Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Homeopatyczne natrum sulfuricum

Homeopatyczne natrum sulfuricum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Migreny przebiegające z wymiotami. Nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Bóle głowy po urazie. Jeśli dotyczy cię któraś z tych dolegliwości, a dodatkowo jesteś niezmiernie wrażliwa na każdy rodzaj wilgoci, przeczytaj, czy homeopatyczne natrum sulfuricum może pomóc w twoich problemach.

Czym jest homeopatyczne natrum sulfuricum?

Homeopatyczne natrum sulfuricum ma pochodzenie mineralne. Surowcem do jego wytwarzania jest siarczan sodu. Siarczan sodu to związek o charakterze soli, wykorzystywany w medycynie konwencjonalnej w zasadzie tylko jako osmotyczny środek przeczyszczający. 

Natomiast homeopatyczne natrum sulfuricum jest pomocne w przypadku różnych dolegliwości w obrębie wielu układów, takich jak:

  • układ pokarmowy
  • układ oddechowy
  • aparat ruchu – stawy i kości
  • system nerwowy
  • skóra

Homeopatyczne natrium muriaticum

W jakich dolegliwościach może nas wspomóc homeopatyczne natrum sulfuricum?

Do najważniejszych dolegliwości, w których homeopatyczne natrum sulfuricum może okazać się pomocne, należą:

  • zaburzenia jelitowe – szczególnie o charakterze biegunek. Biegunka w obrazie tego leku jest wodnista, strzelająca, często pojawia się rano, może zawierać resztki niestrawionego pokarmu lub żółtozieloną treść. Stolec oddawany jest z dużą ilością gazów. Biegunce mogą towarzyszyć palące bóle brzucha, bolesne wzdęcia, słyszalne przelewania i kruczenia w brzuchu. Czasem obecne są wymioty o żółtozielonym kolorze, wynikającym z dużej ilości zawartej w nich żółci.
  • zaburzenia wątrobowe – zwłaszcza dolegliwości wynikające z nieprawidłowej motoryki przewodów żółciowych, objawiające się między innymi: wzdęciami, bólem w nadbrzuszu i pod prawym żebrem, uczuciem pełności po jedzeniu, bólem brzucha po jedzeniu i zaburzeniami trawienia. Wspomagająco w schorzeniach wątroby, w kamicy żółciowej czy po usunięciu pęcherzyka żółciowego.
  • bóle głowy oraz migreny – głównie te, które są związane z dysfunkcją wątroby i dróg żółciowych. Bólowi głowy towarzyszy zazwyczaj niestrawność, bardzo często gorzki posmak w ustach oraz wymioty żółcią.
  • infekcje dróg oddechowych – np. przeziębienie, zapalenie zatok, grypa, stany grypopodobne lub zapalenie oskrzeli, zwłaszcza jeśli rozwijają się one lub nasilają pod wpływem wilgoci. Infekcjom tym towarzyszy charakterystyczny wyciek z nosa, w postaci śluzowo-ropnej, gęstej, często podrażniającej wydzieliny o żółtozielonym zabarwieniu. Gęsty, żółty i obfity katar pojawia się zazwyczaj w nocy, spływając po tylnej ścianie gardła i prowokując kaszel. Język jest zazwyczaj obłożony żółtawoszarym nalotem, wygląda trochę, jakby był „brudny”.
  • astma oskrzelowa – której objawy pojawiają się lub ewidentnie nasilają pod wpływem wilgoci lub przebywania w wilgotnym środowisku, np. nad morzem.
  • zmiany skórne – szczególnie zmiany o charakterze łuszczycowym, o charakterystycznym wyglądzie. Skóra jest pokryta przezroczystymi, białawymi lub żółtawymi dużymi łuskami, które po oderwaniu się odsłaniają czerwoną, błyszczącą i wilgotną powierzchnię.
  • brodawki – a także wyrośla brodawkowate. Zlokalizowane najczęściej na dłoniach, ale może być nimi usiana cała skóra.
  • choroba zwyrodnieniowa stawów – z towarzyszącym uczuciem sztywności stawowej i bólu, które nasilają się w wilgoci, a łagodnieją pod wpływem ruchu. Schorzenie to może dotyczyć zazwyczaj takiej lokalizacji, jak: staw biodrowy, stawy kolanowe, stawy skokowe czy odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • dolegliwości reumatyczne – które, podobnie jak inne dolegliwości układu kostno-stawowego, nasilają się pod wpływem wilgoci i przy wilgotnej pogodzie, a łagodnieją przy ruchu.
  • urazy kręgosłupa i głowy – zwłaszcza jeśli doznaliśmy urazu głowy lub dolnej części kręgosłupa, po czym rozwinęły się u nas bóle głowy, np. migreny po przebytym wstrząsie mózgu, lub przewlekłe bóle kręgosłupa po wypadku lub upadku na plecy. 

Homeopatyczne natrum sulfuricum może więc przydać nam się, gdy wybieramy się na wakacje, a szczególnie jeśli planujemy aktywność sportową. Rozmaite urazy głowy czy kręgosłupa mogą się przecież przytrafić podczas np. jazdy na nartach, desce snowboardowej, rowerze, deskorolce i przy uprawianiu innych sportów.

Pamiętaj, aby wspomóc się nim, jeśli boleśnie potłuczesz kość ogonową (upadek na stoku), spadniesz z roweru, doznasz urazu głowy lub przewrócisz się do tyłu.

Homeopatia dla sportowców

Komu najbardziej się przyda homeopatyczne natrum sulfuricum?

Głównie osobie ze skłonnością do zaburzeń wątrobowo-żółciowych, bólów głowy, dolegliwości reumatycznych, typowych zmian skórnych i innych opisanych powyżej schorzeń.

Osoba taka jest najczęściej dość korpulentna, ponieważ ma silną tendencję zarówno do otyłości, jak i do nadmiernego gromadzenia wody w organizmie. Tkanki są obrzmiałe i napęczniałe, krążenie jest spowolnione, ze skłonnością do zastoju. Nadmiary odkładają się w okolicach brzucha, ud i pośladków. Skóra jest nalana, blada, z widocznym cellulitem, często usiana licznymi brodawkami. Zbyt wolna eliminacja nadmiaru wody z przestrzeni międzykomórkowej prowadzi nie tylko do obciążenia organizmu wodą i do jej retencji, ale także do zaburzeń w zakresie wydzielania żółci.

Zazwyczaj osoba taka bywa dość powolna i opieszała. Z natury jest wrażliwa, lecz zamknięta w sobie i podchodząca do innych z rezerwą, spokojna, systematyczna, odpowiedzialna, posłuszna, obowiązkowa i skrupulatna. Lubi działać zgodnie z wcześniej założonym planem. Z zasady nie lubi przerywać rutyny i stara się zachowywać właściwie i poprawnie. Niemniej wykazuje także skłonność do głębokiego smutku i łatwo poddaje się przygnębieniu. Ma tendencję do nastrojów depresyjnych, jest często w mniejszym lub większym stopniu niezadowolona z życia. Dość szybko ulega irytacji i zdenerwowaniu, bywa drażliwa, pobudliwa, nerwowa i w złym nastroju.

Im więcej dolegliwości rozwija, tym gorsze ma samopoczucie. Zaczyna wątpić w swój powrót do zdrowia, poddaje się pesymizmowi i wpada w „dołek” psychiczny. Jest wówczas skłonna do płaczu, budzi się już w złym humorze, nie potrafi zebrać myśli, a wysiłek umysłowy przychodzi jej z trudem. Z czasem może rozwinąć pewnego rodzaju zobojętnienie i zniechęcenie życiem, a nawet kłótliwość, podejrzliwość i złość, co wynika ze smutku i przygnębienia. Wrodzona odpowiedzialność jednak każe jej podejmować codzienne obowiązki i – z trudem – jakoś radzić sobie ze spadkami nastroju.

Homeopatia na zimowe urazy

Homeopatyczne natrum sulfuricum – cechy charakterystyczne

U osób, u których homeopatyczne natrum sulfuricum jest pomocne, występują wyraźnie zaznaczone odczucia i cechy charakterystyczne. Do najważniejszych należą tu:

  • wrażliwość na wilgoć i pogorszenie pod jej wpływem – dotyczy każdego rodzaju wilgoci, zarówno zimnej, jak i ciepłej. Może to być np. wilgotna pogoda (deszcz, parny klimat, mgła), sąsiedztwo wody (morze, rzeka, bagniste okolice), wilgotne pomieszczenie itp. Pod wpływem wilgoci u danej osoby pogarszają się nie tylko konkretne objawy fizyczne, lecz nawet jej nastrój i samopoczucie. Czasem osoba taka wręcz obawia się mglistej, deszczowej lub parnej pogody, bo wie, że będzie się wtedy czuła fatalnie.
  • poprawa pod wpływem suchej pogody – analogicznie, dotyczy to zarówno suchego ciepła, jak i zimna. Nie musi być wcale gorąco, żeby osoba taka poczuła się lepiej. Wystarczy, że jest po prostu sucho.
  • pogorszenie w bezruchu – ta okoliczność dotyczy głównie bólów reumatycznych lub zwyrodnieniowych, które nasilają się w bezruchu, a łagodnieją pod wpływem ruchu i zmiany pozycji.
  • wyraźna skłonność do zatrzymywania wody w organizmie – co wiąże się z widocznymi obrzękami i skłonnością do ogólnego zastoju płynów w ciele.
  • rodzaj wydzielin – wszystkie wydzieliny obecne w przebiegu różnych dolegliwości mają charakter śluzowo-ropny, dość podrażniający i są żółtozielonego koloru. Taki jest np. katar, biegunka, wymioty, wydzielina z dróg oddechowych w przebiegu infekcji (kaszel, zapalenie zatok).
  • rozwój dolegliwości po doznanym urazie głowy lub kręgosłupa – dotyczy zarówno objawów na poziomie fizycznym (np. bóle), jak i emocjonalnym. Osoba po takim urazie może rozwinąć różne zaburzenia emocjonalne – głęboki smutek, skłonności depresyjne, problemy z koncentracją, rozdrażnienie itp.
  • awersja do pokarmów mącznych – których dana osoba albo nie lubi, albo jej szkodzą i pojawiają się po nich zaburzenia gastryczne (biegunka, niestrawność itp.). Jeśli chodzi o upodobania pokarmowe, osoby te wykazują często wyraźne upodobanie do zimnego jedzenia (jak np. lody, mrożonki, jogurty) lub do picia lodowatej wody.

Jednak nie wszystkie z powyższych cech i odczuć muszą być obecne, aby wziąć pod uwagę homeopatyczne natrum sulfuricum u danej osoby. Nie zawsze też musi to być otyła, smutna i przygnębiona osoba. Wyjątkowa wrażliwość na wilgoć, połączona ze specyficznym rodzajem wydzielin albo dolegliwości po urazie kręgosłupa lub głowy, bywają wystarczającą wskazówką, że homeopatyczne natrum sulfuricum może wspomóc tę osobę w jej dolegliwościach.

Źródło:

  1. Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Saint-Jean, Y. (2006). Homeopatyczna materia medica. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.

Homeopatia w podróży

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły