Strona główna WellbeingMedytacja Qigong

Qigong

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Pojęcie to można dosłownie przetłumaczyć jako „energetyczne ćwiczenia qi”. Jest to odpowiedni układ ćwiczeń oddechowych i gimnastycznych, których celem jest harmonizowanie ciała, energii, oddechu, uważności i ducha człowieka.

Praktykując je, integrujemy ciało oraz umysł i pomagamy zachować (profilaktyka) lub przywrócić (leczenie) zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Qigong bywa często nazywany „medytacją w ruchu”, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń dochodzi do rozluźnienia i wyciszenia umysłu oraz uspokojenia Serca.

Jeśli umysł jest rozluźniony, ciało szybko idzie w jego ślady. Qi zaczyna swobodnie krążyć w organizmie, doprowadzając w rezultacie do osiągnięcia równowagi, relaksacji i harmonii.

Podobnie jak wszystkie pozostałe sposoby leczenia w medycynie chińskiej – również ćwiczenia qigong powinny być zalecone przez wykwalifikowanego terapeutę i dobrane do indywidualnych potrzeb chorego i jego wzorca patologii.

Jeśli qigong ma być zastosowany jako rodzaj terapii, w pierwszej kolejności należy postawić właściwą diagnozę, a dopiero potem wybrać ćwiczenia dopasowane do stanu i możliwości pacjenta.

Praktykując regularnie i prawidłowo qigong można obniżyć ciśnienie krwi, poradzić sobie z bezsennością, problemami trawiennymi, bólami pleców oraz wieloma innymi dolegliwościami. Często konieczne jest dodatkowe leczenie ziołami i/lub akupunkturą oraz przestrzeganie prawidłowej diety.

Ćwiczenia qi można wykonywać w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Mocno osłabione osoby powinny ćwiczyć ostrożnie, aby nie nadużywać wyczerpanej już energii.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły