Strona główna ZdrowiePsychologiaDepresja Homeopatyczna ignatia amara

Homeopatyczna ignatia amara

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W homeopatycznej ignatia amara substancję źródłową stanowi bób św. Ignacego (łac. Strychnos ignatia). Jest to drzewo z rodziny Loganiaceae, pochodzące z Filipin. Pierwszym, który je opisał był czeski jezuita, zakonnik przebywający i pracujący na Filipinach. To on nadał roślinie europejską nazwę Bób św. Ignacego, na cześć imienia założyciela swojego zakonu.

Strona główna ZdrowiePsychologiaDepresja Homeopatyczna ignatia amara

Pranalewkę, która stanowi pierwotny roztwór, wykorzystywany do produkcji homeopatycznej ignatii, sporządza się z wysuszonych nasion tej rośliny. Cechują się one zawartością silnie działających alkaloidów, których obecność determinuje działanie i zastosowanie tej rośliny w homeopatii.

To właśnie w homeopatii ignatia amara mogła rozwinąć szerokie zastosowanie i zostać dobrze poznaną rośliną.

Ignatia amara – ważne jest źródło dolegliwości

Jedną z ważnych cech leczenia homeopatycznego jest przyczynowość. Oznacza to, że terapeuta stara się znaleźć przyczynę choroby i ją wyeliminować. W ten sposób niejako „ucina łeb hydrze”,  pozbawiając chorobę korzenia i stopniowo eliminując ją z organizmu. Źródło dolegliwości stanowi nierzadko istotne kryterium diagnostyczne, na podstawie którego homeopata dobiera odpowiednie remedium dla pacjenta.

Etiologią pojawienia się dolegliwości u osoby, u której homeopatyczna ignatia amara może być pomocna, jest szereg czynników emocjonalnych o charakterze negatywnych odczuć i przeżyć, z których najważniejsze to:

  • smutek i żal
  • wstrząs emocjonalny
  • przeciwności losu
  • tłumiona złość, oburzenie, upokorzenie
  • nieszczęśliwe zdarzenia w życiu
  • żałoba
  • tęsknota
  • rozczarowanie miłosne
  • lęk
  • trema
  • stres

Wszystkie wymienione powyżej odczucia są z kolei przyczyną rozwinięcia się różnych symptomów na płaszczyźnie fizycznej. Mówimy wówczas o tak zwanych dolegliwościach psychosomatycznych.

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

Jakie symptomy rozwija osoba w typie ignatii?

Określa się je najczęściej jako zaburzenia czynnościowe na tle emocjonalnym, głównie o typie histerycznym. Dlatego z reguły homeopatyczna ignatia przydaje się u kobiet o bardzo wrażliwym systemie nerwowym, reagujących nadmiernie i często nieadekwatnie do realnej sytuacji.

Do typowych symptomów psychosomatycznych należą między innymi:

  • Rozmaitego rodzaju skurcze – wspomniany już skurcz gardła, określany jako odczucie kuli lub kluchy, zaciskającej gardło
  • Skurcze przewodu pokarmowego, objawiające się np. bólami kolkowymi lub czkawką
  • Skurcze mogą dotyczyć także mięśni poprzecznie prążkowanych, np. kręcz szyi, ale również drżenia mięśniowe, tiki, drgnięcia, czy drętwienia w różnych częściach ciała
  • Duszność – niczym nie uzasadniona i bez wyraźnej fizycznej przyczyny
  • Napadowy, suchy kaszel lub nerwowe odchrząkiwanie
  • Nerwowe palpitacje i/lub przyspieszone bicie serca
  • Głębokie i ciężkie wzdychanie lub nerwowa potrzeba głębokiego oddychania
  • Bezsenność z powodu smutku, żalu, zmartwienia, złych wiadomości

Objawy fizyczne charakteryzują się tutaj dużą zmiennością i często przyjmują paradoksalny charakter. Np. ból gardła zmniejsza się podczas połykania pokarmów stałych, a nasila jeśli pacjent nic nie połyka. Zazwyczaj dzieje się przecież odwrotnie – gardło bardziej boli przy przełykaniu.

Podobnie z trawieniem – osoba taka lepiej będzie trawiła pokarmy tłuste i ciężkostrawne, natomiast może odczuwać dolegliwości trawienne po spożyciu lekkiego i łagodnego posiłku. Może odczuwać także nerwowy głód, który nie ustępuje pod wpływem jedzenia – im więcej je, tym bardziej czuje się głodna.

Zmienny, nieprzewidywalny i paradoksalny charakter cechuje tutaj nie tylko przypadłości fizyczne, rozwijające się u takiej osoby, lecz również jej dolegliwości emocjonalne. Reakcje tego typu uwidaczniają się przede wszystkim w sytuacjach gwałtownego zaburzenia, gdy do głosu  dochodzą silne uczucia, z którymi nadwrażliwa i pobudliwa osoba nie umie sobie poradzić. Tak się może przydarzyć np. na pogrzebie, gdy w otoczeniu rodziny pogrążonej w smutku, ona zaczyna się nagle histerycznie śmiać.

Ilekroć zatem mamy do czynienia z przewrażliwionym, nerwowym pacjentem, który zaskakuje nas zmiennością i sprzecznością objawów, jakie demonstruje, możemy zawsze pomyśleć o homeopatycznej ignatii.

O dużej zmienności świadczy także fakt, że poprawa zarówno stanu emocjonalnego takiej osoby, jak również jej dolegliwości fizycznych następuje bardzo szybko pod wpływem odwrócenia uwagi i/lub rozrywki. Np. ból głowy może szybko ustąpić, jeśli w tym czasie odbierze telefon z dobrą wiadomością, pojawi się możliwość wyjścia do teatru lub odwiedzi ją ulubiona przyjaciółka. Szybko zapomina o swoich zmartwieniach, jeśli tylko odwróci się jej uwagę od przykrości i problemów. Ewidentne złagodzenie dolegliwości następuje tu pod wpływem rozrywki i zajęcia się czymś przyjemnym.

Homeopatia, lek homeopatyczny Ignatia amara - dla kogo i na co pomaga? Fiolka leku homeopatycznego w otoczeniu fioletowych kwiatów i zielonych liści.

Homeopatyczna ignatia amara – szczególnie dla kobiet

Homeopatyczna ignatia kojarzona jest głównie z kobiecymi dolegliwościami, przede wszystkim dlatego, że pomaga w rozmaitych zaburzeniach o podłożu emocjonalnym, stereotypowo przypisywanym raczej przedstawicielkom płci pięknej.

Ze względu na swoją uczuciową, romantyczną i emocjonalną naturę, kobiety łatwiej ulegają zmianom nastroju, są bardziej podatne na wpływ negatywnych przeżyć, mają większą tendencję do analizowania i rozpamiętywania problemów, a niekiedy zachowują się histerycznie i nieprzewidywalnie.

Wynikać to może oczywiście z faktu, że kobiety – zdecydowanie częściej niż mężczyźni – narażone są na sytuacje natury fizjologicznej, w których występują silne wahania hormonalne (miesiączka, ciąża, menopauza). W takim stanie dochodzi do zmiennych zaburzeń ze strony organizmu i trudno się uporać z samą sobą.

Homeopatyczna ignatia amara będzie więc przydatna dla kobiet z poczuciem osamotnienia, zranionych, rozbitych i nieszczęśliwych, u których przyczyną takiego stanu rzeczy są negatywne przeżycia, zmartwienia i smutki, a objawami są dolegliwości emocjonalne oraz wszelkie czynnościowe zaburzenia spastyczne o zmiennym i sprzecznym charakterze.

Niemniej należy mieć świadomość, że homeopatia musi być dopasowana do konkretnych reakcji chorobowych, przyczyny choroby i sposobu reagowania pacjenta, a nie do jego płci. Ignatia może więc przydać się również mężczyznom i dzieciom – w określonych sytuacjach.

Homeopatyczny poradnik dla zestresowanych

Ignatia amara – kiedy warto o niej pomyśleć?

Homeopatyczna ignatia często przydaje się także sytuacyjnie, czyli doraźnie. Są takie wydarzenia w naszym życiu, w których każdy – niezależnie od ogólnego sposobu reagowania (i od płci) – będzie się zachowywał podobnie.

Np. śmierć bliskiej osoby z reguły napawa nas smutkiem, czujemy się przybici, przygnębieni i nieszczęśliwi, odczuwamy tęsknotę i żal. W takim stanie homeopatyczna ignatia pomoże nam wrócić do równowagi emocjonalnej, uporać się z przygnębiającymi uczuciami i przeżyć najgorszy czas.

Nie należy jednak kojarzyć jej tylko z „pogrzebowymi” okolicznościami. Bywa pomocna w różnych sytuacjach, związanych z tęsknotą i/lub utratą bliskiej osoby. Może to być rozstanie, rozwód, dłuższy wyjazd, nostalgia na emigracji, a nawet zwykłe codzienne małe rozstania, jak pójście do przedszkola i rozpacz w szatni, bo mama nas zostawiła i nie wiadomo na jak długo… Jakże często przedszkolaki chorują nie dlatego, że w przedszkolu jest mnóstwo bakterii i wirusów, lecz właśnie z przyczyn emocjonalnych.

Jeśli np. nasza pociecha wyjeżdża na swoje pierwsze wakacje bez rodziców, a wiemy, że trudno jej będzie sobie poradzić z dokuczliwą tęsknotą za domem, można do wakacyjnego ekwipunku dorzucić homeopatyczną ignatię i po kłopocie (sprawdź: stres u dzieci – jak sobie z nim radzić).

Bywa, że to my wyjeżdżamy na dłużej, a nasze ukochane zwierzę domowe tęskni, odmawia jedzenia i godzinami wypatruje właścicieli przez okno. Dorzućmy wówczas ignatię do miseczki z wodą, a nasz pupil znacznie lepiej przeżyje rozłąkę (sprawdź: homeopatia dla zwierząt).

Pamiętajmy o niej zawsze, gdy pod wpływem stresu lub niesprzyjających okoliczności życiowych wpadamy w smutek, ogarnia nas czarna rozpacz i zagrzebujemy się w samotni swoich negatywnych uczuć i emocji. Ignatia nie zmieni, co prawda, biegu wydarzeń, ale potrafi odmienić nasz sposób spojrzenia na otaczający nas świat i pomoże nam uporać się z przytłaczającą rzeczywistością.

Jak poradzić sobie z traumą?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły