Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Ssanie oleju a grzybica

Ssanie oleju a grzybica

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ssanie oleju to starożytna praktyka wywodząca się z medycyny ajurwedyjskiej. Temat ssania oleju jest aktualnie często poruszany, głównie ze względu na liczne korzystne właściwości tej metody, aktywnie wspierającej nie tylko zdrowie jamy ustnej, ale dobrą kondycję całego organizmu.

Ssanie oleju to właściwie płukanie jamy ustnej olejem, przesuwanie go językiem po dziąsłach i zębach i jak najdokładniejsze rozprowadzanie. Do płukania ust stosuje się najczęściej olej kokosowy, olej słonecznikowy, olej sezamowy, olej lniany, z pestek winogron, a nawet olej rzepakowy. Najważniejsze, aby wybrany olej do ssania był nierafinowany i tłoczony na zimno.

Na co pomaga ssanie oleju?

Skuteczność ssania oleju nie została potwierdzona naukowo. Istnieje jednak wiele doniesień, które potwierdzają, że płukanie ust olejem oczyszcza jamę ustną, wspiera detoksykację organizmu, stanowi profilaktykę zapalenia dziąseł, pomaga pozbyć się nieświeżego oddechu, a także pomaga w leczeniu chorób dziąseł.

W jamie ustnej znajdują się miliardy bakterii, grzybów i wirusów, które oddziałują nie tylko na miejsce, w którym bytują, lecz mogą wpływać negatywnie na cały organizm. Mogą one powodować między innymi choroby serca, zapalenie zatok, bóle głowy, infekcje gardła i, oczywiście, typowe dolegliwości jamy ustnej, jak kamień nazębny, próchnica, nieświeży oddech czy grzybica jamy ustnej.

Płukanie ust olejem ma zatem za zadanie przede wszystkim usunąć bakterie z ust – po prostu je „wypłukać”. Uważa się, że dzięki temu płukanie olejem „wyciąga” z organizmu rozmaite toksyny i zanieczyszczenia, co pośrednio przekłada się na lepsze zdrowie ogólne. Ma to sprzyjać między innymi profilaktyce chorób układu krążenia i innych schorzeń rozwijających się na tle zapalnym, a także zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się.

Ponadto ssanie oleju wpływa korzystnie na stan jamy ustnej, nawilża dziąsła i zwiększa produkcję śliny, co pośrednio również powoduje zmniejszenie ilości bakterii.
A redukcja ilości bakterii w jamie ustnej pomaga w walce z próchnicą, likwiduje stany zapalne i zapewnia świeższy oddech. Uważa się także, że regularne płukanie ust olejem to naturalny sposób na wybielanie zębów.

Na uwagę zasługuje również związek pomiędzy ssaniem oleju a zwalczaniem grzybicy, zwłaszcza zakażeń grzybami ze szczepu Candida albicans.

Jakiego oleju używać do płukania ust na grzybicę?

Niektóre rodzaje oleju mają naturalne właściwości przeciwgrzybicze. Do takich należy olej kokosowy. Znajdziemy w nim między innymi takie składniki, jak kwas laurynowy, kaprynowy oraz kaprylowy. Na szczególną uwagę zasługuje kwas laurynowy. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Co ciekawe, kwas laurynowy występuje tylko w oleju kokosowym oraz… w mleku kobiecym. Działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając bakterie odpowiedzialne za szereg dolegliwości, w tym schorzenia jamy ustnej (m.in. próchnicę). Również kwas kaprynowy wykazuje skuteczne działanie przeciw grzybicy wywołanej przez Candida albicans.

Płukanie ust olejem kokosowym w znacznej mierze przyczynia się do zmniejszenia liczby drożdżaków z gatunku Candida w jamie ustnej. Przekłada się to na zwalczanie grzybic ogólnoustrojowych. Warto więc korzystać z dobrodziejstw oleju kokosowego i stosować go do higieny jamy ustnej na co dzień.

Jednak nie tylko olej kokosowy jest polecany do płukania jamy ustnej. Jeśli chodzi o walory prozdrowotne ssania oleju, sprawdza się również olej słonecznikowy, nierafinowany olej sezamowy czy lniany. Płukanie ust olejem słonecznikowym może pomagać przy zapaleniu zatok – ułatwia ich oczyszczanie i pozwala lepiej oddychać. Ssanie oleju sezamowego i lnianego wspomaga natomiast detoksykację organizmu.

Jak ssać olej na grzybicę?

Płukanie ust olejem najlepiej przeprowadzić rano, na czczo. Przed zabiegiem ssania oleju dobrze jest napić się wody, co zapobiegnie uczuciu suchości w gardle. Do płukania stosujemy 1 łyżkę wybranego oleju w temperaturze pokojowej. Wkładamy olej do ust i starannie rozprowadzamy go po ściankach jamy ustnej, pomagając sobie językiem i wykonując takie ruchy, jak przy standardowym płukaniu ust po myciu zębów.

Podczas ssania oleju może na początku zrobić się nam niedobrze – to normalne i wtedy można po prostu skrócić czas płukania. Można zacząć od 5 minut i stopniowo wydłużać zabieg. Zalecany czas ssania oleju to około 20 minut. Płuczemy tylko jamę ustną, a nie gardło.

Nigdy nie połykajmy oleju po płukaniu! Zawiera mnóstwo bakterii i toksyn, których mamy się pozbyć, a nie je połknąć. Po ssaniu oleju po prostu go wypluwamy, dokładne płuczemy jamę ustną ciepłą wodą i myjemy zęby.

Jak długo stosować metodę ssania oleju na grzybicę?

Płukanie ust olejem może być wykonywane codziennie – dla higieny jamy ustnej oraz ogólnego zdrowia. Jeśli wykonujemy je w celu pozbycia się grzybicy, można ssać olej nawet do 3 razy dziennie. Po ukończeniu kuracji, gdy objawy grzybicy ustąpią, wracamy do codziennej pielęgnacji – 1 raz dziennie, najlepiej przed śniadaniem i porannym myciem zębów.

Płukanie ust olejem jest bezpieczną, łatwą w zastosowaniu i pozbawioną skutków ubocznych metodą. Warto skorzystać z wielowiekowego doświadczenia medycyny indyjskiej. Codzienne ssanie oleju może nam bowiem tylko wyjść na zdrowie.

Źródła:

  1. Link, R. (2022). 6 Benefits of Oil Pulling Plus How to Do It. Pobrane z https://www.healthline.com/nutrition/6-benefits-of-oil-pulling
  2. Singh, A., Purohit, B. (2011). Tooth brushing, oil pulling and tissue regeneration: A review of holistic approaches to oral health. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 2(2), 64–68. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131773/
  3. Shanbhag V. K. (2016). Oil pulling for maintaining oral hygiene – a review. Journal of Traditional and Complementary Medicine, 7(1), 106–109. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198813/
  4. Asokan, S., Rathan, J., Muthu, M. S., Rathna, P. V., Emmadi, P., Raghuraman, i in. (2008). Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: a randomized, controlled, triple-blind study. Journal of the Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, 26(1), 12–17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18408265/
  5. Kaushik, M., Reddy, P., Sharma, R., Udameshi, P., Mehra, N., Marwaha, A. (2016). The Effect of Coconut Oil pulling on Streptococcus mutans Count in Saliva in Comparison with Chlorhexidine Mouthwash. The Journal of Contemporary Dental Practice, 17(1), 38–41. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27084861/
  6. Stragan Zdrowia. (b.d.). Olej kokosowy – naturalny antybiotyk. Pobrane 19 stycznia 2023 z https://www.straganzdrowia.pl/blog/dieta-fitness/olej-kokosowy-naturalny-antybiotyk#
  7. Leśniewicz, M. (2020). Ssanie oleju: efekty i skutki uboczne. Czy płukanie ust olejem może być skuteczne? Pobrane z https://stronazdrowia.pl/ssanie-oleju-efekty-i-skutki-uboczne-czy-plukanie-ust-olejem-moze-byc-skuteczne/ar/c14-14665783
  8. Primanatura. (2016). Olej kokosowy a grzybica. Pobrane z https://superzdrowe.pl/Olej-kokosowy-a-grzybica-blog-pol-1463066542.html
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły