Strona główna Zdrowie Pobranie krwi – jak się przygotować?
Strona główna Zdrowie Pobranie krwi – jak się przygotować?

Pobranie krwi – jak się przygotować?

autor: Dorota Mirska-Królikowska

Umierasz ze strachu przed każdym pobraniem krwi? Może masz cienkie, „pochowane” żyły i pielęgniarka kłuje cię wielokrotnie, zanim trafi w odpowiednie miejsce? Są sposoby na to, żeby skrócić i ułatwić ów nieprzyjemny zabieg. Przeczytaj rady naszego eksperta: lek med. Joanny Pietroń, internisty z Centrum Medycznego Damiana.

Pobranie krwi dla wielu z nas stanowi poważny problem. Jak donosi portal medyczny healthline.com aż 20 proc osób panicznie boi się igieł. Taką fobię przed igłami, strzykawkami i innymi ostro zakończonymi przedmiotami nazwano aichmofobią. Ale zapewne równie wielu jest tych, którzy wcale nie boją się igieł, ale mają po prostu bardzo nieprzyjemne doświadczenia związane z tą procedurą. Czasem przeżyli w punkcie zabiegowym okropne chwile gdy pielęgniarka bezskutecznie próbowała znaleźć „dobrą” żyłę i pobrać z niej krew. Nic więc dziwnego, że na samą myśl o kolejnym kłuciu cierpnie im skóra.

Też masz taki problem? Odkładasz badania okresowe,wiesz i czujesz, że powinieneś to zrobić ale bardzo się tego  boisz? Oto rady, dzięki którym pobranie krwi  przebiegnie szybciej i sprawniej:

1. Nawodnij organizm

Gdy jesteś odpowiednio nawodniona, naczynia krwionośne są elastyczne, ciśnienie krwi jest prawidłowe, a krew ma właściwą konsystencję – czyli jest odpowiednio rozrzedzona i szybko płynie. W takich idealnych warunkach pobranie krwi nie powinno sprawiać kłopotów. Najczęściej  wiele różnych oznaczeń wymaga  pobrania krwi na czczo,   więc do punktu pobrań udajemy się rano po całej nocy gdy nie przyjmujemy płynów. Określenie „na czczo” wiele osób interpretuje jako nie tylko „bez jedzenia”, ale także niestety  i „bez picia”. Skutkuje to tym , że krew jest gęsta, ciśnienie stosunkowo niskie, a naczyniom krwionośnym brakuje sprężystości, i są „zapadnięte”. W takiej sytuacji pobranie krwi może być trudniejsze .

Możesz temu zaradzić, jeśli wieczorem, w dniu poprzedzającym zabieg, przed pójściem spać wypijesz ok pół litra, a przynajmniej szklankę, niegazowanej, niskozmineralizowanej lub źródlanej wody (picie większych ilości wysokozmieneralizowanej wody mogłaby podnieść poziom potasu czy magnezu we krwi i zaburzyć wyniki). Od razu po wstaniu z łóżka zacznij też popijać wodę – najlepiej co kilka minut, po małym łyku. Weź też ze sobą butelkę do punktu pobrań i pij wodę aż do chwili wezwania na zabieg.

2. Ściskaj dłonie

Twoje żyły są wręcz niewidoczne? Pielęgniarce trudno w nie trafić? Możesz sobie pomóc, jeśli przyspieszysz krążenie krwi w ręce np. ściskając w dłoni miękką piłeczkę, lub po prostu mocno zaciskając dłonie w pięści, rozluźniając (i tak na przemian). Dzięki tym prostym ćwiczeniom – żyły staną się bardziej widoczne, dzięki czemu pielęgniarce łatwiej jest dostać do jej światła.. Zaciskaj ręce w ten sposób wieczorem, a potem ściskaj rytmicznie piłeczkę rano, przez co najmniej 15 minut przed pobraniem krwi.

Jakie badania profilaktyczne warto zrobić przynajmniej raz w roku?

3. Nałóż krem znieczulający

Jeśli bardzo boisz się bólu, możesz miejscowo znieczulić miejsce wkłucia nakładając warstwę kremu  z lidokainą Maść zakłada się z opatrunkiem okluzyjnym pół godziny przed zabiegiem, a tuż przed zabiegiem zmywa. Dobrze przestrzegać zasad użycia zaleconych przez producenta wg załączonej instrukcji na opakowaniu.

Uwaga! Przed nałożeniem kremu poproś  pielęgniarkę, aby wskazała  fragment skóry na który  opatrunek z maścią należy  nałożyć.  Nie ma sensu smarować zbyt dużej powierzchni ciała.

Pobranie krwi - jak się przygotować?

4. Porozmawiaj z pielęgniarką

Jeżeli masz za sobą trudne doświadczenia z pobraniem krwi, powiedz o tym wcześniej w  miejscu pobrań. Wytłumacz na czym polega problem. Doświadczone pielęgniarki potrafią wyczuć pod palcami nawet głęboko „schowane” żyły. Zapytaj czy istnieje możliwość,  żeby krew pobrała pielęgniarka  anestezjologiczna, pediatryczna, chirurgiczna lub onkologiczna – specjalizują się one w „trudnych” pacjentach i potrafią znaleźć dobre miejsce do wkłucia, nawet wówczas gdy nikt inny go nie widzi.

5. Poproś o pobranie za pomocą alternatywnego zestawu

Coraz częściej pobiera się krew automatycznym systemem próżniowym – specjalna igła jest podłączona do pojemnika próżniowego. Jest to nowoczesny i bezpieczny system, krew pobiera się bardzo szybko. Ale zdaniem niektórych doświadczonych pielęgniarek, tzw „ igła motylek” czyli zestaw często używany do pobrań krwi u dzieci  jest bardziej przyjazny dla pacjentów z tzw. cienkimi i kruchymi żyłami. Krótsza  igła prowadzona doświadczoną dłonią w bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny sposób narusza ciągłość tkanek. Może warto więc wypróbować ten sposób?

6. Wypróbuj pobranie w pozycji leżącej

Podczas pobrania krwi kręci ci się w głowie i robi ci się słabo? Zapytaj, czy podczas zabiegu mogłabyś się położyć na kozetce. W pozycji leżącej nie będziesz się stresować, że za chwilę upadniesz, będziesz też bardziej rozluźniona, krew będzie swobodniej krążyć i łatwiej wówczas będzie ją pobrać.

 

Skaner pomaga wyszukać żyłę

W niektórych szpitalach) pielęgniarki mogą skorzystać z nowoczesnego sprzętu, jakim jest skaner żył (iluminator naczyniowy). Jest to bezpieczny, niewielki, przenośny detektor wykorzystujący promieniowanie podczerwone. Wystarczy go włączyć i przytrzymać w dowolnym miejscu ciała np. nad rękę by zobaczyć pod skórą siatkę naczyń (do głębokości ok 8 mm). Dzięki temu można precyzyjnie trafić igłą w  wybraną żyłę. Na razie jednak nie jest jeszcze wykorzystywany zbyt często.

Najnowsze artykuły