Strona główna WellbeingZdrowe jelita Alergia pokarmowa u dzieci – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Alergia pokarmowa u dzieci – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

autor: Magda Patryas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Twoje dziecko ma wysypkę po zjedzeniu pomarańczy? W tym przypadku sprawa jest prosta – prawdopodobnie jest na nie uczulone. Ale często alergię pokarmową trudno rozpoznać. Może bowiem powodować bardzo różne objawy – problemy jelitowe, wysypkę, duszności, łzawienie oczu i katar, ataki astmy, migreny. Jak sprawdzić na co dziecko jest uczulone i jak je leczyć radzi dr Małgorzata Kizer, alergolog.

Strona główna WellbeingZdrowe jelita Alergia pokarmowa u dzieci – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej bywa trudne także dlatego, że ten sam pokarm może wywołać odmienne symptomy nawet u tej samej osoby – czyli  maluch, który ma uczulenie np. na truskawki może raz zareagować na ich zjedzenie pokrzywką, a innym razem łzawieniem oczu. Sprawę komplikuje także to, że objawy alergii pokarmowej mogą się pojawić zarówno w chwilę po zjedzeniu uczulającego pokarmu, jak i kilkanaście godzin a nawet kilka dni po tym. Od czego to zależy?

– Istnieją dwa typy alergii pokarmowej – tłumaczy dr Małgorzata Kizer.  – Pierwsza z nich to alergia typu IgE, która daje objawy natychmiast po kontakcie z alergenem. Zazwyczaj jest to pokrzywka czy inny problem skórny (np. swędzenie) albo atak astmy, a w skrajnych przypadkach gwałtowna reakcja, czyli wstrząs anafilaktyczny.

Natomiast objawy alergii typu IgG (najczęściej należą do nich m.in. migreny, nieżyt nosa, bóle brzucha, biegunki) są zwykle przesunięte w czasie – dlatego nierzadko rodzice mają spory problem ze zidentyfikowaniem pokarmu, który je wywołuje.

Astma u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?

Alergia pokarmowa u dzieci – jawna typu IgE

W tym przypadku diagnoza jest dość prosta, ale już terapia – trudniejsza.  Ze względu na szybkość pojawienia się symptomów po zjedzeniu jakiegoś pokarmu, zazwyczaj nie mamy problemu z określeniem, co dziecku zaszkodziło. Możliwe jest także wykonanie testów alergicznych (w przypadku dzieci które nie skończyły czterech lat – testy z krwi, a w przypadku starszych – także tzw. testy skórne, polegające na obserwacji skóry po kontakcie z kroplą płynu zawierającego alergen). Są one refundowane przez NFZ. Największym problemem z alergią typu IgE jest jednak to, że praktycznie nie ma sposobu, by takie uczulenie zupełnie wyleczyć.

– I właśnie tu znajduje zastosowanie homeopatia – mówi dr Kizer. – Trzeba dobrać ją do tzw. typu wrażliwego, czyli musi być dopasowana indywidualnie do danego pacjenta np. do jego upodobań, zarówno dietetycznych, jak i temperaturowych (czyli tego w jakiej temperaturze czuje się najlepiej), cech charakteru, lęków, przebytych chorób i wielu innych czynników. Homeopatia indywidualnie dobrana działa na organizm tak, że jego układ immunologiczny zachowuje się „poprawnie”.

Należy również w ten sposób ułożyć jadłospis, by objawy uczulenia w ogóle się nie pojawiały.

Podstawą leczenia tego typu alergii jest bezwarunkowe wyeliminowanie z diety dziecka uczulających produktów – tłumaczy dr Kizer. – Jeśli maluch jest uczulony na orzeszki czy wiśnie, to nie powinien ich jeść. Przy alergii typu IgE o bardzo dużym nasileniu, w większości przypadków, od spożywania pokarmów, które uczulają, trzeba się powstrzymać do końca życia.

A co w sytuacji, gdy dziecko zje produkt, o którego uczulającym wpływie nie mieliśmy wcześniej pojęcia i zareaguje na nie np. katarem siennym czy łzawieniem?

– By złagodzić te objawy można zastosować tradycyjne środki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe), które są bardzo skuteczne – wyjaśnia dr Kizer. – Można również pomyśleć o dobranej wcześniej dla dziecka homeopatii, która także pomoże złagodzić objawy. Np. przy obficie cieknącej z nosa wydzielinie i kichaniu, które zmniejszają się, gdy maluch znajdzie się w chłodnym pomieszczeniu przyda się homeopatyczne allium cepa, a gdy nos jest zatkany – homeopatyczny apis mellifica. Przy atakach kichania ulgę przyniesie homeopatyczna sabadilla.

Jeśli alergeny pokarmowe wywołują objawy skórne, pomocne mogą być: homeopatyczny apis mellifica (przy rumieniu i uczuciu ulgi, które towarzyszy ochłodzeniu skóry), graphites (w stadium sączenia z miodowym wyciekiem)) czy homeopatyczny rhus toxicodendron (przy pęcherzykach i uczuciu, że objawy zmniejszają się pod wpływem ciepła). Ich wybór musi być jednak poprzedzony wywiadem lekarskim. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego sposobu homeopatycznego np. „na wysypkę”, działającego u wszystkich pacjentów.

Jak złagodzić objawy alergii u dziecka?

Alergia pokarmowa u dzieci – utajona typu IgG

Zwana jest także alergią utajoną – odwrotnie niż przy alergii typu IgE – trudno ją zdiagnozować, ale dużo łatwiej wyleczyć. Jej objawem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych mogą być:

  • biegunki
  • zaparcia
  • bóle głowy
  • nadpobudliwość
  • nadmierna szczupłość
  • otyłość
  • bóle stawów
  • wysypki

Lista tych symptomów jest niemal nieskończona. Prócz ich różnorodności, diagnozę utrudnia fakt, że objawy alergii typu IgG mogą się pojawić zarówno kilka godzin po zjedzeniu wywołującego je pokarmu jak nawet 3-4 dni po nim.

Choć istnieją testy wykrywające tego typu uczulenie, niestety nie są one refundowane i dość kosztowne. Jeśli jednak dziecko cierpi z powodu rozmaitych objawów, których przyczyn lekarze nie są w stanie określić, warto je wykonać.

– Przyczyną alergii typu IgG bardzo często jest nieszczelna bariera jelitowa – mówi dr Kizer – Zaburzenia równowagi flory jelitowej wywołane m.in. niewłaściwą dietą (nadmiar cukru i produktów przetworzonych) czy zażywaniem antybiotyków mogą sprawić, że do krwi przedostaną się substancje, które wcale nie powinny do niej trafić.

Jeśli tak się stanie, układ immunologiczny może je uznać za zagrożenie i zacząć wytwarzać przeciwciała IgG, które wyłapują alergizujące substancje. Ten właśnie mechanizm jest odpowiedzialny za pojawienie się męczących objawów – zaparć, biegunek, bólów głowy itp.

– W leczeniu alergii typu IgG najważniejsze jest uszczelnienie bariery jelitowej – tłumaczy dr Kizer. – Prócz diety eliminacyjnej konieczne jest więc także stosowanie dobrej jakości probiotyków, które pomogą w regeneracji błony śluzowej jelita.

– W leczeniu alergii tego typu można również wspomóc się homeopatią. Uzupełnieniem terapii może być np. homeopatyczna pulsatilla, phosphor czy arsenicum album – w zależności od sposobu reagowania dziecka i jego osobniczych objawów.

Dobra wiadomość jest taka, że alergię typu IgG zazwyczaj udaje się wyleczyć. Początkowo dziecko musi stosować ułożoną przez lekarza dietę eliminacyjną wykluczającą uczulające produkty, ale po pewnym czasie (o ile postępujemy zgodnie ze wskazówkami lekarza) zazwyczaj można bezpiecznie wrócić do ich spożywania.

Uczulenie na leki u dzieci

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły