów alergicznych (w przypadku dzieci które nie skończyły czterech lat – testy z krwi, a w przypadku starszych – także tzw. testy skórne, polegające na obserwacji skóry po kontakcie z kroplą płynu zawierającego alergen). Są one refundowane przez NFZ. Największym problemem z alergią typu IgE jest jednak to, że praktycznie nie ma sposobu, by takie uczulenie zupełnie wyleczyć.

– I właśnie tu znajdują zastosowanie leki homeopatyczne – mówi dr Kizer. – Trzeba dobrać lek typu wrażliwego, czyli dopasowany do danego pacjenta np. do jego upodobań, zarówno dietetycznych, jak i temperaturowych (czyli tego w jakiej temperaturze czuje się najlepiej), cech charakteru, lęków, przebytych chorób i wielu innych czynników. Lek homeopatyczny indywidualnie dobrany działa na organizm tak, że jego układ immunologiczny zachowuje się „poprawnie”.

Należy również w ten sposób ułożyć jadłospis, by objawy uczulenia w ogóle się nie pojawiały.

Podstawą leczenie tego typu alergii jest bezwarunkowe wyeliminowanie z diety dziecka uczulających produktów – tłumaczy dr Kizer. – Jeśli maluch jest uczulony na orzeszki czy wiśnie to nie powinien ich jeść. Przy alergii typu IgE o bardzo dużym nasileniu w większości przypadków od spożywania pokarmów, które uczulają, trzeba się powstrzymać do końca życia.

A co w sytuacji, gdy dziecko zje produkt, o którego uczulającym wpływie nie mieliśmy wcześniej pojęcia i zareaguje na nie np. katarem siennym czy łzawieniem?

– By złagodzić te objawy można zastosować tradycyjne środki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe), które są bardzo skuteczne – wyjaśnia dr Kizer. – Jeśli jednak dziecko jest pod opieką lekarza stosującego homeopatię, można podać dobrane wcześniej środki homeopatyczne, które także złagodzą objawy. Np. przy cieknięciu z nosa i kichaniu, które zmniejszają się, gdy maluch znajdzie się w chłodnym pomieszczeniu zadziała Alium cepa, a gdy nos jest zatkany – Apis mellifica. Przy atakach kichania ulgę przyniesie preparat o nazwie Sabadilla.

Jeśli alergeny pokarmowe wywołują objawy skórne, pomocne mogą być środki takie, jak Apis mellifica (przy rumieniu i uczuciu ulgi, które towarzyszy ochłodzeniu skóry), Graphites (w stadium sączenia z miodowym wyciekiem)) czy Rhus toxicodendron (przy pęcherzykach i uczuciu, że objawy zmniejszają się pod wpływem ciepła). Ich zastosowanie musi być jednak poprzedzone wywiadem lekarskim. W przypadku leków homeopatycznych nie da się bowiem wymienić uniwersalnego leku np. „na wysypkę”, działającego u wszystkich pacjentów.

Konieczne jest również dobranie tzw. leków przewlekłego działania (inaczej typu wrażliwego) czyli takich, które nie będą łagodziły objawów, ale im zapobiegały.   W wielu przypadkach sprawdzają się np. Sulfur, Calcarea carbonica czy Arsenicum album itd.

Jak złagodzić objawy alergii u dziecka?

Alergia pokarmowa u dzieci – utajona typu IgG

Zwana jest także alergią utajoną – odwrotnie niż przy alergii typu IgE – trudno ją zdiagnozować, ale dużo łatwiej wyleczyć. Jej objawem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych mogą być:

  • biegunki
  • zaparcia
  • bóle głowy
  • nadpobudliwość
  • nadmierna szczupłość
  • otyłość
  • bóle stawów
  • wysypki

Lista tych symptomów jest niemal nieskończona. Prócz ich rozmaitości, diagnozę utrudnia fakt, że objawy alergii typu IgG mogą się pojawić zarówno kilka godzin po zjedzeniu wywołującego je pokarmu jak nawet 3-4 dni po nim.

Choć istnieją testy wykrywające tego typu uczulenie, niestety nie są one refundowane i dość kosztowne. Jeśli jednak dziecko cierpi z powodu rozmaitych objawów, których przyczyn lekarze nie są w stanie określić, warto je wykonać.

– Przyczyną alergii typu IgG bardzo często jest nieszczelna bariera jelitowa – mówi dr Kizer – Zaburzenia równowagi flory jelitowej wywołane m.in. niewłaściwą dietą (nadmiar cukru i produktów przetworzonych) czy zażywaniem antybiotyków mogą sprawić, że do krwi przedostaną się substancje, które wcale nie powinny do niej trafić.

Jeśli tak się stanie, układ immunologiczny może je uznać za zagrożenie i zacząć wytwarzać przeciwciała IgG, które wyłapują alergizujące substancje. Ten właśnie mechanizm jest odpowiedzialny za pojawienie się męczących objawów – zaparć, biegunek, bólów głowy itp.

– W leczeniu alergii typu IgG najważniejsze jest uszczelnienie bariery jelitowej – tłumaczy dr Kizer. – Prócz diety eliminacyjnej konieczne jest więc także stosowanie dobrej jakości probiotyków, które pomogą w regeneracji błony śluzowej jelita.

– W leczeniu alergii tego typu  należy zastosować preparaty homeopatyczne typu wrażliwego np. takie jak Pulsatilla, Fosfor i Arsenicum album itd. Dodatkowo w swojej praktyce chętnie sięgam po lek Mucosa compositum zarówno w formie doustnej jak i w zastrzykach – dodaje dr Małgorzata Kizer.

Dobra wiadomość jest taka, że alergię typu IgG zazwyczaj udaje się wyleczyć. Początkowo dziecko musi stosować ułożoną przez lekarza dietę eliminacyjną wykluczającą uczulające produkty, ale po pewnym czasie (o ile postępujemy zgodnie ze wskazówkami lekarza) zazwyczaj można bezpiecznie wrócić do ich spożywania.

Uczulenie na leki u dzieci

Podobne artykuły