Spis treści
Namaste – znaczenie słowa
Słowo „namaste” pochodzi z sanskrytu. „Nama” tłumaczy się jako „pochylać się” lub też „kłaniać się”, „as” tłumaczymy jako „ja”, a „te” jako „tobie”. Zatem co znaczy namaste w dosłownym tłumaczeniu? Namaste oznacza „pokłon tobie” czy też „kłaniam się tobie”.
Wypowiadanym słowom towarzyszy złożenie razem dłoni na wysokości serca – to tzw. gest Anjali mudra – i pochylenie głowy. Ten gest na końcu praktyki zarówno jogi, jak i medytacji to już swego rodzaju rytuał. Podczas tego wymownego aktu nasze oczy są zamknięte, a umysł skupiony.
Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że Anjali mudra jest gestem powitalnym w Indiach, skąd pochodzi. W takiej sytuacji wystarczy złożyć dłonie i pochylić lekko głowę. Nie ma konieczności wypowiadania już samych słów, aczkolwiek można to zrobić.
Pochylenie głowy podkreśla czy też wzmacnia prawdziwość i wymowność tego gestu. Zatem jest to odpowiednik powitania, takiego jak np. „dzień dobry” w Polsce, ale wyrażonego z większym szacunkiem. Dlatego gestu tego używamy tylko w pozytywnym kontekście.
Namaste – co znaczy w świecie jogi?
Co oznacza namaste w świecie jogi? Namaste oznacza, że wszyscy jesteśmy równi. Podczas zajęć wszyscy ciężko pracujemy nad swoimi słabościami i wszyscy zmagamy się z podobnymi problemami, a gest Anjali mudra wyraża szacunek dla każdego bez względu na płeć, wiek, wagę czy stopień zaawansowania.
W istocie namaste może być również wspólnym pozdrowieniem, które stanowi przypomnienie, że każdy, kto znajduje się w pobliżu – nie tylko na zajęciach, ale ogólnie na świecie – istnieje dla głębszego celu, który joga z pewnością pomaga odkryć.
Mindfulness – na czym polega trening uważności?
Pokój i szacunek
Anjali mudra przypomina również o poczuciu wdzięczności i szacunku. Nauczyciel inicjuje namaste jako symbol wdzięczności i szacunku dla swoich uczniów, a uczniowie odwzajemniają się tym samym. Jest to zatem piękny gest, który kryje w sobie głęboką wymianę doświadczeń. W ten sposób dziękujemy sobie za wspólną praktykę.
Ta wymiana zazwyczaj następuje na koniec zajęć, gdyż po pełnej praktyce oraz po relaksacji umysł jest swobodniejszy, a ciało rozluźnione. Sprzyja to refleksji, dzięki czemu jesteśmy bardziej otwarci na wymianę tego doświadczenia.
Anjali mudra pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój. Wypowiedzenie słowa „namaste” to jak wysyłanie w wszechświat słowa „pokój”. Sam gest ponadto sprzyja koncentracji na tym, co dzieje się na zajęciach.
Co więcej, gest ten pokazuje drugiej osobie, że postrzegamy ją i akceptujemy dokładnie taką, jaka jest. A to pozwala jej poczuć się wyjątkowo. Najlepsza bowiem z tego, co możemy dać drugiej osobie, jest nasza pełna obecność i uwaga.