Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Ssanie oleju słonecznikowego – na co pomaga?

Ssanie oleju słonecznikowego – na co pomaga?

autor: Julia Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ssanie oleju to ajurwedyjska metoda oczyszczania jamy ustnej, a także organizmu, z toksyn. Olej słonecznikowy jest nie tylko łatwo dostępny, ale przede wszystkim ma szereg właściwości, które wspierają zdrowie.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Ssanie oleju słonecznikowego – na co pomaga?

Ssanie oleju znane jest od blisko 3000 lat; praktykę tę stosowano w Indiach. Płukanie ust olejem według ajurwedy pomocne jest w leczeniu 30 chorób ogólnoustrojowych, w tym wielu problemów stomatologicznych. Ssanie oleju coraz częściej polecają lekarze medycyny tradycyjnej. Metoda ssania oleju jest prosta, zabiera mało czasu, a dodatkowo jak dotąd nie wykazano wielu przeciwwskazań do jej wykonywania.

Dlaczego olej słonecznikowy jest najlepszym wyborem?

Istnieje wiele produktów, których można użyć do zabiegu ssania oleju, ale olej słonecznikowy jest jednym z najlepszych. Olej słonecznikowy zawiera różne składniki, w tym lecytynę, karotenoidy, tokoferole i witaminy A, D, E, a także magnez i selen. Stosowanie oleju słonecznikowego do płukania ust olejem nie tylko usuwa toksyny z języka, ujędrnia okolice ust, nawilża dziąsła, ale także dostarcza wielu składników odżywczych, które wspierają zdrowie.

Olej słonecznikowy posiada jeszcze jedną bardzo wyjątkową właściwość – głębokie działanie oczyszczające, zarówno skóry, jak i wnętrza organizmu. Regularne ssanie oleju ze słonecznika wspomaga walkę z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby gardła i zatok, trądzik, łuszczyca, grzybica. Olej słonecznikowy jest łatwo dostępny, ma delikatny i dobry smak znany nam z codziennej kuchni. Ssanie tego oleju będzie zatem przyjemną czynnością [1].

Ssanie oleju to metoda, do której można wykorzystywać także inne oleje. Na liście najczęściej polecanych produktów do ssania oleju jest: olej sezamowy, olej kokosowy, olej rzepakowy, a także mieszanka oleju kokosowego z sezamowym.

Ssanie oleju słonecznikowego – efekty

Ssanie oleju słonecznikowego:

 • wspomaga leczenie próchnicy
 • usuwa toksyny z organizmu
 • oczyszcza jamę ustną
 • poprawia zdrowie dziąseł i zębów
 • pomaga w leczeniu migren
 • działa profilaktycznie
 • polepsza ogólną odporność
 • wybiela zęby
 • nawilża i ujędrnia twarz i okolice ust
 • oczyszcza gardło i zatoki

Olej słonecznikowy – na co pomaga ssanie tego oleju?

Ssanie oleju słonecznikowego jest jedną z bardzo prostych metod utrzymania i polepszenia zdrowia. Opinie czytelników Earth Clinic na temat codziennego ssania oleju wykazały, że ta metoda wspomaga walkę z artretyzmem, paradontozą, migreną, nieświeżym oddechem, cukrzycą, polepsza ogólne samopoczucie, a także poprawia jakość snu i zmniejsza codzienne zmęczenie. Metoda płukania ust olejem słonecznikowym w latach 90. była rozwijana przez doktora Karacha. Doktor Karach podkreślał, że ssanie oleju słonecznikowego wspomaga także walkę z trądzikiem, łuszczycą, egzemą, chorobami jelit, chorobami układu oddechowego i nerwowego [2, 3].

Praktyka płukania jamy ustnej olejem słonecznikowym usuwa toksyny z organizmu, eliminuje bakterie, a także wybiela zęby. A ponieważ zdrowie jamy ustnej jest ściśle związane z ogólnym stanem zdrowia, poprawa zdrowia jamy usprawni działanie całego organizmu.

Olej słonecznikowy bogaty jest w witaminę E, która nawilża dziąsła. Sprawia to, że mają one szansę lepiej przywierać do zębów. Dzięki ssaniu oleju zapobiegamy powstawaniu chorób zębów i dziąseł, próchnicy czy uszczerbków. Dodatkowo witamina E wspomaga i przyśpiesza gojenie się ran, a także nawilża okolicę ust, sprawiając, że wargi i kąciki ust rzadziej pękają, a także wolniej się starzeją [4].

To jednak nie koniec dobrodziejstw, które kryje w sobie ten olej. Magnez zawarty w oleju słonecznikowym wspiera układ krwionośny, obniżając ciśnienie krwi, a nawet zmniejszając ryzyko zawału serca. Ssanie oleju przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, a także stabilizuje poziom cukru we krwi.

Analizując pozytywne właściwości oleju słonecznikowego i ssania oleju, nie można pominąć kontrowersji wokół tego tematu. Niekiedy można spotkać się z opinią, że ssanie oleju słonecznikowego ma nadzwyczajne, cudowne właściwości. Ale jest jedno „ale”. Praktyka płukania jamy ustnej olejem wymaga regularności i połączenia jej z innymi zdrowymi nawykami. Samo ssanie oleju może nie gwarantować spektakularnych efektów, jeśli wszystkie inne kwestie zdrowotne będą zaniedbane. Płukanie jamy ustnej olejem może być jednak pierwszym krokiem do zdrowia.

Jak płukać usta olejem słonecznikowym?

Płukanie jamy ustnej olejem zaleca się wykonywać z samego rana, tuż przed myciem zębów. Ssanie oleju to metoda, którą można włączyć do codziennej rutyny. Do ssania oleju najlepiej wybrać olej słonecznikowy, który jest ekologiczny, tłoczony na zimno i nierafinowany. Warto przechowywać go w ciemnym miejscu, na przykład w szafce łazienkowej. Co ważne, powinien on być w szklanym opakowaniu. Nie zaleca się przechowywania tłuszczów w plastikowych butelkach [4].

Jak płukać usta olejem?

 • Z samego rana włóż do ust łyżeczkę oleju słonecznikowego.
 • Poruszaj nim w górę i w dół jak podczas żucia gumy.
 • Rób to przez kilka minut. Idealnie byłoby wykonywać taki zabieg 10-15 minut, jednak kilka minut dziennie również przyniesie pozytywne efekty.
 • Nie połykaj oleju, gdyż zbiera on bakterie z jamy ustnej.
 • Wypluj olej, wypłucz usta wodą i umyj zęby.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany/przekonana do ssania oleju – spróbuj i sam/sama się przekonaj. Płukanie jamy ustnej olejem to szybki i łatwy sposób na poprawę zdrowia i uśmiechu. W dodatku nie zabiera zbyt wiele czasu i jest niedrogi.

Źródła:

 1. Maciąg, A. (b.d.). Oczyszczenie zatok, zdrowe gardło, gładka skóra i totalna detoksykacja niezwykłe właściwości… ssania oleju! [wpis na blogu]. Pobrane 16 września 2022 z https://agnieszkamaciag.pl/totalna-detoksykacja-ssanie-oleju/
 2. Zope, S. A., Siddhartha, V. (2020). Effect of oil pulling on oral health. W: D. N. Chauhan, P. Raj Singh, K. Shah, N. S. Chauhan (red.), Natural Oral Care in Dental Therapy (p. 139-152). Wiley Online Library.
 3. Earth Clinic. (2022). Oil Pulling with Sunflower Oil – Why and How It Works. Pobrane zhttps://www.earthclinic.com/oil-pulling-sunflower-oil-incredible-health-benefits.html
 4. Zuliani, J. M. (2022). 3 Benefits of Sunflower Oil For Teeth. Pobrane zhttps://lucky-teeth.com/blogs/news/benefits-of-sunflower-oil-for-teeth?_pos=3&_sid=1af16c0c8&_ss=r
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły