Strona główna Baza wiedzyHomeopatia Czym są leki homeopatyczne?
Strona główna Baza wiedzyHomeopatia Czym są leki homeopatyczne?

Czym są leki homeopatyczne?

autor: Dorota Mirska-Królikowska

Skąd pozyskuje się substancje lecznicze?

Leki homeopatyczne są preparatami naturalnymi. Wytwarzane są z roślin: z całej rośliny, jej kwiatów lub korzenia (np. Arnica montana z całej rośliny arniki górskiej), z substancji pochodzenia zwierzęcego (np. Apis mellifica z pszczoły miodnej) lub z minerałów, np. metali, niemetali, soli czy kwasów (np. Sulfur z siarki). Każdy z surowców, na bazie którego produkowany jest lek homeopatyczny, pozyskiwany jest z jego naturalnego środowiska, np. rośliny lecznicze są zbierane na certyfikowanych plantacjach od Azji przez Europę aż do Ameryki. Zbiory są prowadzone zawsze zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

Produkcja leków homeopatycznych w praktyce

Leki homeopatyczne i alopatyczne są dostępne w aptekach i mają to samo zadanie: pomóc choremu wyleczyć się z choroby. Działają one jednak na zupełnie innej zasadzie. W medycynie akademickiej uważa się, że im w określonej dawce leku wyższe stężenie substancji czynnej, tym zadziała on szybciej i skuteczniej.

W medycynie homeopatycznej jest odwrotnie – w trosce o to, by duża ilość substancji czynnej nie wywołała działań ubocznych, podaje się choremu najmniejszą z możliwych dawek. Chodzi o to, by pobudzić w jak najsubtelniejszy sposób jego układ immunologiczny do zwalczenia choroby. Dlatego produkując leki, zamiast zwiększać stężenie substancji czynnej, odpowiednio się ją rozcieńcza.

Z surowca leczniczego (rośliny, minerału bądź zwierzęcia) sporządza się w laboratorium przy użyciu nowoczesnych technologii i niemal całkowicie zautomatyzowanego sprzętu wyciągi wodne lub alkoholowe, tzw. pranalewki. Powstają one podczas trwającego przez określony w farmakopei czas macerowania rośliny w odpowiednim roztworze.

Natomiast w przypadku substancji nierozpuszczalnych, takich jak np. miedź czy srebro, przygotowuje się je w inny sposób: rozciera się minerał razem z laktozą i dopiero tak przygotowany preparat (tzw. rozcierkę) rozpuszcza w alkoholu.

Pranalewki, będące bazą do wytworzenia leków homeopatycznych, zostają w laboratorium przefiltrowane, a następnie odpowiednio rozcieńczane oraz dynamizowane poprzez wielokrotne wstrząsanie – odbywa się ono w sterylnych, sterowanych komputerowo komorach dynamizacyjnych.

Z tak spotencjonowanego roztworu substancji wyjściowej wytwarza się dopiero gotowe leki, które występują w postaci nasączonych leczniczym roztworem granulek, mikrogranulek, tabletek, syropów, maści, żeli, aerozoli, kropli do oczu lub czopków.

Na opakowaniu gotowego lekarstwa umieszcza się łacińską nazwę surowca, z którego zostało wyprodukowane, np. Calcarea carbonica ostrearum, oraz stopień rozcieńczenia i zdynamizowania, czyli potencję, np. 9CH lub D200.

Uwaga!

Proces rozcieńczania i dynamizowania leku homeopatycznego jest określany jako jego potencjonowanie. Jest on unikatowy dla tych leków. Dlatego mówimy o konkretnych potencjach leków homeopatycznych.

Powiązane artykuły