Strona główna Zdrowie Ile jest ważne skierowanie na badania lekarskie 2023 NFZ?

Ile jest ważne skierowanie na badania lekarskie 2023 NFZ?

autor: Maja Modrzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czy mogę jeszcze skorzystać z wystawionego jakiś czas temu skierowania, czy już się przeterminowało? To problem wielu osób, obecnie zwłaszcza tych, które przez pandemię zrezygnowały z wizyt w przychodniach i laboratoriach. Warto poznać terminy ważności poszczególnych dokumentów. Sprawdź, ile jest ważne skierowanie na badania lekarskie.

Strona główna Zdrowie Ile jest ważne skierowanie na badania lekarskie 2023 NFZ?

Przepisy dotyczące skierowań, zarówno na badania laboratoryjne, jak i konsultacje do specjalisty, zmieniają się co jakiś czas i wiele osób czuje się w tym zagubionych. Szukają więc informacji w Internecie, ale wiele z nich jest już nieprawdziwych.
Oto najczęstsze pytania, zaczynające się “jak długo ważne jest skierowanie…” oraz najbardziej aktualne odpowiedzi wyszukane na stronach NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

Cytologia – co musisz wiedzieć o tym badaniu?

Ile jest ważne skierowanie do specjalisty?

Tu odpowiedź jest prosta: tak długo, jak istnieją przesłanki, które skłoniły doktora do jego wystawienia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dostałaś skierowanie rok temu (albo i dawniej), ale wówczas z niego nie skorzystałaś, a problem, z jakim się zwracałaś do lekarza rodzinnego, jest nadal aktualny, możesz na podstawie tego dokumentu zapisać się na wizytę do poradni specjalistycznej. Wystarczy przedstawić w rejestracji jego oryginał, a w przypadku zapisu telefonicznego dostarczyć go w ciągu 14 dni od dnia zarezerwowania konsultacji.

Skierowania nie musisz zawozić i dostarczać osobiście, wolno przekazać je przez inną osobę lub wysłać pocztą (w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego), a czasem nawet można umówić się, że pokażesz je dopiero tuż przed wizytą.

Potem, gdy będziesz już pod opieką poradni specjalistycznej, na kolejne konsultacje będziesz umawiana przez lekarza prowadzącego – taką opieką będziesz objęta do czasu, gdy wyzdrowiejesz (o długości terapii decyduje specjalista). Jeśli jednak przerwiesz leczenie (np. nie stawisz się na wizytę bez poinformowania o tym przychodni), ponowne zapisanie się do specjalisty znów będzie wymagało skierowania!

USG piersi – kiedy je zrobić?

Do jakich specjalistów nie musisz mieć skierowania na badanie lekarskie?

Warto jednak wiedzieć, że są lekarze specjaliści, do których można zapisać się bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego. Do jakich specjalistów nie potrzeba skierowania na badania lekarskie? Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, są to:

 • onkolog
 • wenerolog
 • stomatolog
 • psychiatra
 • ginekolog i położnik

Uwaga! Jeszcze kilka lat temu nie było konieczne także skierowanie do dermatologa i okulisty, jednak obecnie to się zmieniło i jest ono wymagane!

5 najważniejszych badań profilaktycznych, które powinnaś zrobić przynajmniej raz w roku

Kto może iść do specjalisty bez skierowania?

Są osoby (grupy osób) które mogą pójść na wizytę do każdego specjalisty bez jakiegokolwiek skierowania. Oto one:

 • inwalidzi wojenni i wojskowi
 • osoby represjonowane
 • kombatanci
 • niewidome cywilne ofiary działań wojennych
 • chorzy na gruźlicę

Są także sytuacje, gdy niektóre osoby nie muszą okazywać skierowania (tylko w ściśle określonych przypadkach): 

 • zakażeni wirusem HIV – jeśli chodzi o badania w zakresie badań dawców narządów
 • uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego
 • uprawnieni żołnierze oraz weterani – w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa

Ile ważne jest skierowanie na kolonoskopię?

Tu odpowiedź jest prosta: tak długo, jak istnieją przesłanki do wykonania tego badania.

Jak długo ważne jest skierowanie na badanie krwi?

Zwykle 3 miesiące (chyba że na dokumencie jest adnotacja o tym, by zrobić je później, np. kontrolnie po pół roku leczenia). Ta zasada dotyczy również innych badań laboratoryjnych – moczu czy kału. Warto wiedzieć, że w wielu placówkach publicznych (również w szpitalach) możliwe jest wykonanie różnych analiz bez skierowania na badania lekarskie, oczywiście wtedy odpłatnie – koszt morfologii czy badania ogólnego moczu zwykle nie przekracza jednak 10 zł.

Pobranie krwi – jak się przygotować?

Ile jest ważne skierowanie do szpitala?

Podobnie jak w przypadku wizyty u specjalisty, obowiązuje ono dotąd, dopóki stan pacjenta tego wymaga.

Jednak jest jeden wyjątek – ze skierowania do szpitala psychiatrycznego możesz skorzystać tylko w ciągu 14 dni, potem straci ono ważność.

Ile jest ważne skierowanie na badania lekarskie: RTG, USG, rezonans, tomografię?

Bezterminowo – do momentu, gdy istnieją przesłanki do wykonania określonego w skierowaniu badania.

Uwaga! Jeśli zależy ci na czasie, możesz sprawdzić w specjalnej przeglądarce, gdzie w twojej okolicy jest możliwość wykonania rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej w najszybszym terminie (3).

Warto wiedzieć!

O ile na USG dowolnego narządu można umówić się prywatnie bez żadnego skierowania, to na tomografię, RTG czy rezonans zawsze jest ono wymagane – nawet wówczas, gdy jest to diagnostyka w pełni płatna.

Badanie tarczycy – co musisz wiedzieć?

Jak długo ważne jest skierowanie do sanatorium?

W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe obowiązuje limit czasowy – 18 miesięcy od daty jego wystawienia. Jeśli, np. z powodu kolejki chętnych, nie masz możliwości zapisania się na kurację sanatoryjną w tym terminie, będziesz musiała ponownie udać się do lekarza z prośbą o wystawienie nowego dokumentu.

Warto wiedzieć!

 

Na stronach internetowych centrali NFZ i oddziałów wojewódzkich osoby, które czekają na wyjazd do sanatorium, mogą sprawdzić swoje miejsce w kolejce (2).

Ile jest ważne skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne?

Jest ono bezterminowe, ale pod jednym warunkiem – powinnaś je zarejestrować w wybranym zakładzie rehabilitacji przed upływem 30 dni od daty wystawienia. Wówczas nawet wtedy, gdy cykl twoich zabiegów rozpocznie się później (a wolne terminy w państwowych przychodniach mogą być nawet i za pół roku), to skierowanie utrzymuje ważność. W przeciwnym wypadku (to znaczy, gdy zaniedbasz tę formalność) będziesz musiała starać się o nowe.

Fizjoterapia uroginekologiczna – czym jest i w czym może pomóc?

Ile jest ważne skierowanie na rehabilitację?

Dokładnie tak samo, jak na zabiegi fizjoterapeutyczne (patrz wyżej).

Ile jest ważne skierowanie na badania medycyny pracy

Przepisy nie regulują tej kwestii, jednak zwykle przyjmuje się, że skierowanie na badania wstępne (przed przyjęciem do pracy) pracodawca wystawia na kilka dni, maksymalnie miesiąc przed rozpoczęciem zatrudnienia.

Uwaga! Niektóre placówki przestrzegają 30-dniowego terminu ważności, choć nie ma to uzasadnienia prawnego. Warto upewnić się przed zapisaniem się na badania, czy skierowanie wystawione wcześniej będzie honorowane.

Jeśli chodzi o to, ile ważne jest skierowanie na badania okresowe to odpowiedź brzmi – bezterminowo. Jednak zaleca się wykonanie potrzebnych testów zanim skończy się ważność poprzednich badań (albo od razu po tej dacie) – informację, kiedy to nastąpi można uzyskać w kadrach.

Badania po powrocie ze zwolnienia. Są to badania kontrolne, potwierdzające zdolność do pracy. Obowiązują one pracownika, który wraca z długiego zwolnienia lekarskiego (powyżej 30 dni). Należy poddać się im od razu po zakończeniu zwolnienia i można to zrobić w godzinach pracy. Skierowanie na takie badania także nie ma terminu ważności, jednak pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków zanim nie otrzyma odpowiedniego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy.

E-skierowanie na badania lekarskie – co warto o nim wiedzieć?

Obecnie w 2022 wiele placówek NFZ wystawia e-skierowanie na badania lekarskie, czyli dokument w formie elektronicznej. Obecnie e-skierowania funkcjonują obok zwykłych, czyli papierowych, ale od 8 stycznia 2021 będzie to już jedyna możliwość. E-skierowanie na badania lekarskie jest wystawiane zarówno na leczenie szpitalne, jak i badania (w tym także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz pozytonową tomografię emisyjną).

Co dzięki temu zyskasz?

 • Nie musisz dostarczać dokumentu do wybranej przychodni – wystarczy, że podczas rejestracji na wizytę czy badania lekarskie podasz czterocyfrowy kod i swój PESEL.
 • Nie zgubisz dokumentu.
 • Skróci się czas oczekiwania na przyjęcie do poradni czy na diagnostykę, gdyż będzie możliwe zapisanie się tylko na wizytę w jednej placówce (dotychczas niektóre osoby rejestrowały się w kilku miejscach, wydłużając kolejki).

Test na koronawirusa – kiedy możesz go wykonać?

Jak długo ważna jest recepta?

Obecnie obowiązującą formą jest e-recepta. Jej ważność wynosi aż rok (365 dni) od daty wystawienia lub „daty realizacji od” – jeśli jest taka adnotacja na tym dokumencie.

Są jednak wyjątki dla kilku grup leków.

 • Antybiotyki można wykupić jedynie w ciągu 7 dni.
 • Produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – w ciągu 120 dni.
 • Środki odurzające, substancje psychotropowe oraz preparaty zawierające te składniki – 30 dni.

Uwaga! Obecnie rzadko wystawiane są recepty papierowe, jeśli jednak tak się zdarzy, to, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, są one ważne 30 dni, za wyjątkiem antybiotyków (7 dni) i leków sprowadzanych z zagranicy (120 dni).                                                             

 

Źródła:

 1. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/
 2. https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app
 3. https://pacjent.gov.pl/terminy-leczenia
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły