Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki Hydrolaty – czym są i jak je stosować?

Hydrolaty – czym są i jak je stosować?

autor: Anna Augustyn-Protas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kochają je fanki naturalnej pielęgnacji. Bo zastępują tonik, wcierkę do włosów, są świetną bazą do maseczek, a w upały także genialną chłodzącą mgiełką. I co najlepsze: w pół godziny zrobisz je sama w domu. Sprawdź, czym są hydrolaty i jak je stosować.

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki Hydrolaty – czym są i jak je stosować?

Hydrolaty – czym są?

Hydrolaty to inaczej wody roślinne, które powstają w procesie pozyskiwania olejków eterycznych. Do niedawna były traktowane po macoszemu – ot, produkt uboczny, pozostałość po oddzieleniu olejku od wody destylowanej. Skład hydrolatu wydawał się bez szału: niewielkie ilości rozpuszczalnych w wodzie części roślin plus odrobina (0,5 do 1 proc.) olejku eterycznego.

Dziś wiemy, że to wcale niemało, i że taka woda podestylacyjna ma niezłe, i całkowicie naturalne, właściwości pielęgnacyjne. Słabsze od olejów eterycznych, dzięki czemu też mniej alergenne.

Ale lista zalet hydrolatów jest porównywalnie długa:

  • zmiękczają skórę
  • przywracają jej odpowiedni poziom pH
  • łagodzą podrażnienia i stany zapalne
  • działają antyseptycznie, niektóre też antybakteryjnie
  • nawilżają
  • odżywiają

9 olejków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów

Najpopularniejsze hydrolaty

Hydrolaty można dostać w większości sklepów z biokosmetykami. Każda z nas może je dobrać do swoich potrzeb.

  1. Różany – uchodzi za najpiękniej pachnący. Stosowany na skórę suchą, dojrzałą, zwiotczałą działa nawilżająco i napinająco. W przypadku skóry wrażliwej, naczyniowej zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi stany zapalne, wzmacnia naczynia krwionośne.
  2. Oczarowy – łagodzi stany zapalne i matowi skórę. Jest polecany dla cery naczynkowej, zaczerwienionej, podrażnionej, tłustej, trądzikowej, ale też dojrzałej i zniszczonej.
  3. Z czystka – wygładza skórę, nawilża, ale też poprawia jej napięcie.
  4. Lipowy – jest dobry dla cery trądzikowej.
  5. Truskawkowy – ma właściwości nawilżające, przeciwstarzeniowe i wygładzające skórę.
  6. Lawendowy – polecany jest do każdego rodzaju cery. Działa kojąco, łagodząco, gojąco, antyoksydacyjnie i regenerująco.
  7. Rozmarynowy – ma właściwości regenerujące i antybakteryjne. Jest polecany do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Hydrolaty - jak działają i jak je stosować?

Hydrolat – jak go stosować?

Choć pierwotnie hydrolat był używany głównie do przemywania twarzy, dziś ma coraz więcej zastosowań. Można go stosować jako:

1. Tonik do twarzy

Dzięki pH zbliżonemu do pH naszej skóry hydrolat może być stosowany bezpośrednio na nią. Najlepiej nasączyć hydrolatem płatki kosmetyczne i przecierać nimi twarz, szyję i dekolt, albo rozpylać wokół twarzy za pomocą butelki z atomizerem.

2. Wcierka do włosów

Wetrzyj go we włosy po umyciu, a jeszcze lepiej po złuszczeniu skóry głowy za pomocą dostępnych na rynku peelingów trychologicznych, nałóż na głowę hydrolat dopasowany działaniem do twoich potrzeb (np. rozmarynowy – stymuluje wzrost włosów i zwalcza łupież).

Kosmetyki do włosów DIY – 10 najlepszych!

3. Mgiełka do twarzy

Hydrolat będzie świetną odświeżającą mgiełką do twarzy. W upalne dni buteleczka z atomizerem pełna ulubionej wody roślinnej stanie się nieocenioną towarzyszką. Możesz nią spryskiwać twarz ile razy przyjdzie ci ochota.

Dobra rada: trzymaj hydrolat w lodówce lub w misce z zimną wodą. Naturalne preparaty lubią chłód, tak samo pewnie jak twoja skóra latem.

4. Baza do maseczek

Szczególnie tych z naturalnej glinki, ale też każdej innej, która wymaga dodania płynu. Możesz też sama zrobić maskę z hydrolatu, np. nasączając nim czystą fizelinową płachtę, można takie dostać w drogeriach. Kwadrans trzymania jej na twarzy będzie kompresem oczyszczającym czy nawilżającym, jak sobie życzysz.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

5. Płyn do mycia i oczyszczania skóry

Hydrolat może służyć jako płyn micelarny, albo jako płyn końcowy do przecierania twarzy przed nałożeniem serum i kremu.

6. Baza do samodzielnego tworzenia kosmetyków

Podobno czeka to co trzecią fankę naturalnej pielęgnacji: prędzej czy później nabiera się ochoty na stworzenie własnego produktu, całkowicie ekologicznego, dopasowanego do swoich potrzeb, uszytego na miarę. Świetną bazą takich kremów, toników, odżywek, masek do włosów czy szamponów są właśnie hydrolaty.

Naturalny dezodorant – jak go zrobić w domu?

7. Baza pod olejek

Jako “podściółka” przed olejowaniem skóry. Wiadomo, że olej wmasowany w suchą skórę może wyciągać z niej wilgoć. To dlatego wcześniej zaleca się stosowanie kremu, toniku albo właśnie wody roślinnej. Dzięki temu pielęgnacyjne działanie oleju zostaje jeszcze spotęgowane o właściwości hydrolatu.

8. Środek do przyspieszenia leczenia ran, skaleczeń, otarć i owrzodzeń

Roślinne wody są na tyle delikatne, że można je stosować w strefach wrażliwych, ale też u niemowląt i dzieci, także ze skórą wrażliwą – np. hydrolat z lawendy, rumianku czy melisy.

Hydrolat sprawdzi się też jako ratunek na pogryzienia przez owady – polecamy melisowy.

8. Płyn po goleniu

Można je stosować po goleniu. Zapobiegają podrażnieniu skóry oraz wrastaniu włosków.

9. Płyn do płukania ust

Świetny będzie zwłaszcza hydrolat z mięty pieprzowej – odświeży oddech lub szałwii – przyniesie ukojenie przy stanach zapalnych dziąseł.

10. Okład na zmęczone oczy

Nasączamy nim (np. wodą z chabrów lub rumianków) dwa waciki i kładziemy na kwadrans na powieki.

Szare mydło – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Hydrolaty do pielęgnacji skóry i włosów. Kobieta przykłada liść do twarzy.

Jak zrobić hydrolat? Przepis na hydrolat

Jeśli właśnie stałaś się entuzjastką wód roślinnych, możesz je oczywiście kupić w sklepach z kosmetykami naturalnymi. Ale co powiesz na zabawę w małego chemika? Sprawdź, jak zrobić hydrolat DIY w domu.

Składniki na hydrolat:

  • 5-6 garści świeżych roślin (najlepiej sezonowych, z ekologicznych upraw lub z własnego ogródka) lub 2-3 garści suszonych
  • ok. 1/2 litra wody destylowanej

Co ci się przyda?

  • duży garnek ze ze stali nierdzewnej lub emaliowany z pokrywką
  • 2 niewielkie miski, np. szklane lub kamionkowe
  • worek z kostkami lodu

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Jak zrobić hydrolat?

Na dnie garnka ustawiamy miseczkę dnem do góry (będzie służyła za postument). Na niej stawiamy drugą, do której będzie się hydrolat skraplał. Wokół układamy rośliny i zalewamy je wodą destylowaną.

Garnek przykrywamy pokrywką, ale odwróconą – tak by jej uchwyt był skierowany do wnętrza garnka. Na pokrywce kładziemy worek z lodem. Ustawiamy garnek na kuchence i zaczynamy podgrzewać na wolnym ogniu przez ok. 30 minut. Pilnujemy, by temperatura wywaru nie dochodziła do wrzenia, utrzymywała się na poziomie ok. 80 stopni C.

Patrzymy jak powoli powstaje para i skrapla się, spływając po pokrywce garnka wprost do centralnie ustawionej miseczki… Gdy proces ustanie, jeszcze zostawiamy garnek, przykryty, do ostygnięcia.

Jak zrobić hydrolat w kawiarce?

Co ciekawe, hydrolat możesz też wyprodukować za pomocą… kawiarki. Powinna być czysta, wolna od zapachu kawy (innymi słowy: nowa).

Wlewamy do niej czystą wodę (destylowaną, demineralizowaną). Następnie w sitku układamy wybrany składnik hydrolatu. Kawiarkę zakręcamy, stawiamy na małym ogniu i gotujemy 3-7 minut, w zależności od ilości wody.

Powstały płyn przelewamy do czystej, szklanej, najlepiej ciemnej butelki (o plastiku zapominamy!). I voila, hydrolat gotowy.

Jak przechowywać hydrolat?

Trzymamy go w lodówce, nie dłużej niż 3-4 dni. Jako produkt naturalny jest niestety świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Żeby wytrzymał miesiąc, potrzebowałby dodatku konserwantów, ma je – tak, tak! – większość produktów drogeryjnych. Ale spokojnie, zwykle użyte są konserwanty bezpieczne, typu Sodium Benzoate. Choć jeśli można ich uniknąć, to lepiej je sobie darować.

Awantura o kosmetyki – jak bardzo nam szkodzą?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły