Strona główna Zdrowie Lycopodium clavatum na wątrobę i nie tylko

Lycopodium clavatum na wątrobę i nie tylko

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cierpisz na przewlekłą niestrawność? Dokucza ci wątroba i pęcherzyk żółciowy, a zaraz po jedzeniu czujesz, jakby wypełniał cię balon? Lycopodium clavatum może być jednym z leków homeopatycznych, który skutecznie przyjdzie z pomocą twoim zaburzeniom trawiennym. Możliwe, że odnajdziesz w jego obrazie także inne dolegliwości, które cię trapią. 

Strona główna Zdrowie Lycopodium clavatum na wątrobę i nie tylko
Lycopodium clavatum - lek homeopatyczny na wątrobę. Granulki homeopatyczne w fiolkach i kolorowe kwiaty na błękitnym tle.

Lycopodium clavatum jest jednym z bardzo często przepisywanych leków homeopatycznych. Zalicza się go do tak zwanych polikrestów, czyli leków obejmujących swoim działaniem wiele narządów i układów w organizmie człowieka.

Jest produktem leczniczym pochodzenia roślinnego. Do jego wytwarzania wykorzystuje się zarodniki niewielkiej, zielonej roślinki, jaką jest widłak goździsty. Zarodniki te w swojej naturalnej postaci pozostają obojętne dla człowieka. W postaci leku homeopatycznego jednak przyjmują niezwykłe właściwości lecznicze i wykazują bardzo szerokie spektrum działania.

Lek homeopatyczny Lycopodium clavatum – główne obszary działania

 • Przewód pokarmowy – na całej swej długości, ze szczególnym uwzględnieniem wątroby. Lycopodium jest jednym z podstawowych leków „wątrobowych”.
 • Nerki – ale też ogólnie układ moczowy oraz moczowo-płciowy.
 • Skóra i błony śluzowe – dotyczy głównie błon śluzowych narządów układu oddechowego i ucha.
 • Układ nerwowy – i związane z nim dolegliwości emocjonalne, zaburzenia zachowania, zmęczenie objawiające się na poziomie fizycznym i/lub psychicznym.

Choroby nerek – objawy, przyczyny i leczenie

W jakich dolegliwościach można sięgnąć po Lycopodium clavatum?

W związku z powyższym, Lycopodium clavatum będzie lekiem stosowanym przede wszystkim w takich schorzeniach jak:

1. Zaburzenia trawienia

Szczególnie z towarzyszącymi silnymi wzdęciami, uczuciem bolesnego rozdęcia brzucha i osłabieniem po posiłku. Charakterystyczne jest, że dolegliwości pojawiają się tu prawie natychmiast po jedzeniu, nawet jeśli posiłek był niewielki. Pacjent czuje się objedzony i wzdęty do tego stopnia, że musi rozpiąć pasek od spodni, który zbyt silnie uciska okolice brzucha. Oddanie gazów lub odbijania mogą przynieść ulgę.

Wzdęcia zlokalizowane są głównie w dolnej części brzucha. W brzuchu słyszalne są przelewania i kruczenia. Dolegliwości trawienne i bóle brzucha pogarszają się po spożyciu zimnego posiłku lub wypiciu zimnego płynu. Zaburzeniom trawienia mogą towarzyszyć inne dolegliwości, opisane poniżej.

2. Zgaga

Zgaga, czyli pieczenie w przełyku, które utrzymuje się nawet przez kilka godzin.

3. Zaburzenia funkcji pęcherzyka i dróg żółciowych

Objawiające się nieprawidłowym wytwarzaniem i dystrybucją żółci, co sprzyja przewlekłym problemom trawiennym. Pacjent może również cierpieć na kamicę żółciową oraz kolki żółciowe.

4. Zaparcia

Często pojawiają się w podróży, gdy osoby znajdują się z dala od domu. Lycopodium jest także skutecznym lekiem na zaparcia u niemowląt, szczególnie u tych ze skłonnością do ulewania i wymiotów, o słabym apetycie i trudno przybierających na wadze.

W obrazie leku może wystąpić także biegunka, szczególnie po zimnych napojach, ale również na podłożu nerwowym – w wyniku stresu, niepokoju, nerwowego oczekiwania lub przestrachu.

Zaparcia – przyczyny i leczenie wg medycyny chińskiej

5. Migreny

Pojawiające się na skutek zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, tzw. migreny „od żołądka”. Często mają związek z nieregularnymi porami jedzenia. Migrena może się też rozwinąć w efekcie zbyt długiej przerwy między posiłkami lub wskutek dokuczliwego głodu. Zwykle ból lokalizuje się po prawej stronie głowy, mogą mu towarzyszyć zaburzenia widzenia.

6. Bolesność wątroby

A raczej okolicy, w której wątroba jest umiejscowiona (sama wątroba nie boli). Pacjent odczuwa napięcie i pełność. Z powodu bólu i dyskomfortu w prawym podżebrzu nie może wtedy leżeć na prawym boku.

7. Dolegliwości układu moczowego

Przede wszystkim związane z częstym oddawaniem moczu, głównie w nocy. Mikcja może być bolesna; mocz jest jasny, lecz mętny, z zawartością czerwonawego osadu wyglądającego jak „starta cegła”. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy pacjent dodatkowo cierpi na kamicę moczową, która również stanowi jedno z podstawowych wskazań do podania Lycopodium. Zarówno kamica, jak i ataki kolki nerkowej dotyczą zazwyczaj prawej nerki.

8. Przerost gruczołu krokowego

9. Impotencja

Jeśli chodzi o mężczyzn – oraz oziębłość płciowa w przypadku kobiet. U panów objawia się najczęściej brakiem lub utratą erekcji podczas stosunku, pomimo silnego pożądania seksualnego. Czasem dochodzi do przedwczesnej ejakulacji. Panie uskarżają się na oziębłość.

W przypadku obu płci są to często osoby o dużym popędzie seksualnym. Bywa, że prowadzą dość rozwiązły tryb życia i bogate życie seksualne. Ciekawe jest to, że problemy związane z satysfakcjonującym stosunkiem pojawiają się tylko wtedy, gdy współżyją ze swoją żoną/mężem…

Wątroba – centrum odtruwania organizmu

10. Dolegliwości układu oddechowego

W obrazie Lycopodium mogą występować różne choroby układu oddechowego, takie jak:

 • zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
 • stany zapalne zatok, krtani
 • angina
 • zapalenie oskrzeli, płuc
 • przewlekły suchy kaszel czy astma

Charakterystyczne jest, że schorzenie zwykle umiejscawia się po prawej stronie, np. angina może być tylko prawostronna lub też zacząć się po prawej stronie, a następnie przemieścić na lewą.

W przebiegu nieżytu nosa wydzielina pojawia się tylko w ciągu dnia, jest wodnista i raczej niepodrażniająca, natomiast w nocy zasycha, powodując całkowitą niedrożność nosa i uniemożliwiając oddychanie – chory śpi z otwartymi ustami.

Lycopodium przydaje się zatem w przypadku tzw. sapki u niemowląt, gdy maluch cierpi na przewlekający się nieżyt błon śluzowych, podczas którego katar zatyka mu nos, powodując problemy ze swobodnym oddychaniem i utrudniając ssanie piersi lub butelki.

11. Zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego

Związane przede wszystkim z narastającym zmęczeniem intelektualnym, osłabieniem pamięci i koncentracji, problemami na tle emocjonalnym. Możliwe są także stany depresji reaktywnej. U osób potrzebujących leku Lycopodium dochodzi często do somatyzacji objawów.

Oznacza to, że jeśli pacjent nie potrafi sobie poradzić z dolegliwościami na poziomie emocjonalnym lub mentalnym, z czasem zmaterializują się one w postaci widocznych symptomów fizycznych. Np. wskutek obciążenia długotrwałą odpowiedzialnością, wywołującą silny stres u danej osoby, rozwiną się u niej migrenowe bóle głowy lub choroba wrzodowa żołądka. Organizm próbuje skompensować napięcie umysłu i „przerzuca” je na inne organy.

Sytuacje takie wynikają zawsze z osobowości, zachowania i indywidualnego sposobu reagowania pacjenta, które tak u Lycopodium, jak i w przypadku wszystkich leków homeopatycznych o szerokim spektrum działania, muszą być brane pod uwagę przy wyborze leku dla chorego.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Jak wygląda osobowość pacjenta wrażliwego na działanie Lycopodium clavatum?

Jeśli chodzi o powierzchowność, to osoby potrzebujące Lycopodium często wyglądają na starszych, niż wskazuje na to ich metryka. Mają przedwcześnie postarzałą cerę, widoczne drobne zmarszczki na twarzy, a na skórze obecne są liczne brązowe przebarwienia. Szybko siwieją im włosy, a u panów również szybciej wypadają, tworząc charakterystyczne „zakola” po obu stronach czoła. Są to z reguły osoby o szczupłych kończynach i wąskiej klatce piersiowej, kontrastującymi ze zbyt wydatnym brzuchem.

Jeśli chodzi o charakter, to cechuje ich ogromny brak poczucia pewności siebie, co jednak za wszelką cenę próbują ukryć przed światem. Starają się prezentować na zewnątrz jako zupełnie inne osoby niż te, którymi się czują we własnym wnętrzu. Nie brakuje im przy tym inteligencji, bystrości umysłu i sprytu.

Często wybierają zawody, w których mogą zyskać stanowisko pozwalające im być nadrzędnymi w stosunku do innych, np. nauczyciel, prawnik. Wówczas mogą jeszcze łatwiej ukryć własne słabości i niedociągnięcia. Niestety, jeśli zostanie im dana władza nad innymi, mogą rozwinąć w sobie negatywne cechy, takie jak: despotyzm, skłonność do wywyższania siebie i poniżania innych, wyniosłość, autorytatywność, całkowita nietolerancja sprzeciwu, a nawet drażliwość i gwałtowne napady złości.

Z drugiej strony, jeśli znajdują się niżej w hierarchii od innych, stają się potulni, uprzejmi, pasywni i wręcz onieśmieleni. Nie czują się jednak dobrze w tej sytuacji. Z zasady kochają władzę i kontrolę nad innymi. Lubią postrzegać siebie jako osoby uzdolnione, mądre, szanowane i odważne. Jeśli tylko otoczenie im na to pozwala, chełpią się swoimi osiągnięciami (nawet wyimaginowanymi) i starają się górować nad pozostałymi.

Homeopatia na ratunek wątrobie

Brak poczucia własnej wartości, liczne lęki i obawa, że ktoś odkryje ich słabości, sprawiają jednak, że boją się odpowiedzialności. Dlatego czasem wolą żyć samotnie, nie zakładając rodziny, za którą musieliby być odpowiedzialni. Żyją sami, budując swój nieprawdziwy wizerunek. Bywają nieśmiali i stronią od towarzystwa. Pomimo sporej inteligencji, lękają się publicznych wystąpień i wypowiedzi na forum. Nieustannie boją się, że ktoś mógłby odkryć, jacy są naprawdę. Unikają wszelkich publicznych konfrontacji w obawie przed kompromitacją.

Z powodu licznych stresów tego typu mogą rozwinąć tendencję do reakcji depresyjnych. Mogą także pojawić się u nich fizyczne symptomy natury psychosomatycznej (wyżej opisane skłonności chorobowe).

Pamiętać jednak trzeba, że Lycopodium jest lekiem, do przepisania którego nie jest konieczny pełen powyższy obraz psychologiczny. Bardzo często lek ten pomaga osobom niepasującym do typowego dla Lycopodium wizerunku. Podaje się go na podstawie objawów chorobowych podobnych do tych, które opisane są w obrazie leku. Wówczas służy pomocą każdemu, kto akurat cierpi na tego typu zaburzenia, niezależnie od wyglądu chorego, jego osobowości i cech charakteru.

Nux vomica potrzebny od zaraz…

Objawy towarzyszące charakterystyczne dla obrazu leku Lycopodium

Oprócz specyficznych cech charakteru, u osób potrzebujących Lycopodium obserwuje się jeszcze pewne objawy towarzyszące, które dodatkowo potwierdzają wybór leku jako skutecznego remedium u danej osoby. Do najbardziej typowych należą:

 • Pogorszenie samopoczucia po południu – szczególną modalnością czasową dla Lycopodium jest godzina 16.00. O tej porze następuje gwałtowny spadek energii, możliwe jest pogorszenie różnych objawów, a także niepohamowana senność. Może się to wiązać z popołudniowym posiłkiem, po którym następuje zazwyczaj obciążenie układu pokarmowego, który stanowi u pacjentów słabe ogniwo.
 • Prawostronność – w obrazie Lycopodium objawy chorobowe dominują ewidentnie po prawej stronie. Np. prawostronne anginy, migrena lokalizująca się po prawej stronie głowy, kamica prawej nerki, ból gardła po prawej stronie itd.
 • Upodobania pokarmowe – pacjent wrażliwy na Lycopodium clavatum lubi ciepłe, wręcz gorące pokarmy i napoje. Ponadto uwielbia słodycze, natomiast nie znosi zimnego jedzenia. Szkodzą mu ostrygi, cebula, czosnek i warzywa wzdymające (kapusta, fasola). Źle tolerowane są także potrawy mączne.
 • Napady wilczego głodu – charakterystyczna u tych osób jest natychmiastowa konieczność zaspokojenia raptownego głodu. Co ciekawe, uczucie sytości pojawia się dosłownie już po kilku kęsach pożywienia. Widoczne jest to nawet u niemowląt, które głośnym krzykiem dopominają się o mleko, po czym po kilku łykach zasypiają nasycone. Osoby te ogólnie bardzo źle znoszą głód i niewskazane są u nich zbyt długie odstępy między posiłkami.

Widzimy więc, że Lycopodium clavatum może znaleźć zastosowanie w wielu różnych przypadłościach, mniej lub bardziej poważnych. Nie zawsze jednak konieczne jest doszukiwanie się wszystkich cech obrazu leku u pacjenta. Czasem po prostu można podać go objawowo, na podstawie konkretnych dolegliwości i symptomów, które będą wskazywały na ten właśnie specyfik. Niemniej, ze względu na szeroki obraz leku, zawsze warto potwierdzić jego wybór z pomocą homeopaty, który pomoże nam w doborze leku oraz będzie nadzorował cały proces terapeutyczny.

Homeopatyczna apteczka seniora

Podobne artykuły