Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłeTarczyca Zmiany na języku: kropki, bruzdy, żółty nalot, popękany język…

Zmiany na języku: kropki, bruzdy, żółty nalot, popękany język…

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zdaniem lekarzy medycyny chińskiej po tym, jak wygląda język można ocenić stan zdrowia całego organizmu. Zmiany na języku, takie jak pieczenie, ból, pęknięcia czy nalot, mogą być objawem różnych problemów zdrowotnych. Sprawdź jakich.

Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłeTarczyca Zmiany na języku: kropki, bruzdy, żółty nalot, popękany język…

Zdrowy język powinien być sprężysty, wilgotny o różowym zabarwieniu. Każde zmiany na języku świadczą o problemie wewnątrz organizmu.

Zmiany na języku zdjęcia

zmiany na języku zdjęcia

Biały nalot na języku

Delikatny, jasny biały nalot na języku nie jest jednak niepokojącym objawem. To naturalny symptom związany z pracą bakterii rozkładających resztki pożywienia.

Jeśli jednak na języku pojawi się gruby, biały kożuch przypominający kefir, a dodatkowo towarzyszy mu nieprzyjemna woń z ust, wzdęcia i bóle głowy –  istnieje spore ryzyko, że są to objawy infekcji grzybiczej lub zakażenia pasożytami. Warto w takiej sytuacji wybrać się do lekarza, aby mógł zdiagnozować, co oznacza biały nalot na języku. I zrobić badania kału lub inne zlecone przez specjalistę.

Zmiany na ustach – o czym świadczą?

Żółty nalot na języku

Najczęściej mówi o… niedostatecznej higienie jamy ustnej. Jeśli jednak myjesz zęby regularnie, oczyszczasz język skrobaczką, a pomimo tego żółty nalot na języku pozostaje, idź na konsultacje do gastrologa lub urologa. Taki objaw może bowiem oznaczać:

Natomiast, gdy żółty nalot na języku jest wyraźnie umiejscowiony z tyłu, może mieć związek z zakażeniem układu moczowego. Jeśli jednak nie odczuwasz żadnych dolegliwości trawiennych ani nie masz problemu z oddawaniem moczu, przyczyna żółtego zabarwienia języka może być niegroźna.

Może po prostu pijesz dużo kawy, lubisz potrawy z curry czy kurkumą lub używasz płukanki do ust z chlorheksydyną. Zawierają silnie barwiące związki, które mogą doprowadzić do zażółcenia nalotu na języku, a także zębów.

Co ciekawe, żółty nalot na języku może być konsekwencją zmian hormonalnych w czasie ciąży lub stosowania past do zębów zawierających ekstrakty z oczaru wirginijskiego, eukaliptusa, albo dodatek mentolu czy tymolu.

O czym świadczą zmiany na języku? Młoda dziewczyna w niebieskim swetrze wystawia język. Stoi na tle różowej ściany.

Ciemnoczerwony kolor języka

Żywoczerwony, malinowy język może świadczyć o niedoborach żelazach, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B w organizmie. Zdarza się jednak także, że czerwony język mają osoby uczulone na gluten. Z kolei przy silnym stresie, można zauważyć, że czerwienieje tylko sam czubek języka.

Jeżeli zauważysz, że twój język jest ciemnoczerwony, poproś lekarza o wykonanie badań w kierunku niedokrwistości (najczęstsza przyczyna) lub zrób test – można dostać w aptece domowe testy – na nietolerancję glutenu.

Uwaga! Szkarlatyna! Biały nalot na języku, który znika po 2-3 dniach, gdy język staje się żywoczerwony (szkarłatny), silnie zaczerwienione gardło, wysoka gorączka, wysypka na ciele i złe samopoczucie często są objawami choroby zakaźnej – szkarlatyny. Najczęściej atakuje ona dzieci w wieku 3-8 lat, choć zdarza się, że przechodzą ją także dorośli. To poważna infekcja bakteryjna (często mylona z anginą), która wymaga leczenia antybiotykami.

Czerwone kropki na języku

Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy lub o chorobie Hashimoto. Przy takim podejrzeniu (zwłaszcza jeśli pojawiają się także inne niepokojące objawy, takie jak nadmierna masa ciała, ciągłe zmęczenie, osłabienie, uczucie chłodu)  warto wybrać się do lekarza i poprosić o skierowanie na badania tarczycy – TSH z krwi oraz USG gruczołu tarczycy.

Badanie tarczycy – co musisz wiedzieć?

Zmiany na języku: postrzępione brzegi

Brzeg języka wygląda trochę jak „falbanka”, widać na nim ślady zębów, brzegi języka są postrzępione. Takie zmiany na języku mogą sygnalizować problemy z tarczycą lub drogami żółciowymi.

Poproś swojego lekarza o skierowanie na badania z krwi w kierunku schorzeń tarczycy, przede wszystkim TSH, hormonu zawiadującego praca tarczycy. Jeśli tarczyca okaże się zdrowa, czeka cię wizyta u gastrologa i sprawdzenie jak działają gruczoły trawienne, wątroba, trzustka i drogi żółciowe.

Skrobaczka do języka. Zmiany na języku. Czyszczenie języka skrobaczką.

Bruzdy na języku

Pęknięty język wzdłuż może oznaczać problemy z żołądkiem i trawieniem – tak pisze w swoich pracach znana dietetyk Gillian McKeith. Po czasowej zmianie diety na lekkostrawną, włączeniu probiotyków (suplementów diety lub kiszonek) pęknięcie wzdłuż języka powinno się zmniejszyć lub wyrównać. Jeśli tak się nie stanie warto skonsultować swoje nawyki żywieniowe z dietetykiem.

O czym świadczy wygląd paznokci – sprawdź, jakie choroby można wyczytać z płytek

Mapa języka w medycynie chińskiej.

Popękany język

Jeśli widzisz na całej powierzchni języka nieregularne, czerwone plamy z białymi obwódkami to prawdopodobnie masz tzw.  język geograficzny, łac. lingua geographica inaczej: rumień wędrujący języka. Często taki wygląd języka dziedziczymy (wówczas nie ma powodu do niepokoju). Jednak może też pojawić się jako objaw towarzyszący chorobom autoimmunologicznym, takim jak łuszczyca czy bielactwo a czasami także przy rozwijającej się cukrzycy. Warto więc przy tego typu objawach wykonać badania ogólne, zwłaszcza sprawdzić poziom cukru.

Lekarze medycyny chińskiej mają jednak nieco inne wytłumaczenie „popękanego” języka. Jak pisze dyplomowany dietoterapeuta, specjalista medycyny komórkowej Marek Zaremba: „Widoczne na języku pęknięcia sygnalizują brak energii w tych organach wewnętrznych, którym odpowiadają miejsca ich występowania”. Przyjrzyj się mapie języka i sprawdź, w którym miejscu masz najwięcej pęknięć.

Jeśli jęknięcia są na czubku języka – osłabione może być serce. Jeśli po lewej stronie w głębi – wątroba, a powyżej – lewe płuco. Oczywiście jest to ogromne uproszczenie. Fachową poradę możesz dostać wyłącznie od specjalisty medycyny chińskiej, który oceni wygląd języka biorąc pod uwagę wiele czynników i dopiero wówczas postawi diagnozę. On też zaleci odpowiednie postępowanie.

Badanie języka i pulsu w medycynie chińskiej

Jak wygląda zdrowy język? Zbliżenie na dolną część twarzy młodej kobiety, której język jest trzymany w patyczkach do sushi.

Piekący język

Gdy – pomimo tego, że dużo pijesz ani nie masz stanu zapalnego gardła – odczuwasz pieczenie i suchość wewnątrz jamy ustnej, czasami także drętwienie języka, prawdopodobnie cierpisz na tzw. BMS czyli z ang. burning mouth syndrom. Na to nieprzyjemne uczucie często narzekają kobiety w okresie menopauzy, palacze, a także osoby przyjmujące na stałe niektóre leki.

Warto skonsultować się ze stomatologiem, by polecił płukanki, żele lub tabletki do ssania (np. z wyciągiem z porostu islandzkiego), które złagodzą pieczenie. Natomiast jeżeli pieczenie jest związane z leczeniem, być może lekarz będzie mógł wymienić leki, tak by pozbyć się tego objawu ubocznego.

Ważne! Pieczenie i dodatkowo biały nalot na języku mogą towarzyszyć rozwijającej się cukrzycy! Koniecznie sprawdź poziom glukozy i skonsultuj się z lekarzem.

Zmiany na języku: kropki, bruzdy, żółty nalot na języku, popękany język

Ból języka

Bolesny, zaczerwieniony, nadwrażliwy język może być objawem zakażenia spowodowanego bakteriami, wirusami lub grzybami. Na obolały język narzekają też czasami osoby noszące źle dopasowane protezy zębowe, aparat ortodontyczny lub nieprawidłowo założone plomby. Drażnią one język mechanicznie doprowadzając do wystąpienia stanu zapalnego i bólu.

Język może też dokuczać osobom cierpiącym na niedobowy niektórych witamin i minerałów. Ból języka pojawia się np. podczas rozwijającej się anemii. Gdy więc boli cię język koniecznie udaj się na kontrolę do dentysty oraz na wszelki wypadek wykonaj badania kontrolne z krwi.

Opuchnięty język

Wrażenie zbyt dużego, nie mieszczącego się w jamie ustnej języka może pojawić się przy infekcji gardła. Jeśli jednak nie masz żadnej infekcji i uczucie obrzęku języka trwa od dłuższego czasu warto skonsultować ten objaw z lekarzem. Być może takie zmiany na języku to objaw towarzyszący rozwijającej się chorobie tarczycy lub niedokrwistości. Może też sygnalizować poważniejsze choroby – białaczkę albo rak języka.

Uwaga! Jeśli jesteś alergiczką i poczujesz, że twój język zaczyna puchnąć nagle np. podczas jedzenia jakiejś potrawy lub po ukąszeniu przez pszczołę natychmiast wezwij pogotowie. Może to być bowiem objaw silnej reakcji alergicznej. Puchnący język może spowodować silną duszność lub wręcz uniemożliwić oddychanie.

Choroby, które widać w oczach: cholesterol, nadciśnienie, cukrzyca…

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły