Qigong, wymawiane najczęściej jako czi kung, jest rodzajem ćwiczeń fizycznych o potężnej sile oddziaływania na organizm.
Spis treści
Qigong – na czym polega?
Od wieków był i nadal jest praktykowany przez miliony nie tylko Chińczyków, lecz wszystkich osób pragnących harmonii i siły wewnętrznej w swoim życiu. Qigong tłumaczony jest najprościej jako praktyka, ćwiczenia czy praca z Qi, a Qi to energia, która krąży m.in. w ciele człowieka. Qigong jest więc holistyczną pracą z ciałem i umysłem.
Jest on oparty na powtarzaniu bardzo precyzyjnych sekwencji ruchów, które mają na celu wzmocnienie zdrowia we wszystkich jego aspektach. Qigong nie jest trudny do nauczenia się, a nawet kilkanaście minut codziennej praktyki przynosi efekty w postaci ożywienia energetycznego, delikatnego pobudzenia i odmłodzenia.
Sekret długowieczności – co jeść, aby dożyć 100 lat?
Systematyczne ćwiczenia działają głęboko wzmacniająco na rozmaite systemy w ciele ludzkim:
- nerwowy
- trawienny
- oddechowy
- mięśniowo-szkieletowy
- hormonalny
- rozrodczy
- i inne
Praktyka Qigong pomaga w wyleczeniu różnych, zarówno przewlekłych, jak i ostrych stanów chorobowych. Dzieje się tak poprzez stopniowe osiąganie równowagi wewnętrznej, łączenie aktywności fizycznej z oddechem i medytacją.
Qigong – ćwiczenia uwalniające energię
Głównym celem Qigong jest wywołanie ruchu qi (energii) w organizmie, która porusza się w naszym ciele w kanałach energetycznych, zwanych meridianami. Odpowiednie i prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia niejako „otwierają” ciało na swobodny przepływ energii oraz stymulują jej przepływ we właściwym kierunku w meridianach.
Kluczowe znaczenie w praktyce Qigong mają relaksacja, rozluźnienie się i głębokie oddychanie, które są zasadniczym warunkiem, aby qi mogło swobodnie płynąć.
Niektóre ruchy Qigong są wolne i łagodne, inne mogą być bardziej energiczne. Niektóre są obszerne i ekspansywne, są też takie, które mają bardzo subtelny charakter i wręcz są ledwo zauważalne. Ta różnorodność sprawia, że wywierają one różnoraki i konkretny wpływ na ciało i umysł.
Im dłużej praktykujemy, tym dogłębniej jesteśmy w stanie zrozumieć cel poszczególnych ruchów i sekwencji. Z czasem zaczynamy czerpać z ćwiczeń autentyczną przyjemność i radość.
Doświadczenia osób praktykujących Qigong pokazują, że nawet niewielka ilość regularnych ćwiczeń wywiera silny efekt na ciało, umysł i ducha.
Przynoszą one korzyści na płaszczyźnie ogólnego dobrego zdrowia i samopoczucia, pomagają zredukować poziom stresu oraz przynoszą bardziej klarowny i zrównoważony wgląd we własne możliwości i spojrzenie na życie pod kątem holistycznym.
Qigong może być praktykowany zarówno jako samodzielna dyscyplina, ale również jako idealne dopełnienie treningu Tai chi. Stanowi on bowiem integralną część zajęć Tai chi, będąc sposobem na osiągnięcie równowagi oraz polepszenia zdrowia i podniesienia poziomu energii. Aby ćwiczyć Tai chi, wymagana jest dobra i dogłębna praktyka Qigong.
Jakie korzyści przynosi system ćwiczeń?
Jako potężny system, wzmacniający zdrowie na wielu poziomach, Qigong harmonizuje, poprawia, uzdrawia i stabilizuje funkcje wszystkich wewnętrznych narządów i systemów w ciele człowieka. Dostarcza więcej energii i usprawnia jej przepływ w całym organizmie, pozytywnie wpływa na wydłużenie czasu życia, zwiększa żywotność oraz zapewnia stan umysłowego i duchowego spokoju wewnętrznego.
Na samym początku praktyki wiele ruchów skupia się głównie na łagodnym otwarciu i rozciąganiu stawów i mięśni oraz uwalnianiu napięcia, które niejednokrotnie gromadzone jest w naszym ciele przez wiele lat. Zwiększenie przepływu energii i krwi sprawia, że wszystkie tkanki i komórki ciała są lepiej odżywione i dotlenione.
Po sesji Qigong zazwyczaj czujemy się bardziej zrelaksowani i spokojni, a chociaż przepełnia nas wówczas energia, w nocy o wiele lepiej i głębiej śpimy, co sprzyja prawidłowej regeneracji organizmu.
Według medycyny chińskiej energia, która powiązana jest z narządami wewnętrznymi, płynie również poprzez kończyny – ręce i stopy. Stąd poprzez odpowiednie, konkretne ruchy ramion i nóg, funkcje wszystkich ważnych organów zostają wzmocnione.
Najważniejsza w Qigong jest technika oddychania. Oddech powinien być spokojny, wolny i głęboki, a jego początek powinien mieć miejsce w przeponie. Tego rodzaju sposób oddychania ma niezwykle uspokajający i harmonizujący wpływ na umysł, co jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu i neutralizowaniu stresów i zmartwień.
Zaledwie kilka minut ćwiczenia Qigong, jak tylko poczujemy się zestresowani i napięci, może naprawdę zdziałać cuda.
Te wszystkie pozytywne rezultaty możemy zauważyć już od pierwszych etapów praktyki. W miarę postępu ćwiczeń i stopniowego angażowania się w coraz głębsze aspekty Qigong, zaczyna wzrastać świadomość naszego ciała i odczuwamy bardziej subtelne i wyrafinowane efekty, jakie wnosi ono do naszego życia.
Historia Qigong
Geneza Qigong datuje się na kilka tysięcy lat temu, podobnie jak historia tradycyjnej medycyny chińskiej, której Qigong jest integralną częścią jako jedna z metod terapeutycznych i profilaktycznych.
Na początku praktyki te stanowiły prawdopodobnie część obrzędowych tańców praktykowanych przez wiele plemion w różnych częściach starożytnych Chin. Wierzono, że określony rytm i sposób poruszania się tancerzy wzmacniały ich siłę, zarówno fizyczną, jak i mentalną oraz pomagały uchronić się przed chorobami.
Z czasem oryginalne sekwencje taneczne ulegały coraz większej systematyzacji i uporządkowaniu, tworząc system ćwiczeń promujących zdrowie, które mogłyby być praktykowane przez każdego na co dzień. Mówi się, że jeden z legendarnych chińskich cesarzy Huang Di, zwany Żółtym Cesarzem (ustanowił on wiele podstaw medycyny chińskiej, obowiązujących do czasów dzisiejszych), praktykował Qigong codziennie i w rezultacie tych zabiegów dożył w dobrym zdrowiu sędziwego wieku znacznie powyżej stu lat.
Chińskie szkoły i filozofie
Później, w czasach licznych wojen, które wstrząsały Chinami w latach 419 – 220 p.n.e., wielu starożytnych chińskich mędrców i uczonych wymyśliło i rozwinęło rozmaite szkoły, ćwiczenia i filozofie.
Byli wśród również alchemicy, którzy próbowali wykorzystać Qigong, wraz z odpowiednią dietą, ziołami oraz regularnymi praktykami seksualnymi itp., w celu osiągnięcia nieśmiertelności. Nota bene wielu z nich dożyło naprawdę późnej starości, ciesząc się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną i intelektualną.
Na uwagę zasługuje to, że jednym z ważniejszych spostrzeżeń, jakie zanotowali w ciągu swoich doświadczeń życiowych jest fakt, iż „eliksir życia” tak naprawdę jest obecny we wnętrzu każdego z nas i, poprzez kultywowanie go systematycznie i regularnie, każdy może osiągnąć zdrowie i długowieczność.
Slow jogging – japoński sposób na długowieczność
Od tamtego czasu pojawiły się i rozwinęły liczne szkoły i metody praktykowania Qigong. Większość z nich przypisywana jest generałowi Yue Fei (1177 – 1279 r.), który podobno miał rozwinąć je jako niezawodny i skuteczny system ćwiczeń do szkolenia swojej armii. Mówi się również, że właśnie dzięki temu jego armia stała się tak potężna i silna, że nigdy nie została pokonana.
W ciągu tysiącleci Qigong był praktykowany przez uczonych, mnichów, wojowników, władców, ale także przez wielu zwykłych ludzi, przede wszystkim z trzech zasadniczych powodów: jako sztuka walki, jako metoda lecznicza (uzdrawiająca) oraz jako forma medytacji.