Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieProbiotyki 5 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe

5 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zatrucie pokarmowe to przypadłość, która może nas dopaść w każdej chwili – uprzykrza zwykły dzień, psuje wymarzony urlop, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. U dzieci i osób starszych bywa groźne w skutkach. Dowiedz się, jak najlepiej postępować, aby szybko uporać się z przykrą dolegliwością.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieProbiotyki 5 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – czym jest i co je powoduje?

Zatrucie pokarmowe to dysfunkcja przewodu pokarmowego, wynikająca ze spożycia jedzenia zakażonego szkodliwymi drobnoustrojami. Winowajcami są zazwyczaj bakterie, np.:

  • salmonella
  • bakterie ze szczepów Clostridium (bardziej znane jako jad kiełbasiany)
  • gronkowce

Zdarzają się również:

  • zatrucia wirusowe – np. zapalenie żołądka i jelit (określane jako grypa żołądkowa lub rotawirusowa)
  • zatrucia grzybicze – będące zazwyczaj efektem spożycia pokarmu zaatakowanego przez pleśń
  • zatrucia pasożytnicze

Do zatrucia pokarmowego dochodzi najczęściej w wyniku spożycia nieświeżego jedzenia, jedzenia przechowywanego w niewłaściwych warunkach, przeterminowanego lub wielokrotnie rozmrażanego. Niekiedy przypadłość ta bywa kwestią nieprzestrzegania zasad higieny, spożywania nieumytych owoców i jedzenia z nieznanych źródeł, czemu sprzyjają liczne podróże, przypadkowe miejsca stołowania się i różne warunki sanitarne.

Zatrucie pokarmowe – objawy

Objawy zatrucia pokarmowego to zazwyczaj:

  • silne bóle brzucha
  • biegunka
  • nudności
  • wymioty
  • skurcze brzucha
  • ból głowy i/lub mięśni
  • podwyższona temperatura ciała

Biegunka podróżnych – jak się przed nią ustrzec?

5 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe – jak szybko wyleczyć infekcję?

Aby szybko uporać się z zatruciem pokarmowym, należy zachować kilka podstawowych zasad postępowania.

Nawadniaj się

Podczas biegunki i wymiotów szybko tracimy sporą ilość płynów ustrojowych, co sprzyja utracie wody i elektrolitów z organizmu i grozi szybkim odwodnieniem. Narażone są na nie zwłaszcza dzieci oraz osoby starsze i osłabione.

Ważne jest, aby płyny podawać powoli i w bardzo małej objętości. Źle funkcjonujący układ pokarmowy nie jest w stanie przyswoić większych ich ilości, które mogą wręcz podrażnić żołądek i sprowokować lub nasilić wymioty. Płyn należy podawać łyżeczką, po jednej co kilka minut, a w miarę ustępowania objawów można zwiększać ilość i częstotliwość.

Uzupełniaj elektrolity

Biegunka i wymioty powodują utratę cennych związków z ustroju, takich jak sód, potas i glukoza. Aby dobrze nawodnić organizm i uzupełnić elektrolity najlepsza jest słaba czarna herbata, posłodzona cukrem, około 2 łyżeczki na szklankę.

Cukier jest potrzebny w celu uzupełnienia zapasów szybko traconej energii, zaś herbata sama w sobie zawiera cenne garbniki. Są to związki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, które pomagają w leczeniu przewodu pokarmowego i jego regeneracji w przebiegu zakażenia, ograniczają stan zapalny i wspomagają zwalczanie szkodliwych wirusów.

Naturalnym sposobem na uzupełnienie soli mineralnych jest mikstura domowej roboty, zawierająca wodę, szczyptę soli, miód i sok z cytryny.

Ogranicz jedzenie

Zatrucie dotyczy przewodu pokarmowego, więc dieta stanowi ważny czynnik, wspomagający leczenie. Chory żołądek i jelita nie są w stanie prawidłowo trawić i przyswajać pożywienia, więc jedzenie musi być lekkostrawne. Choremu można podać ryż ugotowany na wodzie, duszone jabłka, marchwiankę, gotowane pulpety, ziemniaki, czy suchary.

Zdecydowanie zaś należy odstawić:

  • surowe warzywa i owoce
  • soki owocowe
  • słodycze
  • mleko i jego przetwory
  • wszelkie dania ciężkostrawne

Jeśli chory w ogóle odmawia jedzenia, nie należy go do tego zmuszać. Obciążony układ trawienny zabierze wtedy sporo energii, która potrzebna jest bardziej na walkę z chorobą. Na uzupełnienie strat kalorycznych przyjdzie czas po chorobie.

Dieta lekkostrawna – przepisy na lekkostrawny obiad

Przyjmuj probiotyki

Dobry probiotyk pomaga uporać się z zatruciem poprzez wzmocnienie i uzupełnienie naturalnej flory jelitowej. Dzięki temu łatwiej poradzimy sobie ze stanem zapalnym jelit i biegunką. Warto podawać taki preparat jeszcze jakiś czas po ustąpieniu dolegliwości.

Zastosuj homeopatię

Homeopatia pomaga skrócić czas trwania schorzenia, łagodzi symptomy zatrucia pokarmowego, zmniejsza osłabienie po chorobie i ułatwia szybszą regenerację przewodu pokarmowego. Najlepiej, jeśli pamiętamy o niej już od pierwszych objawów chorobowych.

Homeopatia na zatrucie pokarmowe

Najbardziej przydatne w tej przypadłości będą między innymi:

  • homeopatyczny arsenicum album – pomocny od pierwszych oznak zatrucia, czyli biegunki, osłabienia, wymiotów oraz gorączki. Chory jest blady, spocony, bardzo słaby, z czasem wyczerpanie się nasila i pacjent leży w łóżku bez sił, mając ochotę jedynie na niewielkie ilości ciepłych płynów.
  • homeopatyczny nux vomica – pomoże uporać się z takimi objawami, jak silne bóle brzucha o charakterze skurczowym, którym mogą towarzyszyć nudności i wzdęcia, a niekiedy również biegunka i wymioty. Dolegliwości nasilają się po jedzeniu, a łagodnieją po oddaniu stolca. Sprawdza się również w przypadku przejedzenia się, a zwłaszcza spożycia nadmiernej ilości potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawionych oraz alkoholu. Przyda się przy takich symptomach jak: uczucie ciężkości po jedzeniu, odczucie „kamienia w żołądku”, senność po posiłku, zaparcia, czy szeroko pojęta niestrawność.
  • homeopatyczny podophyllum peltatum – pomocny przy biegunce, zwłaszcza jeśli ma ona charakter strzelający, jest wodnista, obfita i bolesna, a towarzyszą jej często gazy, wzdęcia i wyczerpanie.
  • homeopatyczna ipeca – sugerowana przy nudnościach i wymiotach, przy których chory nie odczuwa pragnienia, natomiast występuje u niego nadmierna ilość śliny, możliwe są także zawroty głowy i osłabienie.
  • homeopatyczny aloe – przyda się w przypadku, gdy biegunka jest obfita, a stolec jest pokryty śluzem i pojawia się natychmiast po jedzeniu. Bywa tak gwałtowny, że chory często nie jest w stanie zapanować nad jego powstrzymaniem, szczególnie dzieci nie kontrolują wówczas nagłej biegunki.
  • homeopatyczna china rubra – można się nią wspomóc, gdy zatrucie pokarmowe objawia się niestrawnością po spożyciu zbyt dużej ilości surowych bądź niedojrzałych owoców, po których pojawia się wodnista i wyczerpująca biegunka oraz silne bóle brzucha, wzdęcia, gorzki posmak w ustach i wyczerpanie. Jeśli silne osłabienie utrzymuje się po przebyciu zatrucia (wskutek utraty płynów ustrojowych wraz z biegunką i wymiotami), warto pomyśleć o niej w czasie rekonwalescencji, jeszcze przez pewien czas po chorobie. Pomoże odzyskać siły i przywrócić prawidłowe funkcje przewodu pokarmowego.

Zatrucie pokarmowe u dzieci – jak leczyć i jak mu zapobiec?

Uwaga na leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne

W zatruciu pokarmowym nie powinno się podawać choremu typowych leków przeciwbiegunkowych i przeciwwymiotnych. Zarówno wymioty, jak i biegunka są bowiem naturalnymi mechanizmami obronnymi, które pozwalają na skuteczne pozbycie się z wnętrza organizmu szkodliwych patogenów lub czynników toksycznych.

Jeśli zahamujemy ten naturalny proces, może dojść wręcz do spotęgowania objawów, bowiem drobnoustroje chorobotwórcze i toksyny pozostają w jelitach, powodując nasilenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych.

Kiedy do szpitala z zatruciem pokarmowym?

Jeśli choremu grozi odwodnienie lub jego stan szybko się pogarsza, a symptomy nie ustępują, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem, a nawet zawieźć taką osobę do szpitala w celu podania kroplówki nawadniającej i właściwego zdiagnozowania. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci oraz starszych, osłabionych osób, które nie mają siły na walkę z chorobą.

Objawy odwodnienia

Sygnałami, świadczącymi o odwodnieniu są:

  • wiotka i mało napięta skóra
  • wysuszone, spierzchnięte wargi
  • podkrążone i zasinione oczy
  • bladość
  • apatia
  • wyczerpanie
  • senność

Hospitalizacji i specjalistycznej opieki wymagają również takie sytuacje jak zatrucie Salmonellą lub jadem kiełbasianym.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły