Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Bezpieczne kosmetyki w ciąży

Bezpieczne kosmetyki w ciąży

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W czasie ciąży nie chcemy rezygnować z ulubionych rytuałów pielęgnacyjnych i zabiegów upiększających. I dobrze mają one pozytywny wpływ na skórę i nasze samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że mogą oddziaływać również na rozwój dziecka. Sprawdź, jakie szkodliwe składniki powinnaś omijać szerokim łukiem, a jakie kosmetyki są bezpieczne dla ciebie i maluszka.

Zmiany hormonalne pojawiające się w czasie ciąży świadczą o dostosowywaniu się organizmu matki do zwiększonych wymagań, które są uwarunkowane wzrostem i rozwojem płodu. Ponadto skóra przyszłej mamy staje się bardziej delikatna, a jej naturalna bariera ochronna zawodzi. Przekłada się to na mniejszą odporność na drażniące czynniki środowiskowe.

W trakcie ciąży rodzaj cery może się zmienić, np. z tłustej na przesuszoną. Trądzik się zmniejsza lub wręcz przeciwnie – może nastąpić wysyp krostek. Planując kompleksową pielęgnację twarzy i ciała, musimy zwrócić szczególną uwagę na te partie, na których skóra narażona jest na rozciąganie i utratę elastyczności (brzuch, uda, pośladki), a także powstawanie przebarwień.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży – sprawdź, co ci nie zaszkodzi

Warto rozpocząć stosowanie odpowiednich kosmetyków jak najwcześniej, aby przygotować skórę na czekające ją zmiany. Im bardziej zadbamy o skórę w okresie ciąży, tym lepiej poradzi sobie ona z nową sytuacją.

W czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność przy doborze preparatów do pielęgnacji i zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym, gdyż niektóre z nich mogą zakłócić prawidłowy przebieg ciąży. Szczególną uwagę na wybór kosmetyków należy zwrócić podczas pierwszego trymestru – to okres, gdy kształtuje się wiele ważnych narządów dziecka. Wtedy nawet niewielkie ilości niepożądanych składników mogą wpłynąć na jego rozwój.

Jak dobrać kosmetyki zapewniające odpowiednią pielęgnację? Jak sobie radzić, gdy w drogerii nie znajdziemy odrębnej półki na preparaty dla kobiet w ciąży? Możemy prześledzić skład kremów lub spytać o radę farmaceutę w aptece.

Pielęgnacja twarzy w ciąży kosmetyki

Jaki krem do twarzy w ciąży? Przede wszystkim powinien zapewniać solidne nawilżenie i koić podrażnienia. Weźmy pod lupę kilka popularnych składników.

  • Czy można stosować kosmetyki z witaminą C w ciąży? Bez obaw, witamina ta (na opakowaniu znajdziesz ją pod nazwą Ascorbic Acid) jest wręcz pożądana: wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych, wyrównuje koloryt cery, działa przeciwzapalnie.
  • A czy dozwolone są kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży? Tak, kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid) występuje naturalnie w skórze – działa nawilżająco, regeneruje skórę. Podobnie jak alantoina (Allantoin), która działa również łagodząco.
  • Do codziennej pielęgnacji możemy także wybrać kremy z aloesem (na opakowaniu: Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aloe Vera Extract). Kosmetyki z aloesem w ciąży to świetny wybór: składnik ten łagodzi podrażnienia, dostarcza wilgoci, zmniejsza zaczerwienienie skóry.
  • Inne mile widziane składniki kremów to witamina E (Tocopheryl Acetate), śluz ślimaka (Helixa Aspersa Muller), olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe. Preparaty z wymienionymi składnikami to bezpieczne kosmetyki w ciąży.

Czy naturalne ekstrakty roślinne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Wiele kobiet stara się wybierać kosmetyki zawierające jak najbardziej naturalny skład. Jednak nie każdy naturalny składnik jest bezpieczny w czasie ciąży. Warto zachować ostrożność np. w przypadku olejków eterycznych. Są one naturalne, a jednak nie wszystkie są bezpieczne (szczegóły we fragmencie poniżej: kosmetyki zakazane w ciąży).

Przebarwienia skóry

Niemal u wszystkich kobiet w ciąży pojawiają się przebarwienia (ostuda), będące skutkiem zwiększonej pigmentacji skóry. Jest to związane z podwyższonym poziomem progesteronu i estrogenów, stymulujących melanocyty do produkcji melaniny.

Zmiany te są zwykle bardziej widoczne u kobiet o ciemniejszej karnacji. Pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży. Umiejscowione są najczęściej w okolicy grzbietu nosa, na policzkach i na czole.

Gdy się pojawią, można stosować do pielęgnacji skóry lekko rozjaśniające kremy z wyciągiem z ogórka, pietruszki, jak również z witaminą C. A ponieważ słońce pogłębia przebarwienia, należy koniecznie chronić twarz przed szkodliwym promieniowaniem, najlepiej kremem z filtrem SPF 50. Na szczęście ostuda ciążowa znika w większości przypadków po porodzie.

Kosmetyki na trądzik w ciąży

Szalejące hormony mogą zaostrzyć problemy z cerą. Czy preparaty przeciwtrądzikowe to bezpieczne kosmetyki w ciąży? Nie zawsze. Leczenie trądziku najlepiej powierzyć dermatologowi. Niektóre produkty dermatologiczne i leki zawierają bowiem substancje działające szkodliwie na płód.

Na przykład należy bezwzględnie wystrzegać się kosmetyków z kwasem salicylowym, niektórych silnych antybiotyków (np. tetracykliny, która jest składnikiem m.in. maści na trądzik) oraz retinoidów w kremach i kuracjach doustnych (izotretynoina).

Balsam dla kobiet w ciąży

W okresie ciąży warto stosować kosmetyki natłuszczające skórę i poprawiające jej elastyczność. Nasza skóra będzie nam wdzięczna także za naturalne oleje roślinne (np. kokosowy, masło shea, olej ze słodkich migdałów, arganowy). Mają właściwości nawilżające, natłuszczające i ujędrniające, sprzyjają odbudowie naturalnego płaszcza lipidowego.

Podczas aplikacji balsamu warto zrobić energiczny masaż ud, bioder, pośladków szorstką rękawicą lub szczotką. Taki zabieg poprawia krążenie w tych miejscach. Nie należy natomiast masować brzucha, aby nie wywołać przedwczesnej czynności skurczowej.

Kosmetyki na rozstępy w ciąży

W pielęgnacji ciała w trakcie ciąży bezsprzecznie numerem jeden są kosmetyki mogące zapobiec rozstępom. Rozstępy pojawiają się zazwyczaj ok. 5-7 miesiąca ciąży. Początkowo mają one barwę sinoczerwoną, a później zmieniają zabarwienie na białoróżowe. Warto im zapobiegać, stosując specjalne preparaty przeciwko rozstępom przeznaczone dla ciężarnych.

Kosmetyki na rozstępy w ciąży powinny wzmacniać włókna kolagenu i elastyny, uelastyczniając w ten sposób skórę. Balsam dla kobiet w ciąży może zawierać witaminę E, kolagen, elastynę, masło shea, ekstrakty roślinne z bluszczu czy z wąkrotki azjatyckiej. Profilaktyczne stosowanie kosmetyku wpłynie na wzmocnienie włókien kolagenowych i poprawienie elastyczności skóry.

bezpieczne kosmetyki w ciąży

Kosmetyki zakazane w ciąży

Podczas ciąży należy unikać kosmetyków z substancjami, które mają zdolność przenikania przez skórę. Są to:

  • retinol, jedna z pochodnych witaminy A – może być niebezpieczny dla płodu. Ten składnik można zastąpić roślinnym bakuchiolem, który działa przeciwstarzeniowo
  • kwasy owocowe o wysokich stężeniach AHA – powodują podrażnienie skóry
  • kofeina i wyciągi z roślin pobudzających spalanie tłuszczów
  • kwas salicylowy – może powodować wady wrodzone płodu oraz zaburzenia krzepnięcia krwi u noworodka
  • olejki eteryczne – niewskazane w ciąży są: olejek szałwiowy, bergamotowy, cedrowy jałowcowy, jaśminowy oraz rozmarynowy a także olejki z bazylii, mirry, mięty i lauru
  • triklosan, kwas azelainowy, tetracykliny

Przyszła mama u kosmetyczki

Wiemy już, jakich kosmetyków unikać w ciąży. A co z zabiegami upiększającymi w trakcie ciąży? Nie wszystkie można stosować w okresie ciąży. Są to:

  • zabiegi z użyciem prądów oraz fal radiowych, np. jonoforeza, elektroforeza, galwanizacja – mają negatywne działanie na rozwijające się dziecko
  • depilacja ciepłym woskiem – może powodować zaburzenia krążenia
  • zabiegi rozgrzewające, np. sauna – mogą doprowadzić do pękania naczynek krwionośnych oraz przedwczesnych skurczów macicy
  • promieniowanie ultrafioletowe, np. solarium – powoduje rozkład kwasu foliowego i zwiększa ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej, może wywołać przedwczesny poród
  • ultradźwięki, np. peeling kawitacyjny – wykazuje działanie poronne
  • makijaż permanentny, tatuaż, piercing – te zabiegi niosą ryzyko zakażeń, w okresie ciąży jest też większa podatność na ból
  • zabiegi rozjaśniające niechciane przebarwienia (depigmentujące) – powodują wady rozwojowe u płodu, a także podrażnienie skóry ciężarnej
  • niektóre zabiegi przeciwtrądzikowe (np. peelingi kwasowe) – szkodzą dziecku, działają toksycznie na wątrobę mamy
  • zabiegi wyszczuplające i drenujące – podwyższają ciśnienie
  • zabiegi z wykorzystaniem alg (maski, okłady) – z powodu ich intensywnego zapachu oraz przenikania do krwiobiegu

Farbowanie włosów w trakcie ciąży

Wzrost estrogenów w czasie ciąży sprawia, że włosy stają się mocne i gęste. W okresie poporodowym natomiast, gdy poziom hormonów gwałtownie spada, włosy nadmiernie wypadają i tracą dobrą kondycję. W codziennej pielęgnacji nie musimy dokonywać radykalnych zmian. Jednak w salonie fryzjerskim przyszła mama powinna zawsze informować fryzjera o ciąży, co umożliwi dobór kosmetyków i zabiegów.

Istnieje wiele różnych opinii na temat wpływu farbowania chemicznego na organizm ciężarnej. Zabieg wiąże się przecież z koniecznością wdychania związków chemicznych zawartych w farbie oraz możliwością ich wchłaniania przez skórę. Warto podkreślić, że wciąż nie ma wielu rzetelnych badań dotyczących tej kwestii.

Mimo to niektóre przyszłe mamy uważają, że nie warto ryzykować, i w ciąży rezygnują z farbowania lub zastępują farby chemiczne barwnikami roślinnymi, takimi jak chna, kasja, indygo (choć należy pamiętać, że ze względu na wahania gospodarki hormonalnej kolor włosów może różnić się od oczekiwanego).

Źródła:

Bień, A., Turkosz, A., Stadnicka, S., Kasprzak, J., Jamróg, M. (2014). Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. European Journal of Medical Technologies, 2(3), 66-71. http://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły