Strona główna Zdrowie Homeopatyczne lycopodium clavatum

Homeopatyczne lycopodium clavatum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cierpisz na przewlekłą niestrawność? Dokucza ci wątroba i pęcherzyk żółciowy, a zaraz po jedzeniu czujesz, jakby wypełniał cię balon? Być może homeopatyczne lycopodium clavatum okaże się pomocne na twoje zaburzenia trawienne. Możliwe, że pomoże również na inne dolegliwości, które cię trapią. 

Strona główna Zdrowie Homeopatyczne lycopodium clavatum

Homeopatyczne lycopodium clavatum jest znane i stosowane niemal od początków istnienia homeopatii. Jest ono produktem pochodzenia roślinnego. Do jego wytwarzania wykorzystuje się zarodniki niewielkiej, zielnej roślinki, jaką jest widłak goździsty. Zarodniki te w swojej naturalnej postaci pozostają neutralne dla człowieka. W homeopatii jednak widłak wykazuje szerokie spektrum możliwości. 

W jakim zakresie homeopatyczne lycopodium clavatum może nas wspomóc?

Mówimy tu o kilku głównych punktach uchwytu, a mianowicie:

  • przewód pokarmowy – na całej swej długości, ze szczególnym uwzględnieniem wątroby
  • nerki – ale też ogólnie układ moczowy oraz moczowo-płciowy
  • skóra i błony śluzowe – dotyczy głównie błon śluzowych narządów układu oddechowego i ucha
  • układ nerwowy – i związane z nim dolegliwości emocjonalne, zaburzenia zachowania, zmęczenie objawiające się na poziomie fizycznym i/lub psychicznym

Choroby nerek – objawy, przyczyny i leczenie

W jakich dolegliwościach homeopatyczne lycopodium clavatum może być pomocne?

Homeopatyczne lycopodium clavatum warto wziąć pod uwagę przede wszystkim w takich schorzeniach jak:

1. Zaburzenia trawienia

Szczególnie z towarzyszącymi silnymi wzdęciami, uczuciem bolesnego rozdęcia brzucha i osłabieniem po posiłku. Charakterystyczne jest, że dolegliwości pojawiają się tu prawie natychmiast po jedzeniu, nawet jeśli posiłek był niewielki. Osoba taka czuje się objedzona i wzdęta do tego stopnia, że musi rozpiąć pasek od spodni, który zbyt silnie uciska okolice brzucha. Oddanie gazów lub odbijania mogą przynieść ulgę.

Wzdęcia zlokalizowane są głównie w dolnej części brzucha. W brzuchu słyszalne są przelewania i kruczenia. Dolegliwości trawienne i bóle brzucha pogarszają się po spożyciu zimnego posiłku lub wypiciu zimnego płynu. Zaburzeniom trawienia mogą towarzyszyć inne dolegliwości, opisane poniżej.

2. Zgaga

Zgaga, czyli pieczenie w przełyku, które utrzymuje się nawet przez kilka godzin.

3. Zaburzenia funkcji pęcherzyka i dróg żółciowych

Objawiające się nieprawidłowym wytwarzaniem i dystrybucją żółci, co sprzyja przewlekłym problemom trawiennym. Pacjent może również cierpieć na kamicę żółciową oraz kolki żółciowe.

4. Zaparcia

Często pojawiają się w podróży, gdy osoba taka znajduje się z dala od domu. Mowa tu również o zaparciach u niemowląt, szczególnie u tych ze skłonnością do ulewania i wymiotów, o słabym apetycie i trudno przybierających na wadze.

Może tu również wystąpić biegunka, szczególnie po zimnych napojach, ale również na podłożu nerwowym – w wyniku stresu, niepokoju, nerwowego oczekiwania lub przestrachu.

Zaparcia – przyczyny i leczenie wg medycyny chińskiej

5. Migreny

Pojawiające się na skutek zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, tzw. migreny „od żołądka”. Często mają związek z nieregularnymi porami jedzenia. Migrena może się też rozwinąć w efekcie zbyt długiej przerwy między posiłkami lub wskutek dokuczliwego głodu. Zwykle ból lokalizuje się po prawej stronie głowy, mogą mu towarzyszyć zaburzenia widzenia.

6. Bolesność wątroby

A raczej okolicy, w której wątroba jest umiejscowiona (sama wątroba nie boli). Pacjent odczuwa napięcie i pełność. Z powodu bólu i dyskomfortu w prawym podżebrzu nie może wtedy leżeć na prawym boku.

7. Dolegliwości układu moczowego

Przede wszystkim związane z częstym oddawaniem moczu, głównie w nocy. Mikcja może być bolesna; mocz jest jasny, lecz mętny, z zawartością czerwonawego osadu wyglądającego jak „starta cegła”. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy pacjent dodatkowo cierpi na kamicę moczową. Zarówno kamica, jak i ataki kolki nerkowej dotyczą zazwyczaj prawej nerki.

8. Przerost gruczołu krokowego

9. Impotencja

Jeśli chodzi o mężczyzn, a oziębłość płciowa w przypadku kobiet. U panów objawia się najczęściej brakiem lub utratą erekcji podczas stosunku, pomimo silnego pożądania seksualnego. Czasem dochodzi do przedwczesnej ejakulacji. Panie uskarżają się na oziębłość.

W przypadku obu płci są to często osoby o dużym popędzie seksualnym. Bywa, że prowadzą dość rozwiązły tryb życia i bogate życie seksualne. Ciekawe jest to, że problemy związane z satysfakcjonującym stosunkiem pojawiają się tylko wtedy, gdy współżyją ze swoją żoną/mężem…

Wątroba – centrum odtruwania organizmu

10. Dolegliwości układu oddechowego

Homeopatyczne lycopodium może się przydać w różnych chorobach układu oddechowego, jak np.:

  • zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
  • stany zapalne zatok, krtani
  • angina
  • zapalenie oskrzeli, płuc
  • przewlekły suchy kaszel czy astma

Charakterystyczne jest, że dolegliwości zwykle umiejscawiają się po prawej stronie, np. angina może być tylko prawostronna lub też zacząć się po prawej stronie, a następnie przemieścić na lewą.

W przebiegu nieżytu nosa wydzielina pojawia się tylko w ciągu dnia, jest wodnista i raczej niepodrażniająca, natomiast w nocy zasycha, powodując całkowitą niedrożność nosa i uniemożliwiając oddychanie – chory śpi z otwartymi ustami. Homeopatyczne lycopodium przydaje się więc w przypadku tzw. sapki u niemowląt, gdy maluch cierpi na przewlekający się nieżyt błon śluzowych, podczas którego katar zatyka mu nos, powodując problemy ze swobodnym oddychaniem i utrudniając ssanie piersi lub butelki.

11. Zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego

Związane przede wszystkim z narastającym zmęczeniem intelektualnym, osłabieniem pamięci i koncentracji, problemami na tle emocjonalnym. Możliwe są także stany depresji reaktywnej. U osób tych dochodzi często do somatyzacji objawów.

Oznacza to, że jeśli pacjent nie potrafi sobie poradzić z dolegliwościami na poziomie emocjonalnym lub mentalnym, z czasem „zmaterializują się” one w postaci widocznych symptomów fizycznych. Np. wskutek obciążenia długotrwałą odpowiedzialnością, wywołującą silny stres u danej osoby, rozwiną się u niej migrenowe bóle głowy lub choroba wrzodowa żołądka. Organizm próbuje skompensować napięcie umysłu i „przerzuca” je na inne organy.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Komu najbardziej przyda się homeopatyczne lycopodium clavatum?

Jeśli chodzi o powierzchowność, to osoby te często wyglądają na starszych, niż wskazuje na to ich metryka. Mają przedwcześnie postarzałą cerę, widoczne drobne zmarszczki na twarzy, a na skórze obecne są liczne brązowe przebarwienia. Szybko siwieją im włosy, a u panów również szybciej wypadają, tworząc charakterystyczne „zakola” po obu stronach czoła. Są to z reguły osoby o szczupłych kończynach i wąskiej klatce piersiowej, kontrastującymi ze zbyt wydatnym brzuchem.

Jeśli chodzi o charakter, to cechuje ich ogromny brak poczucia pewności siebie, co jednak za wszelką cenę próbują ukryć przed światem. Starają się prezentować na zewnątrz jako zupełnie inne osoby niż te, którymi się czują we własnym wnętrzu. Nie brakuje im przy tym inteligencji, bystrości umysłu i sprytu.

Często wybierają zawody, w których mogą zyskać stanowisko pozwalające im być nadrzędnymi w stosunku do innych, np. nauczyciel, prawnik. Wówczas mogą jeszcze łatwiej ukryć własne słabości i niedociągnięcia. Niestety, jeśli zostanie im dana władza nad innymi, mogą rozwinąć w sobie negatywne cechy, takie jak: despotyzm, skłonność do wywyższania siebie i poniżania innych, wyniosłość, autorytatywność, całkowita nietolerancja sprzeciwu, a nawet drażliwość i gwałtowne napady złości.

Z drugiej strony, jeśli znajdują się niżej w hierarchii od innych, stają się potulni, uprzejmi, pasywni i wręcz onieśmieleni. Nie czują się jednak dobrze w tej sytuacji. Z zasady kochają władzę i kontrolę nad innymi. Lubią postrzegać siebie jako osoby uzdolnione, mądre, szanowane i odważne. Jeśli tylko otoczenie im na to pozwala, chełpią się swoimi osiągnięciami (nawet wyimaginowanymi) i starają się górować nad pozostałymi.

Homeopatia w dolegliwościach wątroby

Brak poczucia własnej wartości, liczne lęki i obawa, że ktoś odkryje ich słabości, sprawiają jednak, że boją się odpowiedzialności. Dlatego czasem wolą żyć samotnie, nie zakładając rodziny, za którą musieliby być odpowiedzialni. Żyją sami, budując swój nieprawdziwy wizerunek. Bywają nieśmiali i stronią od towarzystwa. Pomimo sporej inteligencji, lękają się publicznych wystąpień i wypowiedzi na forum. Nieustannie boją się, że ktoś mógłby odkryć, jacy są naprawdę. Unikają wszelkich publicznych konfrontacji w obawie przed kompromitacją.

Z powodu licznych stresów tego typu mogą rozwinąć tendencję do reakcji depresyjnych. Mogą także pojawić się u nich fizyczne symptomy natury psychosomatycznej (wyżej opisane skłonności chorobowe).

Pamiętać jednak trzeba, że homeopatyczne lycopodium często przydaje się także osobom niepasującym do powyższego wizerunku. W stanach ostrych dobiera się go na podstawie objawów chorobowych i cech charakterystycznych, rozwijających się u danej osoby.

Homeopatyczny nux vomica

Homeopatyczne lycopodium clavatum – cechy charakterystyczne

Do najbardziej typowych dla homeopatycznego lycopodium należą:

  • Pogorszenie samopoczucia po południu – szczególną modalnością czasową jest tu godzina 16.00. O tej porze następuje gwałtowny spadek energii, możliwe jest pogorszenie różnych objawów, a także niepohamowana senność. Może się to wiązać z popołudniowym posiłkiem, po którym następuje zazwyczaj obciążenie układu pokarmowego, który stanowi u tych osób słabe ogniwo.
  • Prawostronność – objawy chorobowe dominują tu ewidentnie po prawej stronie. Np. prawostronne anginy, migrena lokalizująca się po prawej stronie głowy, kamica prawej nerki, ból gardła po prawej stronie itd.
  • Upodobania pokarmowe – osoba taka lubi ciepłe, wręcz gorące pokarmy i napoje. Ponadto uwielbia słodycze, natomiast nie znosi zimnego jedzenia. Szkodzą jej ostrygi, cebula, czosnek i warzywa wzdymające (kapusta, fasola). Źle tolerowane są także potrawy mączne.
  • Napady wilczego głodu – charakterystyczna u tych osób jest natychmiastowa konieczność zaspokojenia raptownego głodu. Co ciekawe, uczucie sytości pojawia się dosłownie już po kilku kęsach pożywienia. Widoczne jest to nawet u niemowląt, które głośnym krzykiem dopominają się o mleko, po czym po kilku łykach zasypiają nasycone. Osoby te ogólnie bardzo źle znoszą głód i niewskazane są u nich zbyt długie odstępy między posiłkami.

Widzimy więc, że homeopatyczne lycopodium clavatum może wspomóc nas w wielu różnych przypadłościach, mniej lub bardziej poważnych. Nie zawsze jednak konieczne jest doszukiwanie się u chorego wszystkich cech charakterystycznych. Czasem po prostu można wziąć homeopatyczne lycopodium pod uwagę na podstawie konkretnych dolegliwości, odczuć i sposobu reagowania, które mogą sugerować, że przyda się ono w tych właśnie dolegliwościach. 

Homeopatia dla seniorów

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły