Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki Kosmetyki w kostce – jak stosować szampon, odżywkę, balsam i dezodorant w kostce?

Kosmetyki w kostce – jak stosować szampon, odżywkę, balsam i dezodorant w kostce?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kostki to już nie przelotny trend, ale solidna gałąź rynku kosmetycznego. I słusznie – bo stosując kosmetyki w kostce, oszczędzamy wodę, ograniczamy plastik i ślad węglowy. Jest z nich zadowolona także nasza skóra. Czy mają same zalety, czy także wady?

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki Kosmetyki w kostce – jak stosować szampon, odżywkę, balsam i dezodorant w kostce?

Kosmetyki w kostce – zalety

Popularność kosmetyków w kostce to efekt wzrostu naszej świadomości ekologicznej. Coraz więcej osób dostrzega, że nie możemy bezkarnie zasypywać planety plastikiem, że już wkrótce wielu ludziom na świecie zacznie zagrażać deficyt wody. A jest to jeden z najczęściej stosowanych, w dodatku niedrogich, składników w kosmetyce. Przemysł kosmetyczny wykorzystuje jej mnóstwo – często potrzeba kilku tysięcy litrów do wyprodukowania jakiegoś preparatu. Jest stosowana jako rozpuszczalnik oraz nośnik składników aktywnych w formule.

Woda bardzo łatwo jest zanieczyszczana przez bakterie i inne mikroorganizmy. W związku z tym w formułach na bazie wody, czyli płynnych kosmetykach, obecność konserwantów jest niezbędna. A nie każda skóra je toleruje.

To nie wszystkie zalety. Kosmetyki w kostce są świetne w podróży. Nie musisz się martwić o ryzyko rozlania lub konieczność ograniczenia płynów w bagażu, gdy planujesz podróż samolotem. Ponadto zajmują mniej miejsca podczas transportu w porównaniu z podobną ilością kosmetyków w płynie. Dzięki temu pozwalają ograniczyć ślad węglowy. Kosmetyki w kostce są zapakowane w papier lub karton. Unikamy więc w ten sposób plastikowych śmieci.

Szampon w kostce – czym różni się od tradycyjnego?

Szampon w kostce to wydajna i delikatna alternatywa dla tradycyjnych szamponów w plastikowych butelkach. Większość kostek ma takie same właściwości jak ich płynne odpowiedniki. Tak samo oczyszczają włosy i skórę głowy, podobnie się pienią, a ich stosowanie zabiera niewiele więcej czasu. Kostki, tak samo jak szampony tradycyjne, są przeznaczone dla włosów i skóry głowy o różnych potrzebach.

Szampon w kostce jest zazwyczaj połączeniem masła, oleju, olejków eterycznych oraz detergentów, które mają właściwości oczyszczające i sprawiają, że szampon się pieni. W zależności od rodzaju użytych detergentów szampony są mniej lub bardziej przyjazne dla skóry, zwłaszcza wrażliwej. A środki myjące dodawane do większości tradycyjnych szamponów są niestety w grupie tych najsilniejszych.

SLS i SLES należą do grupy siarczanów, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy i pozbawiać jej naturalnej warstwy ochronnej. Szampon w kostce zawiera zwykle najłagodniejsze detergenty, np. SCI pozyskiwany z oleju kokosowego czy glukozyd decylowy.

Jak myć włosy: metoda kubeczkowa, szampon dla koni, szampon bez SLS? Czym zastąpić szampon?

Jak używać szamponu w kostce?

Najpierw namocz kostkę i odczekaj, aż substancje myjące trochę się rozpuszczą. Najlepiej tworzyć pianę w dłoniach, choć są zwolenniczki pocierania kostką bezpośrednio skóry głowy. Wmasuj pianę we włosy i spłucz. Umyj włosy szamponem w kostce powtórnie.

Szampon w kostce – jakie problemy możesz napotkać?

  • Jeśli w twoim kranie jest twarda woda, bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez, będzie ci trudniej stworzyć solidną pianę, a jej spłukanie może też wymagać więcej wysiłku (włosy mogą być podatne na plątanie, szorstkie). Rozwiązaniem tego problemu będzie użycie do mycia przegotowanej albo destylowanej wody.
  • Z kolei gdy po umyciu włosy są oklapnięte i matowe, przyczyną może być wcześniejsze stosowanie szamponu z silikonem, który oblepia pasma. Aby włosy wyglądały na lśniące i pełne objętości, wystarczy w takiej sytuacji “przygotować” je za pomocą płukanki z sody oczyszczonej (usunie uparte silikony). Dodaj 1 łyżkę sody oczyszczonej do szklanki letniej wody. Wymieszaj i zmocz płynem włosy przed nałożeniem szamponu w kostce.
  • Włosy z natury szorstkie i sztywne mogą na początku nie tolerować mycia kostką. Wtedy do ostatniego płukania warto dodać ocet jabłkowy (łyżka na litr wody). Taka płukanka pomoże przywrócić naturalny poziom PH skóry, zmiękczy pasma, doda im blasku.

Szampon w kostce – plusy i minusy

Plusy

  1. Pozostawia włosy czyste.
  2. Wydajny – przeciętny szampon w kostce zastąpi 3 butelki szamponu.
  3. Szampon w kostce zawiera o wiele mniej chemii lub nie zawiera jej wcale.
  4. Przy przetłuszczających się włosach można myć je kostką rzadziej.

Minusy

  1. Na efekt trzeba czekać nieco dłużej. Na przykład przy łupieżu kostka potrzebuje więcej czasu, by zwalczyć dolegliwość.
  2. Jeśli szampon w kostce nie ma metalowego pudełka, trudno używaną wcześniej (wilgotną) kostkę zapakować na wyjazd.
  3. Nie można zostawiać go pod prysznicem, bo się rozpuści.
  4. Szampon w kostce kosztuje więcej niż tradycyjny.

Kosmetyki w kostce - jak używać szamponu w kostce i jak zrobić własny balsam w kostce DIY? Kostki naturalnego mydła ułożone na sobie w otoczeniu kwiatów i zielonych liści.

Odżywka do włosów w kostce

W odżywce w kostce znajdziemy miks olejów, masło kakaowe, masło shea, wyciągi roślinne, glinkę.

Jak stosować odżywkę do włosów w kostce?

Po umyciu włosów zwilż kostkę i przetrzyj nią końcówki włosów lub nabierz trochę kosmetyku na dłonie i przeciągnij po pasmach palcami.

Pamiętaj, aby nakładać odżywkę tylko na końcówki – włosy prawdopodobnie przetłuszczą się, jeśli zaaplikujesz ją zbyt blisko skóry głowy!

Pozostaw kosmetyk na kilka minut, a następnie dobrze spłucz. Oczywiście odżywka do włosów w kostce nie będzie się pienić jak szampon, ponieważ odżywia i nawilża włosy, zamiast je oczyszczać.

Balsam w kostce – czy to wygodne?

Balsam do ciała w kostce zamiast tuby z mleczkiem do ciała? To dobre rozwiązanie dla wszystkich, a zwłaszcza dla osób ze skłonnością do podrażnień. Taki kosmetyk jest bowiem wolny od takich substancji chemicznych, za którymi nie przepada wrażliwa skóra. Są to: ftalany, parabeny, formaldehyd, etanoloaminy i ropa naftowa. Balsamy do ciała w kostce są zazwyczaj wykonane z takich naturalnych składników, jak: masła kakaowe i shea, wosk pszczeli, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej z nasion konopi i olejki eteryczne.

Jak stosować balsam do ciała w kostce?

Najlepiej od razu po kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana i z łatwością wchłonie balsam. Poza tym kostka łatwiej się topi pod wpływem wyższej temperatury ciała.

Peelingi w kostce mają podobną bazę co balsamy, ale również dodatek soli (sól morska lub sól himalajska) lub cukru, które naturalnie złuszczają i nawilżają skórę.

Jak zrobić balsam do ciała w kostce DIY?

Umieść w kąpieli wodnej (nad garnkiem z gotującą się wodą) szklaną miskę. Rozpuść w niej taką samą ilość oleju kokosowego i wosku pszczelego (np. po 2 łyżki). Zdejmij z ognia, trochę przestudź i dodaj kroplę witaminy E oraz 2 krople ulubionego olejku eterycznego. Wlej masę do silikonowej foremki na muffinki, pozostaw do zastygnięcia na 1–2 dni.

Szare mydło – właściwości i zastosowanie

Mydło w kostce znowu modne

Zwiększająca się liczba osób narzekających na podrażnienia po użyciu płynnych kosmetyków z detergentami SLS i SLES sprawia, że naturalne mydło przeżywa swój renesans. Bo nowoczesne kostki nie tylko myją. W zależności od rodzaju mogą też nawilżyć skórę, zregenerować ją dzięki olejkom lub skutecznie złuszczyć naskórek za pomocą drobin pestek czy kawałków luffy. Nie wysuszają naskórka. Ich prosty skład jest idealny do pielęgnacji skóry wrażliwej, nawet atopowej.

W wytwarzanych ręcznie kostkach łatwo zatopić płatki kwiatów, ekstrakty roślinne, witaminy. Tymczasem dodanie takich składników do żelu wymaga łączenia go z chemicznymi substancjami, które ułatwiają wprowadzenie produktu do płynu i zachowanie właściwej konsystencji.

Mydło w kostce ma wyższe pH, dzięki czemu nie wymaga stosowania konserwantów. Najsłynniejsze mydła to mydła marsylskie, stworzone na bazie oliwy z oliwek o 72 proc. zawartości olejów, oraz mydło Aleppo, wytwarzane z oleju laurowego oraz oliwy.

A może dezodorant w kostce?

Taki preparat może zawierać:

  • sodę oczyszczoną o działaniu antybakteryjnym
  • kaolin, czyli glinkę bogatą w minerały – działa kojąco, wchłania wilgoć
  • skrobię z manioku, która pełni funkcję pochłaniacza wilgoci, poprawia konsystencję kosmetyku
  • olej kokosowy o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych – zapobiega wysuszeniu skóry
  • wosk pszczeli, który nawilża skórę i chroni ją przed substancjami drażniącymi; zapewnia efekt zagęszczenia dzięki wyższej temperaturze topnienia
  • masło shea, bogate w witaminy A, E i F, które dostarcza skórze także niezbędnych kwasów tłuszczowych
  • olejek eteryczny – zapewnia ładny zapach

Jak stosować dezodorant w kostce?

Zwilż kostkę i nałóż ją pod pachy. Kiedy wychodzisz spod prysznica, nie musisz jej nawet moczyć, aplikuj ją bezpośrednio na wilgotną skórę. Na ciele pozostanie cienka kremowa warstwa. Po użyciu należy kostkę dobrze wysuszyć.

Kwasy na twarz – jak stosować peeling kwasowy w domu?

Demakijaż w kostce – świetny patent na podróż

Kosmetyki w kostce świetnie nadają się także do zmywania makijażu, są dobre nawet dla wrażliwej cery. Zawierają masła i oleje, łagodzące składniki, takie jak alantoina, pochłaniające brud (jak kaolin czy węgiel aktywny), kwas mlekowy o działaniu normalizującym i złuszczającym. Bywają wzbogacane o witaminy i składniki peelingujące. Taka kostka do demakijażu świetnie zastępuje buteleczki z płynem micelarnym czy mleczkiem, jest bardzo wygodna w podróży.

Jak stosować kostkę do demakijażu?

Zwilżamy ją ciepłą wodą, rozcieramy w dłoniach, aby uzyskać pianę, i masujemy nią twarz. W połączeniu z ciepłą wodą piana doskonale zmywa makijaż, nie podrażniając oczu i nie przesuszając skóry. Kosmetyk spłukujemy lub przecieramy skórę wilgotną ściereczką do twarzy.

Źródła:

  1. Garner, B. (b.d.). Trend: water-free cosmetics. Pobrane 22 maja 2022 z https://btyaly.com/articles/trend-water-free-cosmetics/
  2. Unwrapped Life. (2018). Top eight reasons to make the switch to solid shampoo bars (and conditioner bars too!). Pobrane z https://unwrappedlife.com/blogs/blog/top-eight-reasons-to-make-the-switch-to-solid-shampoo-bars-and-conditioner-bars-too
  3. Ethique. (b.d.). Hair. Pobrane 22 maja 2022 z https://ethique.com/pages/how-to-get-the-best-from-your-bars
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły