Najlepsze zioła na trawienie

Uczucie kamienia w żołądku, wzdęcia, problemy z wypróżnieniem… Każdemu od czasu do czasu przytrafiają się różnego rodzaju problemy żołądkowo-jelitowe. Dobrze więc mieć w swojej domowej, ziołowej apteczce lecznicze produkty lub herbatki z tych czterech roślin – na pewno przyniosą ulgę. Sprawdź, które zioła na trawienie są najlepsze.
Najlepsze zioła na trawienie.

Zioła na trawienie działają rozkurczowo,  bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Sprawdź, która roślina lecznicza będzie najskuteczniejsza przy twoich kłopotach.

1. Mięta pieprzowa ułatwia trawienie

Dzikie gatunki mięty były jednymi z pierwszych roślin leczniczych znanych ludzkości. Miętę opisuje staroegipski Papirus Ebersa. Znali ją Persowie, Grecy, Rzymianie. Nie była to jednak mięta pieprzowa, gdyż tę poznano dopiero w XVII wieku. Mięta pieprzowa (Mentha piperita) powstała przez skrzyżowanie mięty kędzierzawej (która jest mieszańcem mięty długolistnej i okrągłolistnej), z miętą nadwodną. Liść mięty pieprzowej zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol. Działa przeciwbakteryjne, a napar miętowy pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, jednocześnie działając rozkurczowo. Liść mięty jest podstawowym składnikiem większości mieszanek ziołowych stosowanych w różnych schorzeniach układu pokarmowego.

W kuracjach wspomagających trawienie (digestiva) pobudzających wydzielanie soku żołądkowego stosuje się także leki lub napary z: korzenia mniszka, ziela tysiącznika, liścia bobrka, ziela drapacza i ziela piołunu. To również bardzo pomocne zioła na trawienie.

Mięta pieprzowa - najlepsze zioła na trawienie.

Przepisy z miętą pieprzową

  • napar z liści mięty – torebkę herbaty miętowej zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem ok. 15 minut. Po tym czasie ostudź i pij kilka razy dziennie.
  • domowa „nalewka miętowa”(ze świeżych liści mięty pieprzowej) – ok. 10 gałązek świeżej mięty pieprzowej umieść w szklanym naczyniu i zalej 0,5 l spirytusu 70 %. Szczelnie zamknij i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Zlej otrzymany macerat (pozostałe po zlaniu płynu liście mięty owiń w czystą gazę i wyciśnij mocno) i zmieszaj z wcześniej przygotowanym syropem cukrowym (150 g cukru na 200 ml wody). Przełóż w chłodne i ciemne miejsce  – nalewka będzie gotowa do picia po 2-3 miesiącach.

2. Bylica boże drzewko leczy drogi żółciowe

W starożytności i średniowieczu bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) uważana była za roślinę leczniczą o uniwersalnym działaniu. Była też surowcem do sporządzania balsamów. Obecnie ziele bylicy bożego drzewka należy do grupy podstawowych surowców zielarskich służących do wytwarzania leków stosowanych w przewlekłych zaburzeniach trawiennych. Zawarte w tym zielu hydroksykumaryny skutecznie pobudzają czynności wydzielnicze żołądka i wątroby. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że związki te wykazują 2-4 krotnie silniejsze działanie żółciotwórcze niż kwas dehydrocholowy (wzorcowa substancja żółciotwórcza). Napary z tej rośliny mogą być także stosowane przez osoby cierpiące z powodu niewydolności wątroby lub w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego.

Napar z ziela bylicy bożego drzewka: 1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Napar ziołowy pić trzy razy dziennie.

Bylica boże drzewko - najlepsze zioła na trawienie.

Inne środki działające żółciopędnie (cholagoga), żółciotwórczo (choleretica) i leczniczo na drogi żółciowe (choletherapeuthica):

  • sok lub napar z ziela dziurawca. Wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i rozkurczowe. Napar można stosować w stanach zapalnych żołądka i jelit oraz w stanach skurczowych dróg żółciowych.
  • sok z korzenia rzodkwi czarnej (wchodzi w skład znanego leku Raphacholin). Można wycisnąć sok w sokowirówce lub kupić gotowy w sklepie z produktami eko, rozcieńczyć wodą (na 1 szklankę przegotowanej wody 2 łyżki soku) i dodać do smaku łyżeczkę soku z cytryny. Napój taki pije się 20 minut po posiłku 3 razy dziennie.

3. Senes pomaga przy zaparciach

Tropikalne krzewy o botanicznej nazwie rodzajowej „strączyniec” dostarczają surowca czyli liści lub strąków do wytwarzania podstawowych środków w leczeniu zaparć. Pozyskuje się go z dwóch gatunków: ze strączyńca ostrolistnego (Cassia senna) oraz wąskolistnego (Cassia angustifolia). Botaniczna nazwa „strączyniec” używana jest rzadko, znacznie częściej spotykamy się z nazwą „senes”. W literaturze medycznej jest on wymieniany w grupie antrachinonowych roślin o właściwościach przeczyszczających, do której należą również: kruszyna pospolita, szakłak ciernisty i amerykański, rzewień dłoniasty i aloes uzbrojony. Preparaty otrzymywane z surowców antrachinonowych uważane są za środki przeczyszczające o najwyższej aktywności  terapeutycznej.

Uwaga! Preparaty te nie mogą być stosowane przy ostrych schorzeniach jelit, przy chorobach prostaty oraz w czasie ciąży i karmienia. Długotrwałe ich przyjmowanie lub nadużywanie może też niekorzystnie wpłynąć na perystaltykę jelit i spowodować tzw. „zleniwienie jelit” (uporczywe zaparcia).

Senes na zaparcia - najlepsze zioła na trawienie.

Napar z suszonych liści senesu: pół łyżeczki suszu zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i po 20 minutach odcedzić. Spodziewane działanie przeczyszczające powinno pojawić się po ok 6-8 godzinach. Uwaga! Taką kurację można prowadzić najwyżej przez 5 dni.

4. Rumianek pospolity przeciw wzdęciom

Rumianek pospolity (Matricaria  recutita), zwany też rumiankiem lekarskim lub zwyczajnym, jest jednoroczną rośliną światłolubną, należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Posiada wzniesioną, rozgałęzioną łodygę z pierzastodzielnymi liśćmi. Łodygi zakończone są koszyczkami kwiatowymi, niesłusznie nazywanymi kwiatami. Koszyczek nie jest pojedynczym kwiatem, lecz składa się z kilkudziesięciu żółtych kwiatów rurkowych, wydających nasiona i kilkunastu brzeżnych, białych kwiatów języczkowatych, które są płodne. Rumianek kwitnie od połowy maja do października. Cała roślina odznacza się miłym, silnym aromatem.

Rumianek na wzdęcia - najlepsze zioła na trawienie.

Surowcem leczniczym są koszyczki rumianku (Chamomillie Anthodium) . Zawierają one olejek eteryczny, a także liczne flawonoidy. Składniki olejku eterycznego warunkują działanie przeciwzapalne rumianku, natomiast flawonoidy oraz spiroetery – działanie rozkurczowe.

Preparaty z rumianku podaje się doustnie w stanach zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego. Jakie jeszcze zioła na trawienie warto stosować?

Inne zioła na trawienie i rośliny pomagające przy wzdęciach to:

  • Koper włoski (Foeniculum vulgare), zwany też fenkułem włoskim lub koprem lekarskim. W średniowieczu, dzięki benedyktynom, koper włoski rozpowszechnił się w całej Europie. Przez stulecia stosowano go jako środek mlekopędny i pobudzający trawienie. Owoc kopru włoskiego zawiera olejek eteryczny (olejek koprowy), którego głównymi składnikami są fenylopropanoidy, w tym trans-anetol. Owoce kopru zawierają też furanokumaryny i flawonoidy.  Owoc kopru włoskiego działa mlekopędnie, rozkurczowo, wiatropędnie oraz wykrztuśnie. Napar stosowany jest w lekkich zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w nieżycie dróg oddechowych, a także jako środek mlekopędny dla matek karmiących
  • Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum), zwany anyżkiem, jest rośliną, jednoroczną, pochodzącą z Egiptu i Azji Mniejszej. Obecnie uprawiany jest w rożnych częściach świata. Biedrzeniec anyż jest prastarą rośliną przyprawową i leczniczą. Znany był w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Uprawiany był też w słynnych ogrodach Karola Wielkiego. Owoc anyżu zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest trans-anetol, a także estragol, aldehyd anyżowy i monoterpeny. Innymi składnikami owocu sa kwasy fenolowe, pochodne kumaryny i flawonoidy.  Owoc anyżu działa wykrztuśnie, łagodnie rozkurczowo i przeciwbakteryjnie. Napar stosowany jest w nieżytach dróg oddechowych oraz w zaburzeniach trawiennych.
  • Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum), zwana tymiankiem wąskolistnym, jest krzewinką z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), występującą w umiarkowanych i chłodnych strefach Europy i Azji. Znana była już w starożytności. Była jednym ze składników teriaku. Pisała o niej święta Hildegarda. Ziele macierzanki zawiera olejek eteryczny bogaty w tymol i karwakrol. Zawiera też flawonoidy, garbniki i związki goryczowe. Napary z ziela macierzanki stosowane są w nieżycie żołądka i jelit, przy nadmiernej fgermentacji, wzdęciach.

Napar z ziela macierzanki: 1 łyżeczkę rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Napar ziołowy pić trzy razy dziennie.

Kolendra - najlepsze zioła na trawienie.

  • Kolendra siewna (Coriandrum sativum), zwana pluskiewnikiem, jest rośliną jednoroczną z rodziny selerowatych (Apiaceae), pochodzącą ze wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Nasiona kolendry zawierają olejek eteryczny bogaty w D-linalol jako główny składnik i inne alkohole monoterpenowe oraz związki węglowodorowe. Zawiera też kwasy fenolowe, flawonoidy, pochodne kumaryny, ftalidy i alkohole triterpenowe. Owoce kolendry posiadają udokumentowane działanie spazmolityczne, wiatropędne i przeciwbakteryjne, które związane są z obecnością olejku eterycznego.

Przepis na napar wiatropędny, regulujący trawienie, rozkurczowy oraz zwiększający wydzielanie soku żołądkowego: 1 łyżeczkę rozgniecionych owoców kolendry zalej 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem 30 minut. Następnie odstaw na 15 minut i przecedź. Pij 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.

Przepis z : Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

TUTAJ przeczytasz o najlepszych ziołach na uspokojenie i dobry sen.

18.03.2019
Skóra dzieli nas od świata zewnętrznego, a zarazem nas z nim łączy. Gdy zaczyna chorować, zagrożone staje się nasze zdrowie. Można ją jednak wzmocnić i wyleczyć dzięki lekom roślinnym.
08.03.2019
Jesteś uczulona na pyłki i kiedy tylko zaczyna się wiosna, cierpisz na katar sienny? Wypróbuj te naturalne sposoby, które pomogą ci złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa. Dzięki nim możesz przetrwać najtrudniejszy czas bez leków antyhistaminowych lub przyjmować ich znacznie mniej.
14.03.2019
Masz przed miesiączką problemy z huśtawką nastrojów, boli cię brzuch, piersi stają się tkliwe i puchną nogi? Wypróbuj proste i sprawdzone sposoby na PMS, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas.
05.10.2018
Czy lepiej wypić szklankę wody przed jedzeniem? Popijać posiłek?  A może jeść na sucho, a pić dopiero po jedzeniu? Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest prosta, a zdania nawet wśród dietetyków podzielone. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?
15.03.2019
Dla Prasłowian sok z brzozy był symbolem budzącego się życia. Wiosną stosowano go jako środek wzmacniający i regenerujący organizm po zimie. Przez lata zapomniany, dziś wraca do łask. Staje się modny w Europie, USA, Kanadzie, a nawet w Chinach i traktowany jest jako skuteczne remedium na wiosenne osłabienie organizmu. Pytamy eksperta, dr. n. farm. Jerzego […]
30.01.2019
Szkoła tylko dla zdrowych. Niepełnosprawne dzieci zamyka się w domu. Bezduszne rozporządzenie MEN obowiązuje od zeszłego roku. Jak pomóc zdesperowanym rodzicom i ich chorym dzieciom, by jednak miały prawo uczyć się (także życia) wraz z rówieśnikami? Wszystko zależy od orzeczenia o potrzebie konkretnego kształcenia – tłumaczy psycholog Renata Marciniak.