Spis treści
1. Ćwicz regularnie
Pamiętaj, że siedzący tryb życia bynajmniej nie zmniejszy twoich problemów ze stawami, a wręcz je pogorszy! Musisz zmusić się do ruchu, aby umożliwić prawidłowy przepływ mazi stawowej i odżywić chrząstkę stawów. Nie musi to być sport wyczynowy, wystarczy łagodny, lecz regularny, pobudzający krążenie codzienny spacer lub systematyczne ćwiczenia rozciągające (joga, pilates).
2. Pij zioła
Postaw na zioła i produkty naturalne na ból stawów. Ciepły napar z ziela rozmarynu lekarskiego, napar z kłącza imbiru czy dobrej jakości zielona herbata działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację chrząstek stawowych.
Dolegliwościom stawowym zapobiega też spożywanie oleju z wątroby dorsza, picie wywaru z siemienia lnianego oraz… jedzenie świeżego ananasa. Zawarty w nim enzym bromelaina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne.
3. Stosuj okłady
Rób okłady z liści kapusty lub okłady z borowiny. Na ból stawów najczęściej pomagają ciepłe okłady – w tym celu należy podgrzać liście kapusty w piekarniku i przykładać na bolesne miejsca.
Jeśli jednak ulgę przynosi ci zimno – włóż kapustę do lodówki, następnie delikatnie rozbij tłuczkiem, aby pojawił się sok i przykładaj na bolące stawy. Sok z kapusty ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Znakomitym lekarstwem na bolące stawy i stany zapalne jest także borowina. Okłady borowinowe mogą być „na ciepło” lub „na zimno”, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Uwaga! Zanim sięgniesz po borowinę, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do jej stosowania.
4. Homeopatia na ból stawów
Homeopatia potrafi naturalnie i skutecznie złagodzić różnego rodzaju bóle stawowe, również te uzależnione od czynników meteorologicznych.
Jeśli cierpisz na sztywność mięśniową, ból stawów i problemy z ruchomością, które pojawiają się lub nasilają pod wpływem wilgoci i zimna, a znacznie lepiej czujesz się w cieple i po „rozruszaniu” zastałych i sztywnych kończyn, pomocny przy takich objawach może być homeopatyczny rhus toxicodendron. To dobry wybór dla osób, które źle się czują w zimnej, mglistej i wilgotnej pogodzie oraz w bezruchu, które to czynniki nasilają sztywność i ból. Dlatego dolegliwości są silniej odczuwane rano, gdy stawy są zesztywniałe i obolałe po nocy.
Gdy natomiast intensywnie reagujesz na zmiany pogody, pomoże ci homeopatyczny rhododendron. Jest on przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy pogorszenie bólów stawowych, mięśniowych i ogólnego samopoczucia następuje przy gwałtownej zmianie aury na zimną i wilgotną, a szczególnie przed i podczas burzy oraz przy spadku ciśnienia atmosferycznego. Czasem burza może budzić w tobie nawet lęk lub niepokój. Dolegliwości stawowe są tu pogarszane także przez wiatr, szczególnie ten silny, który niesie ze sobą zmianę temperatury i ciśnienia atmosferycznego.
Okład z parafiny – jak przebiega parafinowy zabieg na bóle stawów?
Wrażliwość i nasilenie objawów przy zmianie pogody na zimną i wilgotną to okoliczności, w których może nam się przydać homeopatyczny ranunculus bulbosus. Jeśli źle reagujesz na zimne powietrze, przeciągi, mgłę, a twoje zesztywniałe stawy cierpią przy zmianie pogody, nie lubią również dotyku, nadmiernego ruchu oraz zimna w żadnej postaci, zastosuj go razem z gorącymi okładami i ziołowymi naparami.
Na różne przypadłości, które nasilają się lub pojawiają pod wpływem wilgotnego zimna – deszczu, przemoknięcia, przemoczenia stóp lub głowy, mglistej pogody – skuteczną pomocą może być homeopatyczna dulcamara. Najczęściej myślimy o niej przy przeziębieniu, ale pomoże również przy bólach stawowych, a zwłaszcza tych, które dokuczają przy przejściu lata w jesień.
Jeśli jednak twoje bóle stawowe zmniejszają się pod wpływem zimna, najlepszym wyborem będzie homeopatyczny apis mellifica. W tym przypadku bolesny staw jest lekko zaczerwieniony, obrzęknięty, ciepły w dotyku, a ból ma charakter piekący, palący lub kłujący. Homeopatia, w połączeniu z okładami z zimnych liści kapusty, przyniesie ci wyraźną ulgę.