Okres zimowy jest wyzwaniem dla naszych włosów. Nakrycia głowy, suche lub zimne powietrze – to wszystko osłabia je i pozbawia blasku. Noszenie czapki powoduje niewystarczające dotarcie tlenu do mieszków włosowych i sprawia, że skóra może się szybciej przetłuszczać. Co więc zrobić, żeby nasze włosy na wiosnę odzyskały blask i sprężystość?
Spis treści
Postaw na naturalne kosmetyki
Konwencjonalne szampony i odżywki często zawierają silne detergenty, które mogą podrażniać skórę głowy i ją wysuszać. Dlatego warto zainwestować w dobre, organiczne kosmetyki, które zawierają jak najwięcej naturalnych, starannie dobranych składników.
Warto szukać kosmetyków z ekstraktami roślinnymi dbającymi o skórę i włosy, np. z drzewa herbacianego, dymnicy lekarskiej, liści wierzby i wiązówki błotnej, oraz esencjami, np. z dzikiej róży. Daj im przynajmniej 3 miesiące, by mogły zadziałać. Z ich pomocą możesz podarować skórze i włosom domowe SPA.
Jak myć włosy: metoda kubeczkowa, szampon dla koni, szampon bez SLS? Czym zastąpić szampon?
Jak urządzić włosom SPA?
Najlepsze, co możemy podarować swojej urodzie, to… czas. W weekend, gdy mamy mniej obowiązków i nie musimy się spieszyć, postarajmy się dopieścić nie tylko włosy, ale i skórę głowy. Absolutnie nie możemy o niej zapominać, bo zdrowa skóra to zdrowe włosy.
1. Pierwszym krokiem domowego SPA powinno być rozczesanie włosów.
2. Następnie na zwilżoną skórę głowy aplikujemy peeling, który złuszczy martwy naskórek i zrewitalizuje skórę głowy (sprawdź: jak pielęgnować skórę głowy).
3. Po spłukaniu peelingu należy dwukrotnie umyć włosy szamponem. Staramy się nie szarpać włosów, nie wykonywać ruchów okrągłych, plączących włosy. Przeciągajmy dłońmi z pianą z góry na dół, by znalazła się na całej ich długości. Spłukujemy szampon i wyciskamy dłońmi nadmiar wody kilka razy.
4. Następnie nakładamy na pasma maskę lub odżywkę i rozczesujemy je szczotką z szeroko rozstawionymi zębami. Włosy spinamy klamerką, nakładamy foliowy czepek i turban na około godzinę. Taki kompres sprawi, że składniki maski wnikną w głębsze struktury włosów.
– Nie polecam olejowania włosów – mówi Aleksandra Wiśniewska. – Oleje powlekają pasma ochronną warstwą, która nie przepuszcza składników maski ani farby w przypadku koloryzacji. Odradzam również modne laminowanie, keratynowe prostowanie i botoks dla włosów, które w nienaturalny sposób prostują ich strukturę. Chemiczne zabiegi lepiej zastąpić naturalnymi rytuałami. Po pomysły zapraszam na moje konto na Instagramie – spadlawlosow.pl.
Jeśli zauważyłaś, że włosy po zimie nadmiernie wypadają, sięgnij po odżywki oraz szampony z kofeiną. Ten składnik stymuluje krążenie w mieszkach włosowych. W rezultacie dociera do nich więcej tlenu i krwi, a wraz z nią składniki odżywcze.
5. Po godzinie spłukujemy kosmetyki z włosów i suszymy suszarką. – Przed suszeniem możemy nałożyć na nie odrobinę olejku – mówi Aleksandra Wiśniewska. – Zdecydowanie odradzam pozostawienie mokrych włosów do wyschnięcia, albo – co gorsze – pójście spać z mokrą głową. Ryzykujemy więcej niż obudzenie się z rozczochraną fryzurą. W wilgotnym środowisku łatwiej mnożą się bakterie i grzyby, które mogą spowodować łupież i osłabić włosy. Wilgotne włosy są również bardziej narażone na uszkodzenia. Pocierając się przez kilka godzin o siebie nawzajem i o poduszkę, staną się łamliwe, zaczną się rozdwajać.
Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów
Pielęgnacja na co dzień – wybierz dobrą suszarkę i szczotkę do włosów
Uzupełnieniem SPA dla włosów jest zwrócenie uwagi, czy nie szkodzimy włosom podczas codziennej stylizacji. – Przed suszeniem trzeba włosy zabezpieczyć przed gorącym powietrzem za pomocą naturalnych kosmetyków ochronnych – mówi hair coach. – Rekomenduję kupienie profesjonalnej suszarki fryzjerskiej z funkcją jonizacji, która daje włosom połysk i jedwabistą gładkość poprzez emitowanie ładunków osiadających na włosach. Jonizacja pomaga także zminimalizować efekt elektryzowania się włosów. Zwróćmy również uwagę na możliwość regulacji temperatury nawiewu.
Warto zainwestować w dobrą szczotkę, które dba o włosy, przykładowo taką, która zawiera włókna naturalne (np. włosie z dzika) i silikonowe. Minimalizujemy wówczas ryzyko urywania włosów podczas czesania oraz ich elektryzowania i puszenia się. Pamiętajmy także o higienie szczotki, na której po użyciu pozostają ślady sebum czy drobnoustrojów.
Na szczotkę do włosów nałóżmy szampon, spłuczmy wodą i pozostawmy do wyschnięcia w pozycji pionowej. Suchą przechowujmy w szafce czy organizerze, by niepotrzebnie się nie kurzyła.
Odżywiaj włosy od środka
Kondycji włosów po zimie nie uda się odbudować bez zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i mikroelementy. Nasze posiłki powinny zawierać przede wszystkim witaminy A, D, E, K. Znajdziemy je w warzywach i owocach.
Minerałami kluczowymi dla zdrowia włosów są:
- żelazo (wątróbka, natka pietruszki, szpinak)
- cynk (orzechy, pestki słonecznika)
- siarka (rzeżucha, cebula)
Pamiętajmy też o białku, które jest podstawowym budulcem włosów. Jeśli go brakuje w diecie, włosy również stają się słabsze. Tego składnika dostarczysz wraz z dobrej jakości mięsem czy rybami. Dobrym źródłem białka są również jajka i nabiał.
Nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu – pijmy co najmniej 2,5 l wody dziennie. W tym – napary ziołowe, np. z działającej detoksykująco pokrzywy czy przytulii.
Zobacz także: Ocet jabłkowy – jak wykorzystać go do pielęgnacji skóry i włosów