Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Jak skutecznie zadbać o chore zatoki?

Jak skutecznie zadbać o chore zatoki?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zapalenie zatok to częsta przypadłość, nękająca nas zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Jeśli dopadła również ciebie, a nie chcesz zażywać silnych leków chemicznych, poddawać się nieprzyjemnemu płukaniu zatok lub nawet zabiegowi operacyjnemu, wypróbuj naturalne metody, które pozwolą ci pozbyć się uciążliwego problemu.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Jak skutecznie zadbać o chore zatoki?

Najlepiej jest w ogóle nie dopuścić do rozwinięcia się choroby. W tym celu należy ZAWSZE nosić czapkę, chroniącą uszy i czoło, ubierać się ciepło i nie narażać na przeziębienie, unikać wiatru i wilgoci, suszyć dokładnie włosy po myciu lub po basenie oraz dbać o utrzymanie ciepła wewnętrznego, czyli właściwie się odżywiać.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Możesz z dużą pewnością zdiagnozować u siebie zapalenie zatok, jeśli dokuczają ci takie symptomy jak:

  • zatkany nos
  • konieczność oddychania przez usta
  • rozpieranie u nasady nosa
  • zaburzenia węchu
  • nosowa mowa
  • silny ból głowy, zlokalizowany głównie w okolicach czoła, skroni i oczodołów, który pogarsza się szczególnie przy pochylaniu głowy

Zobacz także: Masaż jako domowy sposób na katar i zatkany nos

Bywa ono stanem ostrym, a jeśli uporczywie nawraca i objawy się powtarzają, to znaczy, że zapalenie zatok przeszło w stan przewlekły. Zwykle towarzyszy mu także:

  • gęsta lub wodnista wydzielina z nosa
  • złe samopoczucie
  • gorączka
  • ogólne rozbicie

Należy wówczas jak najszybciej sięgnąć po naturalne metody, które pomogą udrożnić nos, złagodzić ból i przyspieszyć ewakuację wydzieliny.

Naturalne sposoby na zapalenie zatok

Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok?

1. Inhalacje parowe

Zagotuj krótko wodę z dodatkiem 2 łyżek soli morskiej lub himalajskiej, dodaj do tego rumianek, tymianek lub szałwię, a po zdjęciu z ognia możesz dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego. Nakryj głowę cienkim ręcznikiem i wdychaj gorące opary, uważając aby się nie poparzyć.

Inhalacje szybko udrożnią nos i drogi oddechowe, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i rozgrzeją chore zatoki.

2. Homeopatia

Homeopatia może okazać się dużą pomocą przy zapaleniu zatok, zarówno ostrym, jak i przewlekłym. Najlepiej sięgnąć po nią już przy pierwszych objawach schorzenia.

Jeśli dokucza ci ból i rozpieranie u nasady nosa, do tego dochodzi silny ból głowy, pogarszający się przy pochylaniu, a wydzielina jest gęsta, ciągnąca się, lepka i bardzo trudna do wydmuchania, dobrym wyborem będzie homeopatyczne kalium bichromicum. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy zalegający katar ma charakter silnie drażniący, co może powodować podrażnienie błon śluzowych i ich krwawienie. To skutkuje obecnością smużek krwi w wydzielinie, a chory odczuwa także podrażnienie gardła, nosa i zatok.

Gdy wydzielina jest równie gęsta i trudna do usunięcia i czujesz, że spływa ci po tylnej ścianie gardła, powodując podrażnienie i konieczność odchrząkiwania, pomocny może się okazać homeopatyczny hydrastis canadensis.

Jeśli jednak w ogóle nie ma wydzieliny, a nos jest suchy, lecz kompletnie niedrożny, z bolesnym uczuciem rozpierania u nasady, bólem głowy i czoła oraz potrzebą nieustannego, lecz nieskutecznego wydmuchiwania nosa, wtedy z pomocą przyjdzie homeopatyczna sticta pulmonaria. Udrożni nos i spowoduje wyciek wydzieliny, co przyniesie ogromną ulgę w dolegliwościach bólowych.

Jeśli zaś pojawia się ropna wydzielina, a pacjent wykazuje dużą nadwrażliwość na ból, zaś jego dolegliwości pogarszają się przy każdej formie zimna, pomoc przyniesie homeopatyczny hepar sulphuris. Gdy zaś do tego dojdzie ogólne bardzo złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości nocą i oraz nieprzyjemny, ropny zapach z ust, dodatkowo przydać się może homeopatyczny mercurius solubilis.

Ból głowy, migrena i zapalenie zatok w ciąży

3. Ciepłe okłady

Ponieważ w przebiegu zapalenia zatok najczęściej chory czuje się gorzej pod wpływem zimna, a ciepło przynosi poprawę, dobry efekt uzyskasz, stosując ciepłe okłady, przykładane na chore miejsca.

Podgrzej na suchej patelni sól kamienną lub morską, dodaj do niej kilka kawałków suszonego imbiru, kilka sztuk anyżu gwiaździstego, 2-3 laski cynamonu i goździki. Wsyp mieszaninę do płóciennego woreczka, zabezpiecz przed wysypaniem i przykładaj na czoło, policzki, skronie. Ogrzewanie powtarzaj kilka razy dziennie.

4. Nawilżenie powietrza

Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz i śpisz. Unikaj dymu tytoniowego i innych wdychanych zanieczyszczeń. Pij duże ilości ciepłych płynów. Dbaj o ciepło i staraj się nie wychodzić z domu z chorymi zatokami – zimne powietrze poprzez drogi nosowe będzie miało wtedy bezpośredni kontakt z zatokami i może nasilić objawy zapalenia.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły