Spis treści
6 skutecznych sposobów na PMS
1. Ciepło na ból podbrzusza i pleców
Przed miesiączką, gdy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), często dochodzi do skurczu mięśni brzucha. Na problem ten częściej narzekają kobiety, które mają problemy z krążeniem – szybko marzną im ręce, nogi, trudno jest im się rozgrzać. W takiej sytuacji pomoże ciepły okład na brzuch – wyższa temperatura powinna pomóc rozluźnić się napiętym mięśniom.
Możesz użyć do tego np. termoforu (ale uwaga! Nie nalewaj do niego gorącej wody, tylko ciepłej i przykładaj go do ciała przez materiał, żeby różnica temperatur nie była zbyt duża), albo rozgrzanej w mikrofali lub na patelni poduszki z pestkami wiśni – emituje łagodniejsze ciepło niż termofor.
Jeśli masz kota, który lubi się przytulać i będzie skłonny ułożyć się u ciebie na brzuchu, koniecznie skorzystaj z takiego wsparcia. Przytulony zwierzak znakomicie rozgrzeje tkanki, poruszając się, delikatnie będzie cię masował, a jego mruczenie – udowodniono to naukowo! – wprowadzi tkanki w drgania, które zadziałają przeciwbólowo i leczniczo. Nie wspominając już o tym, że bliski kontakt z tak cudownym zwierzęciem sprawi ci wielką przyjemność i poprawi nastrój.
Uwaga! Pamiętaj, żeby ciepłe okłady robić w trakcie PMS, a nie miesiączki – mogą one wówczas nasilić krwawienie.
Jeśli nie lubisz ciepłych okładów, przeciwbólowo zadziała także spokojny oddech przeponowy. Połóż się na plecach na łóżku, ugnij nogi w kolanach, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu. Oddychaj powoli starając się nabierać jak najwięcej powietrza do brzucha – dłoń leżąca na nim powinna unosić się w górę, a ta spoczywająca na klatce piersiowej – nie. Taki oddech rozluźnia spięte mięśnie i koi ból.
Możesz też wspomóc się homeopatyczną actaea racemosa, która pomoże złagodzić bóle i skurcze brzucha.
Te leki na PMS pomogą Ci złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego
2. Napary ziołowe na obrzęki w trakcie PMS
Przed okresem puchną nam nogi, piersi powiększają się i stają się tkliwe. Wynika to z tego, że ciało w tym czasie magazynuje płyny – może gromadzić się wówczas nawet 2-4 litrów wody w organizmie więcej niż zwykle (to stąd wynika zalecenie, żeby nie ważyć się tuż przed miesiączką, bo masa ciała jest wówczas zawyżona).
Obrzęków w łagodny sposób pomogą ci pozbyć się napary z ziół – z pokrzywy lub z mniszka lekarskiego. Jeszcze skuteczniejsze działanie moczopędne ma sok z korzenia mniszka Succus Taraxaci.
Popijaj trzy razy dziennie po szklance herbatki pokrzywowej (łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem)
Rozcieńczonego soku z mniszka (5 ml soku rozpuszcza się w szklance soku owocowego) popijaj trzy razy dziennie po szklance.
Bądź aktywna – spacery, spokojne ćwiczenia na siłowni, joga. Każdy rodzaj umiarkowanej aktywności pomoże ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i poczuć się lekko.
3. Magnez łagodzi PMS
Jeśli przed okresem rzucasz się na czekoladę, to masz naprawdę dobry powód. Jest to bogate źródło magnezu, a właśnie tego pierwiastka ci teraz brakuje. Wspomaga on działanie układu nerwowego i świetnie sprawdza się w łagodzeniu skutków stresu. Jedz więc bogate w magnez:
- kasza gryczana
- pestki dyni
- orzechy i migdały
- pesto z natki pietruszki
- chipsy z jarmużu
Przepis na pesto z natki pietruszki
Składniki na jeden słoik:
- 2 pęczki natki
- ¼ szklanki migdałów
- 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
- ½ ząbka czosnku
- sól i pieprz do smaku
- 3-5 łyżek oliwy
Wszystkie składniki, poza oliwą, umieść w naczyniu blendera i miksuj na szybkich obrotach do uzyskania gładkiej pasty. Porcjami dodawaj oliwę i ponownie krótko miksuj. Doprawić solą i pieprzem. Podawaj z makaronem, na grzankach lub jako dodatek do sałatek.
Przepis na koktajl z jarmużem
Składniki:
- 2-3 liście jarmużu pozbawione grubych łodyg
- Pomarańcza (bez skórki)
- Banan (bez skórki)
- Jabłko bez gniazd nasiennych
- Łyżeczka startego korzenia imbiru
- Szklanka wody
Wszystkie składniki zmiksuj i pij od razu. Świeżo przygotowany koktajl ma najwięcej właściwości zdrowotnych.
4. Homeopatia na PMS
Ukoić nerwy pomoże także homeopatia. Jeśli chce ci się płakać i masz zmienne nastroje, pomóc może homeopatyczna pulsatilla. Jesteś smutna, nic ci się nie chce i dodatkowo dokucza ci obrzęk i tkliwość piersi, wówczas lepiej sprawdzi się homeopatyczne natrium muriaticum. Gdy wszyscy cię irytują i krzyczysz na domowników, ukojenie przyniesie homeopatyczna lachesis mutus, gdy zaś wpadasz w skrajne i sprzeczne nastroje, od rozpaczy po euforię, dobrym wyborem będzie homeopatyczna ignatia amara.
5. Trening autogenny Schultza na zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zastosuj też trening autogenny Schultza – połóż się na ziemi lub na łóżku, tak żeby ci było wygodnie. Wyobrażaj sobie po kolei, że każda z części twojego ciała (głowa, jedna ręka, druga , potem nogi) początkowo jest bardzo ciężka, ale wraz z wydechem powietrza i z wyrzucanym z siebie stresem i negatywna energią każda z nich staje się lekka, wręcz unosi się w powietrzu.
Jeśli trudno jest ci się skupić i uspokoić myśli, wyszukaj w internecie na jednym z kanałów na YouTube, w jaki sposób prowadzą taki trening specjaliści. Możesz odtworzyć nagranie z telefonu i postępować zgodnie z instrukcją. Najlepiej wykonuj to ćwiczenie wieczorem przed snem, bo tak skutecznie relaksuje, że pod koniec po prostu zaśniesz.
6. Aromaterapia na PMS
Wyciszająco i uspokajająco zadziała też wdychanie naturalnego olejku z lawendy lub rumianku rzymskiego – udowodniono naukowo, że te zapachy działają kojąco na układ nerwowy. Najlepiej wlej kilka kropli do dyfuzora, który rozpyli w pomieszczeniu leczniczą woń. Nie stosuj kominka do aromaterapii, w której płomień świecy podgrzewa ekstrakt, Owszem, emituje piękny zapach, ale niszczy aktywne składniki roślinne, co zabija ich leczniczą moc.