Homeopatyczny cocculus indicus pochodzi ze świata roślinnego. Wytwarzany jest z jądra nasiennego znajdującego się w kulistym, zdrewniałym nasieniu pochodzącym z owoców rośliny Anamirta cocculus, znanej pod polską nazwą jako rybitrutka indyjska. Krzak ten występuje naturalnie w Indiach i na Cejlonie.
Homeopatyczny cocculus indicus może nam pomóc w wielu sytuacjach, w których zaburzeniu ulegają funkcje ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego, a także wtedy, gdy dochodzi do pobudzenia nerwu błędnego. Dominującymi objawami, które się wówczas pojawiają, są przede wszystkim nudności, wymioty oraz zawroty głowy. Z czasem dochodzi zmęczenie, osłabienie oraz rozdrażnienie i niepokój.
Homeopatyczny phosphorus
Spis treści
W jakich dolegliwościach homeopatyczny cocculus indicus może być pomocny?
1. Choroba lokomocyjna
Szczególnie wtedy, gdy objawy u podróżującego nasilają się podczas szybkiego ruchu pojazdu, podczas którego śledzenie mijanych obiektów powoduje gwałtowne ruchy gałek ocznych. To zaś przyprawia o zawroty głowy, mdłości i nierzadko kończy się wymiotami.
Dlatego osoba ta czuje się lepiej, gdy w czasie podróży siedzi spokojnie i ma zamknięte oczy. Lepiej jest jej również w cieple, więc otwarcie okna, np. w samochodzie, nie poprawi, niestety, jej samopoczucia. Zdecydowane pogorszenie jej stanu powoduje również spożycie jakiegokolwiek pokarmu.
Dobrze więc, jeśli przed podróżą zje tylko lekki posiłek, a w trakcie jazdy powstrzyma się od jedzenia. Nie jest to zresztą dla niej zbyt trudne, ponieważ nawet zapach jedzenia może nasilić dolegliwości lokomocyjne i spowodować wymioty.
Lot samolotem i jazda samochodem
Homeopatyczny cocculus indicus jest często przydatny, gdy czujemy się źle podczas gwałtownych przyspieszeń poziomych. Dzieje się tak np. podczas startu samolotu czy przy nagłym ruszaniu samochodem. Przykładowo, dolegliwości powoduje szybkie ruszenie spod świateł na skrzyżowaniu lub ciągłe przyspieszanie i hamowanie podczas jazdy.
Złe samopoczucie może też wystąpić w parkach rozrywki, gdy – pomimo wszystko – zdecydujemy się na przejazd rollercoasterem z zawrotną szybkością i nieoczekiwanymi zmianami pozycji ciała. Osoby, które źle znoszą tego typu sytuacje, zazwyczaj starają się wtedy siedzieć możliwie nieruchomo i mają zamknięte oczy.
Homeopatyczna lachesis mutus – na menopauzę i nie tylko
Homeopatyczny cocculus przyda się również wtedy, gdy denerwujemy się samym faktem podróżowania, np. jeśli panikujemy na samą myśl o locie samolotem. Tego typu lęk powoduje często osłabienie, roztrzęsienie, zdenerwowanie. Pojawiają się zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, suchość gardła, zaczerwienienie twarzy i nadpotliwość.
5 sposobów na chorobę lokomocyjną
2. Bezsenność i następstwa długotrwałych niedoborów snu
Zwłaszcza wtedy, gdy bezsenność jest rezultatem zaburzenia rytmu snu i czuwania. Często przytrafia się to osobom, które doświadczają takich zaburzeń z powodu czuwania nad chorym. W takiej sytuacji dodatkowo dochodzi zmartwienie związane z chorobą bliskiej osoby, co może tu wywoływać lub jeszcze bardziej nasilać dolegliwości.
Homeopatyczny cocculus może się więc przydać np. matce czuwającej kolejną noc nad chorym dzieckiem lub osobie, która opiekuje się kimś obłożnie chorym, co może wymagać częstego wstawania w nocy.
Pomoże również pielęgniarkom lub lekarzom, pracującym na nocnych dyżurach i czuwającym w nocy nad chorymi. Ogólnie jest pomocny u wszystkich osób, które doświadczają problemów ze snem wskutek zaburzeń rytmu dobowego, jak np. osoby pracujące na nocne zmiany, zmieniające strefy czasowe, silnie odczuwające efekt jet lag itp.
Wspomaga nas szczególnie wtedy, gdy oprócz przewlekłego niedostatku snu i konieczności częstego czuwania nocnego, pojawia się także coraz silniejsze przemęczenie, osłabienie fizyczne, niepokój emocjonalny oraz dotkliwe zmartwienie i zatroskanie.
Naturalne sposoby na bezsenność
3. Zawroty głowy
Którym mogą towarzyszyć nudności, niepewny chód, odrętwienie i silne osłabienie. Często przy zawrotach występują także bóle głowy i/lub bóle oczu. Mogą pojawić się mroczki przed oczami i zamglone widzenie. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu, podczas jazdy, po wstaniu, po jedzeniu, łagodnieją natomiast, jeśli chory się położy.
4. Dolegliwości ciężarnych
Mówimy tu o typowych przypadłościach u kobiet w ciąży, czyli nudnościach, mdłościach, wymiotach. Są one przede wszystkim wywoływane przez jedzenie, którego sam zapach potrafi doprowadzić do wymiotów. Przyszła mama odczuwa wręcz wstręt na widok jedzenia i pod wpływem jego zapachu. Do tego może wystąpić nadmierny ślinotok, często poprzedzający atak wymiotów. Kobieta bywa osłabiona, zmęczona, zmartwiona, a ciąża może przebiegać z ogólnym niepokojem i bezsennością.
5. Bolesne miesiączki
Jeśli w ich przebiegu pojawiają się nudności, wymioty, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Towarzyszy temu silny ból brzucha, osłabienie, bezsenność.
Homeopatia na dolegliwości w ciąży
Komu najbardziej przyda się homeopatyczny cocculus indicus?
Osoby takie można by opisać jako zatroskane i zmartwione, lecz niekoniecznie smutne. Ich zmartwienia i niepokój wynikają bowiem raczej z troski o innych. Zasadniczo są to pogodni i uśmiechnięci ludzie, którzy jednak przejmują się zdrowiem swoich bliskich i podopiecznych. Osoba taka może być gadatliwa, żartobliwa i wesoła, lecz częściej bywa poważna, a nawet introwertyczna. Zazwyczaj martwi się o innych, nie zważając często na siebie.
Są to osoby współczujące, łagodne i jednocześnie bardzo wrażliwe na niegrzeczne i nieuprzejme zachowanie. Źle znoszą niemiłe traktowanie ze strony innych. Łatwo się obrażają, zamykają w sobie i długo rozpamiętują to, jak ktoś je potraktował. Mają skłonność do wpadania w melancholijny nastrój i rozważania przeszłych wydarzeń.
Podczas choroby, jeśli źle się czują, mogą stać się nerwowe, rozdrażnione i nadwrażliwe na ból. Wolą wówczas przebywać same i lepiej się czują, gdy nikt im nie przeszkadza. Dolegliwości nasilają się u nich wskutek smutku i zmartwienia, ale również z powodu gniewu i poirytowania.
W chorobie przeszkadza im hałas, wstrząsy, zapachy. Są szczególnie wrażliwe na zapach dymu tytoniowego, który może wywołać u nich nudności, zawroty głowy czy ból głowy. Nie lubią zimna, a ich dolegliwości łagodnieją w cieple.
Homeopatia dla seniorów
Kiedy można się wspomóc homeopatycznym cocculus indicus?
Istnieje szereg okoliczności, w których warto pamiętać o tym, że możemy się w nich wspomóc homeopatycznym cocculus indicus. Są to takie sytuacje, jak:
- podróż różnymi środkami lokomocji
- zaburzenia rytmu snu i czuwania
- bezsenność i przemęczenie
- zmartwienie i troska o zdrowie innych
- długotrwała opieka nad chorą osobą
- ciąża
Jeśli przyniosą one ze sobą uciążliwe, wyżej opisane objawy chorobowe, homeopatyczny cocculus indicus może się okazać dobrym wyborem dla danej osoby. Przyniesie jej ulgę w dolegliwościach, co przełoży się bezpośrednio na poprawę jej samopoczucia i zdrowia.