Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Olejek z oregano przeciw zarazkom i pasożytom

Olejek z oregano przeciw zarazkom i pasożytom

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zawarte w oregano substancje działają bakterio-, wiruso- i grzybobójczo, niszczą także pasożyty. Dobrze więc w sezonie jesienno-zimowym zaopatrzyć się w olejek z oregano i korzystać z jego dobroczynnych właściwości jak najczęściej zarówno profilaktycznie jak i podczas infekcji. Oto jakie kuracje warto wypróbować. Konsultacja: dr n. farm. Jerzy Jambor.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Olejek z oregano przeciw zarazkom i pasożytom

Olejek z oregano w medycynie naturalnej

Oregano, czyli lebiodka pospolita (Origanum vulgare), to zioło popularne, zwłaszcza we włoskiej kuchni. Nie sposób sobie wyobrazić pizzy czy wielu aromatycznych sosów do makaronów, bez dodatku tych zielonych, intensywnie pachnących listków. Ale oregano od wieków jest doceniane w medycynie ludowej także za właściwości lecznicze. Znane jest jako roślinny antybiotyk. Zawarte w nim substancje zabijają nie tylko bakterie, ale także wirusy, grzyby i pasożyty.

Lecznicze działanie oregano wykazują:

  • terpeny– karwakrol
  • tymol
  • p-cymen
  • octan geranylu

Oprócz tych substancji, występujących w olejku eterycznym, ziele lebiodki zawiera fenolokwasy (m.in. kwas rozmarynowy) oraz flawonoidy, które wykazują działanie przeciwutleniające. Ziele zawiera też liczne makro- i mikroelementy.

Z oregano oprócz olejku eterycznego otrzymuje się też różnego rodzaju ekstrakty, które działają odkażająco, wykrztuśnie i żółciopędnie.

Karwakrol to substancja znana ludziom od tysiącleci. Jego ślady odkryto w mumiach egipskich. Proste preparaty zawierające karwakrol, ze względu na działanie bakterio- i grzybobójcze były używane do balsamowania zwłok.

Stosowanie olejku z oregano jako kuracji wspomagającej w przypadku poważniejszych schorzeń (np. zakażenia grzybiczego czy infekcji dróg moczowych) – zwłaszcza gdy przyjmujemy już jakieś leki, najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Podobnie przed przeprowadzeniem kuracji antypasożytniczej warto zasięgnąć opinii lekarza oraz przeprowadzić badania laboratoryjne na obecność pasożytów. To lekarz powinien zdecydować jaka będzie najlepsza kuracja w naszym przypadku – być może konieczne będzie podanie konkretnych leków.

Olejek oregano na pasożyty – dawkowanie

Natomiast antypasożytniczą kurację profilaktyczną, którą warto zastosować raz na jakiś czas, przeprowadzamy w następujący sposób:

  • Do pół szklanki płynu (wody lub soku) wpuszczamy 1-5 kropli olejku z oregano, mieszamy i pijemy trzy razy dziennie przez dwa tygodnie. Po tym czasie kurację przerywamy. Bezpieczna dzienna dawka olejku z oregano to maksymalnie 15 kropli olejku z oregano na dobę.

Natomiast w przypadku przeziębienia lub innych infekcji dróg oddechowych możemy spokojnie zastosować kurację z oregano na własną rękę w domu.

7 naturalnych sposobów na wirusy

Jak stosować olejek z oregano?

Olejku z oregano nie wolno stosować w postaci skoncentrowanej – mógłby podrażnić śluzówkę gardła i żołądka. Zanim go użyjemy musimy go rozcieńczyć wodą lub oliwą (np. oliwą z oliwek – 2 krople olejku z oregano na łyżkę oliwy).

Najprostszą formą kuracji jest przyjmowanie olejku z oregano zmieszanego z wodą – wystarczy wlać 2 krople olejku z oregano do szklanki wody i wypić miksturę, podczas posiłku. Zaleca się, aby na początku kuracji wypijać taką miksturę raz dziennie, w miarę upływu czasu można zwiększać ilość do 3 razy dziennie. Kuracja może trwać od tygodnia do miesiąca. Dłuższe stosowanie jest niewskazane.

Ważne! Kuracji z dodatkiem olejku z oregano nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby ze schorzeniami układu pokarmowego.

Jak wybrać dobry olejek z oregano?

Olejków z oregano na rynku jest mnóstwo. Jak wybrać najlepszy? Sprawdź, czy producent na opakowaniu podaje stężenie karwakrolu – przeciętnie jest to ok 60-70 proc, ale są także preparaty, które zawierają znacznie więcej tej substancji. 

Zawartość karwakrolu zależy m.in. od chemotypu lebiodki, od regionu, w którym dokonuje się zbioru czy użytych części rośliny. Oczywiście im silniejsze stężenie karwakrolu, tym silniejsze działanie lecznicze olejku.

Olejek z oregano zwalcza wirusy i pasożyty. Ziele lebiodki pospolitej na starym drewnianym stole.

Maść z oregano nie tylko na katar

Jeśli podczas kataru masz zatkany nos, pomoże ci maść z oregano. Możesz kupić gotową w aptece lub zrobić samodzielnie w domu.

Dwa przepisy na domową maść z oregano

  1. Łyżeczkę suszonego oregano wsyp do miseczki, dodaj dwie łyżki spirytusu i odstaw na godzinę. Po tym czasie dolej 50 g rozpuszczonej wazeliny i wstaw miseczkę do garnka z gorącą wodą. Postaw go na małym ogniu. Ogrzewaj kilkanaście minut, do czasu aż alkohol wyparuje. Przelej do słoiczka i odstaw do ostygnięcia.
  2. Wymieszaj (roztopiony do postaci płynnej) olej kokosowy (tłoczony na zimno, ekologiczny) z olejkiem oregano w stosunku 1:3 czyli do trzech łyżeczek oleju kokosowego dodaj jedną łyżeczkę olejku ziołowego. Przełóż do słoiczka, zakręć postaw w chłodnym miejscu, by maść stężała.

Tak przygotowaną maścią smaruj miejsce pod nosem – ułatwia oddychanie, zabija zarazki i natłuszcza podrażnioną od ciągłego wycierania skórę. Olej kokosowy dodatkowo zawiera łagodzący podrażnienia kwas laurynowy.

Maścią przygotowaną na bazie oleju kokosowego możesz też smarować pleśniawki w jamie ustnej, a także drobne skaleczenia, otarcia naskórka etc.

Jeśli jesteś zwolenniczką ssania oleju i traktujesz tę metodę jako leczniczą np. przy infekcji gardła czy jamy ustnej, zwiększysz siłę działania tego zabiegu dodając do oleju kokosowego 1-2 krople olejku z oregano (koniecznie wcześniej rozpuść olej kokosowy i dobrze wymieszaj miksturę).

Herbatka z oregano

Nie masz olejku z oregano? Możesz zrobić napar z suszonego lub świeżego ziela oregano (warto zawsze mieć na parapecie świeże oregano). Taka herbatka z oregano również ma działanie lecznicze. Od wieków polecana jest na problemy gastryczne, ale także podczas przeziębienia czy innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak zrobić herbatkę z oregano?

Do garnka włóż garść posiekanych świeżych listków oregano lub łyżkę pokruszonych, suszonych i zalej dwoma szklankami wrzątku. Przykryj talerzem i poczekaj aż się zaparzy ok. 15-20 minut. Ciepły napar popijaj po filiżance trzy razy dziennie.

Herbatka z oregano łagodzi ból gardła, działa wykrztuśnie, łagodzi objawy infekcji.

Herbatka z oregano pomaga zwalczać wirusy, bakterie i pasożyty. Suszone oregano w słoiczku na drewnianym stole, obok leżą listki lebiodki.

Inhalacja z oregano

Podczas infekcji dróg oddechowych warto zrobić inhalację z tego działającego przeciwzapalnie i antyseptycznie ziela. Możemy wykorzystać w tym celu napar z suszu (garść ziół zalewamy litrem wrzątku) lub do miski z litrem wrzątku wlać 5-10 kropli olejku z oregano. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy wonną parę.

Taka inhalacja z oregano udrażnia nos i zatoki, niszczy zarazki, zmniejsza stan zapalny, ułatwia oddychanie, a także skutecznie nawilża śluzówkę. Poprawia więc samopoczucie i przyspiesza powrót do zdrowia.

Oregano ma przyszłość

Obecnie prowadzone są liczne badania naukowe nad znacznie szerszym wykorzystaniem leczniczych właściwości oregano. Naukowcy mają nadzieję, że z zawartych w nim substancji czynnych będzie można zrobić leki przeciwcukrzycowe i pomagające leczyć niektóre nowotwory.

Nie wiadomo jednak, kiedy uzyskamy na tyle zadowalające rezultaty testów (na razie znajdujących się w fazie in vitro oraz przeprowadzanych na myszach), by nowe produkty lecznicze z oregano trafiły do aptek i szpitali.

Jak zrobić olejek z oregano?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły