Przepisy dotyczące skierowań, zarówno na badania laboratoryjne, jak i konsultacje do specjalisty, zmieniają się co jakiś czas i wiele osób czuje się w tym zagubionych. Szukają więc informacji w Internecie, ale wiele z nich jest już nieprawdziwych.
Oto 7 najczęstszych pytań zaczynających się od słów “jak długo ważne jest skierowanie…” i tyle samo najbardziej aktualnych odpowiedzi wyszukanych na stronach NFZ i Ministerstwa Zdrowia.
Cytologia – co musisz wiedzieć o tym badaniu?
Spis treści
1. Ile jest ważne skierowanie do specjalisty?
Tu odpowiedź jest prosta: tak długo, jak istnieją przesłanki, które skłoniły doktora do jego wystawienia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dostałaś skierowanie rok temu (albo i dawniej), ale wówczas z niego nie skorzystałaś, a problem, z jakim się zwracałaś do lekarza rodzinnego, jest nadal aktualny, możesz na podstawie tego dokumentu zapisać się na wizytę do poradni specjalistycznej. Wystarczy przedstawić w rejestracji jego oryginał, a w przypadku zapisu telefonicznego dostarczyć go w ciągu 14 dni od dnia zarezerwowania konsultacji.
Skierowania nie musisz zawozić i dostarczać osobiście, wolno przekazać je przez inną osobę lub wysłać pocztą (w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego), a czasem nawet można umówić się, że pokażesz je dopiero tuż przed wizytą.
Potem, gdy będziesz już pod opieką poradni specjalistycznej, na kolejne konsultacje będziesz umawiana przez lekarza prowadzącego – taką opieką będziesz objęta do czasu, gdy wyzdrowiejesz (o długości terapii decyduje specjalista). Jeśli jednak przerwiesz leczenie (np. nie stawisz się na wizytę bez poinformowania o tym przychodni), ponowne zapisanie się do specjalisty znów będzie wymagało skierowania!
USG piersi – kiedy je zrobić?
Do jakich specjalistów nie musisz mieć skierowania na badanie lekarskie?
Warto jednak wiedzieć, że są lekarze specjaliści, do których można zapisać się bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego. Do jakich specjalistów nie potrzeba skierowania na badania lekarskie? Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, są to:
- onkolog
- wenerolog
- stomatolog
- psychiatra
- ginekolog i położnik
Uwaga! Jeszcze kilka lat temu nie było konieczne także skierowanie do dermatologa i okulisty, jednak obecnie to się zmieniło i jest ono wymagane!
5 najważniejszych badań profilaktycznych, które powinnaś zrobić przynajmniej raz w roku
Kto może iść do specjalisty bez skierowania?
Są osoby (grupy osób) które mogą pójść na wizytę do każdego specjalisty bez jakiegokolwiek skierowania. Oto one:
- inwalidzi wojenni i wojskowi
- osoby represjonowane
- kombatanci
- niewidome cywilne ofiary działań wojennych
- chorzy na gruźlicę
Są także sytuacje, gdy niektóre osoby nie muszą okazywać skierowania (tylko w ściśle określonych przypadkach):
- zakażeni wirusem HIV – jeśli chodzi o badania w zakresie badań dawców narządów
- uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego
- uprawnieni żołnierze oraz weterani – w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa
2. Jak długo ważne jest skierowanie na badanie krwi?
Zwykle 3 miesiące (chyba że na dokumencie jest adnotacja o tym, by zrobić je później, np. kontrolnie po pół roku leczenia). Ta zasada dotyczy również innych badań laboratoryjnych – moczu czy kału. Warto wiedzieć, że w wielu placówkach publicznych (również w szpitalach) możliwe jest wykonanie różnych analiz bez skierowania na badania lekarskie, oczywiście wtedy odpłatnie – koszt morfologii czy badania ogólnego moczu zwykle nie przekracza jednak 10 zł.
Pobranie krwi – jak się przygotować?
3. Ile jest ważne skierowanie do szpitala?
Podobnie jak w przypadku wizyty u specjalisty, obowiązuje ono dotąd, dopóki stan pacjenta tego wymaga.
Jednak jest jeden wyjątek – ze skierowania do szpitala psychiatrycznego możesz skorzystać tylko w ciągu 14 dni, potem straci ono ważność.
4. Ile jest ważne skierowanie na badania lekarskie: RTG, USG, rezonans, tomografię?
Bezterminowo – do momentu, gdy istnieją przesłanki do wykonania określonego w skierowaniu badania.
Uwaga! Jeśli zależy ci na czasie, możesz sprawdzić w specjalnej przeglądarce, gdzie w twojej okolicy jest możliwość wykonania rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej w najszybszym terminie (3).
Warto wiedzieć!
O ile na USG dowolnego narządu można umówić się prywatnie bez żadnego skierowania, to na tomografię, RTG czy rezonans zawsze jest ono wymagane – nawet wówczas, gdy jest to diagnostyka w pełni płatna.
Badanie tarczycy – co musisz wiedzieć?
5. Jak długo ważne jest skierowanie do sanatorium?
W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe obowiązuje limit czasowy – 18 miesięcy od daty jego wystawienia. Jeśli, np. z powodu kolejki chętnych, nie masz możliwości zapisania się na kurację sanatoryjną w tym terminie, będziesz musiała ponownie udać się do lekarza z prośbą o wystawienie nowego dokumentu.
Warto wiedzieć!
Na stronach internetowych centrali NFZ i oddziałów wojewódzkich osoby, które czekają na wyjazd do sanatorium, mogą sprawdzić swoje miejsce w kolejce (2).
6. Ile jest ważne skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne?
Jest ono bezterminowe, ale pod jednym warunkiem – powinnaś je zarejestrować w wybranym zakładzie rehabilitacji przed upływem 30 dni od daty wystawienia. Wówczas nawet wtedy, gdy cykl twoich zabiegów rozpocznie się później (a wolne terminy w państwowych przychodniach mogą być nawet i za pół roku), to skierowanie utrzymuje ważność. W przeciwnym wypadku (to znaczy, gdy zaniedbasz tę formalność) będziesz musiała starać się o nowe.
Fizjoterapia uroginekologiczna – czym jest i w czym może pomóc?
E-skierowanie na badania lekarskie – co warto o nim wiedzieć?
Od kilku miesięcy (a dokładniej od kwietnia 2020 r). wiele placówek NFZ wystawia e-skierowanie na badania lekarskie, czyli dokument w formie elektronicznej. Obecnie e-skierowania funkcjonują obok zwykłych, czyli papierowych, ale od 8 stycznia 2021 będzie to już jedyna możliwość. E-skierowanie na badania lekarskie jest wystawiane zarówno na leczenie szpitalne, jak i badania (w tym także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz pozytonową tomografię emisyjną).
Co dzięki temu zyskasz?
- Nie musisz dostarczać dokumentu do wybranej przychodni – wystarczy, że podczas rejestracji na wizytę czy badania lekarskie podasz czterocyfrowy kod i swój PESEL.
- Nie zgubisz dokumentu.
- Skróci się czas oczekiwania na przyjęcie do poradni czy na diagnostykę, gdyż będzie możliwe zapisanie się tylko na wizytę w jednej placówce (dotychczas niektóre osoby rejestrowały się w kilku miejscach, wydłużając kolejki).
Test na koronawirusa – kiedy możesz go wykonać?
7. Jak długo ważna jest recepta?
Obecnie obowiązującą formą jest e-recepta. Jej ważność wynosi aż rok (365 dni) od daty wystawienia lub „daty realizacji od” – jeśli jest taka adnotacja na tym dokumencie.
Są jednak wyjątki dla kilku grup leków.
- Antybiotyki można wykupić jedynie w ciągu 7 dni.
- Produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – w ciągu 120 dni.
- Środki odurzające, substancje psychotropowe oraz preparaty zawierające te składniki – 30 dni.
Uwaga! Obecnie rzadko wystawiane są recepty papierowe, jeśli jednak tak się zdarzy, to, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, są one ważne 30 dni, za wyjątkiem antybiotyków (7 dni) i leków sprowadzanych z zagranicy (120 dni).
Źródła:
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/
- https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app
- https://pacjent.gov.pl/terminy-leczenia