Strona główna Aktywność fizyczna 6 Weidera – trening brzucha w domu

6 Weidera – trening brzucha w domu

autor: Kacper Jaworski Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Szukanie najlepszego ćwiczenia na brzuch może przyprawić o ból głowy. W sieci, książkach czy periodykach sportowych znaleźć możemy mnóstwo różnego rodzaju propozycji, jak zrobić efektywny trening brzucha. Jedną z nich jest popularna i zachwalana przez wielu “Aerobiczna 6 Weidera”. Sprawdź jak ją poprawnie wykonać i czy rzeczywiście jest to trening brzucha na szóstkę.

Strona główna Aktywność fizyczna 6 Weidera – trening brzucha w domu

6 Weidera to zestaw 6 ćwiczeń ukierunkowanych na wzmocnienie mięśni brzucha, głównie mięśnia prostego brzucha. Ta forma treningu brzucha została zaproponowana w drugiej połowie ubiegłego wieku przez Joe Weidera, uważanego za jednego z ojców kulturystyki oraz trenera, m.in. Arnolda Schwarzeneggera.

A6W trwa 6 tygodni, a trening brzucha należy przeprowadzać codziennie. Wraz z upływem czasu zwiększa się liczba powtórzeń i serii. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w leżeniu na plecach i polegają na unoszeniu ramion i nóg w różnych wariacjach.

Tabata – jak wykonać 4 minutowy trening w domu?

6 Weidera – jak zrobić trening?

6 Weidera – zalety i wady

Niewątpliwie dużym plusem tego systemu treningowego jest możliwość wykonania go praktycznie w każdym miejscu. Jedyne co jest potrzebne to trochę przestrzeni i mata. Dodatkowo, motywujące może być stopniowe podnoszenie poziomu trudności – osoba ćwicząca sama może kontrolować postęp i zauważyć, że jest w stanie wykonać dłuższy trening.

Jednakże są i minusy tego treningu. Zwłaszcza w końcowej fazie planu, ćwiczenia zajmują bardzo dużo czasu, a przy tym są monotonne. Poza tym, wszystkie opierają się na jednym rodzaju skurczu mięśniowego. Tymczasem wcale nie jest to najbardziej optymalna forma treningu mięśni brzucha. Pracują one bowiem w formie izolowanej, tj. jako jedyne wykonują pracę, a pozostałe grupy mięśniowe są bierne.

Tymczasem z punktu widzenia treningu funkcjonalnego – a więc takiego, który ma wspomagać jakąś funkcję dnia codziennego lub sportu – takie warunki po prostu nie istnieją. Co więcej, ruch zgięcia wykonywany przez mięśnie brzucha nie jest funkcjonalnie uzasadniony, ponieważ “podczas większości aktywności, głównym celem mięśni korpusu (w tym też mięśni brzucha) jest zapewnienie stabilnej podpory dla reszty ciała” [1]. Oznacza to, że brzuch powinien pracować jako mocny i silny łącznik między górą i dołem ciała, tak aby ręce i nogi mogły swobodnie wykonywać ruchy.

Ćwiczenia na brzuch w domu

Szóstka Weidera – czy warto trenować w ten sposób?

Aerobiczna 6 Weidera to jeden z wielu sposobów na trening brzucha skupiających się na wzmocnieniu jego mięśni. Jeśli ktoś odczuwa satysfakcję z tych treningów oraz widzi zadowalające efekty – świetnie, oby tak dalej. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele innych równie skutecznych metod, które pomogą w osiągnięciu podobnych efektów.

Dodatkowo rezultaty okażą się przydatne na co dzień np. mięśnie staną się znakomitą podporą dla kręgosłupa, wzmocnią go i pomogą zapobiegać urazom. Ponadto warto pamiętać, że do osiągnięcia dobrze widocznych mięśni brzucha (tzw. sześciopaku) nie wystarczy sam trening, niezbędna jest odpowiednia liczba kalorii, która zredukuje tkankę tłuszczową.

Pamiętaj! Jeśli podczas wykonywania 6 Weidera pojawi się ból – przerwij trening! W celu zdiagnozowania przyczyny bólu i pozbycia się go, warto umówić się do fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera.

Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch

Literatura

1. Sahrmann S., Diagnosis and treatment movement of impairment syndromes, 2002

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły